2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Hogyan mérlegteleníteni a migrációs politikát

Hogyan mérlegteleníteni a migrációs politikát
  • Az Economist kommentárja azt ajánlja, hogy csak csigavér, mert politikailag igenis ártalmatlanná lehet tenni a migráció kérdését. Hűvös fej és higgadt szó kell hozzá, bár az kétségtelen, hogy a legtöbb emberben a részvét mellett félelmet keltenek a képek, amelyek a háború elől menekülő tömegekről készültek. A nacionalisták inváziót emlegetnek.
  • A rettegés megdermesztette a világpolitikát. A hollandoknál az a Wilders lehet a miniszterelnök, aki korábban a felvetette a Korán betiltását. Trump azzal szédíti a tömegeket, hogy a törvénytelen bevándorlás „mérgezi az ország vérét”.
  • A nagyobb mobilitás gazdagabbá tenné a Földet. Vagyis hasznára lenne az országoknak, ha sikerülne meggyőzni a szavazópolgárokat a rendezett és törvényes migráció előnyeiről. Azokat kell elsősorban beengedni, akikre a piacnak szüksége van. Akik ezzel élhetnek, azok számára azonnal engedélyezni kellene a munkát, ugyanakkor egy időre ki kellene őket zárni a szociális juttatások egy részéből. Ugyanakkor a statisztikák nem támasztják alá, hogy az idegen kultúrák képviselői megrendítenék új hazájukban a stabilitást. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
  • FAZ
  •  
  • A lap közép-európai tudósítója azt emeli ki Orbán Viktor tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatójából, hogy rendben van, meg kell segíteni Ukrajnát, de nem a magyarok zsebére. A vezető nem túl sűrűn áll ki a gyakran igen kritikus sajtó elé, de ha megteszi, jóformán olyan érzést kelt, hogy élvezi. Ugyanakkor éles megjegyzéseket tartogat több szövetséges számára is.
  • 2010 óta nem sokszor fordult elő, hogy leáll olyan újságírókkal, akik nem tekinthetők mikrofonállványnak. Ez alkalommal azonban szinte az volt a benyomás, hogy tetszik neki, ha alkalmanként csörtéznie kell a bírálókkal. Pl. amikor azok kényelmetlen kérdéseket tettek fel neki arról, miként tehetett szert ilyen mérhetetlen vagyonra Mészáros Lőrinc vagy a nemzeti vej. Érdemben persze nem sokat mondott.
  • Annál inkább bő lére eresztette viszont a mondandóját a külpolitika kapcsán. Úgy értékelte, hogy bizonyos körök Amerikában próbálják megakadályozni Trump indulását, majd arra panaszkodott, hogy Magyarországot kettős mércével mérik. Mindazonáltal nem kívánta kizárni, hogy a következő Tanácsülésen megegyeznek Ukrajna megsegítéséről.
  • Korábban azt lehetett nála kivenni, hogy Ukrajnát jobban elítéli, mint Oroszországot, ám ezúttal megpróbálta megmagyarázni, miért nevezte katonai műveletnek a háborút, amikor nemrégiben Pekingben Putyinnal találkozott. Nyíltan elismerte, hogy nála az alkalom határozza meg a szóhasználatot.
  • A svéd NATO-csatlakozás késleltetése ügyében arra hivatkozott, hogy a képviselők döntöttek így, miközben a Fidesznek kétharmada van.
  •  
  • Die Presse
  •  
  • Az osztrák Európa-ügyi miniszter asszony közölte, hogy nem szabad megvásárolni Magyarország beleegyezését Ukrajna megsegítése kapcsán. Karoline Edtstadler aláhúzta, hogy a többiek mind egy véleményen vannak, és ez Orbán Viktort nyomás alá helyezi. Ám hiba volna különálló kérdéseket összekapcsolni.
  • Mint mondta, azt a magyar kormányfő is felismerte: nincs alternatívája az EU keleti, illetve déli bővítésének. Nem szavazta meg ugyan, hogy meginduljon a felvételi párbeszéd Ukrajnával, ám a hallgatás beleegyezést jelent. Hozzátette, hogy szükség esetén a magyar fél nélkül oldják meg a segélycsomag kérdését, mert így ki tudják védeni a vétót.
  • Egyelőre azonban nem világos, hogy Orbán hajlandó-e elmozdulni a kérdésben, de nagyon fontos volna, hogy mindenki egy irányba húzzon. Azt azonban kizárta, hogy az EU kupeckedjen az ukránok rovására és megalkudjon a Fidesszel a jogállam kérdésében.  
  • Elismerte ugyanakkor, hogy bővítéssel aligha lehet választást nyerni, ezzel együtt úgy foglalt állást, hogy Európa érdekében meg kell kezdeni a folyamatot. Hiszen a Nyugat-Balkán 20 éve vár a csatlakozásra, azon felül nem szabad nyitott felületet kínálni Moszkvának, mert ez az Unió biztonságát érinti.
  •  
  • Economist
  •  
  • A múlt heti uniós csúcson egyedül Magyarország nem támogatta a költségvetés felturbózását, aminek része Ukrajna támogatása. Orbán ugyan belement a felvételi tárgyalások megkezdésébe, miután a Bizottság felszabadított számára 10 milliárd eurót. A pénzügyi csomag megszavazásának feltételeként alighanem igényt tart a maradék 20 milliárdra is.
  • Csakhogy az eszközei korlátozottak. Felmerült, hogy egyszerűen kerüljék meg, mégpedig az Európai Stabilitási Mechanizmus segítségével. Itt az euroövezet segélykeretéről van szó, amely bőven kínál megoldási lehetőségeket. Ennélfogva ha február elején a többiek bemondják, hogy blöfföl, akkor elképzelhető, hogy felteszi a kezét.
  •  
  • Forbes
  •  
  • Már igencsak fogy a türelem Magyarországgal szemben, miután annak vezetője illiberális politikát folytat, szoros kapcsolatot tart fenn Putyinnal és nagy a korrupció. Éppen ezért a hangulat afelé hajlik, hogy meg kell büntetni Orbánt. Nő azoknak az EP-képviselőknek, uniós illetékeseknek, illetve tagállami vezetőknek a tábora, akik erősen megkötnék a kormányfő kezét, sőt esetleg még ki is paterolnák az országot az EU-ból.
  • Jogilag ez utóbbi nem lehetséges, de a 7-es paragrafus alapján fel lehetne függeszteni a magyar tagsági jogokat. Nem kizárt, hogy hamarosan ismét bevetik ezt az eljárást. A miniszterelnök mindinkább próbakőnek számít, amelyen elválik, mennyire elszánt az Unió. Nem beszélve arról, mennyi politikai energiát köt le a többiek részéről.
  • De lehet, hogy van még egy esélye a meghátrálásra. Várhatóan ugyanis több tagállam felveti, hogy kétoldalú alapon segítsenek Kijevnek, ha Orbán hajthatatlan marad a február 1-én esedékes újabb csúcson. És akkor megkeményedik a hozzáállás Magyarországgal szemben.   
  •  
  •  Washington Post
  •  
  • Hodorkovszkij arra figyelmezteti a Nyugatot, hogy ha az megpróbálja megbékíteni Putyint, akkor az ár az lesz, hogy elveszíti a szabadságát. A Jukosz olajtársaság volt főnöke, aki 10 évet töltött az orosz elnök börtönében, kifejti, hogy az államfő mára korrupt autokratából terjeszkedni kívánó fasiszta diktátor lett. Az erősödő globális zsarnokság és populizmus, valamint a veszélyesebb és kevésbé szabad világ megtestesítője.
  • Le kell győzni, nem szabad vele alkut kötni. Nem tűrhette, hogy egy eleven, fiatal demokrácia legyen a szomszédságában, ezért megtámadta Ukrajnát. De meg kell verni, mert különben megy tovább. És igaza van Zelenszkijnek: Moszkva legszebb álmai válnak valóra, amikor az amerikai Kongresszus a nemzetközi biztonságot kockára téve megfúrja Kijev támogatását.
  • Akik béketárgyalásokat sürgetnek vele, azok vagy naivak, vagy tisztességtelenek. Megjutalmaznák egy diktátor invázióját. Pedig az csak időt akar nyerni, hogy legközelebb ismét támadjon – immár egy NATO-állam ellen. A szabadságot azonban nem csupán önkényurak és terroristák fenyegetik, hanem belülről a populisták is, akik húzd meg, ereszd meget játszanak a demokratikus normákkal.
  • A Nyugat gyenge pontja ott van, hogy társadalmak belekényelmesedtek a jólétbe és nem hajlandóak áldozatot hozni a szabadság védelmében. A következményeket világszerte látni, elég csak a Hamász terrorakciójára gondolni. De Putyint le kell győzni, mert Kína és Irán is figyel. Azon kívül ha az elnök térdre kényszerül Ukrajnában, az elvezet a vereségéhez odahaza is.
  •  
  • Bloomberg
  •  
  • Már az idei év sem volt éppen sétagalopp Biden számára a külpolitikában, de a következő még keményebbnek ígérkezik – mutat rá Hal Brands, a Johns Hopkins Egyetem professzora. Lankad Ukrajna támogatottsága, sorsdöntő választás lesz Tajvanon és mindenféle rémséges forgatókönyv bekövetkezhet a Közel-Keleten.
  • Nagyon úgy néz ki, hogy rettenetes esztendő vár az ukránokra. Ezzel szemben Putyin nagyon is elégedettnek érzi magát. Az autokrácia hadiipara többet termel, mint a demokráciák katonai szektora. Ha Kijev nem kapja meg a segítséget, akkor nehezen tudja megvédeni polgárait a légitámadásoktól, megőrizni az állásait a fronton. Így a kérdés az: egyáltalán ki tud-e tartani?
  • Izraelben az USA megfizeti az árát, hogy beállt az igazságos visszavágás mögé, amely azonban már 20 ezer emberéletet követelt. De ha véget is ér a háború, aligha szűnnek meg az összecsapások. Kiéleződött a feszültség Ciszjordániában, a libanoni határon, a Vörös-tenger mentén, Irakban és Szíriában. Nem kizárt, hogy Irán fokozza erőfeszítéseit a nukleáris fegyver előállítására.
  • Továbbra is elemi szükség lesz a világban Amerika katonai erejére és diplomáciai jártasságára. Nincs jele, hogy Kína visszafogná a hadsereg fejlesztését. Ha Tajvanon a jövő hónapban a Demokratikus Haladó Párt jelöltje nyer, Peking kénytelen lenne belátni, hogy gyorsan elillan a békés újraegyesítés eshetősége.
  • Emellett Biden kénytelen szembenézni az illiberális erőkkel. Nála a demokrácia kontra tekintélyuralom ellentétpárja legalább annyira vonatkozott Trumpra, mint Hszire és Putyinra. A volt elnök visszatérésének esélye már most arra ösztökéli Moszkvát, hogy azt higgye: ha kibekkeli, győzhet Ukrajnában. Arról nem beszélve, hogy az Amerikai Egyesült Államokon eluralkodna az instabilitás, a hozzá nem értés és a befelé fordulás.
  •  
  •  
  • Wall Street Journal
  •  
  • Jó 20 éve, az ikertornyok elleni támadás után az ifjabbik Bush elnök Észak-Koreát, Irán és Irakot nevezte a Gonosz tengelyének ám az most újra létrejött, csak éppen Phenjan és Teherán mellett Oroszország alkotja – mutat rá a jobboldali lap fő külpolitikai elemzője. Jaroszlav Trofimov rámutat, hogy Moszkva katonai segítséget akar a másik két kormánytól, cserében pedig diplomáciai támogatást nyújt nekik, hogy azok ne tűnjenek annyira elszigeteltnek.
  • A revizionista és vakmerő Kreml egyre nagyobb veszélyt jelent az Egyesült Államok és a szövetséges demokráciák számára, amelyek összefogása rendszerszintű repedéseket mutat. A republikánus kongresszusi ellenállás folytán leállt a létfontosságú anyagi segély Ukrajnának, az EU ez irányú törekvéseit pedig Magyarország szabotálja.
  • A másik tekintélyuralmi rezsim, Kína rokonszenvez a hármas tengellyel, de katonailag még nem csatlakozott, ám azt nem lehet kizárni, ha lankad a Nyugat elszántsága. Ezzel együtt Peking érdekei itt nem teljesen esnek egybe a partnerek szándékaival, mivel gazdasága erősen függ a világkereskedelemtől, így neki nem volna jó, ha  újabb csapások érnék a nemzetközi áruforgalmat. Ez az egyik oka, hogy Hszi nem ad hadfelszerelést az oroszoknak.
  •  
  • Economist
  •  
  • A kommentár azt ajánlja, hogy csak csigavér, mert politikailag igenis ártalmatlanná lehet tenni a migráció kérdését. Hűvös fej és higgadt szó kell hozzá, bár az kétségtelen, hogy a legtöbb emberben a részvét mellett félelmet keltenek a képek, amelyek a háború elől menekülő tömegekről készültek. A nacionalisták inváziót emlegetnek.
  • A rettegés megdermesztette a világpolitikát. A hollandoknál az a Wilders lehet a miniszterelnök, aki korábban a felvetette a Korán betiltását. Trump azzal szédíti a tömegeket, hogy a törvénytelen bevándorlás „mérgezi az ország vérét”.
  • Pedig jelenleg a világ népességének mindössze 3,6 %-a kényszerült elhagyni országát. Az 1961-es adat: 3,1 %, tehát nem drámai a növekedés. Az sem igaz, hogy a migránsok komolyan veszélyeztetnék a tehetős államokat. A populista jobboldal azért játszik rá az aggályokra, hogy szavazatokat szerezzen.
  • A jelenség megítéléséhez két dolgot kell szem előtt tartani: 1. Az új helyre költöző emberek sokkal jobb viszonyok közé kerülnek, mintha otthon maradnának. Biztonságba jutnak, illetve anyagilag új lehetőségek nyílnak előttük. 2. A befogadó országoknak jól jöhetnek a bevándorlók, miután a fő célpontok a legtehetségesebb és vállalkozóbb kedvű embereket vonzzák.
  • A nagyobb mobilitás gazdagabbá tenné a Földet. Vagyis hasznára lenne az országoknak, ha sikerülne meggyőzni a szavazópolgárokat a rendezett és törvényes migráció előnyeiről. Azokat kell elsősorban beengedni, akikre a piacnak szüksége van. Akik ezzel élhetnek, azok számára azonnal engedélyezni kellene a munkát, ugyanakkor egy időre ki kellene őket zárni a szociális juttatások egy részéből. Ugyanakkor a statisztikák nem támasztják alá, hogy az idegen kultúrák képviselői megrendítenék új hazájukban a stabilitást.
2023. december 22.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább

Trump győzedelmes visszatérése

Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >

Tovább

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >

Tovább

A kultúrharcos Amerika

Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >

Tovább

Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat

Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >

Tovább

Trump tanult a korábbi elnökségből

Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >

Tovább