Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A középjobb elfogadja-e a vereségét, vagy jobb híján eladja a lelkét a szélsőjobbnak?
Paul Taylor szerint a haladó politika forog kockán, miután a konzervatívok próbálnak szövetségre lépni Strasbourgban a szélsőséges nacionalistákkal. A két tábor között mosódik el a választóvonal, mivel mindkettő próbálja meglovagolni, hogy a közvélemény nyugtalan a migráció, a megélhetési válság, a zöld átmenet és a gender miatt. Azaz gyorsan szűnik meg a cordon sanitaire a keményjobbal szemben, mind nemzeti, mind EU-s szinten. Miközben a nacionalista magyar és lengyel kormány szembemegy az unió szabályaival az igazságszolgáltatás önállósága ügyében. A jobbratolódás oka az, hogy a nagy középjobb ernyőpártokat is utolérte az, ami a szociáldemokratákat: töredezik szét a szavazóbázisuk. Már nem jelent erős összekötő erőt az egyház, a család és a szabad piaci ideológia. A pártok igyekeznek visszaszerezni híveiket a munkások és a középosztály köréből, illetve próbálják megszólítani a fiatalokat, akiket megkísért, hogy tiltakozásul a szélsőjobbra voksoljanak, illetve tartózkodjanak. Nem vált be, hogy nagy jobboldali középpártok átvegyék a populisták jelszavait, valamint politikáját, pl. a migráció ügyében. Másik lehetőség, hogy összeálljanak a szélsőjobbal és így mérsékeljék azt. Ami a Néppártot illeti, az látszik valószínűnek, hogy elnöke, Weber megkísérli átcsábítani hozzájuk Meloni pártját. A konzervatívok számára fel van adva a lecke, mert vagy elfogadják, hogy potenciálisan szavazókat vesztenek, vagy a lelkük megy rá, ha utánozzák a nacionalista jobboldalt, vagy összebútoroznak vele. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Die Welt
Érezhető döbbenettel fogadta a német sajtó, hogy a tübingeni főpolgármester egy hét múlva előadást tart Budapesten a Fidesz káderképzőjének számító Mathias Corvinus Collegiumban. Boris Palmer rúdja már egy ideje kiállt a zöldektől, olyannyira, hogy nemrégiben ki is lépett, ám az mégiscsak más, hogy fellépést vállalt egy olyan intézményben, amely igencsak közel áll a brutális menekültpolitikájáról ismert magyar miniszterelnökhöz.
A meghívó az alapítványhoz tartozó Német-Magyar Intézet volt, az értekezés címe: A zöld határon keresztül. A politikus, aki 16 évi tölti be hivatalát, jó ideje vitát kavart a migránsok kapcsán tett kijelentéseivel, nem egyszer rasszizmussal vádolták meg azok miatt. Orbán ugyanakkor kerítést húzott a migránsok feltartóztatására, nem lehet menedékkérelmet előterjeszteni határon, az érkezőket sokszor azonnal kitoloncolják, leginkább Szerbiába.
Az MCC képzési intézmény, illetve szellemi műhely, amely a többi közt amerikai szélsőjobbos publicisták gondolatait veszi át. Egyidejűleg nemzetközi hálózatot igyekszik kiépíteni jobboldali-konzervatív, valamint ultrajobbos aktivisták és mozgalmak bevonásával.
Die Presse
Várhatóan októberben helyszíni szemlét tart a Fertő-tónál az UNESCO tanácsadó testülete, miután több fejlesztési terv is fenyegeti a világ kulturális örökségének minősített térséget. A szakértők várják mind a magyar, mind az osztrák kormány megbízottait. Olyan témákat szándékoznak megvitatni velük, mint a nagyszabású fertőrákosi turisztikai beruházás, amely anyagi okokból egyelőre befagyott.
De megvizsgálják a Breitenbrunnban előirányzott osztrák idegenforgalmi projektet, a tó vízszintjének aggasztó csökkenését, valamint a közelben létesített szélkerékpark kérdését is. Az ENSZ szakosított szervezetének illetékes bizottsága kritikusan viszonyul az Orbán-kormány által megindított természetátalakításhoz. Egyben üdvözli, hogy felfüggesztették a munkálatokat.
EUobserver
A Német Marshall-alapítvány egyik munkatársa úgy ítéli meg, hogy az EBESZ-nek teljes körű megfigyelő missziót kell küldenie az októberi lengyelországi választásokra, mert a lengyel demokrácia rendkívüli mértékben lepusztult. Krystina Sikora hangsúlyozza, hogy egy sor tényező fenyegeti a szavazás tisztaságát, így nem elegendő csupán korlátozott felügyelet.
A hatalom folyamatosan építi le a jogállamot, számolja fel a bírói függetlenséget, a sajtószabadságot, valamint azokat az intézményeket, amelyek a nők és az LMBT-közösség védelmére szolgálnak. Ezért a választást a PiS-ről tartandó referendumnak kell tekinteni. Ez pedig csak akkor lehetséges, ha semmiféle kétely nem merül fel, mármint hogy nem volt visszaélés.
Éppen az EBESZ azonban úgy látja, hogy a Jog és Hatalom első, 2015-ös győzelme óta a választások szabadok voltak, de nem tisztességesek. És a párt láthatóan ezen az úton kíván továbbmenni. Erre utal a Lex Tusk is, amely a legnagyobb ellenzéki erő vezetőjét igyekszik kiiktatni a versenyből.
Ha azonban az összeurópai szervezet odafigyel az egész választási folyamatra, és nem csupán bizonyos elemeire, akkor azt üzeni, hogy folytatni kívánja a küzdelmet a tekintélyuralom erősödő fenyegetésével szemben és nem csak a lengyeleknél.
Mivel Lengyelország jelentősége egyre fontosabb erődként a NATO keleti frontján, minden eddiginél lényegesebb, hogy megmaradjon demokráciának. Azonban hogy ennyit segít Ukrajnának, az nem lehet menlevél számára a jogállam lebontásához.
FT
Amikor keresztapák veszik át az irányítást a politikában, akkor a rendszer alapvető jellemzőjeként megkövetelik a hűséget személyük iránt, illetve a bosszúvágy hajtja őket. Ezt fejti ki kommentárjában Gideon Rachman, az újság fő külpolitikai szakírója. Ő ebbe a kategóriába sorolja mind Trumpot, mind Putyint.
Az orosz elnökről úgy ítéli meg, hogy az ő lépéseit a betyárbecsület szabja meg. Az árulást és a hűtlenséget megbocsáthatatlannak tekinti, ezért küldött kommandókat Európa több részébe, hogy tegyék el láb alól azokat a volt ügynököket, akik kiugrottak a titkosszolgálattól. Prigozsin halálának körülményei egytől egyik arra utalnak, hogy a maffia visszavágott. Amikor szembefordult az elnökkel, aláírta a saját halálos ítéletét. Mert a főnök gyengének látszik, ha nem torolja meg a kilengést.
A Wagner-csoport afrikai ténykedése elmosta a határvonalat a magánüzlet, a szervezett bűnözés és az orosz állam között. A háború csak még inkább összezavarta a köröket. A szankciók arra sarkallják Moszkvát, hogy bűnszövetkezetekkel álljon össze, mert azok járatosak az illegális kereskedelemben és a csempészetben.
Nem véletlen, hogy Georgiában a maffiaellenes törvénnyel szorították sarokba Trumpot. Akárcsak Putyin, ő is élvezi és bátorítja a munkatársi gárdán belül a különböző csoportok harcát. A végén ugyanis ő mondja ki a döntő szót.
Ám az amerikai rendszer igen sokban más, mint az orosz. Semmi remény, hogy Putyint elővegyék Prigozsin haláláért, vagy bármelyik más bűnéért. Trumpnak viszont jó esélye van arra, hogy börtönt kapjon, habár Rachman arra tippel, hogy Biden amnesztiát ad neki.
Politico
Lengyelországnak döntenie kell, hogy hová akar tartozni Európában, mert lehet a földrész szívében, ez esetben beleszól a döntésekbe, de kerülhet a perifériára is, viszont ezzel fontos előnyöktől és jogköröktől fosztja meg önmagát. Erre világít rá kommentárjában Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport európai vezetője.
Túlzásnak tartja azokat a véleményeket, miszerint az EU súlypontja a háború miatt keletre tolódott át, mert amíg Varsóban a populista PiS az úr a háznál, addig korlátokba ütközik a lengyel vezető szerep. Először is megy a szkander a bíróságok függetlenségéért. És az ország továbbra sem tesz eleget az alapjogi chartának, emiatt jövőre búcsút inthet jó 70 milliárd eurós felzárkóztatási támogatásnak.
Azon felül a Lex Tuskkal új frontot nyitott Brüsszellel szemben. Ha azonban az ellenzék győz, akkor nagyszabású jogi reform jön és helyreáll a jogállam. Cserében megindulnak az uniós pénzek. Egyben javulna az ország megítélése.
Mivel a franciák és németek magukkal vannak elfoglalva, jó az esély, hogy Európa számára egy olyan vezető szabja meg a követendő utat, mint Tusk. Viszont bőven belefér, hogy október közepén igen szoros eredményt hoz a választás. Ha a parlament nem lesz működőképes, akkor az politikai bizonytalanságot eredményez. A következmény vagy egy gyenge kormány, vagy az, hogy új választást kell kiírni.
FT
Ivan Krasztev a neves amerikai politológusra, Larry Bartelsre hivatkozva cáfolja, hogy a populista cunami szétrombolja az európai demokráciákat. Mert az utóbbi 20 évben egyáltalán nem nőtt jelentősen a szélsőjobb támogatottsága. Nincs bizonyíték arra, hogy a közvélemény jobbra tolódott.
A baj fölülről jön: szerencsétlen bevállalt koalíciók vagy intézményi változások segítik igazából hatalomra a szélsőséget. Meloni pl. annak köszönhette sikerét, hogy a baloldal képtelen volt összefogni, vezetői nem bíztak meg egymásban. Ugyanez áll Lengyelországra is: inkább a nagy pártok vesztenek, semmint a szélsőségesek nyernek.
A politika fő áramlata számára a legnagyobb bökkenő nem az, ha erős egy társadalomban a fasiszta vonulat, hanem ha nagy a liberális zavarodottság és ez befolyásolja az emberek ítélőképességét. Mellesleg nem is tudjuk mindig, hogy valaki fasiszta, sokszor ez csupán az után derül ki, hogy az illető hatalomra kerül.
A szlovákoknál jelentős az esély, hogy az ország a jövő hónap végén esedékes választás után az orbáni illiberális útra áll rá. A lengyel választás október közepén sorsdöntő lehet Európa számára. Magyarország példája mutatja, hogy ha a liberálisok kikapnak, akkor többé már nem tudnak nyerni.
FT
Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző intézet európai igazgatója úgy érzékeli, hogy az öreg kontinensen a politikai közép nem adja be a derekát a populizmussal szemben, nem sodródik a szélsőjobb felé. Ezért nem kell attól tartani, hogy a jövő évi EP-választások a demagógok sikerét hozzák.
Azok csak akkor jöhetnének fel, ha az Európai Konzervatívok és Reformerek szövetkeznének az EPP-vel. Ám ez csak akkor volna lehetséges, ha együttműködne két olyan ősellenség, mint a lengyeleknél a PiS, illetve a Tusk-féle Polgári Platform.
Mujtaba Rahman Olaszországot említi példaként. Tavaly ősszel sok helyütt félreverték a vészharangokat a szélsőséges koalíció láttán, ám Meloni éles fordulatot hajtott végre a közép felé. A lengyeleknél van esély arra, hogy visszatér a hatalomba a liberális-centrista összefogás, Tuskkal az élen. A spanyoloknál inkább az látszik, hogy kisebbségi baloldali kormány alakul, semmint hogy összeállna a Néppárt és a szélsőjobbos Vox.
De egyébként is azt látni, hogy a gazdaság- és külpolitikában, valamint az EU megítélésében a szélsőjobb mind inkább a közép felé veszi az irányt. Azaz nem kell aggódni, Nem lesz lényeges elmozdulás az európai választásokon.
Guardian
Az Európa Barátai nevű agytröszt egyik szakértője azt kérdezi, vajon a középjobb elfogadja-e a vereségét, vagy jobb híján eladja a lelkét a szélsőjobbnak? Paul Taylor szerint a haladó politika forog kockán, miután a konzervatívok próbálnak szövetségre lépni Strasbourgban a szélsőséges nacionalistákkal.
A két tábor között mosódik el a választóvonal, mivel mindkettő próbálja meglovagolni, hogy a közvélemény nyugtalan a migráció, a megélhetési válság, a zöld átmenet és a gender miatt. Azaz gyorsan szűnik meg a cordon sanitaire a keményjobbal szemben, mind nemzeti, mind EU-s szinten. Miközben a nacionalista magyar és lengyel kormány szembemegy az unió szabályaival az igazságszolgáltatás önállósága ügyében.
A jobbratolódás oka az, hogy a nagy középjobb ernyőpártokat is utolérte az, ami a szociáldemokratákat: töredezik szét a szavazóbázisuk. Már nem jelent erős összekötő erőt az egyház, a család és a szabad piaci ideológia. A pártok igyekeznek visszaszerezni híveiket a munkások és a középosztály köréből, illetve próbálják megszólítani a fiatalokat, akiket megkísért, hogy tiltakozásul a szélsőjobbra voksoljanak, illetve tartózkodjanak.
Nem vált be, hogy nagy jobboldali középpártok átvegyék a populisták jelszavait, valamint politikáját, pl. a migráció ügyében. Másik lehetőség, hogy összeálljanak a szélsőjobbal és így mérsékeljék azt. Ami a Néppártot illeti, az látszik valószínűnek, hogy elnöke, Weber megkísérli átcsábítani hozzájuk Meloni pártját. A konzervatívok számára fel van adva a lecke, mert vagy elfogadják, hogy potenciálisan szavazókat vesztenek, vagy a lelkük megy rá, ha utánozzák a nacionalista jobboldalt, vagy összebútoroznak vele.
Következő cikk: Kovács Elvira (VMSZ) – „a legdrágább képviselő”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >