Ma Valéria, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Legitim lesz-e az egypárti MNT?
Mit mond Fremond?
Amennyiben csak egy magyar lista indul a november 13-ai választásokon, felállhat egy csupán Véemeszes és a párthoz közeli személyekből, illetve bujtatott párttagokból álló Magyar Nemzeti Tanács, amire nem volt példa a testület eddigi története során. Az első MNT választáson, 2010-ben, öt lista, 2014-ben négy, 2018-ban már csak két lista közül lehetett választani. Sikerült visszahozni az egypárti rendszert, visszatért az önkényuralom? Minden választáson az előzőnél kedvezőtlenebb összetételű tanács alakult és szürkébb, tekintélytelenebb személy került az élére. Ez semmiképen nem a közösség és nem az önkormányzat megvalósításának az érdeke! Ez a pásztori politika teljes csődje! Az MNT-nek egy tekintélyes, pártokon felüli, pártoktól független, a kisebbségi jogokért határozottan kiálló elnökre lenne szüksége, aki nem egy pártot, hanem az egész közösséget képviseli! A listavezető Fremond eddigi tevékenysége viszont arra utal, hogy ideális tesze-tosza báb lesz belőle! Bozóki Antal:
Az MNT elnöki posztjának várományosa Fremond Árpád, a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ/BMC), pontosabban a Pásztor István pártelnök által a november 13-ai Magyar Nemzeti Tanácsi (MNT) választásokra állított Magyar Összefogás listájának vezetője.
Az elnökjelöltről és tevékenységéről – annak ellenére, hogy immár ötödik mandátumban (2008-tól!) a VMSZ képviselője a szerb parlamentben, a szélesebb közösségben nem igazán tudnak.
A VMSZ nevű magyar-szerb vegyes párt hivatalos oldala szerint, Fremond 1981. december 4-én született Topolyán. 2000 óta tagja a pártnak, a VMSZ (fényképes sorrendben 2.) alelnöke, Topolya községi szervezetének elnöke. Osztálytanítói diplomáját az Újvidéki Egyetem Zombori Tanítóképző Karán szerezte, ahol mesteri fokozatot is végzett. Pacséron él, és a település vezetőségének tagja. Aktívan sportol, s vadászik – írja az életrajzában. Elegendő-e ez arra, hogy a Magyar Nemzeti Tanács elnöke legyen?
A VMSZ házi rádiójának is nevezett Szabadkai Magyar Rádió szeptember 15-ei reggeli műsorában a listavezető kifejtette, „bizakodásra ad okot, hogy a szükséges támogatói aláírások ötszörösét szerezte meg a Magyar Összefogás a november 13-ai magyar nemzeti tanácsi választásokra”.
– Ez az eredmény azt jelenti, hogy a vajdasági magyarok fontosnak tartják a nemzeti tanácsi választásokat. Továbbá ez egy visszajelzés is, hogy az a politika és közösségépítő tevékenység, amelyet a Vajdasági Magyar Szövetség és a Magyar Nemzeti Tanács folytat, jó irányba halad” – hangoztatta Fremond.
Az „ötször több (pontosabban az 5032 – B.A.) támogatói aláírással” – a listaállításhoz szükséges 1160 helyett – a listavezető bizonyára a párt támogatottságát kívánta illusztrálni. Arról azonban nem beszélt, hogy támogatói aláírások gyűjtése a pártkiképzett, fizetett aktivisták által történt, akik házhoz vitték a papírokat, írattak alá, vitték vissza a VMSZ-irodába, mint a „gyalázatos” levélszavazáson, ami miatt a szerbiai Posta végül büntetést fizetett? Kérdés az is, hogy mennyien tudták, hogy mit is írtak alá, vagy tették felszólításra. Pásztor István Facebook oldalán szeptember 10-én egy ilyen bejegyzés is volt: „Mi is aláírtuk! Én örültem volna, ha előtte azért megnézhetem a listát!”
Az MNT működésével kapcsolatosan a listavezető azt mondta, hogy „a programok és intézményrendszerek támogatása a jövőben is folytatódik”. – Ahogyan eddig is, a folytonosság jellemzi majd az MNT munkáját – mondta, hozzátéve, hogy „fel fog használni minden olyan tapasztalatot és kapcsolatot a kampány során és esetlegesen később a nemzeti tanácsban is, amelyeket a köztársasági parlamentben szerzett”.
– Számos olyan kapcsolatra tettünk és teszünk szert a szerbiai képviselőházban, amely aztán a közösség számára jó és fontos lehet. Hiszem azt, hogy az új nemzeti tanács együttműködve a Vajdasági Magyar Szövetséggel tudja majd ezt a közösséget továbbfejleszteni és megtartani, és mindent meg tud annak érdekében tenni, hogy az elkövetkező időszakban is gyakorlatilag az érdekérvényesítési képességünk az meg tudjon maradni itt Szerbiában, de akár az egész Kárpát-medencében is. Bízom benne, hogy sikeresek leszünk – mondta a listavezető.
Fremond azt a téves nézetet hangoztatja, miszerint a nemzeti kisebbségi jogok a „kapcsolatoktól” és „a köztársasági parlamentben szerzett” – látjuk milyen – „tapasztalatoktól” függnek, nem pedig a nemzetközi egyezmények és a belső jogszabályok alkalmazásától, azok számonkérésétől.
Szeptember 17-én – a pártja szócsövének tartott Magyar Szónak nyilatkozva – a listavezető valójában megismételte, amit a támogatói aláírásokkal, az MNT tevékenységével és a VMSZ politikájának támogatottságával kapcsolatosan a Szabadkai Magyar Rádióban elmondott.
A lista azért kapta a Magyar Összefogás nevet, mivel „nem csak a párthoz köthető személyek alkotják, olyan jelöltek nevei találhatók meg azon, akik elkötelezettek a közösség iránt, folyamatosan tesznek annak boldogulása érdekében, ki-ki a maga foglalkozási területén. Olyan személyek, akiknek valóban szívügyük a közösségnek a megmaradása – húzta alá Fremond. – Úgy látom, hogy egy meglehetősen jó csapat állt össze, s nagy megtiszteltetés ennek a csapatnak az élén lenni – tette hozzá.
Vajon elég-e a közösség iránti „elkötelezettség”, vagy az MNT tagsághoz ennél több, elsősorban a tudás, a közügyekben való jártasság, az alapos problémalátás és a közösségi jogokért való kiállás is szükséges?
A Pannon RTV a Közügyek c. szeptember 19-ei műsorában Fremond arról beszélt, hogy „hamarosan elkészül a választási programjuk, a kampányban azt mutatják be, illetve elszámolnak az elmúlt időszak teljesítményével is”. A közelgő népszámlálással kapcsolatosan kiemelte, annak fontosságát, hogy minél többen magyarnak vallják magukat.
– Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy milyen fontosak a választások. Ha nem lesz másik lista, akkor is úgy fogunk dolgozni, mintha lenne még három-négy. Fontos, hogy ennek a listának meglegyen a legitimitása a választások után – állapította meg Fremond.
A nyilatkozatból arra lehet következtetni, hogy a listavezetőnek nincs is programja – még csak most készítik el számára a Véemeszben.
A listavezető azzal se nincs tisztában, mi a különbség az egypárti és a többpárti választások alapján működő MNT között. Szerinte a Véemeszes MNT is „úgy fog dolgozni, mintha lenne még három-négy” lista!?
Vajon nem kellene rákérdeznie egy új, ambiciózus politikusnak arra, miért nincsen több lista? Milyen közgondolkodás (netán erőszak, elnyomás) eredményezte ezt? Hogy milyen állapotok uralkodnak ebben a közösségben, amelynek a vezetésére vállalkozik?
A vajdasági magyarok számára fontos a november 13-ai MNT-választás, mivel ennek a testületnek a nemzeti kisebbségi önkormányzat, a nemzeti közösségi és egyéni jogok érvényesítése legfőbb testületének kellene lenni!
Első ízben történik meg, hogy az MNT elnökének egy párt alelnökét javasolják, ami azt is jelenti – amennyiben elnyeri a posztot –, hogy Pásztor Pista nyíltan és teljesen maga alá gyűri, meglovagolja/Lovasítja a magyar közösség autonómiának legfőbb testületét is.
Pásztor szinte csaknem teljes egészében kicserélte a jelenlegi összetételű MNT tagságát. Közülük mindössze talán három került a jelöltek listájára (Sárközi István, a 2018. évi listán 5., most 11., Molnár Attila – 15/28 és Oláj Ibolya – 32/13). A többi tanácstagot és tisztségviselőt menesztette, vagy azok elégelték meg a szavazógép-szerepet. Még azokat is, mellőzte, akik „mindent megtettek a pozíciójuk megőrzéséért”, igyekeztek a kedvében járni!
Nem tudni, tehát, hogy Fremond milyen „folytonosságról beszél”. Nem kíván semmit változtatni az MNT-nek a közösségi problémákhoz való viszonyulásában, sem a munkamódszerén. Az új tagoknak ugyanolyan véleményük lesz, mint a korábbiaknak? Vagy a bólogatásban és hajbókolásban lesznek ugyanolyan jók?! Folytatódni fog a pásztori „konfrontáció helyett együttműködés” politika, ami eredményezte ugyan néhány Vémeszes vezető tisztségviselő gazdagodását, de kárt okozott a közösségnek. Nem egy esetben a nemzeti közösségi jogok sérelmét, a közösség megalázását is gerjesztette.
A többnyire Pásztor István pártelnök nyilatkozataiból ismert szólamokat ismételgető, hivatásosnak is nevezhető „politikus” Fremond többek között „arról vált ismertté, hogy hozzá kapcsolódik a délvidéki politika »őszödi beszéde«, amikor még az első MNT választások idején arról beszélt, hogy a nemzeti tanácsok választói névjegyzékét törvénytelenül politikai célokra, a délvidéki magyarok listázására használják fel”.
Külön kérdés, hogy az MNT elnökjelöltnek egyáltalán milyen képességei vannak, mivel az eddig parlamenti képviselősége alatt szinte alig szólalt fel és egyébként sem ismeretes semmilyen közéleti tevékenysége.
A Nyitott Parlament [Otvoreni parlament] oldal statisztikája szerint Fremondnak „egyetlen felszólalása sem volt a szerb parlamentben, egyetlen törvényjavaslatot se nyújtott be és a polgárok sem intéztek hozzá kérdést”. Mindezért – a 2021. június 6-ai vagyoni lapja szerint – 89 579,00 dinár fizetést kapott havonta.
A VMSZ hivatalos oldalán közölt információk arra utalnak, hogy Fremond többnyire mezőgazdasági, közlekedésbiztonsági és a belüggyel, valamint az oktatással kapcsolatos kérdésekben nyilatkozott. Arról viszont nem található adat, hogy mit tud a nemzeti kisebbségi jogérvényesítésről?
Amennyiben csak egy magyar lista indul a november 13-ai választásokon, felállhat egy csupán Véemeszes és a párthoz közeli személyekből, illetve bujtatott párttagokból álló Magyar Nemzeti Tanács, amire nem volt példa a testület eddigi története során.
Az első MNT választáson, 2010-ben, öt lista, 2014-ben négy, 2018-ban már csak két lista közül lehetett választani. Sikerült visszahozni az egypárti rendszert, visszatért az önkényuralom? Minden választáson az előzőnél kedvezőtlenebb összetételű tanács alakult és szürkébb, tekintélytelenebb személy került az élére. Ez semmiképen nem a közösség és nem az önkormányzat megvalósításának az érdeke! Ez a pásztori politika teljes csődje!
Az MNT-nek egy tekintélyes, pártokon felüli, pártoktól független, a kisebbségi jogokért határozottan kiálló elnökre lenne szüksége, aki nem egy pártot, hanem az egész közösséget képviseli! A listavezető Fremond eddigi tevékenysége viszont arra utal, hogy ideális tesze-tosza báb lesz belőle!
Amennyiben az MNT székébe ültetik, le kell mondania minden más funkciójáról! Tisztában van-e egyáltalán azzal, hogy az MNT elnöki tisztsége milyen felelősséggel jár? Nyilván nincs. Vajon ki biztatta fel? Ki bátorítja arra, hogy ekkora akrobatamutatványra vállalkozzon?!
Legitim lesz-e egyáltalán az egypárti MNT? Ki fogja azt elismerni? Vajon nem a véleményütköztetés eredményezné a hitelt érdemlő működést?
Elképesztő, hogy egyesek a pénzért és a mulandó hatalomért mire vállalkoznak!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >
Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette
A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >
A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >
Egy új nemzedéki mítosz
Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >
MAGYAR TYACIK
Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >
A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét
A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >
A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag
Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >