2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Száz nap félelem Izraelben

Száz nap félelem Izraelben

Paul Lendvai  a Der Standardban arra figyelmeztet, hogy Izrael csak rövid ideig élvezhette a nemzetközi szolidaritást, mert beigazolódott a francia filozófus, Finkelkraut borúlátó jóslata, hogy ti. október 7-e nemsokára csupán statisztikai adat lesz, mivel az izraeli bombázások sokkal több áldozatot követelnek, mint a Hamász támadása. Sok ember már nem érti, mi is az a háború. Nem akar szembesülni azzal, hogy a terroristákat nem érdekli a saját lakosságuk. Azok szándékosan veszélybe sodorják saját népüket, mivel nekik az a jó, ha sok civil életét veszti.

Hogy Netanjahu kijelentette: senki sem állíthatja meg országát, nem jó hír Bidennek, mert egyre több demokrata választó kifogásolja, amiért támogatja Izraelt. Közben fokozódik a félelem, hogy nagy regionális válság alakul ki. A zsidó államot támadják Libanonból, Szíriából, Jemenből, Iránból, Irakból és Ciszjordániából. Izraelben ugyanakkor egyre többen követelik a kormányellenes megmozdulásokon, hogy legyen tűzszünet és tárgyaljanak a 150 túsz kiszabadításáról. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Kronen Zeitung

 

Az osztrák alkancellár szerint el lehet képzelni, milyen vircsaft lenne a Szabadságpárt alatt, amikor annak vezére példaképének tartja Orbán Viktort. Azt a politikust, amelynek országában a felismerhetetlenségig korlátozzák a sajtószabadságot, a gazdaságot lepusztítják, ellenben a politikai vezetés korrupt. Ha az FPÖ nyerne az őszi választásokon, gyorsan felbukkannának a barátok, hogy segítsenek neki – hangsúlyozta Kogler.

Azután nyilatkozott, hogy a Szabadságpárt vezére országos felháborodást kavart az évnyitó frakcióülésen elhangzott kijelentéseivel. Kickl körözési listát emlegetett, amelyen szerinte helye van többek között a kancellárnak, a helyettesének, az európai ügyek miniszterének, valamint a külügyek gazdájának, mivel mindet felelősségre kell vonni.

A kormányfő zöld helyettese úgy értékelte, hogy ez színtiszta szélsőjobboldaliság, ami a liberális demokráciát veszélyezteti. A Néppárt nevében Stocker főtitkár kijelentette, hogy az már a diktatúrába vezető utat jelenti, ha egyesek feketelistára akarnak tenni politikailag másként gondolkodókat. Azaz Kickl nem egyszerűen biztonsági kockázatot jelent, hanem demokráciaellenes.

Tehát egy olyan ember nyilvánult meg, aki láthatólag tekintélyuralmat igyekszik meghonosítani. Pl. amikor arról beszélt, hogy a jognak követnie kell a politikát, ami aggasztó értelmezése a jogállamnak. Az intézményesített önkényt célozza meg, ahol üldöznék azokat, akik nem a hivatalos álláspontot vallják.

Kickl különben kifejtette, hogy pártja már szétrobbantotta a hagyományos politikai kereteket és szabadságmozgalomnak kell tekinteni.

 

FT

 

A lengyel új seprő azt mutatja, hogy a demokrácia vissza tud vágni – írja vendégkommentárjában Maciej Kisilowski, a CEU tanára. Úgy véli, hogy a Tusk-kormány jól döntött, amikor elszánta magát, hogy radikálisan leszámol az előző populista rendszerrel. Az első jelek fölöttébb ígéretesek, legyen szó a köztévéről, az elítélt volt belügyminiszterről és helyetteséről, vagy az ügyészségről.

A bátor, keménykezű fellépés éppen akkor zajlik, amikor a demokraták az egész világban keresik a populizmus ellenszerét. Lehet, hogy amit Tuskék csinálnak, az reményt nyújt Amerikában is. Függetlenül attól, hogy szakértők kis csoportja nagy zajt csap az intézkedések ellen. Viszont ily módon megnyílhat az út, hogy Lengyelország hozzájusson a visszatartott uniós pénzekhez.

De a fellépés hatásosságát alighanem a PiS-hívek lagymatag reakció igazolja vissza a leginkább. A nagy ellenzéki megmozdulás nem csapott át erőszakba Varsóban. A magyarázat egyrészt az, hogy a másik oldal elbizonytalanodott. De lehet, hogy ez nem tart soká, ezért a koalíciónak ajánlatos gyorsan eljárnia.

Másrészt a populista káderek ritkán hősök. Harmadrészt pedig a populista vezérek, Trumptól és Orbántól kezdve Kaczynskiig, arra építenek, hogy a hatalomnak helyből igaz van. És akkor nyerhetnek, ha könyörtelenül kihasználják a demokrácia örökletes határozatlanságát. Tusk azonban bizonyítja, hogy a demokrácia képes visszatámadni. Ez meghozhatja neki, hogy a másik fél morogva ugyan, de beáll a sorba.

