2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Választások: Bulgáriában ismét patthelyzet, Finnországban a jobboldal nyert

Választások: Bulgáriában ismét patthelyzet, Finnországban a jobboldal nyert

Nem egészen egy százalékkal lemaradva a győztes konzervatívok mögött, csupán a harmadik helyen végzett Finnországban az eddig kormányzó Szociáldemokrata Párt, amelyet megelőzött a jobboldali-populista Finnek Pártja is. (Ők most akár be is kerülhetnek a koalícióba – a szerk. megj.) Sanna Marin kormányfő már elismerte vereségét, bár hangsúlyozta, hogy a korábbiakhoz képest több mandátumot szereztek... Bulgáriában annyira szoros lett a verseny, hogy nem hirdettek eredményt a két fő vetélytárs között. Jelen állás szerint a volt miniszterelnök, Boriszov pártja áll jobban, 25,9 %-kal, mögötte a nyugatbarát Folytatjuk a Változást, illetve a Demokratikus Bulgária szövetsége következik, alig egy %-kal leszakadva. A patthelyzet csalódással tölti el a szavazópolgárok többségét, két év alatt már ötödször kellett az urnákhoz járulniuk. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

The Times

 

Romániában kapcsoltak le egy körözött amerikai szélsőségest, aki három éven át zavartalanul ki-bejárt Magyarországon, Szerbiában és Bulgáriában, pedig a közösségi hálón tett bejegyezéseiből mindig pontosan lehetett tudni, éppen hol van. Az általa alapított neonáci utcai harcos csoport vezetőjeként azért akarják felelősségre vonni az USA-ban, mert erőszakra buzdított a fehér felsőbbrendűség jegyében.

Amikor átkutatták az otthonát, egy nagy Hitler-képet találtak. Nézeteit egyébként Kelet-Európában is hirdette. Úgy tudni, hogy őrizetbevételekor, amelyet egy bejelentés tett lehetővé, idegen, valószínűleg szerbe névre szóló útlevél került elő. Most a kiadatási meghallgatásra vár.

Jelenléte azért kellemetlen a román hatóságok számára, mert könnyen az a látszat keletkezhet, hogy Bukarest a szélsőségesek menedéke. Nemrégiben rács mögé került egy brit-amerikai influenszer, Andrew Tate is, akit emberkereskedelemmel és nemi erőszakkal gyanúsítanak. Ő jelenleg házi őrizetben van.

 

Der Standard

 

Nem egészen egy százalékkal lemaradva a győztes konzervatívok mögött, csupán a harmadik helyen végzett Finnországban az eddig kormányzó Szociáldemokrata Párt, amelyet megelőzött a jobboldali-populista Finnek Pártja is. (Ők most akár be is kerülhetnek a koalícióba – a szerk. megj.) Sanna Marin kormányfő már elismerte vereségét, bár hangsúlyozta, hogy a korábbiakhoz képest több mandátumot szereztek.

A jobboldali Nemzeti Gyűjtőpárt 12 után szerezte meg az elsőséget, de ahhoz hogy kabinetet tudjon alakítani, még legalább két másik tömörülés támogatását el kell nyernie. A választási részvétel csaknem elérte a 72 %-ot. Az eddigi szövetség átvezette az országot a járványon, majd végigcsinálta a NATO felvételi folyamatát, ám a kampány során gazdasági kérdések voltak előtérben. Így a megnövekedett állami kiadások, a felduzzadt közadósság. A miniszterelnöki tisztség legfőbb várományosa, a konzervatív pártelnök Petteri Orpo új gazdaságpolitikát ígér.

 

Politico

 

Bulgáriában annyira szoros lett a verseny, hogy nem hirdettek eredményt a két fő vetélytárs között. Jelen állás szerint a volt miniszterelnök, Boriszov pártja áll jobban, 25,9 %-kal, mögötte a nyugatbarát Folytatjuk a Változást, illetve a Demokratikus Bulgária szövetsége következik, alig egy %-kal leszakadva. A patthelyzet csalódással tölti el a szavazópolgárok többségét, két év alatt már ötödször kellett az urnákhoz járulniuk.

Általános a vélemény, hogy ez volt az utolsó esély Boriszov GERB-jének. A politikus 12 éven át gyakorolta a hatalmat, a végén a tömegelégedetlenség űzte el, mert igencsak benne volt a keze a grasszáló korrupcióban. Az ellentábor azzal kampányolt, hogy európai országot csinál Bulgáriából, ennek érdekében többet költ az egészségügyre, valamint az oktatásra, ezen felül szavatolja a függetlenséget a bíróságoknak és az ügyészségnek.

Ha ezúttal sem sikerül működőképes kormányt alakítani, akkor elúszhatnak a tervek az euró bevezetésére, de arra is, hogy sikerül hatékonyan felhasználni az uniós járványalapból kapott milliárdokat.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Putyin elszámította magát, mert meg akarta gyengíteni a NATO-t, ám az ehelyett a finn csatlakozással csak erősödött, sőt most már az egész Észak a szervezet védelme alatt áll – állapítja meg a kommentár. Oroszország eddig 1300 kilométeren volt határos a szövetséggel, ez további 1340 kilométerrel bővült. Pedig az orosz elnök arra hivatkozva indította meg az inváziót, hogy a másik oldal be akarja keríteni országát és így vissza kell állítani a keleti bővítés előtti helyzetet.

Svédország, amely idáig semleges volt, szintén a belépés küszöbére jutott. És a júliusi, vilniuszi csúcson a tagok várhatóan elhatározzák, hogy nem csupán a GDP 2 %-át költik katonai célokra, hanem annál többet. Vagyis a Kreml miatt felfegyverkeznek.

Az sem vált be, hogy Oroszország megossza a tagállamokat. Még félig-meddig Moszkva szövetségesének számító magyar és török kormány is megszavazta a finn belépést, bár a svéd csatlakozást továbbra is késlelteti. De amikor a taktikázás miatt károk fenyegették az összefogást, beálltak a sorba Helsinki ügyében.

Ily módon Finnország végre biztonságban érezheti magát orosz oldalról, de a svédek is nyertek, mert máris vonatkozik rájuk a kölcsönös segítségnyújtási garancia.

 

Die Welt

 

Ha egy elektromos Tesla Y-modellt baleset ér és megsérül az akku is, akkor sokszor nincs értelme megjavítani a járművet, mert annyiba kerülne. Erre figyelmeztet az amerikai autómérnök, Sandy Munro, aki pedig bevallottan nagy híve az Elon Musk törekvéseinek a közúti közlekedés forradalmasítására.

A gond az, hogy túl nagy súlyt jelentene a cellákat tartalmazó fémkeret, ezért az áramforrást a jövőben közvetlenül az alvázon kívánják elhelyezni. Így viszont nem lehet vele mit kezdeni, ha bármelyik elemét sérülés éri.

A kérdés mind jobban foglalkoztatja már a vevőket, a szervizeket és a biztosítókat is. A beépített akkumulátor, teljesítménytől függőben több mint 10 ezer euróba kerül. Így ha netán valami gond van vele, könnyen kimondhatják a kocsira a gazdasági totálkárt. A gyártók persze igyekeznek bagatellizálni a problémát. Viszont akár 8 évre vagy 160 ezer kilométerig is garanciát adnak, ha bármi műszaki probléma van az akkuval.

Amerikában azonban a biztosítók jelentős felárat követelnek a villanyautók után. A német biztosítók szövetsége ezzel szemben jelenleg nem lát okot az aggodalomra, habár nincs olyan statisztikája, amely kimutatná, hogy hány karambolnál vált működésképtelenné az áramforrás.

Ám mind valószínűbb, hogy ha az ütközésnél felmondja a szolgálatot az akku, akkor a jármű a bontóban köt ki, már ha a biztosító társaságokon múlik. Ők ugyanis túl nagynak tartják ilyen esetekben az őket sújtó anyagi terhet.

 

 

 

2023. április 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább