Ma Zita, Mariann, Anasztáz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Putyinnak még vannak barátai a nyugaton, és ők jönnek fel
Lásd Orbánt, ám csak remélni lehet, hogy nem csatlakozik hozzá Le Pen, mert a magyar vezető miatt már így is épp elég nehéz egységes választ adni az ukrajnai fegyveres viszályra. A magyar miniszterelnök, az illiberáls demokrácia apostola kirívó példa arra, hogy milyen támogatói vannak az orosz elnöknek az ellenséges vonalakon belül. Nem lehet azt mondani, hogy újjáválasztották, mert nem volt igazi a választás, oly mértékben kezében tartja a médiát és az egész államapparátust. Putyin-barátságát persze vissza kellett fognia a kampány során, elfogadta a szankciókat, de most visszatérhet cimborájához. Egy tapasztalt megfigyelő azt érzékelte, hogy ha szívességet kell tenni az orosz államfőnek, illetve szabotálni kell az EU újabb intézkedéseit Moszkva ellen, akkor Orbánra mindig lehet számítani. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Reuters
Egy brüsszeli forrás szerint Magyarország belátható időn belül nem jut hozzá az uniós támogatásokhoz, noha itt a GDP 5 %-ának megfelelő összegről van szó. Ugyanakkor választási eredményén felbuzdulva Orbán Viktor emelte a tétet az EU elleni harcban, a demokratikus jogokról kezdve az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokig, miközben Moszkva éppen háborúzik Ukrajnával.
Varsó és Budapest megvetette a sarkát, az unió azonban felvette a kesztyűt az összefogást kikezdő nacionalista kormányokkal, miközben a szervezet olyan létveszélyt jelentő gondokkal néz farkasszemet, mint a járvány, az éghajlatváltozás, valamint az orosz és kínai törekvések.
Gwendoline Delbos-Corfield, aki francia zöld képviselő és az EP jelentéstevője magyar ügyekben, nem sok reményt lát, hogy a két ország hozzálátna a demokrácia helyreállításához. Erre viszont Brüsszelnek határozott választ kell adnia. Azaz fenn kell tartania a nyomást a magyar vezetésre, ám arra csekély az esély, hogy a lengyelek ne blokkolnák továbbra is 7-es paragrafus alapján zajló eljárást, még úgy sem, hogy a két eddigi szövetséges között feszültség keletkezett Oroszország miatt.
A jogállami mechanizmust még ellenőrizni kell, mivel nem tudni, miként működik a gyakorlatban a pénzek visszatartása, mert hogy az idevágó szabályozás eléggé elnagyolt, de hát Magyarország és Lengyelország is közreműködött a megfogalmazásában. Az illetékes biztos szerint 6-9 hónap után jutnak el odáig, hogy javaslatot tegyenek a tagoknak a szankcióra. Utána három hónap alatt kell elfogadni az ajánlásokat, de ahhoz elegendő a kétharmad, nem kell hozzá egyhangú jóváhagyás.
Viszont a németek és a franciák kénytelenek volnának színt vallani, nem tudnának Varsó mögé bújni, amely gátolja a Magyarország-ellenes megtorló intézkedéseket. Viszont Brüsszelben félnek attól, hogy bosszúból Orbán megfúrja a klímavédelmi lépéseket.
Euractiv
A magyar választás a legújabb bizonyság arra nézve, milyen nehéz megdönteni az illiberális rendszert, amelyet a Fidesz tökéletesített az eltelt évek során, ám a tanulságokat le kell vonniuk mindazoknak, akik harcba akarnak szállni Orbán rezsimjével. Erre figyelmeztet Peter Hefele, az Európai Néppárt Wilfried Martensről elnevezett brüsszeli kutató intézetének politikai igazgatója.
Rámutat, hogy csupán részleges magyarázat a sikerre, ha azt nézzük, hogy a kormány és a párt milyen mértékben uralja a sajtót, illetve a közigazgatást, és mekkora a korrupció. Figyelembe kell venni továbbá az ellenzéken belül tapasztalt ideológiai ellentéteket, az egyeztetés hiányát, egyes tagok nehéz politikai örökségét is. Valamint a választók társadalmi összetételét.
Sokakat megdöbbentett, hogy Orbán milyen mértékben a maga javára tudta fordítani az ukrán háborút. Hiszen szoros a kapcsolata Putyinnal és hintapolitikát folytatott a kelet és nyugat között, ami elidegenítette még a visegrádi partnerektől is. Remek ötlet volt azonban meggyőzni a híveket, hogy csak a Fidesz szavatolhatja a békét és biztonságot, amikor változatlanul meg kell védeni a nemzeti egységet és identitást a liberalizáció és a globalizáció ellen.
Tovább mélyülnek az árkok a magyar kormány és a Bizottság között. Brüsszel részéről minden eddiginél sürgetőbb, hogy használja a jogállami mechanizmust, nehogy még jobban lepusztuljon a magyar demokrácia, illetve segíteni kell a megmaradt civil szervezeteket. De az látszik, hogy az EU egyhamar nem enged a támogatások visszatartása ügyében. A kérdés kapcsán Orbán már a választás éjszakáján kesztyűt dobott az uniónak.
Bizonyosan megpróbálja úgy beállítani, hogy ő az európai jobboldal fáklyavivője. Ám eddig minden eddigi egyesítési kísérlete hasztalannak bizonyult, de arra kihat a francia választások eredménye is. Ugyanakkor változatlanul egyensúlyozni próbál a Kelet és Nyugat között, azt állítva, hogy a nemzeti érdekek legjobb védelmezője.
Ez alighanem csak még jobban elszigeteli az országot, hacsak nem lesz gyors vége az ukrajnai konfliktusnak, ami aligha valószínű, vagy ha a Nyugat netán enged az oroszoknak a szankciók súlyos visszahatásai miatt.
Ugyanakkor a választás váratlan eredményeit megmutatták, mekkora veszéllyel jár, ha ideológiailag elfogultan tekintenek egy országra és egy társadalomra. Kiderült, hogy az ilyen megközelítés alaptalan reményeket kelt, pedig gyakran nincs mögötte más, csupán vágyálom.
Bármely stratégiának, ami Orbán ellen készül, figyelembe kell vennie a politikus sikerének gyökereit és narratíváját, miközben összeomlik a nemzetközi rend és akadozik a globalizáció. Olyan gondok ezek, amelyeket a demokratikus pártoknak kell orvosolniuk, a rendezést nem hagyhatják „erős emberekre”. Messze túlmegy Magyarországon és annak vezetőjén.
Guardian
Putyinnak még vannak barátai a nyugaton, és ők jönnek fel, lásd Orbánt, ám csak remélni lehet, hogy nem csatlakozik hozzá Le Pen, mert a magyar vezető miatt már így is épp elég nehéz egységes választ adni az ukrajnai fegyveres viszályra. A magyar miniszterelnök, az illiberáls demokrácia apostola kirívó példa arra, hogy milyen támogatói vannak az orosz elnöknek az ellenséges vonalakon belül. Nem lehet azt mondani, hogy újjáválasztották, mert nem volt igazi a választás, oly mértékben kezében tartja a médiát és az egész államapparátust.
Putyin-barátságát persze vissza kellett fognia a kampány során, elfogadta a szankciókat, de most visszatérhet cimborájához. Egy tapasztalt megfigyelő azt érzékelte, hogy ha szívességet kell tenni az orosz államfőnek, illetve szabotálni kell az EU újabb intézkedéseit Moszkva ellen, akkor Orbánra mindig lehet számítani.
Az orosz elnök alighanem még nagyobb érdeklődéssel követi holnap a francia választás első fordulóját, merthogy jól áll a szélsőjobbos Le Pen. Nem lehet kizárni a meglepetést. Orbánhoz hasonlóan ő is gyorsan elhatárolódott a Kremltől a harcok miatt, de ha nyer, az szörnyű következményeket vonna maga után. Hiszen a közelmúltig megfúrt minden európai lépést Putyin ellen, utóbbinak elemi törekvése az EU meggyengítése.
Orbán és Le Pen sikere illusztrálja, hogy a putyinizmus erősen gyökeret vert a nyugaton és túlélheti a mostani vihart. Nem elég szankciókkal és fegyverekkel felvenni a harcot ellene. És a küzdelem kimenetele nem is egyedül Oroszországban vagy Ukrajnában dől el. A nagy veszély a Nyugat saját sorain belülről indul ki.
Politico
Orbán ellenzi a leghangosabban, hogy az uniós szankciókat kiterjesszék az orosz olajra is. Így ha rajta múlik, marad a függő viszony. Azaz ő jelenti az egyetlen nagy akadályt, hogy a bojkott kiterjedjen a hatalmas nyereséget hozó energiaszektorra, amely finanszírozza Putyin hadigépezetét. Az EP-ben a képviselők túlnyomó többsége sürgette, hogy azonnal embargót kell bevezetni az olajra, a gázra és a szénre, ezt támogatja a Bizottság, valamint a francia, az olasz, a lengyel és a három balti kormány.
Magyarország azonban keresztbe fekszik. Egy uniós diplomata szerint az olaj ügyében már a németek is feladták ellenkezésüket, de most a magyarok miatt van gond. Orbán azt állítja, hogy itt akkora súlyú a gond, hogy azt az állam- és kormányfők szintjén kell megvitatni, ám ez vörös vonalat jelent Budapest számára, mert ha leállna az orosz energiahordozók importja, az megölné a magyar gazdaságot.
Egy másik beavatott forrás elárulta: van megértés általában a magyar érv iránt, ám az olajat könnyen ki lehet váltani más szállítók révén. Így a kérdés az, hogy mennyire vörös a vonal Orbán esetében.
Bloomberg
A vezércikk szerint Európának véget kell vetnie az orosz gáz okozta függőségnek. Ez nem lesz könnyű, de lehet enyhíteni a vele járó fájdalmakat, ugyanakkor még mindig sokkal jobb, mint a lehetséges alternatíva. A gyalázatos orosz kegyetlenségek csak még sürgetőbb teszik a lépést. Annál is inkább, mert aligha van már sok ideje Ukrajnának, amely nemzetállamként a túlélésért küzd. De a 27-ek közt egyre nagyobb egyetértés mutatkozik ez ügyben.
Németország évtizedeken át csak egyre függőbb helyzetbe hozta magát. Ezért nagy a gazdasági kockázat, ha hirtelen vezetik be a blokádot. De az köztes megoldás volna, ha büntető vámot vetnének ki a gázra, mert ez esetben továbbra is jönne az energiahordozó, csak a Gazprom hasznát csapolnák meg. Az így befolyó összegből enyhíteni lehetne a magas árakból eredő plusz kiadásokat.
Magyarország ellenzi az embargót, a jobboldali Orbán évek óta Putyin cimborája. E héten újraválasztották, azzal az ígérettel, hogy csakis őt tudja távol tartani az országot a válságtól. Az EU és a NATO azonban nem nélkülözheti a közreműködését. Ám a háborús bűnök láttán egyértelmű, hogy a világnak többet kell tennie, hogy ne pénzelje az orosz hadi gépezetet.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >
Ha egy gengsztert megjutalmaznak, akkor annak béke biztosan nem lesz a vége
A Süddeutsche Zeitung brüsszeli tudósító azt írja, hogy hiába tesz úgy a világ, mintha Putyin politikus >
Magyar Pétert nem kell szeretni. Csak győzzön.
Stratégia, fegyelem, történet – ezekből épül fel a győztes kampány. Magyar hozza mindhármat, és ilyen nem >
A pápa átformálta az egyházat, de nem olyan mértékben, ahogyan remélte
A római katolikusoknak sok éve nem volt ennyire nyitott gondolkozású vezetője, az emberek között, a nyájával >
Nem sok jót ígér Trump béketörekvései számára Putyin húsvéti tűzszüneti trükkje
Az amerikai elnök hiába szeretne gyorsan véget vetni a háborúnak, orosz kollégája a viszályt pártolja, és >
Ha…
Sorsfordulónak nevezhető változás nélkül Magyarországra nehéz jövő vár: saját térségének kiábrándító csődtömegévé, elállíthatatlanul vérző sebbé fog >
"Putyin kenyérmorzsát hagy Trumpnak"
A Bundeswehr müncheni akadémiájának egyik neves professzora szerint a húsvéti tűzszüneti javaslattal Putyin csupán udvarolni kíván >
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >