Ma Mihály, Gábor, Rafael névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Nincsen magyar alternatíva!
Ami a rendkívüli állapot miatt a naplóból kimaradt (1.)
A választók pedig már belefáradtak a megmaradásért folytatott küzdelembe. A legtöbbjüket a politika már nem érdekli, inkább Magyarországon vagy a nyugaton keresik a jobb megélhetést. A Pásztor & Fia Kft. egyedül marad(t) a politikai porondon. Nem kell csodálkozni, hogy menekül, aki csak tud. Bozóki Antal:
Március 11.
Miért távoznak Szerbiából?
– Még A. Reiss is észrevette, hogy a szerbeket általában nem zavarja diktatúra, ha a munkájukból zavartalanul élhetnek. Attól az időtől nem sok minden változott meg, Szerbiából továbbra is meggyőzően, csaknem kizárólag a rossz fizetések miatt távoznak, a rossz anyagi helyzet, a rossz életfeltételek miatt. Veszélyeztetve van a jog uralma, kérdésesé vált az igazságszolgáltatás és az ügyészség függetlensége, korruptak az intézmények kapcsolatai stb. A lakosság többsége számára távoli és absztrakt kérdések ezek (ott valami Savamala!, vagy Krušik!), amelyekből nem lehet megélni, amelyeket nem lehet a kenyérre kenni – foglalta össze Žikica Simić niši szociológus a szerbiai állapotokat a Danas c. belgrádi napilapban.
Március 12.
Nincsen magyar alternatíva!
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a – koronavírus-járvány dacára június 21-re meghirdetett – szerbiai választásokon 11 önkormányzatban állított teljes jelöltlistát, 13 helyen egyharmados listát, 9 önkormányzatban pedig koalícióban indulnak a Szerb Haladó Párttal.
Folytatódni látszik a VMSZ-nek a Szerb Haladó Párttal (СНС/SZHP) minden szinten való koalíciós partnersége, amiből eddig a délvidéki magyarságnak csak kára származott – kivéve a pártelnök Pásztor Istvánt és a holdudvarát.
Nem is az a probléma, hogy hol, melyik helységben állít listát a VMSZ, hogy ki van ezen a listán, hiszen a (vée)meszesek már „bizonyítottak” hanem az, hogy nincsen magyar alternatíva!
A többi magyar párt bojkottálja a választásokat, illetve csak helyi szinten állt listát. A választók pedig már belefáradtak a megmaradásért folytatott küzdelembe. A legtöbbjüket a politika már nem érdekli, inkább Magyarországon vagy a nyugaton keresik a jobb megélhetést. A Pásztor & Fia Kft. egyedül marad(t) a politikai porondon. Nem kell csodálkozni, hogy menekül, aki csak tud.
Így is lesz az mindaddig, amíg az ellenzéki magyar pártok össze nem fognak és világos programot dolgoznak ki a szülőföldön való maradásra, a nemzeti kisebbségi jogok érvényesítésére. Ehhez azonban szükség lenne egy karizmatikus vezetőre is, aki képes lenne a magyar közösség érdekeinek nem csak a megfogalmazására, hanem a képviselésére is. Félő, hogy mire egy ilyen vezető megjelenik a politikai színtéren, már késő lesz…
Március 28. – május 23.
Háborús bűnös képviselők?
A horvátországi háború idején elkövetett háborús bűncselekményekért jogerősen 13 és fél évre elítélt Dragan Vasiljković, ismertebb nevén Dragan kapitány, akit a horvát hatóságok március 28-án szabadlábra helyeztek, a rezsimhű Srpski Telegrafnak elmondta, hogy nagyra értékeli Aleksandar Vučić szerb elnök politikáját.
A belgrádi napilapnak nyilatkozva Vasiljković kijelentette, hogy Aleksandar Vučićnak köszönhetően „hátat fordítottak a horvátoknak a hagyományos szövetségeseik, az osztrákok és a magyarok, akik Szerbiához fordultak. És ha nem is csinált volna semmit, akkor is elérte azt, hogy mi, Oroszország és Kína, másfél milliárdan vagyunk – mondta Vasiljković.
Március 30-án a szintén rezsimhű Alo napilap interjút készített Dragan kapitánnyal. Az interjúból megtudhatjuk, hogy miután megérkezett Szerbiába, Vasiljkovićot az egész államvezetőség Aleksandar Vučićtyal és a minisztereivel az élén felkereste, akik „jó hazaérkezést kívántak neki”.
– Tegnap beszéltem a barátaimmal, bajtársaimmal, az egész államvezetőséggel, az államfővel és a miniszterekkel, és mindannyian jó hazaérkezést kívántak nekem – mondta Vasiljković.
Dragan kapitány május 23-án bejelentette, hogy saját listával indul a köztársasági választásokon.
