Ma Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Ukrajnának hetei vannak, hogy kijusson a tengerhez és véget vessen a háborúnak
Utána jön ugyanis a sáros időszak, és addig kell lényeges eredményeket felmutatni, mert különben a Nyugat belefárad a küzdelembe. Erre figyelmeztet Robert Clark, a Civitas nevű brit NGO védelem- és biztonságpolitikai részlegének vezetője, aki 15 éven át volt a hadsereg tagja és megjárta Irakot, illetve Afganisztánt. Ahogy meg tudja ítélni, az ukránok áttörték a rendkívül megerősített orosz védelem első vonalát délen és keleten. Így már az sem kizárt, hogy megnyílik az út a Krím felé. A tűzszerészek a világ egyik legelaknásítottabb területén haladnak. De vannak tankcsapdák is, amihez jelentős légi erő és tüzérségi tűz járul. Négyzetkilométerenként olyan 1500 robbanó szerkezetet kell hatástalanítani. És a lövészárkokban a legjobb orosz katonák vannak. Viszont ha sikerül bevenni Robotinénél az állásokat, onnan a tomaki helyőrség már csak 30 kilométerre van. Vagyis hirtelen nagyon is sebezhetőnek tűnik a sokat méltatott orosz szárazföldi híd. Főleg ha szeptemberben megjönnek az amerikai Abrams páncélosok. De feltehetőleg csak több hetes, kemény csata árán lehet visszafoglalni Zaporizzsja és Melitopol környékét és ősszel döntő lesz az időjárás, ezt már Napoleon és Hitler is megtapasztalta. Utána Kijevnek csak télen lesz módja folytatni a hadműveletet. De a Nyugat miatt amilyen gyorsan csak lehet, sikert kell elérni. Ehhez minden lehetséges eszközt meg kell adni Zelenszkijéknek, főleg azt, amit a szövetségesek már meg is ígértek. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Yahoo/AP
Fóliázni vagy nem fóliázni, ezt itt a kérdés most a magyar könyvesboltok számára, vagyis hogy becsomagolják-e azokat a köteteket, amelyek LMBT-témákat érintenek. A populista Orbán Viktor az utóbbi években keményen nekiment a nemi kisebbségeknek. Két éve olyan törvényt hagyatott jóvá, amely jogvédők és európai politikusok szerint elnyomó.
A bírálók kiemelik, hogy a jogszabály megpróbálja megbélyegezni a melegeket, biszexuálisokat és transzneműeket, illetve összemossa a homoszexualitást és pedofíliával. A tudósítás megszólaltja a Láng Téka vezetőjét, aki a rendszerváltás óta van a szakmában, ám mint mondja, idáig még sosem kellett elkülönítenie könyveket, ám most kénytelen, hacsak nem akarja megsérteni a kormány által elrendelt tilalmat.
Rédei Éve szerint itt diszkriminációról van szó. Kiközösítenek bizonyos csoportokat, tagjait nem tekintik egyenlőnek a társadalom többi részével, ami egyszerűen szégyenletes. Hozzátette, hogy a háttérben olyan elmélet húzódik meg, amely alapján a 20. században embereket üldöztek a külsejük, bőrszínük, vallásuk vagy más tulajdonságuk alapján. Sokan estek áldozatul ennek, és most megint ott tartunk, hogy beindulhat valami rettenetes, amit sokan már megpróbáltak elfelejteni.
Die Zeit
A szélsőséges AfD társelnöke azt közölte, hogy Európa-erődöt kívánnak építeni a hasonló gondolkodású jobboldali partnerpártokkal a migránsok távoltartására. Alice Weidel szerint ily módon kell megvédeni az idegenektől a hazát. Azon a konferencián beszélt, amelyen a párt döntött arról, kik képviseljék a jövő évi EP-választáson.
Szorgalmazta, hogy vegyenek vissza az EU jogköréből és erősítsék a nemzetállamokat. A programtervezetben egyébként szerepel, hogy fel kell oszlatni az Európai Parlamentet. A belpolitikai célokról a politikus kijelentette, hogy be akarnak kerülni a kormányba, ehhez először keleten kívánják ledönteni a többi párt által emelt tűzfalat.
Arra számít, hogy az egykori NDK-ban jól szerepelnek jövőre a három tartományi választáson. Sürgette a vetélytársakat, hogy ne utasítsák el az együttműködést, mivel jelenlegi felfogásuk szerinte sértő azokra a milliókra nézve, akik az AfD-re voksolnak. A párt jelenleg 20 % körül áll a közvélemény kutatásokban. (Bár a most meghirdetett uniós törekvések nagyon is összhangban vannak a Fidesz szándékaival, Orbán Viktor korábban úgy nyilatkozott, hogy nem keresik a kapcsolatot a német szervezettel – a szerk. megj.).
The Times
Egy brit szakértő úgy értékeli, hogy az ukrán tábornokoknak vállalniuk kell a kockázatot az ellentámadás most megindult 2. szakaszában, de ebben építhetnek a Napoleon-verő Wellington tapasztalataira. Michael Clarke, a RUSI, tehát a szigetországi fegyveres erők elemző intézetének vezető munkatársa, úgy látja, hogy most már erősen készül a főcsapás, miután az ukránok eddig csak kóstolgatták az orosz ellenállás erejét.
Szerinte ezúttal is úgy van, mint egykor Waterloonál: a tüzérség készíti elő az áttörést 3-4 ponton, de a nagy kérdés az, hogy egy vagy több helyen induljanak-e meg a fő erők. Az idő szorít a csapatok már két hónapja várnak a pillanatra. Emellett meggyőző sikert kell felmutatni, mielőtt beáll az esős évszak és sártengerré válik a terep.
De a politika is sürget, mert a szövetségesek türelme véges és ha nincs számottevő előrenyomulás, akkor alighanem lappad a segítőszándék. Kijevnek azonban van oka a derűlátásra, mert a Prigozsin-lázadás még mindig hullámokat ver a védelmi tárcánál. Az igen hatékony zsoldosokat kivonták Ukrajnából, a legjobb tábornokot, Popovot leváltottak, mert fel mert szólalni a hadvezetés ellen. Viszont a nyomában mások is bírálni kezdtek.
Ám nem lesz könnyű így sem Kijev számára. Hiányzik a légi fölény és hatalmas aknamezőkön kell átverekednie magát. Ám ha meg tudja futamítani az ellenséget, akkor az nagyobb összeomláshoz vezethet, mert az oroszok nem képesek rugalmasan reagálni. Ahol kezdődhet a tánc, az kelet felé Bahmutnál, majd onnan délre fordulna a donyecki térség felé.
A 2. lehetőség Dél irányában, Mariupolnál megcélozva a partot. A 3. opció pedig a zaporizzsjai hídfőtől kiindulva bevenni Tokmakot, majd Melitopolt és úgy megroppantani a part mentén haladó szárazföldi hidat.
Ily módon kettészakadnának az orosz egységek, és a Krím állandó tüzérségi, illetve légi fenyegetéssel szembesülne. Vagyis az orosz alakulatok és civilek nem tudnának a félszigeten maradni, ami fontos ütőkártya lehetne a későbbi tárgyalásokon. Csak úgy kell csinálni, mint egykor Wellington: mély levegőt venni és belevágni.
Daily Telegraph
Ukrajnának hetei vannak, hogy kijusson a tengerhez és véget vessen a háborúnak, mert utána jön a sáros időszak, és addig kell lényeges eredményeket felmutatni, mert különben a Nyugat belefárad a küzdelembe. Erre figyelmeztet Robert Clark, a Civitas nevű brit NGO védelem- és biztonságpolitikai részlegének vezetője, aki 15 éven át volt a hadsereg tagja és megjárta Irakot, illetve Afganisztánt.
Ahogy meg tudja ítélni, az ukránok áttörték a rendkívül megerősített orosz védelem első vonalát délen és keleten. Így már az sem kizárt, hogy megnyílik az út a Krím felé. A tűzszerészek a világ egyik legelaknásítottabb területén haladnak. De vannak tankcsapdák is, amihez jelentős légi erő és tüzérségi tűz járul. Négyzetkilométerenként olyan 1500 robbanó szerkezetet kell hatástalanítani.
És a lövészárkokban a legjobb orosz katonák vannak. Viszont ha sikerül bevenni Robotinénél az állásokat, onnan a tomaki helyőrség már csak 30 kilométerre van. Vagyis hirtelen nagyon is sebezhetőnek tűnik a sokat méltatott orosz szárazföldi híd. Főleg ha szeptemberben megjönnek az amerikai Abrams páncélosok.
De feltehetőleg csak több hetes, kemény csata árán lehet visszafoglalni Zaporizzsja és Melitopol környékét és ősszel döntő lesz az időjárás, ezt már Napoleon és Hitler is megtapasztalta. Utána Kijevnek csak télen lesz módja folytatni a hadműveletet. De a Nyugat miatt amilyen gyorsan csak lehet, sikert kell elérni. Ehhez minden lehetséges eszközt meg kell adni Zelenszkijéknek, főleg azt, amit a szövetségesek már meg is ígértek.
Süddeutsche Zeitung
A Nyugat döntő kérdéssel szembesül, mivel Oroszország tovább rombolja Ukrajnában az alapvető infrastruktúrát, miközben gabonát ígér több afrikai nemzetnek. Cinizmusban persze Putyin sohasem szenvedett hiányt, illetve hogy kellőképpen feltankolt belőle, az kiderül a válságból, amit az okozott, hogy felmondta az ukrán gabonaszállítási szerződést. A tárolók és készletek megsemmisítése miatt máris emelkedik a búza és kukorica ára a világpiacon.
Ezt fejti ki kommentárjában Florian Hassel, az újság belgrádi tudósítója. Rámutat, hogy a drágulásból Moszkva húz hasznot, hiszen tavaly az agrárkivitele rekordszintet ért el. A demagóg Putyin azonban nem lenne Putyin, ha nem használná ki az ukrajnai rombolást arra, hogy magát irgalmas szamaritánusnak állítsa be.
A szentpétervári Afrika-csúcson bejelentett segély 6 államot érint (közülük 5 már így is a Kreml uszályában van), de az összmennyiség jóval elmarad a 300 ezer tonnától. Csak összehasonlításképpen: tavaly az orosz gabonaexport 45 millió tonnát tett ki. Vagyis az állítólagos humanitárius segítség morzsányi, amit Oroszország az egyre magasabb árak folytán bőven megengedhet magának.
A nagy dilemma, hogy miként reagáljanak a nyugati szövetségesek. Legutóbb a NATO volt főparancsnoka, Stavridis tengernagy követelte, hogy hadihajók kísérjék a Fekete-tengeren az ukrán gabonatankereket. Ezt kellene csinálni a blokád megtörésére. Csak éppen nem látni, hogy Biden hajlandó volna újabb ütközésre Putyinnal. Akárhogyan is alakul a háború, nem szabad megengedni, hogy a Fekete-tengeren tartósan egy agresszív diktátor gyakorolja az ellenőrzést.
Következő cikk: Egy nem egészséges közösség
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >