2024. november 24. vasárnap
Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Borrell aggódik egy esetleges jobboldali fordulattól Európában

Borrell aggódik egy esetleges jobboldali fordulattól Európában

Aggódik az EU külpolitikai főképviselője, nehogy jobboldali fordulatot hozzon a júniusi EP-választás. Borrell az interjúban azzal magyarázza rossz előérzetét, hogy az emberek félnek az ismeretlentől és ez arra sarkallhatja őket, hogy a populista pártokra szavazzanak. Hiszen a közelben két háború is dúl, és emiatt a választás pont olyan sorsdöntő lehet, mint az, hogy ki lesz az új elnök Amerikában.

Tény, hogy a rettegés olyan hormonokat mozgósít az emberekben, amely a biztonságot igénylik. Ukrajna és a Közel-Kelet az egész Unió jövőjére kihathat, ráadásul az orosz agresszió vereséggel fenyegeti Kijevet, hacsak nem vesznek gyors fordulatot az események. Annak nincs jele, hogy Putyin hajlandó volna leállni, vagy belemenne olyan egyezségbe, amelynek eredményeként megtarthatná az elfoglalt kelet-ukrán területeket. A Hamász nem csupán milícia, hanem eszme is, ezért nem lehet csupán bombákkal legyűrni. Emellett a jobboldal kezére játszik a földrészen, hogy nyomasztja az embereket a migráció, valamint a csökkenő életszínvonal, amit csak gerjeszt a média által közvetített kép a naponta elkövetett háborús bűnökről. Ilyen körülmények között erősödhet az olyan pártok támogatottsága, amelyek rossz választ adnak jó kérdésekre. Ám mint megjegyezte, a tömegeknek olyan erőkre kell szavazniuk, amely értelmes elemzést adnak a fennálló állapotokra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Aggódik az EU külpolitikai főképviselője, nehogy jobboldali fordulatot hozzon a júniusi EP-választás. Borrell az interjúban azzal magyarázza rossz előérzetét, hogy az emberek félnek az ismeretlentől és ez arra sarkallhatja őket, hogy a populista pártokra szavazzanak. Hiszen a közelben két háború is dúl, és emiatt a választás pont olyan sorsdöntő lehet, mint az, hogy ki lesz az új elnök Amerikában.

Tény, hogy a rettegés olyan hormonokat mozgósít az emberekben, amely a biztonságot igénylik. Ukrajna és a Közel-Kelet az egész Unió jövőjére kihathat, ráadásul az orosz agresszió vereséggel fenyegeti Kijevet, hacsak nem vesznek gyors fordulatot az események. Annak nincs jele, hogy Putyin hajlandó volna leállni, vagy belemenne olyan egyezségbe, amelynek eredményeként megtarthatná az elfoglalt kelet-ukrán területeket.

A Hamász nem csupán milícia, hanem eszme is, ezért nem lehet csupán bombákkal legyűrni.

Emellett a jobboldal kezére játszik a földrészen, hogy nyomasztja az embereket a migráció, valamint a csökkenő életszínvonal, amit csak gerjeszt a média által közvetített kép a naponta elkövetett háborús bűnökről. Ilyen körülmények között erősödhet az olyan pártok támogatottsága, amelyek rossz választ adnak jó kérdésekre. Ám mint megjegyezte, a tömegeknek olyan erőkre kell szavazniuk, amely értelmes elemzést adnak a fennálló állapotokra.

Hiszen az nem kérdéses, hogy Európa a politikai szabadság, a gazdasági jólét és a társadalmi összetartás legjobb ötvözetét jelenti. Ám az egész EU léte kockán forog Ukrajnában, hacsak a szervezet nem cselekszik haladéktalanul. Ugyanez vonatkozik arra is, ha nem sikerül megállítani a tragédiát Gázában. Putyin várja az amerikai elnökválasztás eredményét, mert az nagyot lendíthet a helyzetén. Úgyhogy nyugodtan lehet rá számítani: Ukrajnában sokáig elhúzódik a viszály, mivel Moszkva célja a végső győzelem.

Nem érdekli, hány embert veszít, hogy szenved a hadsereg és a nép, mert számára nincs visszaút. Idetartozik, hogy Oroszország soha nem volt képes nemzetté válni. Mindig is birodalom volt, most éppen Putyinnal az élen. Ily módon azonban szüntelen fenyegetést jelent a szomszédokra nézve.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

Egy diktatúrában mindig alapvető, hogy a hatalom a bizonytalanság érzetét igyekszik kelteni, ennek megfelelően alakítja a valóságot Putyin, Hszi és Erdogan. Merthogy életük végéig meg akarják tartani uralmukat – nyilatkozta Herta Müller, a Nobel-díjas írónő, aki a saját bőrén tapasztalta meg az önkényuralmat, hiszen 1987-ben Temesvárról vándorolt ki romániai szászként Németországba.

Úgy látja, hogy az emberek hajlamosak megfeledkezni a történelem tanulságairól, ha sokáig élnek szabadságban. Kísértetiesnek nevezi ezzel kapcsolatban az új nacionalizmust. Hirtelen igény támad a szolgaságra, pedig az embereknek demokráciákban elvileg gondolkodniuk kellene saját sorsukról, mert az a zsarnokság jellemzője, hogy elhülyíti a közvéleményt. Mégis pl. Amerikában elnök lehetett az a Trump, akik nem csupán rokonszenvez az egyeduralmi kormányzással.

Ami Putyint illeti, ő nem kizárólag a politikai, hanem a személyes túlélésért is harcol. Tudja, miként viszonyuljon azokhoz, akik veszélyesek lehetnek rá nézve. Viszont abszolút kezes vele szemben az orosz-ortodox egyház, amely áldatlan szerepet tölt be a háború ideológiai megalapozásában és el tudja érni az egész népet. Szakrális, ugyanakkor brutalizált nyelvvel bevonja az egész nemzetet az állam által elkövetett bűnbe. Keresztényi megbocsátásban részesítik a börtönből kiengedett gyilkosokat, hogy tovább öljenek.

Hamász példája azt igazolja, hogy soha nincs vége a háborús bűnöknek. Itt igazi pogromról van szó, egy olyan szervezet részéről, amely könyörtelen elnyomás alatt tartja a gázai lakosságot. A szörnyűséges rémuralom iskolapéldáját nyújtja. Hatalma érdekében szegénységre kárhoztat több millió embert. Szó szerint megvalósította a mély államot, 50 méterrel a föld alatt, az alagutakban.

Október 7-én vérszomjas orgiát rendezett, gyerekeket mészárolt le, asszonyokat csonkított és erőszakolt meg. Ez vezetett a mostani eszkalációhoz. Az csupán utópia volt, hogy az iszlám megbékél és puszta vallásként működik. Egy destruktív ideológiával nem lehet tárgyalni. Ahol a halált dicsőítik, ott az emberségnek nem jut hely.    

 

2023. december 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább