Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Itt az idő, hogy a Nyugat keményebben lépjen fel
A háborús bűnös, ugyanakkor teljesen elszigetelődött orosz elnök nap mint nap mind több fura szövetséges gyűjt maga köré. Olyan hasznos idiótákat, mint Észak-Korea, hogy fokozni tudja a tombolást Ukrajnában. Ám itt az idő, hogy a Nyugat keményebben lépjen fel. Ezt emeli ki kommentárjában Simon Tisdall, a lap külpolitikai szemleírója. Úgy értékeli, hogy Putyin igencsak kétségbe lehet esve, ha Kim Dzsong Un barátságára szorul. Hiszen megvan az oka, hogy miért tartozik a világ legkitaszítottabb vezetői közé a kiszámíthatatlan észak-koreai diktátor. Ám a megvetett orosz politikus ugyanabban a lyukas csónakban ül, lassan süllyed és segítségért kiált. A barátjának lenni, az olyan, mintha valaki egy mérges kígyóval bújik ágyba. Előbb-utóbb úgyis megmar. Kimnek élelmiszer, továbbá a nukleáris fegyverek, rakéták, tengeralattjárók és műholdak előállításához szükséges technológia kell. De óvatos, mert az oroszok 1991 után már cserben hagyták országát. Miközben a Kreml további hasznos idiótákat keres, hogy megmentsék süllyedő hajóját, lehet, hogy a következő célpontja a konzervatív és euroszkeptikus Lengyelország lesz, beleértve a fenyegetést, a megrémítést, a szavazópolgárok megosztását, a média manipulálását. Igaza van a lengyel vezérkari főnöknek, aki sürgette a NATO-t, hogy legyen határozottabb az orosz gengszterekkel szemben. Meg kell állítani Putyint és agyafúrt barátait, mind északon, mind délen. Szelestey Lajos nemzetközi sajt sajtószemléje:
Guardian
A háborús bűnös, ugyanakkor teljesen elszigetelődött orosz elnök nap mint nap mind több fura szövetséges gyűjt maga köré. Olyan hasznos idiótákat, mint Észak-Korea, hogy fokozni tudja a tombolást Ukrajnában. Ám itt az idő, hogy a Nyugat keményebben lépjen fel. Ezt emeli ki kommentárjában Simon Tisdall, a lap külpolitikai szemleírója.
Úgy értékeli, hogy Putyin igencsak kétségbe lehet esve, ha Kim Dzsong Un barátságára szorul. Hiszen megvan az oka, hogy miért tartozik a világ legkitaszítottabb vezetői közé a kiszámíthatatlan észak-koreai diktátor. Ám a megvetett orosz politikus ugyanabban a lyukas csónakban ül, lassan süllyed és segítségért kiált. A barátjának lenni, az olyan, mintha valaki egy mérges kígyóval bújik ágyba. Előbb-utóbb úgyis megmar. Kimnek élelmiszer, továbbá a nukleáris fegyverek, rakéták, tengeralattjárók és műholdak előállításához szükséges technológia kell. De óvatos, mert az oroszok 1991 után már cserben hagyták országát.
Az üzlethez alighanem meg kell szerezni Kína beleegyezését is, miközben feldühíti az Egyesült Államokat és sérti az ENSZ-embargót. Kim azt akarja, hogy nagy vezetőként kezeljék, mert szerinte rászolgál. A hatalmi háromszög különösen nyugtalanító Ukrajna számára, mivel Phenjannak hírek szerint még sok lőszere van a hidegháború idejéből és azok jók az orosz ágyúkba.
De Putyin másokra is támaszkodik, akik ellenségesek a nyugati demokráciákkal szemben és osztják véleményét a tekintélyelvű új világrend szükségességéről. Ilyen Irán. India él a lehetőséggel, a háború óta többet költött orosz energiahordozókra, mint amennyivel a négy nyugati atomhatalom katonailag támogatta Kijevet. De szégyellheti magát Dél-Afrika, valamint a globális Dél sok más, oroszbarát kormányzata is.
Még kiábrándítóbb, miként borul össze Moszkvával Ukrajna egy-két szomszédja. Nem Orbán Viktorról vagy a német ókonzervatív rajongókról, hanem Szlovákiáról van szó. Ha Ficót választják meg a hónap végén, azzal az ország akkora kárt okoz saját magának, mint annak idején a Brexit Nagy-Britanniának. Még jobban megbontja az egységes nyugati demokratikus szövetséget. Áttörés lesz a putyini propaganda, dezinformáció és megfélemlítési műveletek számára.
Miközben a Kreml további hasznos idiótákat keres, hogy megmentsék süllyedő hajóját, lehet, hogy a következő célpontja a konzervatív és euroszkeptikus Lengyelország lesz, beleértve a fenyegetést, a megrémítést, a szavazópolgárok megosztását, a média manipulálását. Igaza van a lengyel vezérkari főnöknek, aki sürgette a NATO-t, hogy legyen határozottabb az orosz gengszterekkel szemben. Meg kell állítani Putyint és agyafúrt barátait, mind északon, mind délen.
FT
A zloty mélyrepülése mutatja, hogy a jegybankok fortélyos egyensúlyozásra kényszerülnek a térségben. A lengyel állampapírok tömeges eladása figyelmeztetés mindazoknak, akik kamatcsökkentést fontolgatnak, miközben az infláció változatlanul magas.
A lengyel fizetőeszköz két nap alatt csaknem 3 %-ot vesztett értékéből, miután a központi bank megdöbbentő módon 0,75 %-kal vitte lejjebb az alapkamatot. A gyenge valutának azonban megvan az a rossz tulajdonsága, hogy felnyomja az árakat, mivel megdrágítja az importot, ugyanakkor serkenti az exportot.
Ráadásul a lengyel gazdaság Németország köldökzsinórjára van rákapcsolva és a német gazdasági helyzet szélsebesen romlik. A maginfláció múlt október óta nem tud 5 % alá menni.
Egy londoni elemző a zloty nehézségeit úgy értékeli, hogy a régió nemzeti bankjainak meg kell gondolniuk, vágnak-e kamatot, mert ha igen, azzal azt jelzik, hogy eltűrik az inflációt. Más szakértők ugyanakkor azt mondják, hogy a lengyel lépés mögött a közelgő választás húzódik meg, mivel a bankelnök így igyekszik segíteni a PiS-nek.
A zloty vitte magával a forintot és a cseh koronát is, habár nem valószínű, hogy hogy utóbbi két ország sokkhatást akarna kiváltani a pénzpolitikájával. A lengyeleknek ugyanakkor van elég devizatartalékuk, ha közbe kívánnának lépni az árfolyam megtámasztására.
Wall Street Journal
A vezércikk azon morfondírozik, ki fogja kihúzni a csávából ezúttal az európai gazdaságot, mert korábban Amerika és Kína többször is besegített neki, de lehet, hogy ezúttal egyikük sem tud fellépni megmentőként. Pedig a jelek szerint a kontinens a recesszió felé tart, már ha még nem került bele és elképzelhető, hogy most magának kell kikeverednie a slamasztikából.
Az előrejelzések egyértelműen lefelé mutatnak, de ami még súlyosabb: Németországra is vonatkoznak a baljós kilátások. Egy-két energiaigényes ágazat, mint a vegyipar és a gyógyszergyártás, úgy néz ki, hogy kilábal a tavaly kezdődött energiaár sokkból. De az ipar lelassult a nyáron, mert csökkentek a megrendelések. Az pedig arra utal, hogy hanyatlik az üzleti bizalom mind odahaza, mind egy sor fontos német exportpiacon.
A kínai növekedés is akadozik, és nem kizárt, hogy lassú lesz a megújulás. Ráadásul Hszi azon van, hogy a vállalatok és a polgárok hazai árukat vegyenek. Az USA-ban az a bökkenő, hogy a keresletet a kormányzati költekezés, illetve a magánberuházásokhoz nyújtott állami támogatás gerjeszti.
Úgyhogy az európaiak magukra vannak utalva, csak nem tudják, mit tegyenek. A világgazdaságnak azonban szüksége van az önálló fejlődésre képes Európára, nem utolsósorban azért, hogy finanszírozza a jóléti államokat, illetve a fokozott védelmi kiadásokat az új globális veszélyek miatt. A verseny tehát megkezdődött. Majd meglátjuk, melyik mely politikusok és szavazópolgárok térhetnek vissza a bővülésserkentő politikához, amire a demokráciának szüksége van.
Economist
Kína ugyan kénytelen valamelyest visszafogni az új Selyemút Kezdeményezést, de az sok tekintetben bejött, így továbbra is nagy, sőt fokozódó kihívást jelent a fejlett világ számára. A program több, mint 150 országot érint, ezekben él a Föld lakosságának 75 %-a, illetve jön létre a globális GDP jó fele. Peking több száz milliárd dollárt adott ingyenes támogatásként, valamint kölcsön formájában olyan infrastrukturális fejlesztésekre, amelyekre máskülönben nem lett volna pénz.
Persze menet közben kiderültek a hiányosságok, valamint Kína önérdekei is. Egy sor kedvezményezett küszködik, hogy visszafizesse a tartozását. Jó néhány beruházás félbe maradt. A lehetséges kiútról titkosan folynak a tárgyalások és látszik, hogy a kínaiak igencsak makacsok.
A tervet most áramvonalasítják, de még az eddiginél nagyobb bökkenőt jelent a Nyugatnak. Úgy néz ki, hogy a kínaiak tanultak a leckéből. A támogatást az eddiginél célzottabban adják és előtérbe kerül a digitalizálás. Ám ettől még maradnak a gondok. A program nem lesz átláthatóbb, és a feltételek sem enyhülnek.
Az sem változik, hogy Kína számára eszközről van szó a szabályokra épülő világrend átalakítására. A kedvezményezetteket nem terhelik emberi jogi szempontokkal, nem gyötrik őket a korrupció-ellenes küzdelemmel.
A Nyugat azonban nem hagyhatja annyiban, ki kell rukkolnia a maga változatával, a demokratikus világrend védelmében, Peking ellensúlyozására. Ha csak Kína és barátai ajánlanak fel segítséget a szegény kormányoknak, akkor ők alakítják a jövőt.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >