Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Ideje felülvizsgálni a szankciókat
Az orosz Nemzeti Bank egyik volt munkatársa úgy látja a németországi emigrációból, hogy jó volna átdolgozni a szankciókat, mert akkor azok sokkal hatékonyabbak lennének és sokat segítenének Putyin potenciális ellenzékének is. Úgy értékelte, hogy a megtorló intézkedéseket nem érték el céljukat, hiszen nem sikerült megvonni a háború anyagi alapját. Viszont mégiscsak eredményesnek kell azokat tekinteni, ha a cél az ország meggyengítése, valamint a hasonló viszályok megakadályozása volt. Még akkor is, ha az orosz gazdaság vártnál jobban tartja magát, egyrészt, mert az illetékesek profin reagáltak, másrészt mivel Kína és India továbbra is vesz Moszkvától energiahordozókat. Az oligarchák rengeteg pénzt veszítettek a viszály miatt, de ők is reszketnek. Az elit halálra van rémülve. A másik oldalról azonban az határolja be a lehetőségeiket, hogy nem tudni, mennyi ideig maradnak érvényben a szankciók, illetve a Nyugat kénytelen újabb és újabb csomagokat elrendelni, máskülönben felmerülne, hogy kifogyott az opciókból. Ám ha egyes rendelkezéseket feloldana, másokat átalakítana, illetve megmondaná, hogy miként lehet lekerülni a listáról, akkor ezzel segítene elmélyíteni az ellentéteket az orosz vezetésen belül. Mindazonáltal puccsnak semmi jele, de még bármiféle belső szervezkedésnek sem. Az üzletemberek szeretnének kimaradni az egészből, bár a hatalom igyekszik őket megfejni, hogy járuljanak hozzá a hadi kiadásokhoz. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
Bár elutazott Budapestre, a CPAC-fórum eseményeit csak szállodai szobájából, a neten keresztül követhette Jacob Heilbrunn, mert a rendezők egyszerűen nem engedték be a Bálnában kialakított „woke-mentes övezetbe”. Két biztonsági ember azonnal kiszűrte a bejáratnál, ami meglepte, de nem sokkolta. Tudta ugyanis, hogy a radikális ernyőszervezet sok újságírót eleve kitiltott a tanácskozásról.
Ő maga a jelentkezés után azt az értesítést kapta Gulyás Dórától, az esemény kommunikációs igazgatójától, hogy nyugodtan jöhet. Ám amikor felbukkant a helyszínen úgy kezelték, mint valami behatolót. Közölték vele, hogy telt ház van.
Régen a szervezet még igényelte a nyilvánosságot az ilyen konferenciákon, ám időközben ellenszenvet fejlesztett ki a médiával szemben. Sok tudósítót távol tart, a szakmai bírálatokat pedig azzal intézi el, hogy azok álújságíróktól vannak. Ez különösen jellemző azóta, hogy a Tegyük Újra Naggyá Amerikát-mozgalom felkarolta Orbánt és programját.
A hoppon maradt vendég azt tapasztalta, hogy magyar földön felvirágzott az illiberális demokráciának. Abban az országban, amely elsőként nyitotta meg a határokat és így hozzájárult a Berlini fal leomlásához. Ám időközben 180 fokos fordulatot hajtott végre. Éppenséggel a liberális demokrácia elleni világméretű keresztes hadjárat epicentrumának számít. Jó pár konzervatív számára vonzó modellt jelent, miután kizsigerelte a sajtót és az igazságszolgáltatást, azon felül LMBT-ellenes törvényt fogadott el. És ne feledjük, hogy a kormányfőnek nem akaródzik támogatni Ukrajnát.
A közvetítésből egyébként hamar kiderült, hogy a Bálna valójában átalakult a trumpi jobboldal megatemplomává. Voltak imádságok és homíliák, egyesek sátáni erőkre figyelmeztettek. Továbbá elhangzott a megváltás és az üdvözülés ígérete. Valójában olyanok özönlöttek Budapestre, akik meg akarták vallani nagyrabecsülésüket a magyar csoda láttán.
Bár porlad a demokrácia mind Magyarországon, mind az amerikai jobboldalon, a felszólalók egyfolytában méltatták a szabadságot, miközben kikeltek az EU ellen. Varga Judit egyenesen gratulált a jelenlévőknek, hogy túl vannak egy veszélyes utazáson, azaz tekintélyuralmi rezsimek felett elrepülve elértek a földrész egyedül szabad országába.
A felhajtás lehetővé teszi Orbán számára, hogy erősítse – odahaza - a magáról kialakított képet, mármint hogy nemzetközileg fontos államférfi. Ám hogy teljes mértékben összeáll a Republikánus Párttal, az lutri, ami valószínűleg elidegeníti Bident, viszont kifizetődhet, ha Trump visszatér a hatalomba. Ez esetben magyar politikus túlléphet az európai ellenfeleken és túlméretezett befolyást élvezhet.
A jelenlegi washingtoni kormányzat meglehetősen ellenségesen viszonyul hozzá, sőt a nagykövet egyenesen háborúskodik vele. A CPAC viszont jó Orbánnak. A Miniszterelnöki Hivatal politikai igazgatója, Orbán Balázs úgy fogalmazott Heilbrunnak, hogy még sosem volt ennyire jó a kapcsolatuk a republikánusokkal. De még jobb lenne, ha Trump újrázni tudna, az állna csak Magyarország érdekében.
Der Standard
Az Osztrák Szabadságpárt vezére által jelentett fenyegetés önmagában elég komoly, nem szabad azonban azt még jobban eltúlozni. Ezt írja annak az alapítványnak az egyik kutatója, amely az osztrák állam és Bécs városának közreműködésével a háború alatti ellenállás, illetve a 45 utáni német-osztrák szélsőséges mozgalmakkal foglalkozik.
Berhard Weidinger a lap vezető kommentátorának válaszolt, aki pár napja arról cikkezett, hogy még egy év és Ausztriában is bekövetkezik Orbanisztán. Betiltanak és üldöznek mindent, ami eltér a sörsátor normáktól. (Kickl május 1-én sokatmondóan egy linzi sörsátorban fejtette ki, miként akarja átalakítani az országot, ha hatalomra jut, ami keserű történelmi emlékezet idéz – a szerk. megj.)
Az elemző jogosnak tartja a félelmeket az orbanizálódás miatt, mert mint kiemeli, a jövő autokratája valóban belülről fenyegeti a liberális demokráciát. Elképesztőnek nevezi, hogy az FPÖ milyen gyorsan felállt a padlóról az ibizai videóbotrány után. Még csak az sem kellett hozzá, hogy mérsékelje a véleményét
Ám lehet, hogy a pártelnök egyeseket Göbbelsre emlékezteti, de ha győz, akkor ezt nem a Wehrmachtnak köszönheti, hanem szabad választásoknak. És szerencsére nem tőle függ, hogy utána mennyire tartja tiszteletben a jogállami intézményeket. Kénytelen lesz szembenézni ezzel a ténnyel.
Lehet, hogy Orbán és elsősorban Putyin igazodási pont lesz számára politikai elképzelései valóra váltásához, ám a két modell nem egyik napról a másikra fejlődött ki, hanem tekintélyelvű pusztítás után. Természetesen fontos figyelmeztetni erre az eshetőségre, ám nem szabad túllőni a célon, mert az a tehetetlenség és a kiszolgáltatottság érzetét kelti. Ahelyett hogy mozgósítaná a demokrácia híveit, megbénítja azokat.
Kickl nem a nulláról kezdené az orbanizálást, de a mintakép is egy folyamat eredményeként jutott el oda, ahol most tart. Ausztriában azonban jelentős ellenerőkkel kellene megküzdeni. Akinek fontos a liberális demokrácia, az okosan teszi, ha már most mindent elkövet ennek az erőpróbának az elkerülésére.
The Times
A kínai versenyző a minap megverte orosz riválisát az sakkvilágbajnoki döntőben, Hszi pedig a globális politikai sakktáblán ejtette csapdába Putyint – mutat rá a kommentár. Merthogy Kína olyat húzott, ami alighanem jobban megriasztja Moszkvát, mintha egy ellenséges drón szállna le a Kreml tetejére: megszavazta az ENSZ-ben azt a határozatot, amely kifejezetten agressziónak minősítette Ukrajna lerohanását.
A kínai fél ugyan azt állítja, hogy nem változott a véleménye, ám az eset önmagában sokatmondó. Hszi Csin-ping rájött, hogy jó viszonya a háborús uszító orosz politikussal súlyosan veszélyezteti gazdasági törekvéseit Európában, azon belül is elsősorban a német piacon.
Az oroszok közben a szankciók miatt szinte szánalmasan függő helyzetbe kerültek a kínai gazdaságtól. Peking ugyan egyik félnek sem szállít fegyvert, de továbbra is Kijev legnagyobb kereskedelmi partnere és bizonyosan nagy lehetőségeket lát a maga számára az újjáépítésben.
Miután tárgyalt ukrán kollégájával, most már Zelenszkij is lehetségesnek tartja a kínai közvetítést, így az USA szintén kénytelen feladni fenntartásait. Mellesleg Hszi aligha hívta fel az ukrán vezetőt anélkül, hogy azt ne egyeztette volna előre Putyinnal. Utóbbi valószínűleg nincs oda az örömtől, mert a telefonbeszélgetésről kiadott közleményben az van, hogy tiszteletben kell tartani minden ország szuverenitását, függetlenségét és területi épségét.
Ez szöges ellentétben áll azzal, hogy a Kreml szerint Ukrajna nem önálló állam. Viszont összhangban van azzal, hogy Kína sosem ismerte el a Kreml megszállását. A közelgő ukrán offenzíva lesz az igazi erőpróba a két hadsereg között. Ha a védők kerekednek felül, az afelé terelheti Moszkvát, hogy olyan feltételek mellett kezdjen béketárgyalásokat, amelyek elfogadhatóak az ukránok számára. Egyelőre azonban hamarosan véres zűrzavar következik.
Neue Zürcher Zeitung
Az orosz Nemzeti Bank egyik volt munkatársa úgy látja a németországi emigrációból, hogy jó volna átdolgozni a szankciókat, mert akkor azok sokkal hatékonyabbak lennének és sokat segítenének Putyin potenciális ellenzékének is. Alexandra Propokenko tanácsadóként dolgozott Moszkvában a jegybanknál, de a háború hírére azonnal vette a kalapját és külföldre távozott. Heti hírlevelet működtet, az kötelező irodalom mindazoknak, akik értesülni akarnak az orosz gazdaság állapotáról. Jelenleg a Német Külpolitikai Társaság vendégkutatója.
Úgy értékelte, hogy a megtorló intézkedéseket nem érték el céljukat, hiszen nem sikerült megvonni a háború anyagi alapját. Viszont mégiscsak eredményesnek kell azokat tekinteni, ha a cél az ország meggyengítése, valamint a hasonló viszályok megakadályozása volt. Még akkor is, ha az orosz gazdaság vártnál jobban tartja magát, egyrészt, mert az illetékesek profin reagáltak, másrészt mivel Kína és India továbbra is vesz Moszkvától energiahordozókat.
A technokratákról szólva a szakértő elmondta, hogy helyzetük kettős: egyfelől nem utazhatnak, mert szükség van a hozzáértésükre. Másfelől viszont félnek, nem nyilvánítanak véleményt, mert nem értenek egyet a rezsimmel, csak éppen tartanak a biztonsági erőktől. Ezért sokszor passzivitásba vonultak vissza.
Az oligarchák rengeteg pénzt veszítettek a viszály miatt, de ők is reszketnek. Az elit halálra van rémülve. A másik oldalról azonban az határolja be a lehetőségeiket, hogy nem tudni, mennyi ideig maradnak érvényben a szankciók, illetve a Nyugat kénytelen újabb és újabb csomagokat elrendelni, máskülönben felmerülne, hogy kifogyott az opciókból.
Ám ha egyes rendelkezéseket feloldana, másokat átalakítana, illetve megmondaná, hogy miként lehet lekerülni a listáról, akkor ezzel segítene elmélyíteni az ellentéteket az orosz vezetésen belül. Mindazonáltal puccsnak semmi jele, de még bármiféle belső szervezkedésnek sem. Az üzletemberek szeretnének kimaradni az egészből, bár a hatalom igyekszik őket megfejni, hogy járuljanak hozzá a hadi kiadásokhoz.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >