2024. május 3. péntek
Ma Tímea, Irma, Jakab, Fülöp névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Nekünk csak rosszabb lesz

J. Garai Béla
J. Garai Béla

„Fenséges nyári nap, nagyszerű hír, amely mennyei örömmel tölti el a szerbség minden tagját! Az angolok galagonyakarót döftek az élő hulla EU szívébe!”. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):

Még mindig hitetlenkedve állunk az angol népszavazás eredménye előtt, mintha csak egy rossz álom lenne, ami után jön az ébredés és meghozza a megkönnyebbülést. De nem… Sajnos ez tényleg megtörtént, a rossz előérzetet keltő, Brexit néven elhíresült kiválás immár valóság. Nagy-Britannia polgárainak többsége, tetszik ez az uniós partnereknek, vagy sem, az „exit”-et választotta, mert az önállóságot előbbre valónak tartja a közösségbeli tagságnál. És mert elhitte a kiválást hirdető és az egykori nemzeti nagyságra apelláló politikusoknak, hogy így százmilliók maradnak az angol zsebekben.

Mostanra a Brexitre szavazók nagy része is megbánta döntését, mert kiderült, hogy félrevezették és hamis adatokkal áltatták őket. A nemzeti büszkeségből nehezebb lesz megélni, lásd a font árfolyamzuhanását. Ez azonban már nem változtat a tényeken, a szavazás lezajlott, és a döntés kétségtelenül a megrázkódtatások egész hullámát indítja el elsősorban a szigetországban, de ugyanígy a kontinensen is. Hogy mennyire lesznek súlyosak a következmények az egyik vagy a másik oldalon, erről ma még csak találgatások vannak, mint ahogy azt is nehéz lenne megjósolni, hogy mivel kell számolniuk a csatlakozásra váró balkániaknak, köztük Szerbiának. És mennyire hat ki az egész a felzárkózási folyamatokra?

Az utóbbival kapcsolatban nagyjából kétféle vélemény olvasható az első, a legfrissebb külföldi elemzésekben: az egyik szerint amennyiben a brit kiválás után megerősödnek a dezintegrációs törekvések az unióban és más országok is azt kezdik latolgatni, hogy követik a brit példát, akkor egyrészt kérdés, hogy a balkáni tagjelöltek akarnak-e egyáltalán csatlakozni egy ilyen Európához. Másrészt magának az uniónak is legfőbb gondja az összetartás megszilárdítása lesz, és nem az új tagállamok felvétele. Ez azt jelentené, hogy óhatatlanul lelassul a csatlakozási folyamat, és lemondhatunk a remélt 2020-as belépésről. Mások viszont úgy vélik, hogy Brüsszel a bővítésre helyezi majd a hangsúlyt, hogy ellensúlyozza a brit kiválást. Ebben az esetben – vélekednek egyes derűlátó belgrádi elemzők – akár engedékenyebbek is lesznek a Szerbia iránti kötelezettségek tekintetében: például Koszovó elismerése vagy az orosz kapcsolatok lazítása tekintetében.

A belgrádi vezetés mindenesetre igyekszik megnyugtatni a közvéleményt, hogy nem változtat integrációs politikáján, folytatja az előkészületeket. Nem is tehetnek másként, mert akkor feladnák az eddigi irányzatot, márpedig mégiscsak ezzel nyerték meg a legutóbbi választásokat. „Szerbia nem száll le az EU felé tartó vonatról, és nem fog felszállni egy valamilyen őrült vonatra, amely felé egyesek szeretnék terelni”, nyilatkozta A. Vučić kormányfő, bár arra neki sincs válasza, hogy a Brexit milyen kihatással lesz a társulási folyamatra.

Az „őrült vonat” emlegetésével nyilván azokra a politikusokra célzott, akik örömünnepként fogadták a brit döntést, és azt követelik a belgrádi kormánytól, hogy állítsa le a társulást, és forduljon „orosz anyácska” felé. Köztük van Sanda Rašković-Ivić, a Szerbiai Demokrata Párt közismerten oroszbarát vezetője, aki azonnali párbeszédet sürget a kormánnyal az ország új stratégiájáról, majd népszavazás kiírását az uniós tagságról, és azzal vádolja Vučićot, hogy egymaga akar dönteni a nemzet jövőjéről, és ezzel vesztébe sodorja. Rašković-Ivić szerint az Európai Unió léte bizonytalanná vált, és Szerbiának haladéktalanul Oroszország felé kell fordulnia.

Nem okozott meglepetést reagálásával A. Vučić volt eszményképe, Vojislav Šešelj sem. A szerb radikálisok ultranacionalista vezére honlapján így kommentálta a Brexitről szóló jelentést: „Fenséges nyári nap, nagyszerű hír, amely mennyei örömmel tölti el a szerbség minden tagját! Az angolok galagonyakarót döftek az élő hulla EU szívébe!”. A vajda ismét előszedte kedvenc vámpírűző eszközét, amelyet anno a néhai jugoszláv elnökkel szemben alkalmazott volna, amikor a kilencvenes években híveivel azt követelte, hogy dobják ki a belgrádi Virágházból a szerbek nagy ellenségét, a horvát kommunista vezetőt…

(…) Hogy mégis milyen következményei lesznek a legújabb eseményeknek Szerbiára nézve, azt a legtalálóbban az alábbi hozzászólás szemlélteti:

„Nagy-Britannia bennmarad az EU-ban – nem jó Szerbiának, mert emelkednek az árak. Nagy-Britannia kiválik az EU-ból – nem jó Szerbiának, mert emelkednek az árak… Vagyis bármi is történik, nekünk csak rosszabb lesz…”.

Alighanem fején találta a szöget.

2016. június 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Süllyedő „zászlóshajó”

Az MNT – az eredeti elképzelésekkel ellentétben – a magyarországi adófizetők pénzéből költekező, káderkinevező, elbürokratizálódott, közigazgatási >

Tovább

A néhai

Elsétáltam az egyik standtól a másikig, és egy rövid időben a néhai Jugoszláviában éreztem magam. A >

Tovább

Üzenet Szerbiából

Teofil Pančić írja a mai Danasban, hogy Orwell regénye, az 1984 ma Szerbiában nem utópikus regénynek >

Tovább

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább

Fake news és post-truth!

Szerinem ez a két szintagma korunk legveszélyesebb kórja. Sokan ebből arra következtetnek, hogy semmi mellett sem >

Tovább

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább