Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az USA korlátozza a magyarok vízummentességét
David Pressman kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem ilyen megoldást akart és akar, miután hosszú időn át aggályait fejezte ki a magyar útlevél kiadási gyakorlat miatt. Ám az Orbán-kormány nem hallgatta meg a biztonsági kifogásokat és ezzel döntött. A budapesti amerikai nagykövet azután nyilatkozott, hogy az USA páratlan lépésre szánta rá magát: a magyar látogatókkal szemben megszigorította a beutazási engedélyek kiadását. Ezután elektronikusan csak évente egyszer lehet vízumok kérni, és azzal csupán egy alkalommal lehet elutazni a tengerentúlra. A diplomata szomorúnak minősítette a fejleményt, de hozzátette, hogy Washington éveken át próbálta meggyőzni a magyar felet. 2020-ig, 10 éven át több százezer utazási okmányt adtak ki az egyszerűsített honosítás keretében, különösebb ellenőrzés nélkül. Ám hiába volt minden kérés, Magyarország nem küszöbölte ki a biztonsági kockázatot. Pedig az amerikai szakértők megmondták, mit kellene tenni. Így az USA-nak reagálnia kellett – mutatott rá Pressman. Az összeállítás kiemeli, hogy Magyarország viszonya egyébként is mélyponton van a nyugati partnerekkel. A NATO-szövetségeseket zavarja, hogy az Országgyűlés még mindig nem iktatta törvénybe a svéd tagságot. Az is aggodalmat váltott ki, hogy magas rangú magyar vezetők hazai pályán a Kreml propagandáját idéző szövegeket nyomatnak, Brüsszelben pedig igyekeznek felvizezni a szankciókat. Az USA nemrégiben feketelistára tette a Budapestre költözött Nemzetköz Beruházási Bankot, amelyet sokan orosz kémfedő intézménynek tartanak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
Az Egyesült Államok azért határozta el, hogy lép, mert Magyarország masszívan csalt az útlevelekkel. Az amerikai belbiztonsági tárca kimutatta, hogy 2018-ig körülbelül 700 nem magyar állampolgár jogellenesen, hamis személyazonossággal kapott úti okmányt, és közülük legalább 65-en be is utaztak az USA-ba.
Egy névtelenséget kérő illetékes elmondta, hogy 3 évvel ezelőtt ugyan szigorodott az ellenőrzés, ám nem teljesült az a kérés, hogy a magyar hatóságok nézzék meg a korábbi eseteket: valóban minden esetben az kapott-e útlevelet, akinek mondta magát. Mind a két kormányzat pontosan tudja ugyanis, hogy bűnözők szintén éltek a lehetőséggel, miközben biztonsági fenyegetést jelentenek.
Amerika korábban megrótta Magyarországot, amiért az a kapcsolatok bővítésére törekszik Moszkvával, ugyanakkor késlelteti Svédország NATO-belépését.
Foreign Policy
Biden fellép a kémszoftverek használata ellen, Amerika éppen most tett feketelistára két érintett céget, az egyik Magyarországon is működik, de Európa és Izrael egyelőre nem veszi komolyan a megfigyelések jelentette veszélyt. Pedig Washington azt üzeni, hogy komoly következményei lesznek, ha az ágazat továbbra is gátlástalanul űzi a tevékenységét.
A két említett vállalkozás, a Citrox és az Intellexa esetében ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem üzletelhetnek amerikai partnerekkel, és nem jutnak be a tengerentúli piacra. Azonban nem csupán tekintélyuralmi rendszerek vetnek be ilyen eszközöket, hanem pl. Ciprus, Görögország és Spanyolország is, nem beszélve az illiberális Magyarországról.
A kémszoftverek használatát úgy lehet visszaszorítani, hogy a Bizottságnak sokkal hatékonyabban kellene eljárnia, mert sok tagállam egyszerűen keresztbe fekszik. Továbbá a demokráciáknak jóval szigorúbbnak kellene lenniük saját magukkal szemben ezen a területen. Hiszen minden botrány ellenére újabb és újabb ilyen eszközöket szereznek be. És bevetik azokat újságírók, valamint a civil társadalom ellen.
Diplomáciai nyomást kell gyakorolni a vétkes kormányokra. Magyarország esetében persze lehet, hogy nem lehet sokat tenni, de másokkal szemben eredményes lehet a kiállás. Végül pedig nem szabad hagyni, hogy Izrael fedezze szóban forgó saját cégeit. Semmi sem indokolja Netanjahu engedékenységét.
Project Syndicate
Nouriel Roubini szerint Izrael mind közelebb kerül ahhoz, hogy illiberális legyen, olyan, mint Magyarország és Törökország. A New Yorki Egyetem legendás tiszteletbeli professzora, a Világbank, a Valutaalap és a FED korábbi munkatársa azt tapasztalta a helyszínen, hogy az ország csúszós lejtőn halad, de nemcsak a demokráciát fenyegeti veszély, hanem az gazdaságot, a munkaerőpiacot, a nemzet gazdagságát, valamint a biztonságot is.
Ha a jogi puccs megy tovább, a gazdaság akkora károkat szenvedhet, hogy ez a „start-up” ország zuhanni kezd, súlyos gazdasági kilátásokkal. A tech ágazatban sok vállalkozó és alkalmazott azt fontolgatja, hogy külföldre teszi át székhelyét. Az idegen befektető cégek már nem kezdenek semmi újba, és alighanem megcsappan a betelepülők száma. De a legrosszabb, hogy a hadsereg egy sor tartalékosa meg akarja tagadni a szolgálatot, márpedig az ő szerepük alapvető a biztonság szempontjából.
Gond az is, hogy az élenjáró ágazatokban nincs korrupció, a helyi önkormányzatoknál és a kisebb társaságoknál viszont nagyon is jelen van. Pl. az építőiparban. Még rosszabb, hogy a tervezett változások értelmében a hozzáértő közalkalmazottakat enyves kezű lakájokkal váltanák fel, ami még jobban visszafogná a gazdaság lendületét és az innovációt.
Ezért valóságos időzített bomba, amit a kormány akar, mivel a hitelminősítők hamarosan leronthatják az ország besorolását. A következmény ily módon megjósolható, elég ránézni Törökországra, ahol az idén 58 %-os infláció várható. Még a stagnálás, sőt a recesszió sem kizárt.
Lehet, hogy szükség van az igazságszolgáltatás átalakítására, de ahhoz széles körű támogatás szükséges. Nem elegendő a minimális parlamenti többség, amelyben ráadásul szélsőséges, demokráciaellenes és teokrata pártok diktálnak. De még meg lehet fordítani a folyamatot. Ha azonban erre a koalíció nem hajlandó, akkor leáll a felfelé törekvő ország.
Spiegel
Európában inog a fal, amit a konzervatívok emeltek, hogy elhatárolódjanak a szélsőjobbtól: egyre több a lyuk rajta, erről gondoskodik a Néppárt vezetője, akinek nagy tervei vannak Meloni olasz miniszterelnökkel. Annak washingtoni fogadtatása megerősíti, hogy a politikus immár a nemzetközi közösség megbecsült tagja – idézi a német hetilap a New York Times-t.
A posztfasiszta Olaszország Fivérei főnök asszonya az öreg földrészen már jó ideje elfogadottnak számít. Ukrajna szilárd támogatásával és a stabil pénzügypolitikával eloszlatta a félelmeket, mármint hogy egy szélsőjobbos dilettáns által irányított Olaszország belülről szétverheti az EU-t. A migráció ügyében keményvonalas, de amit képvisel, az ma már a fő vonalnak számít. Ráadásul immár nem emlegeti az „etnikai cserét”.
A bírálók a jelek szerint megkönnyebbültek, hogy nem kell annyira a körmére nézni, noha odahaza keményen bánik a melegekkel és más kisebbségekkel. Engedelmességre akarja bírni a médiát. A köztévé élére Giampaolo Rossi került, aki Orbán és Trump nagy csodálója.
Vagyis Olaszországban az történik, ami már lezajlott a magyar és lengyel jobboldali populisták alatt: lebontották a jogállamot. De ezek az erők jönnek fel Finnországban, Svédországban és Ausztriában is. Az Unióban az ilyesmi idáig elképzelhetetlen volt, mert megakadályozta a keresztény- és szociáldemokraták nagykoalíciója, a zöldek és a liberálisok segítségével.
Guardian
Két és fél évvel dicstelen távozása után Trump végre szembesül a kellemetlen következményekkel, hiszen az a vád ellene, hogy megkísérelte megfordítani a választások kimenetelét. Azaz elszámoltatják. Ezt fejti ki kommentárjában Lloyd Green, aki gyakorló new yorki ügyvéd, de jó 20 éve az igazságügyi tárcánál dolgozott.
A vádak az alkotmányos rendszer szívét érintik. Ha bebizonyosodnak, a korábbi elnök éveket tölthet börtönben, lehet, hogy ott is hal meg. Ám eközben a Republikánus Párt az övé, élvezi a nagy többség támogatását. De az új eljárás várhatóan megnehezíti számára mind a politikai pályát és életet is. Hogy elítélik-e, és a tábora miként reagál rá, az próbára teszi kitartását.
Máris többet költ, mint amennyit összegyűjtött kampánycélokra. Állandóan védekezésre kényszerül. Hacsak megszólal, újabb és újabb bizonyítékokkal szolgál a vádhatóság számára. Nem erőssége a fegyelem.
A jövő évi választás korszakos jelentőségűnek ígérkezik. Akárhogyan is végződik, az Egyesült Államok alighanem már sosem lesz a régi.
Wall Street Journal
A hír kézhezvétele után villámgyorsan megírt vezércikk úgy értékeli, hogy az újabb vádemelés tovább fokozza a jogi bonyodalmakat Trump számára, aki újra akar meccselni Bidennel. A fejlemény egyben emeli a tétet az érintett ügyész, valamint a közvélemény számára, mert gyakorlatilag arról van szó, hogy a volt elnök összeesküvésbe kezdett a választás eredményének megmásítására.
Márpedig ez az amerikai demokrácia leglényegét és a hatalom átadását érinti. Trump sietett kijelenteni, hogy itt politikai mesterkedésről van szó. De még rosszabb a demokrácia szempontjából, hogy most ez az ügy lesz a választási kampány középpontjában, miközben Amerikának előre kell tekintenie, hogy megbirkózzon a kihívásokkal.
Bloomberg
Lehet, hogy a szankciók nem állítják meg Putyint, de jobb belátásra téríthetik Hszit – írja Hal Brands, az American Enterprise Institute vezető elemzője, a Johns Hopkins Egyetem tanára. Úgy értékeli, hogy a hivatalos Amerika imádja a megtorló intézkedéseket és az utóbbi évtizedekben egyre sűrűbben alkalmazza is Viszont sok kommentátor úgy gondolja, hogy az ilyen intézkedések aláássák az USA erejét, és ez bizonyos értelemben igaz.
Csak éppen a bírálók négy tényezőt sokszor figyelmen kívül hagynak:
- Szankciók ide vagy oda, a dollár kulcsszerepe megmarad. Bár vannak olyan hírek, hogy Kína és India nem szeretne Oroszország sorsára jutni, tehát hogy egy nap kizárhassák a nemzetközi fizetési rendszerből.
- A retorzió sikeres lehet, még akkor is, ha egyhamar nem kényszerítik rá Putyint, hogy távozzon Ukrajnából. Viszont más kormányok elgondolkodhatnak azon, hogy kövessék-e a rossz példát. És az csak jó, ha Kína ezek után megfontolja, megtámadja-e Tajvant.
- A megtorló lépések akkor is hasznosak lehetnek, ha nem kényszerítik ki a rezsimváltást vagy a helytelen magatartás megváltoztatását. Washington abban bízik, hogy a gazdaság és a hadsereg lefékezésével Moszkva a jövőben legfeljebb korlátozottan lesz képes agresszióra.
- Az Egyesült Államok verseng Kínával és Oroszországgal. Feltartóztatásukhoz korlátozni kell, hogy pénzhez, technológiához jussanak, amivel azután előnyt szerezhetnek. Ennek egyre nagyobb szerepe lesz a nagyhatalmak rivalizálásában.
FT
Két tanácsadó cég azt javasolja a Wizzair részvényeseinek, hogy ne adjanak még két évet a vezérigazgatónak az általa megjelölt üzleti célok elérésére. Ha Váradi József teljesíteni tudja, hogy a részvények értéke elérje a 120 fontot, akkor 100 millió fontos jutalom jár neki. A papírok azonban jelenleg nyomottak és a társaságot éppen most marasztalta el a légi felügyelet, mert nem megfelelően intézi a panaszokat, és nem szereti kifizetni a kártérítéseket.
Ma lesz a cégnél közgyűlés és az értékpapírt e pillanatban 24 fonton jegyzik. A tulajdonosok közül a legnagyobb az Indigo Partners, amerikai magántőkealap kezelő, amelynek 24 %-ot tart kézben. Alapítója, William Franke csaknem két évtizede a WizzAir elnöke.
A 100 milliót egyébként négy év alatt részvényekben fizetnék ki, de más feltételeket is teljesíteni kell hozzá, 2026-ig. A vállalkozás különben gyorsan magához tért a járvány után a tőzsdén, mivel a befektetők egyetértettek az agresszív terjeszkedési tervvel. Ám a részvények értéke megfeleződött az orosz invázió megindulása után.
Következő cikk: Német cégek kongatják a vészharangot: tombol a külföldi cégek kisajátítása Magyarországon
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >