Ma Nikolett, Hunor, Miklós névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Az első félidő (15)
Amikor egy kommunista csinovnyik találkozik a nacionalizmussal
„A különleges rendőrségi erők piroti osztagában volt az a rendőr, aki meglátott egyet az albán holttestek között, akinek néhány arany foga volt. Levágta a fejét, megfőzte, kivette az arany fogakat, megszárította, megnyúzta, majd kilakkozta. Hazavitte a fejet és asztali lámpát készített belőle. Utána azt mesélte, hogy egy halott albán nőnek a fejével is ezt tette, hogy a feleségének is legyen saját asztali lámpája. Így esténként ő egy férfi lámpát gyújthatott meg, a felesége meg egy nőit.” Bódis Gábor:
1987. április 26-án, két nappal az esemény után számolt be a Magyar Szó az alábbi eseményről:
Húszórás megbeszélés
Slobodan Milošević Kosovo Poljén
— Az albán nacionalistáknak tudniuk kell, hogy itt sohasem lesz tirannizmus. Nem engedik meg Kosovo haladó erői, Szerbia és egész Jugoszlávia népe — ezekkel a szavakkal sommázta felszólalását Slobodan Milosevic, a Szerb KSZ KB Elnökségének elnöke a Kosovo Polje-i kommunisták és polgárok gyűlésén, amely kereken húsz óra hosszat tartott.
Slobodan Milosevic nyomatékkal hangsúlyozta, nem szabad nacionalista gyülekezetnek tekinteni a helybeli szerb és crnagorai lakosság felvonulását, ezért nem engedhető meg, hogy az ilyen gyűléseket a nacionalisták és az ellenséges erők eszközként használják fel ellenük.
A Szerb KSZ KB Elnökségének elnöke bejelentette: felelősségre fogják vonni azokat, akik tegnap utasítást adtak a belügyi szervek dolgozóinak arra, hogy gumibottal támadjanak a Kosovo Polje-i művelődési otthon előtt békésen ácsorgó tömegre.
(Tanjug)
Valójában a belgrádi pártvezető kissé kényszeredetten utazott Kosovo Poljera, ahol a már évek óta zavargások rázkódtatta Koszovó nem albán lakossága, elnyomatásra hivatkozva, randalírozni kezdett a szerb többségű településen. Zavara csak fokozódott, amikor a tömeg elé kellett lépnie és megnyugtatni őket. Ezt találta mondani:
„Niko ne sme da vas bije!” (Senki sem verhet benneteket! Mármint a szerb népet.) És a párt szürke, zegzugos folyosóin edződött bürokrata egy csapásnyira a szerb nacionalizmus hősévé vált. Megkezdődött Jugoszlávia szétverése.
A vajdasági pártvezetőség még nem fogta fel a veszély mértékét. Még azt gondolták, hogy az ott délen történik, nem is velünk, hanem az albánokkal. Pedig a belgrádi sajtóban már javában folyt a nacionalista uszítás.
A televízióban is csak néhány hónappal később kezdtük felfogni, hogy talán nem az eddigi szerbiai vezetés a legádázabb ellenség. Az esemény, ami mindent megváltoztatott, az a Szerb Kommunista Szövetség 8. ülése volt.
„Felmentették tisztségéből Dragiša Pavlovićot
Befejeződött a Szerb KSZ Központi Bizottságának kétnapos ülése — Hatvankilenc felszólaló a vitában
A Szerb KSZ Központi Bizottsága kétnapos vita után, amelyben 89-en szólaltak fel, nyolc ellenszavazattal és 18 tartózkodással úgy határozott, hogy Dragiša Pavlovićot felmentik a Szerb KSZ KB elnökségi tagjának tisztségéből.”
A szerb nacionálkommunizmus új csillaga Milošević zárószavában megmondta a tutit:
„Senki sem vádolhat bennünket szerb nacionalizmussal azért, mert meg akarjuk és meg is fogjuk oldani a kosovói problémákat az ott élő minden ember, albánok, szerbek, crnagoraiak érdekében, egyenjogúságuk érdekében, az egység, Szerbia és Jugoszlávia egységének érdekében. Ezért a 8. ülés határozataival kapcsolatban nem lehet szó kompromisszumokról.”
Hogy miként akarják megoldani a koszovói kérdést, (az albánok a szerbek nyakára nőttek) az a kilencvenes évek végén derült ki: a Patkó elnevezésű rendőrségi akcióval több százezer koszovói albánt akartak egyszerűen kitoloncolni az országból. És akiket senki sem vádolhat nacionalizmussal (Milošević) a következőkre is képesek voltak:
„A különleges rendőrségi erők piroti osztagában volt az a rendőr, aki meglátott egyet az albán holttestek között, akinek néhány arany foga volt. Levágta a fejét, megfőzte, kivette az arany fogakat, megszárította, megnyúzta, majd kilakkozta. Hazavitte a fejet és asztali lámpát készített belőle. Utána azt mesélte, hogy egy halott albán nőnek a fejével is ezt tette, hogy a feleségének is legyen saját asztali lámpája. Így esténként ő egy férfi lámpát gyújthatott meg, a felesége meg egy nőit.”
Ez nem egy horrorfilm nagyjelenete, hanem részlet egy szerb rendőr tanúvallomásából, amely a Tanúk (Svedoci) című, az okfeltáró újságírásért járó nemzetközi díjat elnyert, szerb dokumentumfilmben szerepel. A Szabad Európa Rádió belgrádi szerkesztői által készített filmben három szerb rendőr meséli el a rémtetteket, amelyeket a Szerb Rendőrség Különleges Osztályának tagjai követtek el Koszovóban 1998-1999-ben. A „védett tanú” státust kapott három rendőrtiszt már évek óta harcol azért, hogy ezek a háborús bűnök napvilágra kerüljenek és a bűnösök (szerintük minden rendőri egységben 4-5 ilyen bűnöző volt) elnyerjék méltó büntetésüket. A filmben a tanúk ennek az ellenkezőjéről számoltak be: a fegyvertelen civileket szenvtelenül gyilkolók egyre jobban haladtak előre a rendőrségi szamárlétrán.
Nem ez az egyetlen videó, amely az internetes megosztókon a balkáni háborúk kegyetlenségeiről és a háborús uszítás szereplőiről szólnak.
Akár azt a címet is adhatnánk az előző fejezetnek, hogy a 8. értekezlettől a horrorvalóságig.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >
„BELGRÁD NEM AKAR ELFOGADNI BENNÜNKET”
Az „elégedetlenségtől forrongó Szerbiában” az albánok tiltakozásával most a nemzeti kisebbségi közösségek kérdése is kiéleződött, napirendre >
FIDESZ JANICSÁRKÉPZŐ VAJDASÁGBAN IS?
Hogyhogy az MCC mint „tehetséggondozó intézmény” „partnere” nem a Magyar Nemzeti Tanács, vagy valamelyik szakmailag érintett >
Tisza Pártra várunk!
A probléma a közösséggel az, hogy nincsen egyetlen olyan politikai párt vagy civil szervezet sem, amely >