2025. május 11. vasárnap
Ma Ferenc névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Brüsszel szankciókkal sújtja Orbán Viktort, ő azonban folytatja az EU-ellenes retorikát

Brüsszel szankciókkal sújtja Orbán Viktort, ő azonban folytatja az EU-ellenes retorikát

A politikus teljesen elszigetelődött a szervezeten belül, amiért ennyire szoros kapcsolatot ápol Putyinnal, de azért Brüsszel „magyarofóbiáját” ostorozta. A sajtóértekezlet sokáig tartott, ez volt hivatott ellensúlyozni, hogy ilyen eseményt maximum egy évben egyszer tartanak. Ráadásul most kifejezetten rosszak a keretfeltételek, mivel az országot Európa legrosszabb inflációja sújtja. Az Unió épp most határozta el, hogy a jogállami kifogások miatt milliárdokat zárol, és a legutóbbi felmérés azt tanúsítja, hogy a lakosság kétharmada szerint Magyarország rossz irányba tart. A valóság persze nem sokat számít ott, ahol a közbeszédet a miniszterelnök lábai elé omló sajtó határozza meg. Amely nemrégiben kereszteshadjáratot indított a független sajtó maradék képviselői ellen, mondván, hogy azokat az USA finanszírozza. A lakájorgánumok annyira hatékonyan továbbítják a központi propagandát, hogy a Political Capital közvélemény kutatása szerint az emberek 36%-a úgy gondolja: kormányuk nem szavazta meg a szankciókat. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Daniel Freund úgy értékeli, hogy az Unió végre megverte a nagydobot, amikor kilátásba helyezte, hogy Magyarország a következő öt évben elveszít 22 milliárd eurónyi felzárkóztatási támogatást, ha nem tartja be az alapjogi előírásokat. A német zöld EP-képviselő szerint az összes szubvenciót vissza kell tartani.

Az illetékes biztos, Nicolas Schmit ugyanakkor kijelentette, hogy Brüsszel továbbra is szorosan együtt kíván működni Magyarországgal, mert célja az, hogy a magyarok hozzájussanak ehhez a fontos segítséghez, de úgy, hogy közben eleget tesznek a demokratikus jogok követelményének. A lap megjegyzi, hogy az új fejlemény nem függ össze a jogállami mechanizmussal. Annak keretében 6,3 milliárdot zároltak három kohéziós alapból. A többi azért került veszélybe, mert alaptétel, hogy a pénzek csak akkor mehetnek, ha nincs semmi gond az alapjogokkal, ám éppen itt hiba van a kréta körül a magyaroknál.

 

Le Monde

 

Brüsszel szankciókkal sújtja Orbán Viktort, ő azonban folytatja az EU-ellenes retorikát – írja a vezető lap a kormányfő nemzetközi sajtótájékoztatójáról. A politikus teljesen elszigetelődött a szervezeten belül, amiért ennyire szoros kapcsolatot ápol Putyinnal, de azért Brüsszel „magyarofóbiáját” ostorozta.

A sajtóértekezlet sokáig tartott, ez volt hivatott ellensúlyozni, hogy ilyen eseményt maximum egy évben egyszer tartanak. Ráadásul most kifejezetten rosszak a keretfeltételek, mivel az országot Európa legrosszabb inflációja sújtja. Az Unió épp most határozta el, hogy a jogállami kifogások miatt milliárdokat zárol, és a legutóbbi felmérés azt tanúsítja, hogy a lakosság kétharmada szerint Magyarország rossz irányba tart.

A valóság persze nem sokat számít ott, ahol a közbeszédet a miniszterelnök lábai elé omló sajtó határozza meg. Amely nemrégiben kereszteshadjáratot indított a független sajtó maradék képviselői ellen, mondván, hogy azokat az USA finanszírozza. A lakájorgánumok annyira hatékonyan továbbítják a központi propagandát, hogy a Political Capital közvélemény kutatása szerint az emberek 36%-a úgy gondolja: kormányuk nem szavazta meg a szankciókat. Orbán pedig a sajtótájékoztatón gondoskodott róla, hogy még nagyobb legyen a zűrzavar a fejekben.

És ha tett is bizonyos ígéreteket, hogy megreformálja az igazságszolgáltatást és fokozza a harcot a korrupció ellen, egyáltalán nem mondott le a tömegtájékoztatás ellenőrzéséről: az uralmának pillére. Ily módon folyton célba tudja juttatni, hogy ő mindig nyer – ezt az üzenetet megtalálni minden populistánál.

Végh Zsuzsa, a Német Marshall Alapítvány kutatója azonban emlékeztet arra: bármit is állít Orbán, ezúttal ő húzta a rövidebbet, mert egy hosszú listát kell kipipálnia, csakis a reformok fejében láthat pénzt. Ám soha nem ismerné be, hogy vesztett, mert azzal bevallaná, hogy gondok vannak a bírák függetlenségével.

