Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vučić One-Man-Show-ja végzetes következményei a szerb demokráciára
Így értékeli a Der Standardban Vedran Džihić, az Osztrák Nemzetközi Politikai Intézet elemzője, a bécsi Egyetem tanára. Megállapítja, hogy a választás leginkább bohózatra emlékeztetett. Nem volt sem szabad, sem tisztességes. Az ellenzék számára minimális esély nem mutatkozott. Az EU-nak ugyanakkor át kell térnie a keményebb politikára, elég volt abból, hogy kesztyűs kézzel bánik a despotával. Mert az tökélyre vitte, hogy következetesen aláássa a jogállamot, ám úgy jelenjen meg, mint a demokrácia legnagyobb híve. Az államfő igencsak ért hozzá, hogy bűvkörébe vonja a tömegeket a nyilvános fellépéseken, ám azért időnként kimutatja a foga fehérjét. Az európai demokraták dédelgetése, lásd Vučićot vagy Orbánt, mindig visszafelé sül el. De mintha végre fordulna a szél nyugaton, legalábbis egyelőre. Az EBESZ-megfigyelők jelentése alapján a német külügy úgy foglalt állást, hogy elfogadhatatlanok a választási visszaélések egy jelöltállam esetében. Az EU és az USA is óvatosan fogadta az eredményt. Sietett viszont gratulálni Magyarország, Kína, Oroszország, Törökország és Azerbajdzsán. Szerbián belül nagyon úgy néz ki, mintha sokan már nem akarnák elfogadni a szavazás kimenetelét. De a társadalmat megfélemlítette a hatalom. A rendszer alapja, hogy felszítsa a rettegést, ugyanakkor ellenségképeket gyártson. A másik oldalon viszont terjed a rezsimmel szembeni düh és dac, a tehetetlenség érzetével keveredve. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
- Politico
- Orbán Viktor nem adja jelét, hogy mérsékelni akarná a vitát az EU-val. Nemzetközi sajtótájékoztatóján azzal vádolta meg Brüsszelt, hogy az zsarolja Magyarországot az alapok visszatartásával – ugyanazt a szót használta, mint a bírálói, akik azt nehezményezik, hogy a magyar kormány nem hajlandó megszavazni Ukrajna támogatását.
- A német kancellár utalt rá, hogy a többiek megkerülhetik a Fideszt a kérdésben, ám az ettől még simán megfúrhatja a felvételi párbeszéd megkezdését Kijevvel. Lesz rá bőven lehetősége, pl. a jövő év 2. felében az Unió soros elnökeként. Sok megfigyelő véli úgy, hogy a 26-ok még messze vannak a magyar probléma megoldásától.
- Daniel Kelemen, a Georgetown-i Egyetem professzora azt mondja, hogy a közösség engedett a magyar revolverezésnek, amikor felszabadított 10 milliárd eurónyi szubvenciót, ám ezért nagy árat kell fizetnie. Hiszen az EU jó pár év alatt jutott el odáig, hogy befagyassza a forrásokat, ám most visszakozik, így az egész mechanizmus elveszti az elrettentő erejét.
- De az is látszik, hogy Orbán nem riad vissza az integráció elleni támadásoktól. Nem módosít a stratégián. Az Unió azonban nem azon meditál, miként tudja tartósan elvenni a kormányfő kedvét az ilyesmitől, no meg, azokét, akik utánoznák a győztes módszerét. Ehelyett olyan megoldáson dolgozik, amelytől Magyarország még változatlanul megakadályozhat kulcsfontosságú döntéseket.
- Deutsche Welle
- A magyar miniszterelnök továbbra is szembemegy Brüsszellel, a Bizottság hiába utalja neki a jogállami aggályok miatt felfüggesztett pénzek nagyjából egyharmadát. Orbánnak azonban az egész kell, ezért egyfolytában hadakozik és blokkolni igyekszik Ukrajna megsegítését – írja Keno Verseck, a külföldre sugárzó német közszolgálati adó magyar szakértője.
- Felidézi, hogy a magyar politikus már hetek óta izgalomban tartja az EU-t és egyedülálló módon magára irányította a sajtó figyelmét. Ha valaki ismeri az erőviszonyokat az Unió és Magyarország között, akkor nem hiszi el, hogy a színfalak mögött nem volt semmilyen egyezség a politikai póker eredményeként.
- De ez még mindig nem minden: a támogatások ügyében pont akkor vált át zöldre a jelző, amikor a frissen megszületett szuverenitási törvény segédletével igen egyszerű módon el lehet fojtani bármiféle bírálatot a hatalommal szemben. Nem lehet tudni, hogy mi a büntetés, ha valakiről vagy egy szervezetről kimondják, hogy megsérti a nemzeti szuverenitást.
- De mindenképpen mód lesz arra, hogy a delikvenst nyilvánosan pellengérre állítsák az orbáni rendszerben. Továbbá hogy módszeresen zaklassák. Különösen kényes, hogy a jogszabály nem határozza meg, pontosan mit kell érteni nemzeti függetlenség alatt, és miként lehet megsérteni. Ennélfogva még szerkesztőségeket is eljárás alá lehet vonni. Pl. a Direkt36-ot, amely az elmúlt években korrupciós ügyek tucatjait tárta fel a kormányban és annak környékén.
- A szabályozás páratlan az Unióban, a mintát Oroszország szolgáltatta hozzá. Orbán egyszer már nekirugaszkodott, de visszapattant az Európai Bíróságról. Most eljött a bővített és szigorított kiadás.
- Le Figaro
- A kínai cégóriás választása igen jól jön Orbán Viktornak, aki vezető hatalommá kívánja tenni országát az elektromos autók gyártásában. A miniszterelnök már pár hete világgá kiáltotta a sikert, bár a BYD már 7 éve felvonta a lobogóját Komáromban, ahol a Nokia egykori üzemében elektromos buszokat szereltet össze.
- De a sencseni holding az egész világot meg akarja hódítani járműveivel. Egyébiránt Magyarországon már jelen van egy sor nagy kínai akkugyártó. Mivel a rendelkezésre álló áram felét Paks termeli meg, az energia mix kedvezőbb, mint más kelet-európai államokban, ahol sok még a szénerőmű.
- A kínaiaknak azért kellett a magyar helyszín, mert az sokáig nem megy, hogy hazulról szállítsák a kocsikat. A fuvardíj tetemes. Azon kívül a márka megismertetéséhez és elfogadtatásához szükségük van bázisra a kontinensen. Továbbá hogy munkahelyeket hozzanak létre és a maguk javára billentsék a versenyfeltételeket.
- Itt belép a képbe a hazai szubvenciók kérdése, Franciaország pont ezért vet ki környezetvédelmi járulékot a Kínából származó járművekre, illetve akkumulátorokra. Mivel a példát más kormányok is követhetik, a BYD lépett: berendezkedik magyar földön.
- New York Times
- Hogy a BYD Magyarországra telepíti elektromos autógyárát Európában, az aláhúzza, milyen veszélynek vannak kitéve az európai és amerikai vetélytársak. Illetve megerősíti, hogy a kínai cégnek igen nagyratörő tervei vannak a terjeszkedésre Ázsián kívül.
- A részletek nem ismeretesek, mármint hogy mekkora lesz az üzem, mennyiért létesül és mikor kezdődik az építkezés. Mindenesetre a Bernstein elemzői úgy értékelik: ez az első lépés, hogy a kínai konkurencia megvesse a lábát a földrészen. Feltehetőleg 2-3 év alatt készül el a beruházás, nagyjából évi 200 ezer kocsi gördül majd le a futószalagról.
- A helyszín logisztikai és vámelőnyökkel jár, de ennél fontosabb, hogy a helyi hatalom védelmét élvezi.
- Washington Post
- A Párizsból keltezett kommentár felveti, hogy az Unió voltaképpen karácsonyi ajándékot adott a szélsőjobbnak a migránsegyezménnyel. Leo Hockstader, a szerkesztő bizottság tagja kifejti, hogy minden évben ezrek fulladnak bele a Földközi-tengerben, amikor megpróbálnak átkelni, viszont így is százezrek jutnak el Európába és ez jelentős politikai erőátrendezést váltott ki a földrészen.
- A fő áramlat úgy gondolta, hogy kemény elrettentő intézkedésekkel megállt lehet parancsolni a folyamatnak, de ez tévedés. Csakis a szélsőséges pártok malmára hajtja a vizet. Az egyik ok az, hogy a mérsékelt erőket kettészakítja, amikor vezetői olyan módszerekhez folyamodnak, amelyek korábban könyörtelennek és kivitelezhetetlennek minősültek. A másik, hogy ezekkel a lépésekkel aligha lehet megnyerni a szavazópolgárokat, akiknek tele van már a hócipőjük.
- A kilátásokat tovább rontja a politikai közép szemszögéből, hogy a költségvetési megszorítások miatt jövőre jelentős kiadáscsökkentések várhatóak, és sokan a migrációt teszik majd felelőssé a nehézségekért. Látszik ez azon, milyen harsogva fogadták a demagógok a Franciaországban elfogadott kemény bevándorlási szigorítást. Le Pen élen áll a közvélemény kutatásokban.
- Az EU ékes példáját adta annak, hogy próbálja visszafogni azoknak a pártoknak a lendületét, amelyek általában elvetik nem csupán a bevándorlást, hanem a klimavédelmet, a kisebbségek, a nők és az LMBT-közösség jogait is. Ezért lehet, hogy rövidesen olyan korlátozások jönnek, amelyek e pillanatban lelkiismereti okokból elfogadhatatlanok a legtöbb európai számára, ideértve hogy további ezrek vesznek oda a tengeren.
- Die Welt
- A külpolitikai rovat vezetője szerint csupán illúzió, hogy a menedékpolitika reformjával meg lehet gyengíteni Európában a jobboldali populistákat a júniusi választás előtt. Klaus Geiger a kommentárban megállapítja, hogy Brüsszel hiába ünnepel, egy sor kormány rájött, hogy magának kell cselekednie, ha ki akarja ütni ezt az adut a demagógok kezéből.
- Merthogy az EU-ban öncél lett az új szabályozás, a tartalom a jelek szerint sokak szemében csupán másodlagos fontosságú. Miközben a migránsok számra 2015 óta nem volt ilyen magas. A változtatások mégsem érintik a legfontosabb gondokat, a csomag ezer sebből vérzik.
- Először is a legtöbb menedékkérő továbbra is simán beléphet az Unióba, ahol azután hónapokon át vizsgálják a beadványukat. Másodszor szinte senkit sem lehet kitoloncolni, mivel nincs megállapodás a kiinduló államokkal a visszafogadásról. Harmadszor pedig legkorábban két év múlva jelentkezik az új rendelkezések hatása.
- Ily módon azonban csak erősödik a populisták pozíciója, hiszen az emberek azt érzékelik, hogy olyan megállapodást jött létre, amely sok vizet nem zavar. Ez pedig a kételyeket fokozza és ütőkártyához juttatja a jobboldali nacionalistákat. A megállapodás leginkább arra jó, hogy megmutassa: milyen bénítóan lassan alakul ki a közmegegyezés, amelynek az eredménye azután egy rossz kompromisszum.
- The Times
- Nem valószínű, hogy Ukrajna győzni tud a háborúban, lassan két év elteltével inkább arra rendezkedik be, hogy képes legyen megőrizni maradék területét – jelenti Marc Bennetts Kijevből. Persze senki sem tudja, hány év kell még, hogy az oroszokat ki lehessen kergetni, illetve rá lehet őket kényszeríteni, hogy ne bombázzanak városokat.
- Roman Kosztyenko ezredes, katonai parancsnok és a parlament Nemzetbiztonsági Bizottságának tagja azt jósolja, hogy a harcok még hosszú éveken át folynak, mivel Moszkva erőfölényben van. A hangulat mégsem defetista: a közvélemény elfogadja ezt a tényt, de senki sem beszél megadásról. Putyin ugyanakkor hosszú küzdelemre rendezkedik be.
- Az ország legfiatalabb törvényhozója, a mindössze 27 éves Szvjatoszlav Juras azt mondja, hogy a legjobbat kell remélni, viszont a legrosszabbra kell felkészülni. Több tábornok szerint a lőszerhiány miatt nem tudnak megfelelő választ adni a támadásokra. Az áldozatok számát titkosan kezelik, de már nem próbálják leplezni, hogy rengeteg embert vesztettek.
- Nem lenne ilyen súlyos a helyzet, ha a Nyugat gyorsabban küldött volna támogatást – mutat rá Podoljak, Zelenszkij főtanácsadója. De mintha a szövetségesek még mindig nem érzékelnék teljesen, mekkora veszélyt jelent Putyin a nemzetközi biztonságra nézve. Ráadásul a legújabb segítséget megvétózta Magyarország, a Kreml legszorosabb európai szövetségese.
- Umerov védelmi miniszter ugyanakkor arról beszélt, hogy nincs olyan fegyver, amely jelenleg döntően tudná befolyásolni a küzdelem kimenetelét, még az ATACMS-okat is beleértve. Az F-16-osok segítségével pedig legfeljebb erőegyensúlyt lehetne elérni.
- Der Standard
- Vucsics one-man-showt adott elő a szerb választáson – a következmények végzetesek a demokrácia szempontjából. Így értékeli Vedran Dzsihics, az Osztrák Nemzetközi Politikai Intézet elemzője, a bécsi Egyetem tanára. Megállapítja, hogy a választás leginkább bohózatra emlékeztetett. Nem volt sem szabad, sem tisztességes. Az ellenzék számára minimális esély nem mutatkozott.
- Az EU-nak ugyanakkor át kell térnie a keményebb politikára, elég volt abból, hogy kesztyűs kézzel bánik a despotával. Mert az tökélyre vitte, hogy következetesen aláássa a jogállamot, ám úgy jelenjen meg, mint a demokrácia legnagyobb híve. Az államfő igencsak ért hozzá, hogy bűvkörébe vonja a tömegeket a nyilvános fellépéseken, ám azért időnként kimutatja a foga fehérjét.
- Az európai demokraták dédelgetése, lásd Vucsicsot vagy Orbánt, mindig visszafelé sül el. De mintha végre fordulna a szél nyugaton, legalábbis egyelőre. Az EBESZ-megfigyelők jelentése alapján a német külügy úgy foglalt állást, hogy elfogadhatatlanok a választási visszaélések egy jelöltállam esetében. Az EU és az USA is óvatosan fogadta az eredményt. Sietett viszont gratulálni Magyarország, Kína, Oroszország, Törökország és Azerbajdzsán.
- Szerbián belül nagyon úgy néz ki, mintha sokan már nem akarnák elfogadni a szavazás kimenetelét. De a társadalmat megfélemlítette a hatalom. A rendszer alapja, hogy felszítsa a rettegést, ugyanakkor ellenségképeket gyártson. A másik oldalon viszont terjed a rezsimmel szembeni düh és dac, a tehetetlenség érzetével keveredve.
- Guardian
- A vezércikk szerint Trumpot politikai eszközökkel kell legyőzni, függetlenül attól, hogy a volt elnök számára mostanában csőstül jönnek a jogi bonyodalmak. Összesen 91 bűncselekmény elkövetésével vádolják, de olyanokért is felelnie kell, amely esetek miatt nem indulhat újra harcba az elnökségért, már ha megáll, hogy lázadást szított.
- Most éppen Colorado fordult ellene ilyen megfontolásból, de az államra nincs szüksége, az demokrata fellegvárnak számít. Viszont a fejlemények láttán másutt is perbe foghatják hasonló okból. Ám a közvetlen fejlemény az lehet, hogy megint csak feltüzeli a politikus táborát. Ő maga úgy állítja be, hogy boszorkányüldözés folyik ellene, ennek része, hogy törvénytelenül meghurcolják jogi úton. Merthogy meg mer szólalni a hívei érdekében.
- Ha Biden nyer jövőre, Trump mindent bevet, hogy megakadályozza. Támogatói megpróbálkoznak még a jog elferdítésével is. Ám esetében politikai jelenségről van szó és ahhoz, hogy tényleg két vállra fektessék, elegendő számú választópolgárt kell meggyőzni, nem egy maroknyi bírát. Ismét csak a szavazóurnáknál kell megverni.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >