Ma János, Iván névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Hajnal Mičátekje
Milyen érdemei vannak a magyar közösség jogainak érvényesítése terén?
A nyolcadik éve MNT elnök az elismerést az idén kapta, „amikor a Tanyaszínház-botrány fő(anti)hőseként vált ismertté széles e hazában, a i šire (= sőt külföldön is)”. Hajnal (meg)jutalmazásában egyébként nincsen éppen semmi különös: Minden rendszer azokat részesíti elismerésben, vagy kitüntetésben, akik valamilyen szolgálatot tesznek az érdekében. Az indoklás azonban pontosabb lenne, ha abban ez állna: „Az elismerést a Szerb Haladó Párt és a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának alkalmazása terén elért kimagasló eredményeiért kapta”! Egyáltalán, milyen érdemei vannak Hajnalnak a magyar közösség jogainak az érvényesítése terén? Bozóki Antal:
Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke december 10-én a tartományi kormányban átvette az egyik legrangosabb vajdasági kitüntetést, a Mičátek-elismerést.
MNT elnöke „az emberi és kisebbségi jogok védelme területén elért kimagasló eredményeiért kapta meg ezt a díjat, melyet szimbolikusan minden évben éppen az emberi jogok világnapján vehetik át a megtiszteltetésben részesülők” – közli címoldalas hírként a Magyar Nemzeti Tanács „alapította” Magyar Szó nevű (Pásztor Pista) lap hétvégi száma.
Hajnal Jenő (Bácsgyulafalva, 1954) 2014-től a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
A díj névadójáról sem hiszem, hogy sokan halottak. Velem együtt, pedig már több mint fél évszázada követem az emberi jogokért folyó küzdelmet.
„Dr. Mičátek – a Wikipédia szerint – Kiszácson született 1878-ban és Bécsben halt meg 1928. július 6-án. Szlovák ügyvéd volt, a Nagy Nemzetgyűlés egyik elnöke és a Csehszlovák Szövetség első elnöke az egykori Jugoszláviában”.
Mičátek, tehát, társelnöke volt „a szlovén-horvát-szerb állam 1918. november 25-26-án megtartott, a bánsági, bácskai és baranyai szerbek, bunyevácok és más szlávok nagygyűlésének, amely – minden jogalapot nélkülözve – kimondta Vajdaság csatlakozását Szerbiához”.
Az emberi jogokért való közdelemhez talán annyi köze lehetett, hogy „dr. Miloš Krno kollégájával együtt Dolnozemský Slovák néven társadalmi-politikai lapot indított. A lap Milan Hodža eszméit hirdette, aki a szlovák nemzeti kérdés nagy harcosa volt az Osztrák-Magyar Monarchiában”.
Ezek alapján, nem vagyok teljesen meggyőződve, hogy a tartományi emberi jogi díjat – ha már létrehozták – éppen Mičátekről kellett elnevezni. Egy nemzeti kisebbséghez tartozóról, aki nem az egyetemes emberi jogokért küzdött, hanem egy másik nemzetet szolgált. Ez beárnyékolja az elismerést is.
– Mičátek úr a „népek hajnalán” talán még nem tudhatta, mit tesz, mi lesz tettének következménye. Hajnal elnök úr azonban tudhatja, mi fölött elnökölt a nagy előd, milyen előzmények után adhat hálát ő maga az isteni gondviselésnek – no meg a mosolyteli felterjesztőnek – a rangos elismerésért – kommentálta az eseményt Purger Tibor A mičáteki hajnal c. írásában.
Az elismerést – több más díjjal és elismeréssel együtt – a tartományi kormány, a 2018. szeptember 14-ei ülésén alapította, amikor határozatot fogadott el Vajdaság AT díjainak és elismeréseinek létrehozásáról.
– A díjazottak személyéről a tartományi díjakról és elismerésekről döntő bizottság határoz. Az elismeréseket a tartomány számára jeles napokon, november 25-én, Vajdaságnak a Szerb Királysághoz való csatolásának napján, május 15-én, a májusi közgyűlés megtartásának napján és december 10-én, az emberi jogok nemzetközi napján adják át – írja a Vajdaság Ma.
„Az emberi és kisebbségi jogok területén” elért eredményekért járó díj furcsasága az is, hogy az alapításról szóló határozatot az Igor Mirović (Krusevac, 1968) irányította i tartományi kormány hozta létre, aki „14 évig volt a (Vojislav Šešelj szerb szélsőségesen nacionalista politikus irányította – B.A.) Szerb Radikális Párt (СРП) újvidéki bizottságának az élén”.
Mirović abból a pártból, amelyik vezetőjének tulajdonított, a kilencvenes évek eleji mondat szerint „a magyaroknak fejenként egy szendvics jár, mert az ő anyaországuk közel van”, az Aleksandar Vućić (aki 1995-től a Szerb Radikális Párt – SRS főtitkára volt) Szerb Haladó Pártjába (SNP) igazolt. Ennek a pártnak a hatalmi koalíciós partnere Pásztor István irányította Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) is, amelyik párt Hajnalt az elnöki székbe emelte.
A nyolcadik éve MNT elnök az elismerést az idén kapta, „amikor a Tanyaszínház-botrány fő(anti)hőseként vált ismertté széles e hazában, a i šire (= sőt külföldön is)”.
Hajnal (meg)jutalmazásában egyébként nincsen éppen semmi különös: Minden rendszer azokat részesíti elismerésben, vagy kitüntetésben, akik valamilyen szolgálatot tesznek az érdekében.
Az indoklás azonban pontosabb lenne, ha abban ez állna: „Az elismerést a Szerb Haladó Párt és a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának alkalmazása terén elért kimagasló eredményeiért kapta”!
Egyáltalán, milyen érdemei vannak Hajnalnak a magyar közösség jogainak az érvényesítése terén?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A forradalom jogossága
Csak az a gond. hogy minden forradalom, a legnemesebb is, ártatlan emberéleteket, tehát túlságosan magas árat >
Az intrika, mint uralkodó narratíva
A jelenlegi zűrzavaros évek, különösen kedveznek, az intrikusoknak. A posztigazság korában az intrika uralkodó narratíva lett, >
Új magyar érdekvédelmi szervezet szükséges!
Az országban folyó néplázadás nyomán, amit már „III. szerb felkelésnek” is neveznek – a Vajdasági Magyar >
Egy másik stratégia
A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >
„Én bízom a falu jövőjében”
A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >
Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően
A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >
A vitustánc folytatódik
Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >
PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK
A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >
Hét hónappal később
Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >
A vereség tudomásulvétele
Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >
Politikusok a csendőrök sorfala mögött
Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >
Tito immár nem közéleti, hanem magánéleti téma
Azt viszont egymással versengve bizonygatták, hogy Tito idejében az ember éjfél után nyugodtan indulhatott az ember >