 

Politico

 

Varga Judit kijelentette, hogy boszorkányüldözés folyik a magyar kormány ellen a 7-es paragrafus ürügyén. A volt igazságügyi miniszter, a Fidesz európai listavezetője arra reagált, hogy a Néppárt egyik képviselője 120 aláírást gyűjtött össze Strasbourgban, mert el akarja érni, hogy a jogállam megsértése miatt függesszék fel Magyarország szavazati jogát az EU-ban.

A magyar politikus szerint Európa a demokráciát képmutatással váltotta fel, a párbeszéd helyét pedig a boszorkányüldözés és a zsarolás vette át. Ám ő úgy tapasztalja, hogy más országok már beleuntak az egész 7-es cikkelybe, mert az fájdalmasan megterheli a diplomatáikat. Úgy véli: ha egy kormány nem áll rá a közös vonalra, akkor valamilyen úton-módon revolverezik.

Hangsúlyozta, hogy a magyar fél konstruktív javaslatot tett el az asztalra Ukrajna megsegítése ügyében. Jelezte, hogy az Orbán-kabinet kész feladni az obstrukciót az 50 milliárd euró kapcsán, de csak akkor, ha négy részletben folyósítják a pénzt és azokról évente lehet dönteni.

Cáfolta, hogy magyar uniós biztos akarna lenni, hozzátéve, hogy ez egy igen tisztességes válasz egy olyan orgánummal szemben, amely folyamatosan eltorzítja az igazságot. A portál megjegyzése: ez fájt.  

 

New York Times

 

A vezércikk arra igyekszik rávenni a Republikánus Párt híveit, hogy fontolják meg jól, kire voksolnak, mert Trump már bebizonyította, hogy semmibe veszi az alkotmányt, ennélfogva teljesen méltatlan az elnöki posztra. Több per is zajlik ellene és a mostani kampány során ráerősített arra, hogy aláássa a jogállamot.

Az ország kritikus útelágazás előtt áll, ezért emlékeztetni kell arra, hogy lehet mást is jelölni az ellenzék színeiben. És minden amerikainak remélnie kell, hogy ez így is lesz. A volt elnök körül személyi kultusz formálódott ki, a hűség az egyetlen igazi kritérium, ám ez rettenetesen sokat ártott pártjának, illetve az ország demokráciájának.

Ha megválasztanák a Fehér Ház gazdájának, az különleges veszélyt jelentene. Alatta ugyanis veszélybe kerülne az egész politikai-alkotmányos rendszer, ami a szabadság, a jólét és a biztonság alapja. Mert az alaptörvény védelméből következik, hogy el kell fogadni a választás eredményét. Ám Trump 4 éve megpróbálta megőrizni a hatalmát, erőszakos lázadást szított az Egyesült Államok kormányzata ellen.

Ugyanakkor tett arra, hogy győztesként sem csinálhat mindent, mert jogköre korlátozott. Akik most bizonyos politikai célok érdekében szavaznának rá, láthatják, hogy csupán kérészéletű volt egy sor változás, amelyet elnöksége során, törvénytelen eszközökkel keresztülvitt.  A többi republikánus vetélytárstól alapvetően az különbözteti meg, hogy megveti a jogállamot. Minél előbb adják ki az útját, annál gyorsabban térhet vissza a párt ahhoz a nehéz, ám szükségszerű feladathoz, hogy a fennálló rendszeren belül kell működnie céljai elérésére.

 

Economist

 

Az elemzés úgy értékeli, hogy Trump nem szeretné, ha 2016 után újabb pofon érné Iowában, ezért alaposan megszervezte az előválasztási kampányt. Lehet, hogy jelenlegi népszerűsége elfedi: hiába állt jól a felmérésekben, annak idején kikapott Ted Cruztól, mert az sikeresebb volt a terepen,

Ezért most igyekszik önbizalmat sugározni. Ám ha nyer is, az az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján sokan nem árul el a további esélyekről. A két vetélytárs, DeSantis és Haley kilátásait azonban rontja, hogy ők idáig leginkább egymást csepülték. Trump fő tanácsadója, Jason Miller ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy nem szabad lebecsülni Bident és a demokratákat. Amikor ugyanis azok Trumpot ostorozzák, segítenek egybeterelni a republikánus tábort.   

 

Economist

 

Kína várhatóan bekeményít Tajvan ellen az elnökválasztás eredménye miatt, de a gazdaságban előreláthatólag rá fog fizetni. Peking azt szeretné, ha ő irányíthatná a szigetországot, ám a feszültség nem tesz jót az üzleti kapcsolatoknak. Márpedig tajvani cégek idáig 43 milliárd dollár értékben ruháztak be kínai földön. A valódi érték azonban valószínűleg még ennél is magasabb, csak a tulajdonosok kerülő megoldást választottak, nehogy zaklassák őket a kínai hatóságok.

Csakhogy itt sokszor olyan vállalkozásokról van szó, amelyek stratégiai termékeket állítanak elő. És már akkor kezdtek ellenállni az erőskezű kínai taktikának, amikor az amerikai büntető vámok megdrágították a kivitelt az anyaországból. Nem tetszett nekik a Covid idején a szigorú lezárás sem. Ráadásul a kínai gazdaság gyengélkedése szintén arra ösztönzi őket, hogy alaposan elgondolkodjanak a hogyantovábbon.

Ily módon a Tajvanról Kínába irányuló export aránya egy év alatt 30-ról 23 %-ra esett vissza a szigetország külkereskedelmében. A befektetések 80 %-a 14 éve még Kínába ment, ám tavaly már mindössze 11 %-nyi volt a részesedés. Ugyanakkor Pekingnek ajánlatos észnél lennie, hiszen saját magát lövi lábon, ha olyan társaságokat molesztál, amelyek pl. chipeket szállítanak a kínai megrendelőknek.

 

Politico

 

Von der Leyen feltartóztathatatlan, így alighanem bezsákolja a következő 5 évet is a Bizottság élén – véli a kommentár. Amikor bírálat éri, hovatovább trumpi képességeket mutat: lepattan róla minden. Csak mosolyog, míg végül az ellenfelei feladják. Ilyen erős bizottsági elnök aligha volt Delors óta. Az a vélemény róla, hogy sikeresen kezeli a válságokat. erőteljes, jól felkészült, közel áll Washingtonhoz és átlát az időnként burjánzó politikai ködön.

Javára válik, hogy nem jó Scholz és Macron megítélése, mindkettőt nagyképűnek, távolságtartónak, illetve vizesnyolcasnak és unalmasnak tartják. De nem rúg labdába mellette Michel, a Tanács első embere sem. Viszont von der Leyen sebezhető pontját éppen az jelenti, hogy igen határozott. Időnként még a kormányokra sem hallgat.

Központosít, ami az EP részéről is dörmögést váltott ki. Bennfentesek szerint stílusa az egész végrehajtó apparátusban elégedetlenséget kelt. De már mind jobban ki vannak akadva tőle az egyes fővárosokban is, pedig azokra szüksége van az újraválasztáshoz.

Orbán Viktor nem riadt vissza attól, hogy nyíltan bírálja, bár a jelölését nem tudja megakadályozni. De lehet, hogy rajta kívül mások is ugyanígy vélekednek róla, csak nem mondják ki hangosan. Viszont ha bedől az eddigi, középjobb-középbal koalíció, akkor vége a von der Leyen-kérdésnek is. Az egész Unió irányíthatatlanná válik, ami nagyon valószínű – közölte egy francia EP-képviselő.

Viszont azon is elbukhat a német politikus, hogy a New York Times beperelte, mivel nem volt hajlandó kiadni azt az SMS-váltást, amelyet a Pfizer vezérigazgatójával folytatott, és amelynek eredményeként a gyógyszergyár 900 millió oltást szállított Európának. A haszon milliárdos volt. Ugyanakkor jó 200 milliót később kidobtak, ami 4 milliárdjába került az adófizetőknek. Magyarország és Lengyelország elutasította, hogy újabb mennyiséget vegyen át

Ezzel együtt nagyon úgy néz ki, hogy von der Leyen mosolyogva ismételni tud Brüsszelben.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai arra figyelmeztet, hogy Izrael csak rövid ideig élvezhette a nemzetközi szolidaritást, mert beigazolódott a francia filozófus, Finkelkraut borúlátó jóslata, hogy ti. október 7-e nemsokára csupán statisztikai adat lesz, mivel az izraeli bombázások sokkal több áldozatot követelnek, mint a Hamász támadása. Sok ember már nem érti, mi is az a háború. Nem akar szembesülni azzal, hogy a terroristákat nem érdekli a saját lakosságuk. Azok szándékosan veszélybe sodorják saját népüket, mivel nekik az a jó, ha sok civil életét veszti.

Hogy Netanjahu kijelentette: senki sem állíthatja meg országát, nem jó hír Bidennek, mert egyre több demokrata választó kifogásolja, amiért támogatja Izraelt. Közben fokozódik a félelem, hogy nagy regionális válság alakul ki. A zsidó államot támadják Libanonból, Szíriából, Jemenből, Iránból, Irakból és Ciszjordániából. Izraelben ugyanakkor egyre többen követelik a kormányellenes megmozdulásokon, hogy legyen tűzszünet és tárgyaljanak a 150 túsz kiszabadításáról.

 

2024. január 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább

Trump győzedelmes visszatérése

Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >

Tovább

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >

Tovább

A kultúrharcos Amerika

Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >

Tovább

Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat

Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >

Tovább

Trump tanult a korábbi elnökségből

Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >

Tovább