2024. december 26. csütörtök
Ma István névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin patyomkini jövőt kínál

Putyin patyomkini jövőt kínál

Az állapotok a szovjet idők végét idézik. A rendszer csődjét akkor is a gazdaság összeomlása idézte elő. A változást a lakosság kényszerítheti ki, az építmény meg fog repedni. A Nyugatnak bátorítania kell a folyamatot, éspedig úgy, hogy fenntartja az egységet és a végjátékra fókuszál, nem a kulturális hadviselésre. Az oroszok azt remélik, hogy valahogy csak átvészelik a kemény időket. Putyin viszont mind jobban elszakad a valóságtól, patyomkini jövőt kínál. Vagyis azt, hogy senki sem ismerheti el az életszínvonal zuhanását, az elszigeteltséget, a technológiai lemaradást. De neki nem lesz más lehetősége, ellentétben a társadalommal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Reuters

 

Az erősödő bírálatok hatására a WizzAir felfüggeszti tervét, hogy felújítja járatait Moszkva és Adu Dhabi között. A döntés további intézkedésig érvényes, a közlemény azonban nem tesz említést a szociális portálókon végigfutó felháborodásról, ideértve, hogy egyesek a vállalat bojkottjára szólítottak fel. Az indoklás szerint az ok az, hogy szűk keresztmetszet mutatkozik az ellátási láncban. Az elképzelés az volt, hogy a gépek októberben indulnak újra az Arab Emirátusok és Oroszország között. A sejkség semleges álláspontot foglal el a háború ügyében és más légitársaságai változatlanul hoznak-visznek utasokat orosz vonalakon.

 

Bloomberg

 

Vlagyimir Putyin azt kínálja az oroszoknak, hogy az ország olyan lesz, mint egy nagy Patyomkin-falu. Az elnök biztos a győzelemben, más választása persze nincs is, hiszen a sorsa múlik a háborún. Alighanem ezért összpontosít annyira a múlt újrafogalmazásán, emiatt igyekszik túlélni a jelent, ugyanakkor nem fordít figyelmet a jövőre. Csakhogy utóbbinak megvan az a rossz tulajdonsága, hogy a jelen formálja.

Márpedig nehéz elképzelni olyan kimenetelt, ami ne járna együtt az oroszok hosszú- hosszú elszigetelődésével. Az emberek kénytelenek lesznek rossz minőségű árukkal, csekély szintű külföldi beruházásokkal és csökkenő reálbérekkel beérni. Ám az oroszok úgy döntöttek, hogy ezzel egyelőre nem foglalkoznak, ezt tanúsítják a közvélemény kutatások. Ami arra utal, hogy nem gondolják: ennek még meglesz az ára.

Ám eljön az igazság pillanata. Ezzel együtt az orosz gazdaság a kezdeti megrázkódtatás után egész jól átvészelte a megpróbáltatásokat, főleg, mivel a Nyugat nem volt képes ott igazán odacsapni, ahol az a leginkább fájdalmas lett volna, tehát az energiahordozóknál. De a szankciók így is fájni fognak, mert beáll a stagnálás.

Az egész világ átnyergel a széndioxid-semleges életre, az oroszok legfőbb bevételei mégis az olajból és a földgázból származnak, a gazdasági lehetőségek pedig csakis az államtól függnek. És egyre jobban lepusztul az oktatás és a kutatás, mert elmennek a szakemberek.

Az állapotok a szovjet idők végét idézik. A rendszer csődjét akkor is a gazdaság összeomlása idézte elő. A változást a lakosság kényszerítheti ki, az építmény meg fog repedni. A Nyugatnak bátorítania kell a folyamatot, éspedig úgy, hogy fenntartja az egységet és a végjátékra fókuszál, nem a kulturális hadviselésre.

Az oroszok azt remélik, hogy valahogy csak átvészelik a kemény időket. Putyin viszont mind jobban elszakad a valóságtól, patyomkini jövőt kínál. Vagyis azt, hogy senki sem ismerheti el az életszínvonal zuhanását, az elszigeteltséget, a technológiai lemaradást. De neki nem lesz más lehetősége, ellentétben a társadalommal. 

 

Washington Post

 

Egy évvel Kabul eleste után, a kötelesség még mindig szólítja az USÁ-t Afganisztánban. A tálibok uralmát leginkább talán a nők és a lányok szenvedik meg, de az áldozatok közé tartoznak az újságírók, az ellenzékiek, és mindazok, akik állítólag megsértik az iszlám emirátus erkölcsi rendjét. Ám bármennyire is költséges volt a 20 évnyi amerikai jelenlét, akármekkora véráldozatokkal is járt, minden hiányossága ellenére nem lett volna szabad teljesen kivonulni az országból. Hátra kellett volna hagyni egy NATO-katonákkal megerősített kisebb haderőt, mert az némi stabilitást kölcsönzött volna, és fenntartotta volna a szabadság reményét.

Az Egyesült Államoknak azonban továbbra is vannak kötelezettségei. Legelőször is, hogy szabaduljon meg minden illúziótól a tálibokkal kapcsolatban, mert azok számtalan ígéretüket nem tartották be. Washington biztonsága szempontjából az a legfőbb, hogy nem szakították meg a kapcsolatokat a terrorszervezetekkel. Bizonyítja ezt, hogy az amerikaiak a minap Kabulban drón segítségével végeztek az al-Kaida főnökével.

Az elmúlt egy esztendő másik tragikus fejleménye, hogy csaknem teljesen összeomlott az afgán gazdaság, éhínség fenyeget. Ezért Amerikának nemzetközi szervezeteken keresztül, a tálib rezsimtől függetlenül segítenie kell az afgán lakosságot. De legalább ilyen fontos, hogy menedéket nyújtson mindazoknak az afgánoknak, akikkel 20 hosszú és kemény éven át együtt harcolt a közös ügyért. Fordítóknak szerződéses munkatársaknak, újságíróknak, emberi jogi aktivistáknak és másoknak.

 

FT

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy imbolyog az orosz gazdaság, de még áll a lábán. Az ország a szovjet idők vége óta nem élt át ekkora gazdasági felfordulást, amit a szankciók váltottak ki. Mégis a vártnál jobb állapotban van és képes folytatni a háborút. A jegybank gyors ellenlépései stabilizálták a rubelt, a magasabb olajárak ellensúlyozták, hogy diszkontáron kell eladni az olajat, azon kívül Kína, India és Törökország felveszi a Nyugat által visszautasított orosz termékek egy részét.

A Valutaalap erre az évre 6 %-os visszaesést jósol. Ugyanakkor az európaiakra kemény fűtésszámlák várnak, és ők nincsenek annyira hozzászokva a nehézségekhez, mint az oroszok. Viszont inkább kivonulnak az utcára tiltakozni. Ily módon Putyin úgy számolhat, hogy ő könnyebben megússza ezt az időszakot, mint a nyugati közösség.

Ám téved. A szankciók aligha eredményezik az orosz gazdaság bedőlését, idővel azonban az oroszok kénytelenek lesznek egyre többet fizetni a megtorló intézkedések következtében. A demokráciák ugyanakkor kitartanak. Ezzel együtt többet kell tenniük, hogy elvágják Moszkvát az olajbevételektől, és az olajembargót úgy kell alakítaniuk, hogy azt a Kreml érezze meg igazán és ne ők. Alaposabban fel kell készíteniük közvéleményüket az energia megdrágulására és fokozott erőfeszítéseket kell tenniük, hogy Peking, Új-Delhi és Ankara ne segítsen kijátszani a szankciókat.

Oroszország számára a legnagyobb csapás az lesz, hogy nem jut nyugati árukhoz és alkatrészekhez. Ez még az alapanyagok kitermelésére és a hadiiparra is kihat. Az 1979-es afganisztáni invázió után az akkori Szovjetunió megnézhette magát a high tech-cikkek szállításának betiltása után. És a mostani szankciók minden bizonnyal már elérték, hogy ne vívhassa sokáig a háborút, továbbá ne indíthasson a jövőben hasonló, nagyszabású hadműveletet.

 

FAZ

 

Az olasz populisták kezdettől fogva meleg érzéseket táplálnak Putyin iránt, és ezt most Moszkva megpróbálja kihasználni az alig egy hónap múlva esedékes választás befolyásolására. Dmitrij Medvegyev, a korábbi elnök és kormányfő, a Nemzetbiztonsági Tanács 2. embere pl. félreérhetetlenül kifejtette, kire kell voksolniuk az olaszoknak. Hát, azokra, akik nyilvánvalóan voltak annyira ostobák, hogy megszakították a kapcsolatokat Oroszországgal. A következmény ugyanis az lesz, hogy hideg lakásokban kell tölteni a telet és üresen maradnak a hűtőgépek.

Az olasz külügyminiszter nyugtalanítónak minősítette a beavatkozási kísérletet, de megjegyzendő, hogy a válság kezdete óta az olasz olajfüggés 40 %-ról 25 %-ra csökkent. Viszont a Kreml alighanem elfogadja azt, amit egykor Winston Churchill mondott, hogy ti. Európát dél, vagyis a földrész lágy alsó teste felől lehet a leghatékonyabban támadni. Moszkva is arra a részre összpontosítja a hibrid hadviselést.

A La Stampa jelentette, hogy a nemzeti egységkormány bukása előtt egyeztetés volt a római orosz nagykövetség és a Salvini-féle Liga között, mégpedig arról, hogy az oroszbarát pártnak ott kell hagynia a koalíciót. A pártelnök élesen visszautasította a titkosszolgálati értesülésekre alapozott állítást. 

Nem sokkal később a La Repubblica megint csak hírszerzési jelentésekre hivatkozva azt közölte, hogy az oroszbarát líbiai szakadár erők gerjesztik az újabb migrációs rohamot. Putyin úgy számol, hogy ha ismét válság üt be, az a bevándorlás-ellenes Salvini malmára hajtja a vizet.

 

Neue Kronen Zeitung

 

Panaszkodnak a burgenlandiak, főleg Nezsider (Neusiedl am See) és Felsőpulya (Oberpullendorf) környékén, hogy éjszaka már ki sem mernek menni az utcára, mert félnek, hogy a hatóságok nem tudják őket megvédeni. Az érintett településeket fokozódik a feszültség az embercsempészek gátlástalan módszerei és amiatt, hogy a hatóságok egyre több határsértőt fognak el, jóformán a nyílt utcán. Az említett két városkában a hónap első felében több mint 5 ezer határsértőt kapcsoltak le. Tavaly összesen kevesebb, mint 20 ezret.

A jelenséget tapasztalja Norbert Darabos, volt szocialista védelmi miniszter is, aki a horvát kisebbség tagjaként egy falucskában él. Azt mondja, hogy a rendőrség és a katonaság nem tud megbirkózni a hullámmal, így már a saját, eredeti feladatának sem tud eleget tenni. A migránsok ugyanakkor arra panaszkodnak, hogy a magyar határőrök bántalmazzák őket. Darabos szerint arról is hallani, hogy egyes magyar hivatalnokok átengedik az idegeneket, mert így akarnak szabadulni tőlük. Szerinte itt az EU-nak kellene közbelépnie.

 

2022. augusztus 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása

Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >

Tovább

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >

Tovább

Előre hozott választás Szlovákiában?

Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >

Tovább

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >

Tovább

A Georgescu-hadművelet

A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >

Tovább

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább