2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Mára egymás legjobb barátja lett az EU-ban Giorgia Meloni és Orbán Viktor

Mára egymás legjobb barátja lett az EU-ban Giorgia Meloni és Orbán Viktor

Az a kérdés, hogy különleges viszonyuk átállítja-e a váltókat a szervezeten belül. Így vezeti fel elemzését Szelényi Zsuzsa külpolitikai szakértő, aki a Fidesz alapító tagja volt, ám amikor Orbán annak idején magához ragadta a vezetést, Fodor Gáborral együtt távozott a pártból. Az ilyesfajta flört a magyar miniszterelnöktől egyáltalán nem idegen Már a 90-es évek elején kapcsolatot épített ki az általa csodált Berlusconival. Eltanulta tőle, miként kell bánni a médiával, és hogyan kell kiépíteni a politikai bázist. De szoros barátság fűzi Salvinihez is. Meloni azonban más, mert a ránézésre szívélyes kapcsolat ellenére az újdonsült olasz vezető elsőként a francia elnökkel találkozott, majd személyesen biztosította Ursula von der Leyent, hogy Olaszország kitart a szankciós politika, valamint a közös energia- és biztonságpolitika mellett. Kemény feladatok várnak rá, de hogy spárgázni tudjon az ellentétes szempontok között, ahhoz szüksége lesz mind Macron, mint a német kancellár segítségére. Orbán ugyan ideológiai szövetségese, de egyelőre várnia kell, mivel Moszkva érdekeihez csatlakozik és csak fenntartással viszonyul az ukránok megsegítéséhez. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Nehéz elképzelni, hogy az új olasz kormány a jövő hónap elején a Magyarországnak szánt uniós pénzek befagyasztására szavazna, hiszen Orbán és Meloni is elutasítja a liberális értékeket. Az Olaszország Fivéreinek választási győzelmét éppen Magyarország és Lengyelország köszöntötte a legmelegebben. Most mind a kettő támogatást vár Rómától, ha az EU bekeményítene a jogállamiság megsértése miatt.

Ha nem jön össze a kétharmad, akkor fájdalmas módon már az első vizsgán elbukik az új jogállami (feltételességi) mechanizmus. Hasonló próbakövet jelent a bevándorlás is, az eddigi legfőbb vitatéma az Unión belül. Az új olasz vezetés nem engedi be kikötőibe a bajbajutott menekülteket szállító hajókat. Hosszú távon pedig azon dolgozik, hogy Európa szorítsa ki a menedékkérőket a Földközi-tengerről.    

Az első számú német lap annak kapcsán tette közzé helyzetértékelését, hogy Meloni bemutatkozó látogatást tett Brüsszelben. Az út láthatólag üzenetül szolgált, mármint hogy Róma továbbra is megbízható tag, kitart a Putyin-ellenes front mellett. Ám az EU nem okvetlenül tekinti úgy gesztust, hogy akkor most vége olasz részről az unióellenes hangulatkeltésnek, hiszen köztudott, hogy Itáliának mekkora szüksége van a közösségi alapokra. 

Összesen 200 milliárd euró sorsa forog kockán, de Brüsszelben sokan tartanak azzal, a posztfasiszta Melonival, illetve a Svéd Demokraták sikerével a szélsőjobbos politika belopakodik az európai intézményekbe. Ám az EP hiába igyekszik tűzfalat vonni. Manfred Weber, a Néppárt elnöke ragaszkodik ahhoz, hogy nem mondja fel az együttműködést Silvio Berlusconival. Szerinte a Forza Italia szavatolja, hogy az új olasz kabinet EU-barát lesz. Ezzel a másik három nagy frakció egyáltalán nem ért egyet. A szociáldemokraták azzal fenyegetőznek, hogy felmondják a stratégiai szövetséget a kereszténydemokratákkal.

 

Die Presse

 

Mára egymás legjobb barátja lett az EU-ban Giorgia Meloni és Orbán Viktor, csak az a kérdés, hogy különleges viszonyuk átállítja-e a váltókat a szervezeten belül. Így vezeti fel elemzését Szelényi Zsuzsa külpolitikai szakértő, aki a Fidesz alapító tagja volt, ám amikor Orbán annak idején magához ragadta a vezetést, Fodor Gáborral együtt távozott a pártból.

Az ilyesfajta flört a magyar miniszterelnöktől egyáltalán nem idegen Már a 90-es évek elején kapcsolatot épített ki az általa csodált Berlusconival. Eltanulta tőle, miként kell bánni a médiával, és hogyan kell kiépíteni a politikai bázist. De szoros barátság fűzi Salvinihez is.

Meloni azonban más, mert a ránézésre szívélyes kapcsolat ellenére az újdonsült olasz vezető elsőként a francia elnökkel találkozott, majd személyesen biztosította Ursula von der Leyent, hogy Olaszország kitart a szankciós politika, valamint a közös energia- és biztonságpolitika mellett.

Kemény feladatok várnak rá, de hogy spárgázni tudjon az ellentétes szempontok között, ahhoz szüksége lesz mind Macron, mint a német kancellár segítségére. Orbán ugyan ideológiai szövetségese, de egyelőre várnia kell, mivel Moszkva érdekeihez csatlakozik és csak fenntartással viszonyul az ukránok megsegítéséhez.

De kettejük együttműködésének kibontakozása csak idő kérdése, és mindketten hasznot húzhatnak belőle. Orbán a „stratégiai türelemmel” kivárta egy újabb szélsőjobbos párt győzelmét. Meloni révén jobb helyzetbe kerülhet az Európai Tanácsban. Tanácsokat adhat a másiknak, hogy miként kell tárgyalni Brüsszelben, illetve ami még riasztóbb: ahhoz is, hogyan őrizze meg hatalmát.

A magyar miniszterelnök olyan Európát képzel el, amelyben nem annyira fontosak a szabályok, nem szól bele annyira a dolgokba, viszont annál megalkuvóbb. Azt szeretné, ha Meloni és a többi jobbos párt ezt a tábort erősítené, együtt megváltoztatnák az Uniót, belülről ásnák alá az alapelveket. Meglátjuk, hogy az olasz fél a magyar utat választja-e.

 

Wall Street Journal

 

A konzervatív újság elemzése arra figyelmeztet, hogy senki se áltassa magát, mert az orosz elnök nem csupán Ukrajnát akarta visszaszerezni a háborúval, és szó sincs arról, hogy utána szépen hazamegy és békében él a világgal.Ehelyett felsorakoztatta volna hadseregét a szomszéd állam nyugati határain. Majd politikai, gazdasági és katonai nyomást gyakorolt volna a NATO keleti szárnyára, benne Magyarországgal. Merthogy hosszú távon újra be akarta szippantani ezeket az államokat az orosz birodalomba.

Hasonlóan járna el a balti köztársaságokkal, valamint a svédekkel és a finnekkel szemben is. Utóbbi kettő gyors döntése a NATO-csatlakozásról azt bizonyítja, hogy azonnal megértették az invázió szélesebb összefüggéseit.

A másik oldalon egy sor ellenség aktív szövetsége áll. Oroszország, Kína és Irán fogott össze nem hivatalosan. Célkitűzésük az, hogy leváltsák az USÁ-t és liberális értékeit. Ehhez a fő csatateret most Ukrajna jelenti. Putyin iráni drónokkal és ballisztikus rakétákkal próbálja tönkrebombázni az ukrán infrastruktúrát, lövet civileket. Hszi pedig korlátlan partnerséget hirdetett az oroszokkal.

Az ukránok a szabad világ védelmében áldozzák életüket. Azért, hogy megvédjék a Nyugatot az elszánt ellenségtől. Amikor megindul az amerikai elnökválasztási kampány, elég hamar kiderül, hogy melyik jelölt vet számot ezzel a ténnyel. 

 

Bloomberg

 

A bolgár törvényhozás szakít az ország hagyományosan oroszbarát álláspontjával és támogatja, hogy az ország katonai segítséget nyújtson Ukrajnának. Így a kormánynak most egy hónap alatt listát kell készítenie arról, milyen fegyvereket tud szállítani, anélkül, hogy megrendülne az ország védelmi képessége. A Moszkvát támogató erők, az államfővel együtt, hónapokon át megakadályozták a döntést és gátló tényező volt az országot sújtó belpolitikai felfordulás is. A védelmi miniszter azonban máris jelezte, hogy egyelőre nem lehet szó nehézfegyverzetről, mert először meg kell találni, honnan tudják pótolni azokat.

A NATO-n, illetve az EU-n belül már csak Magyarország tagadja meg, hogy harceszközöket küldjön Kijevnek. 

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint azt érdemes leginkább figyelni a német kancellár ma kezdődő pekingi tárgyalásai kapcsán, hogy mit tanult az Ukrajna elleni invázióból. A látogatásra éppen akkor kerítenek sort, amikor az Unió és főként Németország újragondolja kapcsolatait Kínával. Az orosz támadás sokak szemét felnyitotta, mármint hogy mekkora veszélyt jelent szoros gazdasági és diplomáciai kapcsolatokat fenntartani autokratákkal.

Nagyon is valós aggály, hogy a kínaiak hasonló invázióra készülnek Tajvan ellen. Olaf Scholz a jelek szerint mindenekelőtt a kétoldalú gazdasági együttműködést próbálja fellendíteni. Bár Berlin rájött, hogy a kereskedelemmel nem tud jobb belátásra bírni tekintélyuralmi rendszereket. Ám sok német cég továbbra is erősen függ a kínai piactól.

Viszont nem világos, a vendég kinek a nevében fog beszélni Pekingben, mert a német koalíció erősen megosztott a Kína-politika ügyében. Így a politikus nemigen lesz képes bármit is tenni ha Hszi azt akarja elérni nála, hogy lobbizzon a kínaiak érdekében más uniós kormányoknál.

Az ukrán katasztrófa fő tanulsága az, hogy nem szabad bízni az autokraták pálfordulásában, inkább a legrosszabbra kell készülni részükről. Scholz itt még nem tart, ezt igazolja pl., hogy nem hajlandó a legjobb fegyvereket átadni Ukrajnának. Ily módon olyan csúcstalálkozó várható, amelyen Hszi nem fogja felajánlani a németek által kért gazdasági nyitást, a vendég ugyanakkor nem képes felkínálni a házigazdák által követelt nyitást.   

 

 

 

2022. november 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább

Trump győzedelmes visszatérése

Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >

Tovább

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >

Tovább

A kultúrharcos Amerika

Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >

Tovább

Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat

Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >

Tovább

Trump tanult a korábbi elnökségből

Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >

Tovább