Mellesleg az évzáró sajtóértekezleten a hatalom közeli újságírók alákérdeztek a nagy embernek. Ő ugyanakkor tagadta, hogy magára maradt volna a földrészen. Miközben a szövetségesek úgy döntöttek, hogy távolságot tartanak a szélsőjobbtól, ideértve azokat is, akik hatalomra kerültek Olaszországban, illetve Svédországban. Orbán igyekezett bagatellizálni az ellentéteket Lengyelországgal, viszont dicsérte, hogy visszatért a hatalomba Benjamin Netanjahu.

 

Bloomberg

 

Lengyelország panaszt nyújtott be a Bizottság ellen, mert az továbbra is be akarja hajtani rajta azt a napi egymillió eurós bírságot, amelyet az Európai Bíróság szabott ki, miután úgy ítélte, meg, hogy Varsó nem tesz eleget az igazságügyi reform eltörlését előíró luxemburgi ítéletnek.

Az összeg már jó 400 millióra hízott, ám a lengyel kormány úgy gondolja, érvényteleníteni kell a döntést, mivel már felszámolta a sokat kifogásolt Fegyelmi Kamarát a Legfelsőbb Bíróság mellett. Ezt az európai ügyek minisztere közölte. Vagyis újabb feszültség mutatkozik a jogállami vitában. Egyébiránt a koalíción belüli ellentétek miatt a lengyel vezetés nem tudja végrehajtani az EU-val kötött megállapodást, így nem jut hozzá a csaknem 36 milliárd eurós gazdaságélénkítési támogatáshoz.

A büntetés ügyében egyébként úgy van, hogy az aktuális összeget az Unió visszatartja a lengyeleknek szánt utalásokból. Pedig a kormány erősen rá van utalva az apanázsra, részben a száguldó infláció, részben pedig amiatt, hogy egyre drágább a hitel, ez pedig gátolja, hogy  tetszése szerint adagolja a jóléti kiadásokat a jövő évi választások előtt. Felmérések szerint a PiS alulmaradhat az urnáknál.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A lengyel elnök kifelé bátor és tényleg meg is érdemel minden dicséretet, amiért feltétel nélkül támogatja Ukrajnát, ám befelé autoriter. Odahaza már messze visszafogottabban áll ki a demokráciáért és a jogállamért. Andrzej Duda külföldön mindenesetre mostanában nagy tekintélyre tett szert, bátorságát nem is lehet tagadni az orosz-ukrán viszály kapcsán.

Megvétózta az oktatás reformját, amely még nagyobb hangsúlyt helyezett volna az iskolákban az ideológia sulykolására. Továbbá elutasította a bírák fegyelmi szabályainak megváltoztatását is, mert az ellentmondott az alkotmánynak. Mégsem lehet a demokrácia bástyájának tekinteni. Nagyon is közreműködik a jogállam lebontásában.

A kormány azt állítja, hogy az igazságszolgáltatás ügyében a módosítást egyeztette az Unióval. Ha ez így van, az önmagában botrány, mert a jogszabály érintetlenül hagyta volna a politikai által kinevezett bírákat, viszont az ország így is megkapná a befagyasztott európai pénzeket. Dudának éppen az volt a baja az elfogadott szöveggel, hogy maradjon változatlan az érintett 3 ezer bíró státusza. Vagyis épp ilyen okokból nem lehet a demokrácia és a jogállam világító tornyának nevezni.

 

FT

 

Lengyelország és Ukrajna a háború miatt túllépett a történelmi sérelmeken, de kérdés, nem szakad-e vége egy nap a jó indulatnak? Mindenesetre lengyel földön már az invázió előtt 1,3 millió ukrán vendégmunkás élt, azóta a számuk több mint megkétszereződött. Jelenlétük folytán a lengyelekben a rokonság új érzete alakul ki, tisztelettel vannak szomszédjuk iránt.  Elfelejtik a történelem sötét fejezeteit, főleg azt, hogy az ukránok a 40-es években több helyen is tömegmészárlást hajlottak végre. Ehelyett elismeréssel adóznak az oroszok ellen harcoló nemzetnek.

Ma már a menekültek ellátásán túl napirenden van a kulturális beilleszkedésük is. Ingyen nyelvtanfolyamra járhatnak, sok tévéműsor ukrán nyelvű, mint ahogy hirdetések is. A mozikban ukrán felirattal mennek filmek. Ez pedig jóformán sokkhatást váltott ki, mivel a lengyelek korábban úgy érezték, hogy különbek a szomszédjuknál, miután az uniós csatlakozás nagyot lendített az életszínvonalukon.

De február vége óta töretlen a támogatás, csak éppen a pénzügyi támogatás inog, mert a 25 %-os infláció miatt elapadnak az adományok, a lakosság mind jobban belefárad a segítségnyújtásba. A kormány pedig törölt egy sor juttatást.

 

 

 

 

 

 

 

2022. december 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Elváltak haragos útjaik

A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >

Tovább

Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?

Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >

Tovább

A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának

Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >

Tovább

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább