Ma Cecília, Filemon névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Oroszország minden ütőkártyáját beveti, a Nyugatnak viszont fel kell ébrednie
A Times vezércikke szerint igaza van a brit védelmi miniszternek: a világ jelenleg alvajáróként halad egy tekintélyuralmi korszak felé. A háború ügyében az idén az érzelmeket az elején az euforikus remény jellemezte, de csak azért, hogy a végén gyászos hangulat vegye át a helyét. Pedig Putyin csapatai – amerikai titkosszolgálati adatok szerint – csaknem 90 %-os veszteséget szenvedtek, ami 315 ezer halottat, illetve sebesültet jelent. Ám mivel nyugaton elharapózik a csömör, és megy a civakodás mind az USA-ban, mind az EU-ban a segítség ügyében, az orosz elnök újrafegyverkezik és hadigazdálkodásra áll rá. Hosszas viszályra készül. Hazai pozíciói megerősödtek a Prigozsin-féle puccs óta. A világ azonban nem engedheti meg, hogy nyerjen Ukrajnában. Mert ha területeket tarthat meg, vagy ami a legszörnyűbb forgatókönyv volna: hadserege nyugat felé nyomulna előre, az nem egyszerűen azt jelentené, hogy lökést kap az agresszor és az orosz erők több NATO-állam határára jutnának, hanem felbátorítaná a gonosz új tengelyét. Kína talán még azt is megkísérelné, hogy lerohanja Tajvant. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
- American Spectator
- Trump visszatérése esetén az Orbán-kormány összetűzésbe keveredhet Amerikával, mivel az elnök várhatóan az eddiginél határozottan próbálja meg megakadályozni Kína világpolitikai terveit. A magyar vezető ugyan nem hagy semmiféle kétséget afelől, hogy támogatja a politikust, ám hiába gyakorolt rá nyomást az előző washingtoni kormányzat, nem volt hajlandó lemondani a Huawei 5G technológiájától, noha az nemzetbiztonsági kockázatokat vetett fel.
- Ezt fejti ki az American Spectator hasábjain Meg Hansen, aki a budapesti, Fidesz-közeli Duna Intézet ösztöndíjasa. A tengerentúli jobboldali egyik szócsövének számító lapban rámutat, hogy mindenképpen csökkenteni kell a kínai befolyást a többi közt Magyarországon, amely partnereket keres gazdasági fejlődéséhez, ugyanakkor történelmi sérelmeket táplál a Nyugattal szemben.
- Így nagyon is elképzelhető, hogy Pekinggel áll össze a kormányfő, akit az elemzés Európa rossz fiújának nevez. Vagyis Orbán Eurázsiára teszi tétjét ebben a hazárdjátékban. Sürgette ugyan a Nyugatot, hogy fogadja el: két nap világít az égen, mégis arra számít, hogy Washington összecsap Kínával, így a világ megint tömbökre szakad. Hogy a magyarok ne szoruljanak újból a perifériára, szerinte fokozottan keresnie kell geopolitikai és geogazdasági együttműködést a feltörekvő Kelettel.
- Csatlakozott az Új selyemút-kezdeményezéshez, Magyarország a kínai befektetések egyik fő felvonulási terepe lett. Csakhogy a program a Középső Birodalom imperialista törekvéseit tükrözi, célja, hogy alternatív világrend kialakításával megkérdőjelezze az USA nemzetközi befolyását.
- Az Orbán-kabinet nem tért ki Kína szándéka elől, vagyis hogy geopolitikai összefogást alakítson ki, ellenben nem csatlakozott az EU-hoz, amikor az bírálta Peking „gyarmati” politikáját. A Nyugat balliberális irányvonalának és a haladó küldetéstudat ellenzői azzal érvelnek, hogy a kínai kereskedelmi imperializmus csupán a kisebbik rosszat jelenti. Magyarország azonban semmiképpen sem vonhatja ki magát a nagyhatalmak vonzásából.
- Az el nem kötelezettség nemzeti önrendelkezést ígér a tömbpolitika által megszabott világban, de csak korlátozott sikereket képes elérni, amikor ütközik a reálpolitikával.
- Az elemzés emlékeztet arra, hogy a politikus azért hiúsította meg Ukrajna támogatását, mert vissza akart vágni, miután az EU a jogállami kifogásokra hivatkozva milliárdokat fagyasztott be, ő viszont szeretne hozzájutni a pénzhez, amelyre igen nagy szüksége van.
- Die Welt
- A német kereszténydemokraták doyenje nem tart attól, ha Amerikában netán ismét Trump szerzi meg a hatalmat, illetve ha a franciáknál pedig Le Pen győz 2027-ben. Wolfgang Schäuble azzal indokolja véleményét, hogy ha az USA-nak régi-új elnöke lesz, az még segíthet is, hogy Európa a saját geopolitikai helyzetére összpontosítson.
- A francia társadalom pedig már számtalanszor bizonyította, hogy képes az önkorrekcióra. Mind a két hatalom igen büszke demokratikus hagyományokra tekinthet vissza, és azok minden bizonnyal érvényesülnek a továbbiakban is. Ám jelenleg olyan világban élünk, amikor fokozódnak a veszélyek, miközben gyengül a nyugati dominancia.
- Az oroszok nem csak Ukrajnát, hanem Európát is megtámadták a háborúval. Ennélfogva az EU-nak növelnie kell védelmi képességét. Az eddiginél sokkal többet kell költenie, hogy kellő elrettentő ereje legyen. A békének és biztonságnak megvan a maga ára. Azon kívül tehermentesíteni kell az Egyesült Államokat. Nem lehet a jövőben is arra számítani, hogy Washington szavatolja a kontinens békéjét.
- A politikus kitért arra, hogy Európa vezetését a Weimari Háromszögnek, vagyis a német-francia-lengyel triónak kell átvennie, ideértve a katonai erőt is. Annál is inkább, mert kiderült, hogy a nyugati rendszer, illetve rend egyáltalán nem kikezdhetetlen. Meg kell szabadulni az önelégültségtől, mivel nem szabad megfeledkezni arról, hogy a haladás nem magától értetődő. Keményen meg kell érte küzdeni.
- The Times
- A vezércikk szerint Oroszország minden ütőkártyáját beveti, a Nyugatnak viszont fel kell ébrednie, mert igaza van a brit védelmi miniszternek: a világ jelenleg alvajáróként halad egy tekintélyuralmi korszak felé. A háború ügyében az idén az érzelmeket az elején az euforikus remény jellemezte, de csak azért, hogy a végén gyászos hangulat vegye át a helyét.
- Pedig Putyin csapatai – amerikai titkosszolgálati adatok szerint – csaknem 90 %-os veszteséget szenvedtek, ami 315 ezer halottat, illetve sebesültet jelent. Ám mivel nyugaton elharapózik a csömör, és megy a civakodás mind az USA-ban, mind az EU-ban a segítség ügyében, az orosz elnök újrafegyverkezik és hadigazdálkodásra áll rá. Hosszas viszályra készül.
- Hazai pozíciói megerősödtek a Prigozsin-féle puccs óta. A világ azonban nem engedheti meg, hogy nyerjen Ukrajnában. Mert ha területeket tarthat meg, vagy ami a legszörnyűbb forgatókönyv volna: hadserege nyugat felé nyomulna előre, az nem egyszerűen azt jelentené, hogy lökést kap az agresszor és az orosz erők több NATO-állam határára jutnának, hanem felbátorítaná a gonosz új tengelyét. Kína talán még azt is megkísérelné, hogy lerohanja Tajvant.
- A közel-keleti válság és a nyomasztó hazai gondok folytán a politikusok agya átállítódott. A republikánusok az erősen átjárható déli határ megerősítését szorgalmazzák. Orbán Viktor megvétózta az 50 milliárd eurós segélycsomagot. A többi tagállam vezetői azon ügyködnek, hogy kétoldalú alapon hozzá össze a támogatást. Ha visszakoznának, az súlyos hiba volna – hosszú távon. Putyin és a putyinizmus, tehát hogy fejlett államok készek megszegni a nemzetközi jogot, egyszerűen tévutat jelent.
- Süddeutsche Zeitung
- Lengyelország teljes gázzal tér vissza a demokráciához – jelenti Varsóból Viktoria Großmann. Egyik változás követi a másikat, öröm nézni. A fővárosban forradalmi hangulat uralkodik, mert jön vissza a demokrácia, a sajtószabadság és a uniós jog. Az új kormány őrületes tempót diktál.
- Újfent megmutatja a lakosságnak, mi minden siklott félre az elmúlt 8 évben, mennyi törvénytelenséget követett el a PiS, amely a hadseregtől a kortársi múzeumig mindent a politikának rendelt alá. És hogy mennyire veszedelmes lett volna, ha kap még 4 évet.
- A közmédiában ismét az objektív tájékoztatás veszi át a terepet. A bukott hatalom viszont nem tud szabadulni attól a rögeszméjétől, hogy igazságtalanul vesztett. Ugyanazokat a jelszavakat használja, mint korábban az ellenfelei. Csak éppen kiüresíti ezeket a fogalmakat, miután éveken át lábbal tiporta a sajtószabadságot, valamint a média sokszínűségét. A kereskedelmi adók szintén megmutatják, milyen is az elfogulatlan híradás.
- A koalíciónak azonban ügyelnie kell arra, hogy semmiképpen se jelenjen meg türelmetlen bosszúállóként, miközben véget vet a jogtalanságnak, megbünteti a törvénysértéseket és visszaadja a választópolgároknak a vágyott korszerű, toleráns és demokratikus államot. Ezen a szűk mezsgyén egyensúlyoz a Tusk-kormány. Olyan forradalomra van szükség, amely lehetőleg keveseket hagy az út mentén.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >