2025. január 15. Szerda
Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Guardian: Kulcsfontosságú magyar választások

Guardian: Kulcsfontosságú magyar választások

A közös miniszterelnök egyik nagy-nagy előnye, hogy nem lehet a baloldal, vagy Gyurcsány bábjának beállítani. Úgy hogy meg is zavarodott a fideszes propaganda gépezet. Hiszen MZP nem a liberális értelmiség sarja, sokkal inkább látszik a kormánypárt szavazójának. El is ismeri, hogy annak idején valóban Orbánra voksolt, ám kiábrándította a populizmus, a nyugati értékek elárulása, a korrupció. Vagyis a miniszterelnök változott meg, nem ő. De a másik oldal most már amerikai kémnek, CIA-ügynöknek, Gyurcsány marionettjének nevezi. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

A kulcsfontosságú magyar választásokon egy jobboldali kívülálló a baloldal segítségével igyekszik megverni Orbán Viktort. Az összefogás megzavarta a Fideszt, mert eredetileg annak eszébe sem jutott, hogy Márki-Zay Péter lehet a kihívó. László Róbert, a Political Capitaltól úgy gondolja, hogy az ellenzéknek most először komoly esélye van nyerni. Az illiberális demokrácia 11 éve azt eredményezte, hogy a Freedom House szerint Magyarország már csupán részben szabad, ami egyedülálló az unión belül. 

A szakértő szerint a közös miniszterelnök egyik nagy-nagy előnye, hogy nem lehet a baloldal, vagy Gyurcsány bábjának beállítani. Úgy hogy meg is zavarodott a fideszes propaganda gépezet. Hiszen MZP nem a liberális értelmiség sarja, sokkal inkább látszik a kormánypárt szavazójának. El is ismeri, hogy annak idején valóban Orbánra voksolt, ám kiábrándította a populizmus, a nyugati értékek elárulása, a korrupció. Vagyis a miniszterelnök változott meg, nem ő. De a másik oldal most már amerikai kémnek, CIA-ügynöknek, Gyurcsány marionettjének nevezi.

Egyik tanácsadója, Kész Zoltán, korábbi képviselő tipikusnak nevezi a lejárató kampányt. Hegedűs Dániel a Német Marshall Alapítványtól ugyanakkor emlékeztet arra, hogy Márki-Zay felbukkanása még nem dobta meg az ellenzék népszerűségét. A küzdelem szorosnak ígérkezik, ami a hat párt szemszögéből azért gond, mert nem egyenlők a feltételek és legalább 3-5 %-kal kellene nyerniük ahhoz, hogy többségük legyen. Ráadásul a verseny már most is mocskos.

Az elemző azt is problémásnak látja, hogy az ellenzéki rivális sokszor hasonló hangot üt meg, mint a Fidesz, így azonban nehéz lesz megnyernie a párt kiábrándult szavazóit. Kész Zoltán viszont azt mondja, hogy a szövetség megőrzi egységét, mert nincs is más választása. Minden párt pontosan érti, hogy ha szétválnak, azzal egész Magyarország veszít.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Nem sok jel támasztja alá, hogy az év első hat hónapjában, a francia uniós elnökség idején enyhülne a jogállami vita Magyarországgal és Lengyelországgal, Sőt, Orbán Viktor belevághat egy újabb EU-ellenes hadjáratba, hiszen jönnek a választások. Varsóban pedig nemzeti-konzervatív miniszterek már azzal fenyegetőztek, hogy megbénítják a szervezet működését, ha Varsó nem kapja meg a koronaalapból előirányzott támogatást. Macron a múlt hónapban azt közölte, hogy semmiféle engedmény nem jöhet szóba az olyan értékek kapcsán, mint a sajtószabadság és a jogállamiság. Nagyon úgy néz ki, hogy bizonyítania kell, mennyire gondolta komolyan a kijelentést.

Mindenesetre iparkodnia kell, mert áprilisban esedékes a francia államfőválasztás első fordulója, és így már egy hónappal korábban leáll a soros elnöki gépezet. Tehát addig kell valamilyen eredményt felmutatnia. Ugyanakkor Brüsszelben sokan fellélegeztek, hogy Szlovénia mandátuma az év végén lejárt az uniós ügyek intézésében, mert hat hónapon át rettegni kellett, hogy Janša mikor tesz közzé valamilyen felháborodást kiváltó bejegyzést a twitteren.

 

Handelsblatt

 

Macron Európa-politikáját stratégaként az EU-ügyek államtitkára találja ki, márpedig ő keményen kiáll az olyan kormányok ellen, amelyek megkérdőjelezik a közös alapértékeket. Így főként Magyarországgal és Lengyelországgal van baja. Baune személyes okokból különleges figyelmet szentel azután a nemi kisebbségek jogainak, merthogy ő maga is meleg. Amikor csaknem egy éve ellátogatott Varsóba, fel akart keresni egy várost, amely önmagát LMBT-mentes övezetnek nyilvánította. A különprogram a végén elmaradt, mert a politikus szerint a vendéglátók nyomást gyakoroltak rá.

Alapvető számára a német-francia-tengely, de meggyőzte az elnököt arról, hogy oda kell figyelni a kisebb tagállamokra, illetve Közép- és Kelet-Európára. Ő készíti elő az államfő javaslatait Brüsszelben és egész hálózatot épített ki a fővárosokban.

 

FT

 

Fő a lengyel kormány feje, mert az infláció már a 8 %-hoz közelít, amire két évtizede nem volt példa, a szint Európán belül csak három államban magasabb, márpedig ez a párt újjáválasztási terveit fenyegeti. Ráadásul ez évtől drágul az áram, több mint 20 %-kal, a gázért pedig jó 50 %-kal kell többet fizetni. Ily módon az áremelkedés komoly politikai probléma, miközben a hatalmat odahaza és külföldön is éles bírálatok érik a demokrácia visszaszorítása miatt.

A PiS idáig nagyrészt azzal tudta megőrizni népszerűségét, hogy képes volt enyhíteni sok nehézsorsú lengyel anyagi helyzetén. Ám most már a vállalatok is aggódnak, főleg, ha az infláció a 10 % fölé emelkedik. A PiS arra hivatkozik, hogy a gond kívülről szivárog be, mert megugrott az energiahordozók ára, illetve a járvány miatt megszakadt egy sor szállítási lánc. Ám elemzők szerint az érvelés csupán részben állja meg a helyét.

Hiszen az áramtermelés javát egyre öregebb szénerőművek adják, így az ország különösen megérzi, hogy mind drágábbak a széndioxid kibocsátási kvóták. Továbbá a vezetés akkor is lazán hagyta a gyeplőt, amikor már meg kellett volna húznia. A munkaerőhiány pedig nyomja fel a béreket, ami szintén gerjeszti az árnövekedést.

A Polityka Insight egyik közgazdásza úgy látja: most kell megfizetni a hatalom hibáiért és környezetbarát energiát szolgáló beruházások elmaradásáért.  A pénzügyminiszter ezzel szemben azt állítja, hogy oda kell figyelni az inflációra, de pánikra semmi ok. Ám a járvány miatt szakértők kétlik, hogy az áremelkedés szintje egyhamar visszatér a jegybank által megcélzott 2,5 %-os plafon alá. Jövőre pl. 7 %-kal számolnak.

 

The Times

 

A litván külügyminiszter azt mondja, országa ilyet még nem pipált, miután Kína zokon vette, hogy a balti ország szoros kapcsolatokat alakított ki Tajvannal és még az is megengedte, hogy az a saját nevén, tehát nem Tajpeji Összekötő Iroda elnevezéssel nyisson képviseletet Vilniuszban. Megtorlásul Peking összehangolt gazdasági támadást indított, szorítja ki piacáról a litván cégeket, és más országok vállalatait is arra igyekszik rávenni, hogy mondják fel az együttműködést litván partnereikkel.

A litván üzleti érdekeltségek egyre kevésbé tudnak Kínában eladni, illetve onnan vásárolni. Az említett tárcavezető, Landsbergis azt mondja, ami történik, annak figyelmeztetésül kell szolgálnia az EU számára, hiszen a másik fél itt példátlan kényszerítő eszközöket vet be. Ideértve, hogy európai vállalkozások már legalább 60 litván partnerrel érvénytelenítették a szerződéseket, mert Kína így látta jónak.

A Német-Balti Kereskedelmi Tanács szerint német beruházók kénytelenek lehetnek bezárni litvániai üzemeiket, ha nem sikerül konstruktív megoldást, kompromisszumot találni a viszályban, és amit Kína csinál, az gyakorlatilag az árucsere bojkottját jelenti. Ez pedig még akkor is érzékenyen érinti a balti köztársaságot, ha annak GDP-jéből az ázsiai ország csupán 1 %-kal részesedik. De Litvánai bevételeinek háromnegyede a kivitelből származik, ezért súlyos következményei lehetnek, ha megszakadnak egyéb üzleti kapcsolatai.

A berlini kínai nagykövetség képviselője teljesen alaptalannak nevezte, hogy a litván termékeket kiszorítanák országából.

 

2022. január 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa akár szét is eshet

Európában új törésvonalak jelentkeznek, a kontinens akár szét is eshet, évtizedek óta nem volt ennyire sebezhető. >

Tovább

Mi van a csökkenő balkáni határsértések mögött?

Ausztria döngeti a mellét, hogy tavaly neki köszönhetően csökkent a migránsok száma a Balkánon, ám ez >

Tovább

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >

Tovább

Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt

Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >

Tovább

Az imperializmus visszavág

A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >

Tovább

Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék

Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >

Tovább

Kettős gázcsapás érte Szerbiát

A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >

Tovább

Az igazság visszavétele

Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >

Tovább

Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)

Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >

Tovább

A föld végül is lapos

Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >

Tovább

Amerikai feketelistán a magyar Richelieu

Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >

Tovább

Musk, Európa ellensége

Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >

Tovább