2025. január 7. kedd
Ma Attila, Ramóna, Rajmund, Bálint névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Mint egy sarokba szorított patkány

Mint egy sarokba szorított patkány

Ha Putyin azt csinálja, mint egykor Hruscsov, vagyis az atomfegyverhez nyúl, akkor Bidennek követnie kell Kennedy elnök példáját a kubai rakétaválság idejéből: ki kell nyilvánítania, hogy egy ilyen támadást az Egyesült Államok elleni harci cselekménynek tekint. Ez a véleménye Walter Russel Meadnek, a Wall Sreet Journal rendszeres szemleírójának... Amerika idáig megelőzte, hogy választania kelljen, mármint aközött, hogy feladja Kijev támogatását, illetve hogy kiprovokáljon egy nukleáris összeütközést. Az ukrán sikerek nyomán viszont Putyin úgy érezheti magát, mint egy sarokba szorított patkány. Ha bedobja az atomkártyát, az a NATO-szövetségesek biztonságát érinti és destabilizálja az egész nemzetközi rendet. Ezért követni kell John Kennedy példáját 1962-ből. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Zürcher Zeitung

 

Visszafogott eufóriát tapasztalt Kijevben a lap bécsi tudósítója, aki éppen azért rándult át, hogy felmérje a helyzetet. A mérsékelt lelkesedés okát abban látja, hogy a kelet-ukrajnai sikerek a jó irányba mutatnak, de a feladatok hatalmasak, és a lakosság tudja, hogy a visszahódított körzeteket meg is kell tartani. Továbbá, hogy Oroszország másutt a civil lakosságon áll bosszút. Ahogy az a tavasszal Bucsában és Irpinben történt, miután a támadó egységek kénytelenek voltak eltakarodni Kijev alól.

Ráadásul továbbra is bárhol bekövetkezhet orosz rakéta-, illetve légitámadás. Különösen fenyegető, hogy az oroszok a létfontosságú civil infrastruktúra elleni csapással reagálnak a kudarcra. Emiatt több nagyvárosban is átmenetileg megszűnt a víz-, illetve áramellátás vasárnap este. A moszkvai ultranacionalisták ugyanakkor az ilyen akciók folytatását követelik, a totális háborúval együtt, és ez semmi jót nem ígér, különösen, hogy jön a hideg időszak.

Ukrán részről tehát további áldozatokra lesz szükség, miközben némi kimerültség tapasztalható. Sok alakulat is jelentős veszteségeket kénytelen elkönyvelni, erről nyilvánosan azonban nem sok szó esik. Viszont a mostani siker nyomán tovább erősödött a győzelembe vetett hit. Az oroszok a fejvesztett menekülés során mintegy 400 páncélost hagytak hátra, bár sok nemigen működik. Ellenben az ukránoknak sikerült jelentős mennyiségű muníciót zsákmányolniuk. Az orosz hadifoglyok száma 5 ezer körül jár. Nagy kérdés, hol tudják őket elhelyezni.

További feladat, hogy a felszabadított területeken vissza kell állítani az ukrán államiságot, a közigazgatást, iskolákat. Helyre kell hozni az infrastruktúrát, gondoskodni a biztonságról, vissza kell csinálni az eloroszosítási programokat. Fel kell deríteni a bűncselekményeket. Különösen fogas kérdés, mi legyen a kollaboránsokkal. De minden attól függ, sikerül-e megtartani a visszaszerzett részeket. A jelek arra utalna, hogy az ukránok nem becsülik le az erős ellenfelet.

 

Handelsblatt

 

Törnek előre a jobboldali populisták, a posztfasiszták az olaszoknál, a szélsőjobb Franciaországban, a Putyin-barát Orbán Magyarországon, de fel lehet őket tartóztatni. A jövő vasárnapi olasz választások Meloni szélsőséges pártjának sikerét ígérik. A franciáknál Le Penék kétszer is igen jól szerepeltek, a Fidesz pedig sorozatban a 4. győzelmét aratta, így ezek az eredmények azt a véleményt erősítik, hogy szinte törvényszerű a jobbos nacionalisták felemelkedése. Ám nem sok minden szól e tézis mellett.

Merthogy sikerük tényleges oka kizárólag a demokraták hibáiban rejlik. Ha ugyanis azok nem törődnek a középosztályok, illetve a lejjebb lévő rétegek gondjaival, akkor ezek a tömegek átállnak a jobboldali demagógokhoz. Viszont a folyamatot meg lehet fordítani. A franciáknál pl. 2002-7 között megfeleződött a szélsőjobb támogatóinak száma.

Feltűnő, hogy a francia és olasz mérsékelt konzervatívok veresége egyengeti a szélsőség útját. Az ok a franciáknál az, hogy a republikánusok felvizezve ugyanazt kínálják, mint a szélsőjobb, és az emberek inkább az eredetire voksolnak. Olaszországban a kereszténydemokraták összeomlottak a korrupció és a maffiával fenntartott kapcsolatok miatt. Viszont Németország igazolja, hogy a szélsőséges nacionalistákat vissza lehet szorítani, ha állva maradnak és állhatatosan küzdenek a konzervatívok.

 

Washington Post

 

Max Boot, az újság tekintélyes biztonságpolitikai elemzője négy tényezőnek tulajdonítja a front észak részén aratott rendkívüli ukrán sikert, amelynek révén nagyobb terület került vissza a védők kezére, mint New York és Los Angeles együttvéve. És az offenzíva folytatódik. Különösen sokat számít, hogy sikerült kulcsjelentőségű vasúti és utánpótlási csomópontokat visszaszerezni, pl. Izjum környékén, mert azok fontosabb voltak az orosz katonai műveletekhez a Donyecki medence keleti részén. Hogy mi segített benne?

1. A nyugati segítség alapvető, a HIMARS sorozatvető rakéták fordulópontot jelentettek, mert a segítségükkel ellenséges lőszerraktárakat és parancsnoki állásokat lehetett tűz alá venni. A HARM-rakétákkal a másik fél légvédelmi radarjait kapcsolták ki, ezáltal az ukrán légierő nagyobb támogatást tudott nyújtani a szárazföldi offenzívához. A német Gepárd légvédelmi fegyveresek pedig féken tartották az orosz vadászgépeket. És ne feledkezzünk meg az amerikaiak által küldött hírszerzési információkról sem.

2. Az ukrán nép egységesen felsorakozott Zelenszkij mögé. Hogy a háború első napjaiban az elnök nem menekült el Kijevből, az legnagyobb háborús vezetők sorába emelte. Az ukránok a demokráciájukat és az önrendelkezésüket védik. Ne veszítsük szem elől, hogy az afgánok is tonnaszámra kaptak hadfelszerelést, aztán mire mentek vele? Putyin, a bucsai mészáros megpróbálta civilek elleni barbár akciókkal megtörni az ukrán nép akaratát, de ez visszaütött. Az áldozatok egyesültek vele szemben.

3. Az ukrán hadsereg ötletessége, jártassága és harci szelleme.

4. A Putyin-rezsim korrupciója és ostobasága. Az orosz parancsnokok elpuskázták a katonai fölényt, hozzá nem értőek, amit csak tetézett a borzalmas hírszerzés.

Az orosz fél nehezen tudja összeszedni magát, mert nincs elég embere, a feladat túl nagy az inváziós egységek számára, amelyek ugyanakkor hatalmas veszteségeket szenvedtek. Persze ne gondoljuk, hogy innen már sima út vezet a teljes győzelemhez. A Kreml akár még harcászati atomeszközöket is bevethet.

 

Wall Street Journal

 

Ha Putyin azt csinálja, mint egykor Hruscsov, vagyis az atomfegyverhez nyúl, akkor Bidennek követnie kell Kennedy elnök példáját a kubai rakétaválság idejéből: ki kell nyilvánítania, hogy egy ilyen támadást az Egyesült Államok elleni harci cselekménynek tekint. Ez a véleménye Walter Russel Meadnek, az újság rendszeres szemleírójának, a Hudson Intézet vezető kutatójának, a new yorki Bard Kollégium professzorának.

Az oroszok hét végi rémült menekülése új szintet jelent a katasztrofális háborúban. Az ukrán hadsereg jobban fel van fegyverkezve, különb a vezetése és elkötelezettebb, mint a másik, harci erkölcse pedig ezek után csak még tovább emelkedik. Az orosz elnök most vagy elfogadja a megalázó vereséget, vagy megsokszorozza az erőfeszítéseket a katonai győzelem érdekében, ami egyre nehezebb, tekintve, hogy az ukránok mind több nyugati fegyverhez jutnak.

De a vég még odébb van és lehet, hogy most a lehető legnagyobb veszély időszaka következik. A Krem ura nem veszíthet. A ő köreiben nincs helye a gyengének, az elit egyetlen szempillantás alatt a politikailag megsebzett Putyin ellen fordulhat. De akik körülötte vannak, azok jelenleg alighanem folytatni kívánják a harcot.

Ha az elnök úgy érzi, hogy nem képes megszilárdítani a helyzetet, nagy az ellenállás az általános mozgósítással szemben, és ez a rendszerét jelentős kockázat fenyegeti, akkor olyan drasztikus lépéshez folyamodhat, mint az, hogy bevesse a nukleáris harceszközt. Ha a Nyugat eltűri az effajta zsarolást, az megrendíteni a NATO egész erkölcsi és politikai alapját. Ha az USA kinyilvánítja, hogy védernyő alá helyezi Ukrajnát, abból olyan viszály lehet, amilyen nem volt az 1962-es kubai rakétaválság óta.

Amerika idáig megelőzte, hogy választania kelljen, mármint aközött, hogy feladja Kijev támogatását, illetve hogy kiprovokáljon egy nukleáris összeütközést. Az ukrán sikerek nyomán viszont Putyin úgy érezheti magát, mint egy sarokba szorított patkány. Ha bedobja az atomkártyát, az a NATO-szövetségesek biztonságát érinti és destabilizálja az egész nemzetközi rendet. Ezért követni kell John Kennedy példáját 1962-ből.

 

Bloomberg

 

Putyin imádni fogja, hogy forró lesz az ősz Európában a populista tiltakozások miatt. Az emelkedő energia- és élelmiszerárak láttán a szélsőjobbos és –balos felvonulók visszaböfögik az orosz véleményt. Moszkva pedig a teljes dezinformációs eszköztárat be fogja vetni, hogy lovat adjon a demonstrálók alá, megossza a nyugati társadalmakat és ezáltal gyengítse a vele szemben álló arcvonalat.

Az elégedetlenség fő forrása az infláció, ahogy azt már Csehországban és Németország keleti felén tapasztalni lehetett. Azok vonultak az utcára a politikai paletta két széléről, akik már a menekültválság, illetve a járvány során is kint voltak. Ez a réteg előszeretettel csámcsog az összeesküvés elméleteken. Merthogy mindkét tábor gondolkodásmódja tekintélyelvű, populista, kollektivista, továbbá fura mód oroszbarát. Ilyenformán „hasznos idióták” a Kreml propagandája számára.

Talán Magyarország a legszörnyűbb példa, hogy mennyire paradox az újjáéledő russzofil érzés az egykori Vasfüggöny keleti oldalán, amelyet Moszkva annak idején túszként tartott fogva. Ez a naivitás, illetve rosszhiszeműség nehezen elfogadható az ukránokon kívül a lengyelek és a baltiak számára, akik már a szovjetek előtt a cárok áldozatai voltak.

A Nyugat csak akkor tud felülkerekedni az elhúzódó viszályban a kegyetlen orosz neoimperializmuson, ha egységes marad. Ezért próbál meg Putyin minden lehetséges módon hazugságokat terjeszteni. Abban a reményben, hogy létrejön az 5. hadoszlop az ellenséges vonalak mögött. Ezeket az álhíreket az igazsággal kell szembesíteni. A nagy vizsga ideje jön el ezen a forró őszön.

 

Der Standard

 

Paul Lendvai szerint a legutóbbi háborús fejlemények katasztrofális politikai következménnyel járnak Putyin szemszögéből, bár hogy az ukrán siker mennyire lesz tartós, azt még meglátjuk. Egyelőre korai fordulatról beszélni, de egyre inkább kirajzolódik, hogy az elnök semmire sem jut az általános mozgósítás nélkül, amitől idáig óvakodott, mert tartott a lakosság reakciójától.

Viszont az elnök továbbra is igyekszik maga meghatározni, hogy miként kell értelmezni az eseményeket, illetve próbálja jobb belátásra bírni a Nyugatot a magas energiaárak és tél miatt érzett félelem segítségével. De nem szabad belesétálni a diktátor által állított csapdába, mert a válságért ő a fő felelős.

Ám itt nem csupán Ukrajna a tét, hanem hogy megvédjük a demokratikus értékrendet, a nyugati társadalmi modellt, a jólétet, a nyílt, liberális demokráciát. Moszkva évek óta szítja a viszályt a fejlett világgal. Leghűségesebb kengyeltartói a szélsőjobbos pártok, az AfD, a Szabadságpárt, a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés. Ezek az erők, az unión belüli békebontóval, Orbán Viktorral egyetemben a szankciók eltörlését követelik.

Hogy Orbán kész saját országát, továbbá a lengyeleket és a balti köztársaságokat is kiszolgáltatni a moszkvai önkényúr kényének-kedvének, azt a Kreml már megjutalmazta gázzal. Ugyanakkor ez a magyar politika hozzájárul a Visegrádi Csoport széteséséhez.

 

FAZ

 

A konzervatív lap igen elégedetlen az új európai médiaszabadság törvénnyel, amelyet a Bizottság csak a héten jelent be hivatalosan. Úgy véli, hogy annak nem sok köze van a sajtó függetlenségéhez, éppen ellenkezőleg. A gondja az, hogy a tagállamok újabb jogkört adnak át Brüsszelnek, amely módon ennek a területnek az ellenőrzését is magához vonja. (Mint írja, egy hasonló jogszabályban akkora kiskapuk vannak, mint a Bécsi kapu.)

De a lényeg, hogy a szabad sajtó sorsáról a továbbiakban a közösségi médiahatóság döntene. Az persze igaz, hogy a tömegtájékoztatást meg kell óvni az állami beavatkozástól. Itt főleg a magyar, lengyel és francia helyzet szolgált intő példaként. A budapesti és a varsói kormány masszívan beleüti az orrát a sajtó ügyeibe, a franciáknál nagyiparosok felvásárolták a médiát és hatalmi eszközként használják.

Csakhogy az EU a piaci szabályozás felől közelít a kérdéshez. Ráadásul nem vet számot azzal, hogy német nyelvterületen létezik a kiadó intézménye, márpedig ő viseli az orgánumnál az eszmei, gazdasági és jogi felelősséget. Itt igazából az történik, hogy az EU meg akarja védeni a sajtót az államtól, ezért az európai szuperállam felügyelete alá helyezi. Nem értette meg, mi az a szabad sajtó és mekkora a jelentősége a demokrácia számára.

 

2022. szeptember 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart

Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >

Tovább

Orosz rulett a köztársasággal

A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >

Tovább

Nehammer után itt az özönvíz

Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >

Tovább

A mumpizmus fenyegetése

Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >

Tovább

Fico a gázvitával terel

Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >

Tovább

Lengyelország az EU élén: Donald Tusk stabilabbá és hitelesebbé teheti Európát?

A magyar elnökség viharos hat hónapja után Lengyelország vette át az uniós váltóbotot, ám kérdés, hogy >

Tovább

Szégyenletes, hogy a Nyugat még mindig támaszkodik az orosz gázra

Az erősen konzervatív újság a Daily Telegraph véleménye ez. Ily módon ugyanis az a helyzet, hogy >

Tovább

Ez most tényleg egy új év

A fiataljaink nem harcoltak egyetemeik szabadságáért, az Erasmus programjukért, az öregek veszni hagyták az Akadémiájukat, és >

Tovább

Mozgásba lendült Trump elbizonytalanítási gépezete

Paul Lendvai ítéli ezt így meg a Standardban, hogy– jelek a falon arra utalnak, hogy a >

Tovább

A lengyel kormányfőnek van a legnagyobb esélye, hogy súgjon Trumpnak Európából

Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű agytröszt vezető munkatársa ítéli így meg a Guardianben. A >

Tovább

Ukrajnának nem szép szavakra, hanem ágyúkra van szüksége

Ezt hallotta Peter Pomerantsev egy kijevi konferencián, hogy, így a barátoknak és szomszédoknak fel kell futtatniuk >

Tovább

Ez van, ezt kell szeretni!

2024–25 fordulóján a helyzet tehát feltétlenül fokozódik. Az ellentmondás is nyilvánvaló. Bár az ország egy felmérés >

Tovább