Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország az orosz háborús bűnöket pénzel
Az ukrán elnök gazdasági tanácsadója azt kérte a Bizottságtól: mindenképpen gátolja meg az újabb magyar-orosz energiaüzletet, mert Magyarország azon keresztül orosz háborús bűnöket pénzel. Mert lehet, hogy olcsóak a Moszkva által szállított szénhidrogének, csak éppen ukrán emberéletekbe kerülnek és meghosszabbítják a fegyveres konfliktust – mutatott rá Oleg Usztenko. Hozzátette, hogy aki látta a felvételt, amelyen oroszok lefejeztek egy ukrán katonát, akkor az tudja, hogy a késre a magyarok adták a pénzt. Ahhoz pedig tökéletesen vaknak kell lenni, hogy valaki ne vegye észre, miféle háborús bűntetteket támogat. Ha egy ország több gázt vesz az oroszoktól, az azt jelenti, hogy lehetőséget nyújt nekik a háború kiterjesztésére. Ezért Brüsszelnek minden lehetséges eszközt be kell vetnie, nehogy Magyarország még több kápét adjon az energiáért cserében. Az EU éppen az anyagiakkal tudja azonnal befolyásolni a magyar vezetést, amely szembemegy a többiek érdekeivel. Megpróbálja megszerezni a komparatív előnyöket, amikor továbbra is együttműködik a Kreml rezsimjével. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Frankfurter Rundschau
Az Európai Parlament mind a négy nagy pártcsaládjainak német képviselői egy hangon sürgetik: ne engedje meg a Bizottság, hogy Magyarország változatlanul az orosz földgázra építsen, és hogy von der Leyen térítse észhez Orbán Viktort.
Daniel Freund a zöldektől úgy nyilatkozott, hogy miközben az Unió irányvonala teljesen világos, a magyar vezető össze-vissza kacskaringózik az orosz politikájával. Nem lenne ez ekkora gond, ha nem volna vétójoga. De folytatni kell az eljárást a magyar szavazati jog megvonására.
A CDU és az európai konzervatívok nevében Michael Gahler kijelentette: felháborító, kínos és nem szolidáris, amit Magyarország csinál a háború kellős közepén. Katarina Barley, az EP német szociáldemokrata alelnöke szintén azt vetette Orbán szemére, hogy az felrúgja a szolidaritást. Mégis várja, hogy hiánytalanul befutnak a pénzek Brüsszelből. Ám a Bizottságnak nem szabad meginognia, mert nem jutalmazhatja meg a provokációkat.
A német liberálisok egyik EP-képviselője, Moritz Körner azt gondolja, hogy Orbán belpolitikai meggondolások vezérlik. Attól fél az emelkedő energiaárak láttán, hogy veszít a népszerűségéből. Ezért nem hajlandó lemondani Putyin olcsó energiájáról. Ugyanakkor egy magyar kormányzati illetékes arra intette a Bizottságot: eszébe ne jusson, hogy nem engedélyezi a frissen tető alá hozott szerződéseket.
Politico
Az ukrán elnök gazdasági tanácsadója azt kérte a Bizottságtól: mindenképpen gátolja meg az újabb magyar-orosz energiaüzletet, mert Magyarország azon keresztül orosz háborús bűnöket pénzel. Mert lehet, hogy olcsóak a Moszkva által szállított szénhidrogének, csak éppen ukrán emberéletekbe kerülnek és meghosszabbítják a fegyveres konfliktust – mutatott rá Oleg Usztenko.
Hozzátette, hogy aki látta a felvételt, amelyen oroszok lefejeztek egy ukrán katonát, akkor az tudja, hogy a késre a magyarok adták a pénzt. Ahhoz pedig tökéletesen vaknak kell lenni, hogy valaki ne vegye észre, miféle háborús bűntetteket támogat. Ha egy ország több gázt vesz az oroszoktól, az azt jelenti, hogy lehetőséget nyújt nekik a háború kiterjesztésére.
Ezért Brüsszelnek minden lehetséges eszközt be kell vetnie, nehogy Magyarország még több kápét adjon az energiáért cserében. Az EU éppen az anyagiakkal tudja azonnal befolyásolni a magyar vezetést, amely szembemegy a többiek érdekeivel. Megpróbálja megszerezni a komparatív előnyöket, amikor továbbra is együttműködik a Kreml rezsimjével.
FAZ
Végül nem jöttek be azok a feltételezések, hogy az Egyesült Államok korrupciós okokból olyan magyar személyiségeket is pellengérre állít, akik közel állnak vagy a kormányhoz, vagy a Fideszhez, Amerika nem folyamodott ilyen drasztikus megoldáshoz. A nagykövet azonban keményen bírálta az Orbán-kabinetet, mert az nem vette komolyan Washington aggályait a „kémbank” miatt.
A háború fényében nyugtalanító a magyar és az orosz vezetés viszonya, mert a gazdasági együttműködésből Moszkva a harcokat finanszírozza, mutatott rá Pressman. A miniszterelnök ugyan elítélte az agressziót, de óvakodik attól, hogy közvetlenül bírálja Putyint. A gazdasági szankciókat nem torpedózta meg, ám azokat odahaza keményen bírálja. A diplomáciai jelzések is ellentmondanak annak a hivatalos állításnak, hogy Magyarország nem Kreml-barát. Hiszen Szijjártó alig tért haza az ügyletkötéssel zárult moszkvai tárgyalás után, már várta egy vendég, ugyancsak Putyin érdekövezetéből: a belarusz diplomácia vezetője.
Közben Gulyás Gergely tegnap azzal vádolta meg Amerikát, hogy az beleüti az orrát az ország belügyeibe.
Reuters
A legújabb amerikai megtorló lépések egyik fő érintettje az az orosz oligarcha, Aliser Uszmanov, akit Magyarország nemrégiben nem engedett feltenni az unió tilalmi listájára. (HVG 360, 2022. 09.22.). Washington most jelezte, hogy a milliárdos a világban rengeteg helyre menekítette ki a vagyonát, mert a vállalatain, valamint családtagjain keresztül akarja kijátszani a korlátozásokat. Ő maga egyébként már korábban indexre került az USA-ban.
Az Eurázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző intézet egyik szakértője igen fontosnak nevezi, hogy az amerikai pénz- és külügyi tárca döntése értelmében négy török cég ellen is megtorló intézkedést hoztak. Mint mondta, Amerika most átlépett egy küszöböt, mivel minden várható kétoldalú súrlódás ellenére azt jelzi, hogy az USA hosszú távra gondolja a szankciókat.
Le Figaro
Az Egyesült Államok lesújtott az Orbán-kormányra, az amerikai nagykövet kerek-perec bírálta a NATO-tag Magyarország oroszbarát álláspontját. Úgy néz ki, hogy a Biden-adminisztráció elveszti a türelmét a magyar partnerrel szemben, miután az nem hajlandó elfogadni, hogy a szövetség Ukrajnát támogatja.
A nacionalista magyar jobboldalnak mindig is igen nehéz volt a viszonya az amerikai demokratákkal, akiket azzal gyanúsít, hogy igyekeznek destabilizálni, ha nem megbuktatni a Fidesz uralmát. David Pressmant igen fagyosan fogadták Budapesten, így az sem kérette magát, amikor Magyarországról nyilatkozott a nemzetközi sajtóban.
Az erős nyomás sem riasztotta el azonban Szijjártó Pétert attól, hogy a héten elmenjen Moszkvába és a gáz-, illetve nukleáris együttműködésről cseréljen eszmét, majd utána belarusz kollégájával tárgyaljon. Ugyanakkor a magyar Orbán-párti sajtóban jó visszhangja volt annak, hogy Macron felszólította az európai államokat: ne álljanak be az USA mögé a kínai-tajvani ügyben.
Politico
A kommentár zavaró másodlagos mutatványnak nevezi, hogy Magyarország akadályozza Svédország NATO-felvételét, amivel ingerli a szövetségeseket, csak éppen nem tudni, miért. Illetve az látszik, hogy Törökországhoz, valamint Oroszországhoz igazodik az időhúzással. A hivatalos indok jelenleg az, hogy Stockholm bírálja a magyar demokráciát.
A nyugati partnerek Orbánt sokkal kevésbé veszik komolyan, mint Erdogant, de azért próbálják megérteni a folyamatosan változó magyar retorikát. Ám egy NATO-illetékes szerint a svéd csatlakozás blokkolása ügyében nincs semmiféle mentség. Amögött az húzódik meg, hogy sok szövetségestől eltérően a Fidesz barátnak tekinti Erdogant, és követni kívánja, amit az csinál.
Egy magyar illetékes azt hiszi, hogy pont ez határozta meg a magyar politikát az utóbbi hónapokban. Ezért ha Ankara változtat, azt a magyar fél is követni fogja, mondta. Az illető amúgy névtelenül nyilatkozott, nehogy retorzió érje.
Befolyásos körök és szakértők egyaránt úgy vélik, hogy Orbán nagyobb játszmában gondolkodik: Stockholmot felhasználva igyekszik hozzájutni a befagyasztott milliárdokhoz. Egyben – jegyezte meg egy svéd bennfentes – a hazai közönséget is megcélozza az ellenkezéssel.
Orbán Balázs szerint Stockholmnak kell lépnie, ha azt akarja, hogy bizalom legyen a két ország között. Ám a helyzetet jól ismerő körök szerint az a legvalószínűbb, hogy a végén a magyarok szépen jóváhagyják a svéd belépést. Még a törökök előtt, nehogy ők legyenek az utolsók.
Die Presse
A kommentár arra figyelmeztet, hogy Ausztria uniós jogot sért, amikor majdnem 8 év után is újabb 6 hónapra ki akarja terjeszteni az ellenőrzést a magyar és a szlovén határon. A schengeni szabályok értelmében be lehet ugyan vezetni ilyen intézkedést, de csak átmenetileg és legfeljebb nemzetbiztonsági indokkal. Az Európai Bíróság tavaly már kimondta, hogy törvénytelen hosszabbítgatás.
A Bizottság szóvivője a héten kifejtette, hogy a határellenőrzés a legutolsó szóba jöhető eszköz, hiszen Schengen célja az akadálytalan utazás. Ezért most Brüsszel új magyarázatot vár Bécsből, miután az osztrák kormány idáig jóformán mindig ugyanazt a levelet küldte hivatkozásként.
Az biztos, hogy tavaly az illegális migránsok zöme Magyarország felől lépett be az országba. Az osztrák kormány azonban attól fél, hogy Szlovénia felől többen jönnek, ha visszavonja az ottani határról a katonákat és a csendőröket. A migrációs politika megújítása azon hiúsul meg, hogy a déli államok mindaddig nem hajlandóak regisztrálni az összes kérelmezőt, amíg nincs megoldva, hogy a többiek befogadják a menekültstátuszt kapott emberek zömét.
Die Presse
Az unió főnökeinek végre meg kellene szabadulniuk ideológiai előítéleteiktől és olyan migrációs politikát kellene elfogadtatniuk, amely méltó erre a névre. Merthogy tartós szabályozásra, nem pedig szemellenzőre van szükség. Ezt hangsúlyozza a kommentár, miután Olaszország hat hónapra rendkívüli állapotot hirdetett meg a megerősödött menekülthullám miatt.
Úgy véli, hogy a jobboldali-populista Meloni elsősorban egy valamit igyekszik elérni ily módon: azt, hogy a partnerek meghallják végre a római segélykiáltásokat. A megoldás éppen az az elosztási rendszer volna, amely azonban évek óta megfeneklik. Az ellenzők: Ausztria, Németország, Magyarország, arra hivatkoznak, hogy az olaszok enélkül is simán tovább küldik az érkezőket, nem veszik fel az adataikat. Az okok persze sokkal összetettebbek, ám a hivatkozás csak érzelmeket visz a demagóg leegyszerűsítésbe. Egyben mérgezi a légkört a 27-ek között.
Itt volna az idő, hogy a tagok komolyan tárgyaljanak a Bizottság által 3 éve kidolgozott tervről, és ne kerüljenek függő helyzetbe olyan korrupt hatalmaktól, mint Líbia vagy Tunézia. Tudomásul kell venni, hogy a menedékkérők közül nem mindenki maradhat. A kerítések nem hatékonyak, mert csak elterelik az emberáradatot. Olyan migrációs politikára van szükség, amely nem csak azt nézi, mit akarnak a választók.
Azaz segít bejutni azoknak, akik tényleg menekültek, gondoskodik a külső határok megfelelő védelméről, egységes normákat alkalmaz és toloncegyezményt köt az indulási országokkal. Aki ezt a kérdést politikai aprópénzre váltja, az nem nőtt fel a feladatához és felelősség terheli, amiért emberek fulladnak meg átkelés közben a Földközi-tengeren.
Die Presse
Burgenlandban bizottság alakul, hogy folyamatosan figyelje a Fertő-tó vízminőségét, illetve a vízmélységet, miután katasztrofálisan alacsony a szint. Olyannyira, hogy a testület előrejelzőként működik majd. Hetente tanácskozik a teendőkről, ideértve, hogy hol kell korlátozásokat elrendelni. A munkacsoportban a tartományi kormány, a csendőrség, a helyi nemzeti park, valamint a katasztrófaelhárítás képviselői kapnak helyet.
Folyamatosan tájékoztatják majd a vendégeket, hol kell vigyázniuk, mert pl. túl sekély a víz a vitorlázáshoz. A helyzet egyhamar aligha fog enyhülni. Elkerülhetetlennek látszik, hogy máshonnan vezessenek vizet a tóba. De még mindig nincsen meg, hogy honnan. Változatlanul tárgyalnak a magyar féllel, hogy a Mosoni-Dunát nyitnák meg erre a célra. De a párbeszéd akadozik. Nem jöttek uniós pénzek, hazai forrás pedig nincsen rá.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >