2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Új és halásos fejezet nyílt meg a Közel-Keleten

Új és halásos fejezet nyílt meg a Közel-Keleten

A pusztító és váratlan rajtaütés alapvető kihatással lesz az izraeliek, a palesztinok és az egész körzet jövőjére. A Hamasz embereinek gyilkos tombolása nem csupán megrázó és rémisztő volt, szeizmikus mozgásokat vált ki. Az biztos, hogy további katasztrófát zúdít Gázára. Egyre valószínűbb, hogy Jeruzsálem beveti a szárazföldi erőket megtorlásul. Ám itt egy kicsiny, sűrűn lakott, illetve beépült területről van szó, ám az árát a civilek fogják megfizetni. Ugyanakkor nem elegendő, hogy az izraeli titkosszolgálat képtelen volt előre jelezni a fejleményeket, a kétségbeesett polgári lakosság kénytelen volt órákig várni az erősítésre. Felmerül persze, hogy mekkora szerepe volt mindebben a szélsőjobbos kormány által szorgalmazott jogi reformnak. A legnagyobb kudarc azonban politikai.  Nem egészen egy éve az ENSZ közel-keleti megbízottja azt közölte, hogy a feszültség forráspontig jutott. A palesztinok évtizedek óta tűrik a megszállást, hogy elillan az életképes államuk terve, miután terjeszkednek a telepesek és egyre többször erőszakot alkalmaznak. Látják ugyanis, hogy büntetlenül tehetik. Gáza 15 éve tartó blokádja tönkretette a gazdaságot és a lakosság felét szegénységbe taszította. Netanjahu ugyanakkor nem egyszerűen tekintélyt kölcsönzött szélsőséges nacionalistáknak, illetve nyíltan rasszista elemeknek, hanem még kulcspozíciókhoz is juttatta őket, megszállást ígért. Most látszik, mi az ára annak, hogy az USA elfordul a térségtől. Fokozódó erőszak fenyeget a Nyugati parton és alakul az összecsapás a Hiszbollával Libanonban. A Hamasz nem egyszerűen a szaúdi-izraeli normalizálódás lehetőségét semmisítette meg, de azt is megmutatta, hogy nem jelentenek megoldást az öböl menti államokkal kötött szerződések, mivel azok a partvonalra szorítják a palesztinokat. Továbbbá hogy az eddigi status quo-t nem lehet sem fenntartani, sem feltartóztatni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Wall Street Journal

 

Visszatér a háború a Közel-Keletre: a Hamasz meglepetésszerű támadása rávilágít, hogy Izrael létveszélyben van, egyben alátámasztja, hogy mind nagyobb kockázatoknak vannak kitéve az USA egyes szövetségesei. Így értékeli a helyzetet a vezércikk, hozzátéve, hogy a rajtaütés csupán a világban tapasztalható felfordulás tükröződése. A frontvonalon Izrael található, de célpontot jelent az egész demokratikus világ.

Mostantól kezdve búcsút inthetünk egy sor illúziónak. Így annak, hogy Izrael biztonságban van. Mert lehet, hogy nála a technológiai fölény, de engesztelhetetlen ellenségek fenyegetik minden oldalról. Az akciót hónapok alatt készítették elő, és hogy a Jom Kippur ünnepére időzítették, az azt eredményezte, hogy az izraeli csapatok csak órák múltán jutottak el egyes ostromlott településekre. Ez egyben jelzi, hogy alábecsülték a veszélyt.

Szertefoszlott az a mítosz is, hogy a palesztinok békében fognak élni az izraeliekkel, ha megkapják a saját államukat. Addig nem, amíg a Hamasz és az Iszlám Dzsihad terrorizálhatja a palesztin népet. Viszont mostantól kezdve senki se szóljon egy rossz szót sem Gáza blokádja vagy „megszállása” ellen. Nem lehet feladni több olyan területet, ahonnan a terroristák támadást indíthatnak.

Izrael most kemény választás előtt áll. Az eddigi állapotokat tovább nem lehet fenntartani, viszont a Gázai övezet lerohanása hatalmas emberáldozatba kerülne, viszont lehet, hogy megtorlásul a Hiszbollah újabb arcvonalat nyitna Libanonban. Az ügy feltárja Irán rosszindulatát is.

Viszont már látszik, hogy mi a tét a régióban. Az egyik fél próbálja megsemmisíteni Izraelt és a zsidókat. A másik fegyverkezik, hogy megvédje polgárait és az államot. A Legfelsőbb Bíróságról folyó vita ehhez képest bagatellnek tűnik. De az is látszik, mennyire veszélyes lett a világ. Ahogy csökken Amerika ereje és akarata a nemzetközi rend fenntartására, úgy bátorodnak fel a rossz fiúk. A következmények az USA-t is sújtják. Gyorsan és nagy erővel üt vissza, hogy Washington önhittnek bizonyult a hidegháború utáni időszakban.

 

Guardian

 

A szerkesztőség úgy ítéli meg, hogy új és halásos fejezet nyílt meg a Közel-Keleten. A pusztító és váratlan rajtaütés alapvető kihatással lesz az izraeliek, a palesztinok és az egész körzet jövőjére. A Hamasz embereinek gyilkos tombolása nem csupán megrázó és rémisztő volt, szeizmikus mozgásokat vált ki.

Az biztos, hogy további katasztrófát zúdít Gázára. Egyre valószínűbb, hogy Jeruzsálem beveti a szárazföldi erőket megtorlásul. Ám itt egy kicsiny, sűrűn lakott, illetve beépült területről van szó, ám az árát a civilek fogják megfizetni. Ugyanakkor nem elegendő, hogy az izraeli titkosszolgálat képtelen volt előre jelezni a fejleményeket, a kétségbeesett polgári lakosság kénytelen volt órákig várni az erősítésre.

Felmerül persze, hogy mekkora szerepe volt mindebben a szélsőjobbos kormány által szorgalmazott jogi reformnak. A legnagyobb kudarc azonban politikai.  Nem egészen egy éve az ENSZ közel-keleti megbízottja azt közölte, hogy a feszültség forráspontig jutott. A palesztinok évtizedek óta tűrik a megszállást, hogy elillan az életképes államuk terve, miután terjeszkednek a telepesek és egyre többször erőszakot alkalmaznak. Látják ugyanis, hogy büntetlenül tehetik.

Gáza 15 éve tartó blokádja tönkretette a gazdaságot és a lakosság felét szegénységbe taszította. Netanjahu ugyanakkor nem egyszerűen tekintélyt kölcsönzött szélsőséges nacionalistáknak, illetve nyíltan rasszista elemeknek, hanem még kulcspozíciókhoz is juttatta őket, megszállást ígért.

Most látszik, mi az ára annak, hogy az USA elfordul a térségtől. Fokozódó erőszak fenyeget a Nyugati parton és alakul az összecsapás a Hiszbollával Libanonban. A Hamasz nem egyszerűen a szaúdi-izraeli normalizálódás lehetőségét semmisítette meg, de azt is megmutatta, hogy nem jelentenek megoldást az öböl menti államokkal kötött szerződések, mivel azok a partvonalra szorítják a palesztinokat. Továbbbá hogy az eddigi status quo-t nem lehet sem fenntartani, sem feltartóztatni.  

 

The Times

 

Netanjahu életrajzírója úgy gondolja, hogy az izraeli titkosszolgálat elképzelhetetlen botlást követett el a miniszterelnök felügyelete mellett, hiszen rosszul mérte fel a biztonságot. Anshel Pfeffer szerint ekkora pofon katonai területen 50 éve nem érte az országot, és ha túl lesznek rajta az izraeliek, akkor valószínűleg megkezdődik a vádaskodás-sorozat.

A Hamasznak több hónap kellett az előkészítéshez, illetve a részvevők kiképzéséhez, ám az izraeli hírszerzésnek fogalma sem volt a tervről. Ami persze szinte kizárt. Ha eloszlik a füst, ami nem most lesz, akkor a katonai és politikai vezetésnek számot kell adnia a történtekről. Egy korábbi magas rangú Moszad-főnök azt jósolja: fejek hullnak majd a legfelső szinten.

A politikai következményekről azonban még korai beszélni. De Netanjahunak választ kell adnia a közvéleménynek, és pontosan tudja, milyen gyorsan elveszítheti a tömegek bizalmát. Jelenleg azonban élvezheti a ritkán látott egységet. Sok fog azon múlni, miként alakul a hadművelet Gázában. Ha nem sikerül háború árán sem felszámolni a Hamasz uralmát és kiszabadítani az izraeli foglyokat, akkor még tovább erősödik a közfelháborodás.

De ha sikerül megfordítani a hadiszerencsét, akkor a kormányfő megpróbálja majd rábeszélni a vizsgáló bizottságot, hogy az a titkosszolgálatot vegye elő, és ne őt, illetve a kabinetet.

 

Bloomberg

 

A Hamasz betett a próbálkozásnak, hogy közeledjen egymáshoz Szaúd-Arábia és Izrael, hazavágta Biden tervét, hogy új rend alakuljon ki a Közel-Keleten – mutat rá Andreas Kluth. A szemleíró emlékeztet arra, hogy az előkészületben lévő egyezséggel rosszul jártak volna a palesztinok. Most viszont az ultranacionalista izraeli kormánykoalíció szélsőségesei megkapták a casus bellit, hogy megtehessenek jóformán mindent, amit csak akarnak.

A szaúdi koronaherceg a térségen belül Iránt és nem Izraelt tekinti a legfőbb ellenségnek. Ugyanakkor a megbékélés révén az USA ki tudná szorítani Kínát a régióból és olyan összefogás alapjait tudná lefektetni, amely képes volna sakkban tartani Teheránt is. Az elképzelés gyenge láncszemét Izrael és a palesztinok képezték.

Ennek megfelelően a Hamasz megnyomta a rakéták startgombját. Beindult a gyűlölet és a szenvedés újabb spirálja. A szaúdiakra és másokra nyomás nehezedik, hogy támogassák arab testvéreiket, így egyelőre lehetetlenné válik minden felmelegedés Tel Avivval. Amerikában a demagógok most azzal fogják vádolni Bident, hogy túl puha kezű volt Teheránnal, és ingadozik Izrael ügyében. Vagyis a terrorcsoport egészen Washingtonig és azon túl is eljuttatta a robbanófejeket.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A bajorországi és hesseni választások azt üzenik a berlini kormánykoalíciónak, hogy a polgárok kevesebb vitát akarnak a hatalom csúcsain. A fiaskó közös, mind a három párt leszerepelt az urnáknál. A bajoroknál a kancellárt adó szociáldemokraták az 5. helyen végeztek, a másik tartományban pedig, ha minden igaz, 3-ikak lesznek.

A zöldek mind két helyen veszteségeket kénytelenek elkövetni, de különösen nagy pofon érte az FDP-t. Münchenben már a 3. tartományi parlamentből repül ki, amióta létrejött a hármas szövetség. De reszkethet Hessenben is.

Berlinből nézve a két választás nem csupán azért vehető országos előrejelzésnek, mert nagy volt a részvétel. Bajorországban hárman együtt alig 25 %-ig vitték. A másik helyen is messze vannak a többségtől. A nyertesek Hessenben: a CDU és az AfD, a bajoroknál az AfD és a Szabad Választók.

Scholz számára idáig az volt a legnagyobb támasz, hogy pártja egységesek lépett fel. De már látni repedéseket. A kancellárnak egyrészt az okoz gondot, hogy pártja nem egészen 10 %-ot ért el Hessenben, és az AfD mögé szorult – az SPD egykori fellegvárában. A másik dilemma, hogy mitévő legyen a párt hesseni listavezetőjével,, Faeser belügyminiszterrel, merthogy az leszerepelt. Pedig valamit ki kellene találni pl. a migráció ügyében, hogy megállítsák a szélsőjobb szárnyalását.

 

Der Standard

 

A „Német-Ausztria” nevű hírforrás megerősítette, hogy Sopronban megtartották az 1. Európai Gerd Honsik-kongresszust. A névadó néhai osztrák neonáci, akit hazájában elítélték, mert tagadta a holokausztot. 2017 Sopronban telepedett le, majd ott egy évvel később meghalt. A részvevők most elmentek egykori házához, hogy leróják tiszteletüket előtte.

A tanácskozáson olyan témák szerepeltek, mint az „Európai egység, a földrész szabadságharca a múltban, nemzeti mozgalmak”. Egyesek Németországból, Olaszországból és a skandináv államokból érkeztek.

A jelentés idézi, hogy a Momentum és az Európai Baloldal ellentüntetést szervezett, az újfasiszták megpróbálták megzavarni ezt a megmozdulást, de a rendőrség megakadályozta. Vajnai Attila botrányosnak nevezte, hogy egy osztrák neonáci bűnöző annak idején magyar földre költözhetett. Mint mondta, nem véletlen, hogy szélsőséges szervezetek több európai országból is a maguk szempontjából biztonságos övezetnek tekintik Magyarországot.

 

2023. október 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább