2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Bidennek félre kell állnia, mert különben a világ készülhet a Trump 2.0-időszakra

Bidennek félre kell állnia, mert különben a világ készülhet a Trump 2.0-időszakra

Ha fiatalabb politikus kerülne az Egyesült Államok élére, az egyúttal azt jelentené, hogy az ország többé nem a gerontokrácia képét sugározná magáról a világban. Természetesen a kérdést csakis Biden döntheti el, de a legjobb az volna, ha két hónapon belül lépne. Trump visszatérése katasztrofális volna Amerikának, Ukrajnának, különleges helyzet elé állítaná Európát és válságba taszítaná a Nyugatot. Timothy Garton Ash azzal együtt vélekedik így, hogy igen jónak tartja az elnök teljesítményét. De szerinte mindenképpen fiatalabb jelöltre van szükség, ha a demokraták távol akarják tartani a Fehér Háztól a korábbi elnököt. Mert hiába kezelte jól a jelenlegi kormányzat a járványt, igen kedvező a szerepe Ukrajna megsegítése ügyében, továbbá feltűnően életteli a gazdaság, ha a politikus akármilyen értelemben megbotlik a fárasztó kampányban, és így elődje visszatérhet. Akkor csakis erről fognak emlékezni rá. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

Timothy Garton Ash úgy látja, hogy Bidennek félre kell állnia, mert különben a világ készülhet a Trump 2.0-időszakra. A kitűnő oxfordi történész professzor azzal együtt vélekedik így, hogy igen jónak tartja az elnök teljesítményét. De szerinte mindenképpen fiatalabb jelöltre van szükség, ha a demokraták távol akarják tartani a Fehér Háztól a korábbi elnököt.

Mert hiába kezelte jól a jelenlegi kormányzat a járványt, igen kedvező a szerepe Ukrajna megsegítése ügyében, továbbá feltűnően életteli a gazdaság, ha a politikus akármilyen értelemben megbotlik a fárasztó kampányban, és így elődje visszatérhet. Akkor csakis erről fognak emlékezni rá.

Még aggasztóbb a hatalmon lévő párt szempontjából, hogy az etnikai kisebbségek tömegesen állnak be a republikánusok zászlója alá, különösen Trump miatt. És nem kétséges, hogy ennek köze van Biden korához, illetve törékeny egészségi állapotához. Minden négy amerikai közül három azt mondja, a politikus túl öreg a további 4 évhez.

Ám éppen emiatt nagy figyelem fordul az alelnök, Kamala Harris felé, és őt nem lehet nagy választási nyereségnek tekinteni. Nem túl meggyőző, mint a szabad világ potenciális vezetője. Természetesen Trump is hatalmas handikeppel indul. A négy per sok idejét és pénzét elveszi. Sőt lehet, hogy jövő novemberre már börtönben lesz, de a jogi eljárások fura mód nemigen ártanak a választási kilátásainak.

Ha fiatalabb politikus kerülne az Egyesült Államok élére, az egyúttal azt jelentené, hogy az ország többé nem a gerontokrácia képét sugározná magáról a világban. Természetesen a kérdést csakis Biden döntheti el, de a legjobb az volna, ha két hónapon belül lépne. Trump visszatérése katasztrofális volna Amerikának, Ukrajnának, különleges helyzet elé állítaná Európát és válságba taszítaná a Nyugatot.

 

Kyiv Independent

 

Ukrajna engedett a nyomásnak és ideiglenesen leveszi az OTP-t arról a feketelistáról, amelyre olyan cégeket tesz fel, amelyek szerinte támogatják Oroszország háborúját. Szeretne ugyanis végre hozzájutni az EU 500 millió eurós katonai támogatásához, amelyet idáig az Orbán-kormány akadályozott meg a bankkal szemben alkalmazott bánásmódra hivatkozva. A döntés a magyar pénzintézettel, illetve állammal folytatott tárgyalások eredménye. 

Az Ukrán Korrupcióellenes Ügynökség, amely megállapodásra jutott 5 görög hajózási vállalattal is, reméli, hogy ezek után Magyarország feladja a segélycsomag blokádját. Az OTP májusban került indexre. De Kijevben azt közölték, hogy onnan csak akkor kerül le véglegesen, ha teljesíti az összes egyeztetett feltételt az oroszokkal folytatott együttműködés ügyében.

Az ukránok azt szeretnék elérni, hogy minél több külföldi cég távozzon Oroszországból, mert szerintük ez csökkentené a Kreml számára a lehetőséget, hogy ukránokat öljön meg. A szégyenlistán, amely az érintett vállalkozások nemzetközi jó hírét veszi célba, jelenleg is olyanok vannak, mint az Unilever és a Bacardi.  

 

Le Monde

 

Orosz befolyás alatt tartják ma a választásokat Szlovákiában – Fico, aki igen közel áll Orbánhoz, a migránsok és Ukrajna ellen kampányolt. Kedvenc módszereit a nacionalista magyar vezetőtől vette át. Így régóta Sorost gyanítja amögött, ha bárki bírálni merészeli. Egyúttal azt ígéri, hogy leállítja Kijevnek a fegyverszállításokat, továbbá ellenzi a szankciókat, mondván, hogy azok nagyobb károkat okoznak Európának, mint Oroszországnak.

A magyar miniszterelnök, aki a Moszkvához fűződő kapcsolatairól ismert, nyíltan támogatja Ficot. Ha utóbbi nyer, a szlovák-ukrán kapcsolatokban nem sok változik, mivel Pozsony már szinte minden lehetséges fegyvert átadott az ukránoknak, egyébiránt pedig a szállítmányok többsége Lengyelországon, illetve Románián át jut célba.

Viszont – mondja Grigorij Meszezsnyikov politológus, a pozsonyi Közügyek Intézetének elnöke – Orbán, aki idáig el volt szigetelve, mostantól még keményebb lehet Brüsszellel szemben. Balog Beáta, a liberális SME főszerkesztője ezt azzal toldja meg: az EU nem engedheti meg, hogy legyen még egy autokrata, aki belülről fejt ki nyomást.

A választási hadjáratot egyébként is számtalan provokáció és oroszbarát dezinformációs hullám kísérte, de jött hozzá még egy téma, ami igen alkalmas a destabilizálásra: a sok ezer migráns. Hetente nagyjából 3 ezren lépik át a határt Magyarország felől.  Magas rangú politikai vezetők azzal vádolják Orbánt, hogy Fico érdekében szándékosan észak felé tereli a tömeget.

A főként magyarok lakta Nagykürtösön, ahol sok érkezőt regisztrálnak, nem titkolják, hogy a volt miniszterelnök győzelmében reménykednek, mert úgy gondolják, hogy ő véget vetne az áradatnak. A polgármester, Pásztor Román úgy nyilatkozott, hogy az Orbán-Fico-páros erősebb nyomást tudna gyakorolni Brüsszelre. Ő egyébként az Fideszhez közel álló kisebbségi magyar párt tagja.

 

Die Zeit

 

Omladozik az orosz blokád a Fekete-tengeren, már vagy fél tucat teherhajó jutott be az ukrán kikötőkbe, amihez persze bátorság és megfelelő biztosítás szükséges – mutat rá Maxim Kirejev, aki annak idején gyerekként települt át családjával Németországba, jelenleg pedig szabad úszó tudósító Moszkvában.

Ily módon Ukrajna az utóbbi napokban több tízezer tonna gabonát, illetve vasércet tudott útnak indítani, ami – ha folytatódik – letöri a gabona,  de a főzőolaj és az állati takarmány világpiaci árát is. Vagy legalábbis szinten tartja a legszegényebb országok számára. Egyben elsimítaná a vitát Magyarországgal, Lengyelországgal és Szlovákiával.

Az alternatív útvonalak, a Dunán, vagy Románián keresztül sokkal drágábbak. Egy szakértő arra figyelmeztet, hogy a többlet kiadásokat a közvetítők szinte teljes mértékben a termelőkre hárítják át, így azoknak jóformán nincs nyereségük, nem tudnak miből magot, gépeket venni. Ebből következően az ukrán állam is kisebb bevételhez jut.

Egy emigráns orosz katonai elemző arra hívja fel a figyelmet, hogy az orosz hadiflotta elleni támadások jelzik: Moszkva egyáltalán nem tudja ellenőrzés alatt tartani a Fekete-tengert. Az ukrán védelmi tárca pedig azt közölte, hogy az orosz fél alighanem már csupán igen korlátozottan képes fenntartani a zárlatot. Mások szerint viszont Putyin megpróbálja majd megakadályozni a hajóforgalmat, ha mind több tanker próbál meg behajózni az ukrán kikötőkbe.

 

Washington Post

 

Az egész közel-keleti felállást megváltoztathatná, ha békét kötne Szaúd-Arábia és Izrael, ahogy azt az USA szorgalmazza. Ezt fejti ki cikkében Fareed Zakaria, a neves külpolitikai újságíró, miután Washington célja az, hogy összefogjon a térség legnagyobb gazdasága, illetve legerősebb katonai és technológiai hatalma – amerikai biztonsági ernyő alatt.

Az Egyesült Államok jó egy évtizede próbálkozik, hogy olyan szerepet töltsön be a régióban, ami eltér a régi, birodalmi alapállástól és mégis szavatolja a  tengerentúli érdekeket, ennélfogva Biden a sokkal nagyobb orosz és kínai veszélyre összpontosíthat. Az ár természetesen hatalmas. A szaúdiak biztonsági garanciákat igényelnek, továbbá technológiát, hogy fejlesszék nukleáris energiaiparukat. Ez magában foglalná az urán helyi dúsítását is, amihez az USA még egyetlen ország esetében sem járult hozzá.

A megállapodást Izrael részéről az eddigi legszélsőségesebb kormánynak kellene aláírnia, amely az alkotmányos berendezkedés megváltoztatására és a palesztin állam létrejöttének meghiúsítására törekszik. De a másik két állam megfelelő irányba tudja terelni Netanjahut. És így talán nagyobb előrelépést érnek el a palesztin jogok kérdésében, mint idáig bármikor az utóbbi évtizedekben.

Ehhez egyértelművé kell tenniük, hogy nem lehet szó a Nyugati Parton újabb zsidó településekről, és nem lehet legalizálni a törvénytelenül épített előőrsöket. Ez persze felháborítaná a szélsőséges koalíciós partnereket, ám a miniszterelnöknek el kell döntenie, hogy mit akar inkább: történelmi előrelépést az ország biztonság érdekében, vagy hogy fenntartsa az ingatag, ellenmondásos, szélsőséges belpolitikai szövetséget.

 

Der Standard

 

A háború miatt a Nyugat megkísérli a maga oldalára állítani Szerbiát, ám ennek a levét a szomszédos nyugat-balkáni országok isszák meg: fokozódik az erőszak és az instabilitás. Így értékeli Adelheid Wölfl, a lap regionális szakírója.

Emlékeztet arra, hogy még sok részlet nem ismeretes a Koszovóban meghiúsított fegyveres támadás ügyében, de sok jel utal arra, hogy ahhoz köze volt Belgrádnak, a szerb titkosszolgálattal együtt. Hogy az akció kudarcot vallott, az nagy pofon Vucsicsnak, mert még világosabbá vált, miben mesterkednek szövetségesei a Szerbiáról levált területen. Egyben defenzívába kényszerül.

Az amerikai kormányzat emberei a szerb kisebbség követelését támogatják Koszovóban, holott azok teljesítése alááshatja az alkotmányos rendet. A Nyugat a háború miatt igyekszik ellenőrzés alatt tartani Belgrádot, cserében az jóformán hegemoniális stílusban avatkozhat közbe Boszniában, Montenegróban és Koszovóban. Ők fizetik meg az árát, hogy Vucsics ne vesse magát teljesen Putyin keblére.

A Balkánon úgy érzik, hogy a Nyugat becsapta és elárulta őket. Kiábrándulást és dühöt tapasztalni. Mert az eredmény az, hogy meggyengülnek a demokraták, veszélybe kerül a jogállam, és ismét uralkodó ideológia lesz a nacionalizmus. Az világos, hogy a fejlett világ feladta a demokratizálás tervét. Az autokraták ugyanis védelmet élveznek. Szerbiát semmilyen bántódás nem éri az említett szabotázsakcióért sem, mert Magyarország meggátolja a szankciókat.

A helyzet azért különösen veszélyes, mert nyilvánvalóan a Kreml is igen aktív a térségben, ahol a legtöbben attól félnek, hogy a Nyugat nem kívánja leállítani az állandó provokációkat. Nagyon úgy néz ki, hogy elsikkadnak a 90-es évek tanulságai és a fejlett államok nem úgy tekintenek a régióra, hogy az Európa része.

 

 

2023. szeptember 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább

Trump bumeránghatást vált ki Európában

Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >

Tovább