– A szerbek között én otthon vagyok, és úgy gondolom, hogy abszolút támogatásom van. Nem hiszem, hogy ellenségem van a kormányban, vagy az ellenzékben. A célom az, hogy segítsek a Kormánynak és az ellenzéknek, hogy jobb módot találjanak a szerbek védelmére az egész világban – nyilatkozta ez alkalomból Vasiljković, miközben azt is bejelentette: igényt tart egy képviselői helyre.
A Szerb Radikális Párt (СРС/SZRP) március 8-án már átadta a választási listát a választási bizottságnak. A lista vezetője Vojislav Šešelj, a párt elnöke, aki a Hágai Nemzetközi Törvényszék nyilvántartásában 1992 óta szerepelt háborús bűnösként. 2003-ban feladta magát, elítélték, miután azonban 11 évet és 9 hónapot töltött a scheveningeni börtönben, daganatos betegségének kezelésére hivatkozva kiszabadult. 2018-ban 10 évre ítélték uszításért, de ezt a büntetést az előzetesben már letöltötte.
Šešelj egyébként az albán-, a horvát- stb. mellett magyarellenes megnyilvánulásairól is elhíresült. Egyik, Csókán tartott beszédében vérfürdővel fenyegette a magyarokat, valamint megtiltotta a katonai behívó elől elmenekült 20-25 ezer magyarnak a hazatérést. Kijelentette továbbá, hogy a vajdasági magyarokat egy-egy szendviccsel buszra kellene pakolni, és kitelepíteni Magyarországra. Šešelj a jelenlegi összetételű szerb parlamentben is képviselő.
– A két elítélt háborús bűnösön kívül még két körözött személy Vjerica Radeta és Petar Jojić fontolgat politikai pályafutást. Őket a hágai tanúk megfélemlítésével és hamis tanúzás kicsikarásával gyanúsítják, Belgrád azonban elutasította kiadatásukat.
Rajtuk kívül más, Koszovóban elkövetett vérengzésekért felelőssé tehető egykori hadurak is bejelentették indulásukat – írja Szabad Magyar Szó.
Nincsen ezen mit csodálkozni, hiszen az államelnök is Šešelj tanítványa: 1993-ban tagja lett a Szerb Radikális Pártnak és még abban az évben képviselőnek választották a szerb parlamentbe. 1995-től, 24 évesen a Szerb Radikális Párt (SRS) főtitkára lett.
Az, hogy a szerb parlamenti képviselők között háborús bűnösök is vannak, jól mutatja, a szerbiai (köz)állapotokat, hogy Szerbia nem számolt le a kilencvenes évek politikájával, de a jelekből ítélve nem is szándékozik. Azt is, hogy merre halad az ország!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Értelmiségi „lakoma” Óbecsén
Az esemény hiányossága az is, hogy mindennemű összegzés, közlemény vagy állásfoglalás nélkül ért véget. Úgy tűnik, >
Az elfüggönyözött valóság
Nagyon sajnálom, hogy a VMSZ képviselői a szerbiai parlamentben nem szólaltak fel erélyesebben a jelenlegi szerbiai >
A „pásztori döbbenet” kritikátlan terjesztése
A vajdasági nemzeti kisebbségek számára „Presevo-völgy is intő jel lehet azzal kapcsolatban, hogy – törvénnyel vagy >
„A titkárnak fogalma sincs”, de az elnöknek se! (2.)
Szakállasnak és Nyilasnak az államapparátusban és a Vajdasági Magyar Jogász Egyletben (VMJE) betöltött tisztségével kapcsolatban az >
„Ne követeljétek a jogaitokat, elég, hogy nem gyilkolunk benneteket”
Kamberi nyilatkozatairól – a helyi sajtó mellett – beszámolt a Beta hírügynökség, az N1 televízió, a >
Veszélyben az oktatás és a művelődés (is)!
Az oktatásért felelős MNT (VMSZ-es) tisztségviselőinek tevékenysége az oktatás területén többnyire a magyarországi adófizetők pénzéből befolyt >
„A titkárnak fogalma sincs”!
„A titkárnak fogalma sincs”, hogy mit írt alá, az államtitkár azt üzeni a tanároknak, hogy „ne >
A magyarok pisszenni sem mernek
Ha az orosz csapatok maradtak volna Magyarországon is, akkor nyilván nem Orbán Viktor lenne az ország >
A magyar közösség lemarad az oktatásban!
A magyarok a középiskolai végzettség tekintetében azonban 3,7 százalékkal, a felsőfokú végzettség szempontjából pedig már 10,7 >
BÚJTATOTT RÁGALMAZÁS
Mindezek fölött ott duzzad a migráns-botrány felhője is. Szeptember 8-án már nem az erdőkben, a falvakban >
Közép-Európa újra időszerű
Akkor már végleg felismertem, hogy a nyolcvanas évek nagy álma, Kelet-Közép-Európa dögrováson van. Éppen akkor került >
Oroszország és a Balkán
Hogy Belgrád merre orientálódik, azt az utóbbi időben számos szabálytalan rögtönzés teszi talányossá. Mindazonáltal nem érdektelen >