2024. szeptember 21. szombat
Ma Máté, Mirella, Jónás névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

„Mórahalmon egyeztettek”

Három éve nem ülésezett a magyar-szerb kormányközi vegyes bizottság!

Bozóki Antal
Bozóki Antal

Mivel a VB következő (hatodik) ülését a társelnökök 2020 februárjára jelezték, a Magyar Nemzeti Tanácsnak (MNT) sürgősen listát kellene készíteni a vajdasági magyarság megoldatlan kérdéseiről, valamint a vállalt, de meg nem valósított kötelezettségekről és a testület elé terjeszteni azt. Reális-e azonban egy ilyen elvárás a Hajnal Jenő elnök és a haladó Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) által vezényelt testülettől? Bozóki Antal:

Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, a magyar-szerb/szerb-magyar vegyes bizottság (VB) magyar elnöke és Ivan Bošnjak, az Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium államtitkára, a vegyes bizottság szerb társelnöke november 8-án „Mórahalmon egyeztettek”.

A találkozóról a Nemzeti Jogvédő Szolgálat Budapesten november 9-én tartott, a „Patrióta jogvédelem vs. liberális jogvédelem” című konferenciáján hallottam.  Érdekeltek volna a találkozóval kapcsolatos részletek, már csak azért is, mivel a kormányközi vegyes bizottság utoljára 2016. április 4-én ülésezett Szabadkán. A délvidéki magyar sajtóban azonban a találkozóról egy sort nem találtam.

A szegedi Délmagyarország arról cikkezik, hogy a társelnöki találkozó középpontjában a „gazdaságfejlesztés” volt.

Ivan Bošnjak nyilatkozata szerint „a gazdasági kapcsolatok fejlesztésében még van lehetőség”. Példaként az autóipari kooperációt és a Szeged-Szabadka vasútvonal fejlesztését említette. Ezek a témák nem a gazdasági miniszterekhez tartoznak? Nyilatkozatában egy szóval nem érintette a nemzeti kisebbségeket, holott a VB-t a két országban élő nemzeti kisebbségek védelméért hozták létre!

Kalmár Ferenc arról beszélt, hogy „a Vajdaságban élő magyar kisebbség legnagyobb problémája a megélhetés. A magyar kormány két éve gazdaságfejlesztési programot indított, hogy a közösség tagjai szülőföldjükön boldoguljanak. Hangsúlyozta, hogy a magyar nemzetpolitika alapelve az, hogy minden magyar fontos és támogatni kell a határon túli közösségeket, hogy a szülőföldjükön maradjanak.”

– A találkozón megegyeztünk abban, hogy a vegyes bizottság februárban ül össze, a házigazda pedig Magyarország lesz és mi készítjük elő azt a jegyzőkönyvet is, amit a tárgyalás végére elfogadunk – mondta Kalmár. A jegyzőkönyvet majd a kormányok elé terjesztik. A magyar kabinet akciótervet készít, amiben miniszteri szinten megjelölik a felelősöket, a határidőket és pénzügyi forrásokat biztosítanak ezek végrehajtásához – írja a Délmagyarország.

A Magyar Köztársaság és (akkor még) Szerbia és Montenegró között, a Magyar Köztársaságban élő szerb kisebbség és a Szerbia és Montenegróban élő magyar kisebbség jógainak védelméről szóló, Budapesten 2003. október 21-án aláírt egyezmény által, a két ország – egyebek között – vegyes bizottságot hozott létre és működtet, „amely figyelemmel kíséri az Egyezmény rendelkezéseinek megvalósítását. […] A Bizottság szükség szerint, de évente legalább egyszer ülésezik, felváltva a Magyar Köztársaság, illetve Szerbia és Montenegró (azaz, most már Szerbia – B.A.) területén” (az Egyezmény 16. cikke).

A bizottság feladata a két kisebbséggel kapcsolatos időszerű kérdések megvitatása, az Egyezményből eredő kötelezettségek megvalósításának áttekintése és értékelése, valamint ajánlások előterjesztése a kormányok számára az Egyezmény megvalósításával, szükség esetén módosításával kapcsolatban.

A VB az elmúlt 16 év alatt mindössze 5 (öt) alkalommal ülésezett: Budapesten, 2004. december 13-án, Szabadkán, 2005. november 10-én,[8] Újvidéken (Andrevlje), 2009. május 19-én-20-án,[9] Budapesten, 2011. június 20-án,[10] és Szabadkán, 2016. április 4-én.[11]

Orbán Viktor magyar miniszterelnöksége alatt (2010. május 29-től), vagyis több mint kilenc év alatt, a magyar-szerb/szerb-magyar kormányközi VB mindössze két ízben ült össze!

A VB „működtetése” (rendszeres, „évente „legalább egyszeri” ülésezése) tekintetében a magyar és a szerb kormány nem teljesíti a kisebbségvédelmi egyezményből eredő kötelezettségét.

A VB üléseiről készült jegyzőkönyvek olyan benyomást keltenek, hogy a megoldatlan problémákat az előző ülés jegyzőkönyvéből általában átírják az újabb ülés jegyzőkönyvébe, illetve, a testület nem csak hogy nem ülésezik rendszeresen, de valójában helyben is jár. A kisebbségi problémák pedig megoldatlanok maradnak.

A bizottság ülésein elfogadott „megállapítások”, „javaslatok” és „ajánlások” teljesítést is ideje volna már áttekinteni, valamint levonni a következtetéseket. Vagy nem akarják zavarni a (hivatalosan) „történelmi csúcson” lévő kapcsolatokat?

A vegyes bizottság jó példája annak, hogy a két ország mennyire nem tartja fontosnak a kisebbségdelem területén elfogadott egyezmény rendelkezéseinek alkalmazását! Ez lenne a nemzeti kisebbségvédelem?

Mivel a VB következő (hatodik) ülését a társelnökök 2020 februárjára jelezték, a Magyar Nemzeti Tanácsnak (MNT) sürgősen listát kellene készíteni a vajdasági magyarság megoldatlan kérdéseiről, valamint a vállalt, de meg nem valósított kötelezettségekről és a testület elé terjeszteni azt. Reális-e azonban egy ilyen elvárás a Hajnal Jenő elnök és a haladó Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) által vezényelt testülettől?

 

2019. november 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A szabadkai városvezetést nem érdekli a falusiak nyomora

Szégyen és gyalázat. Ez testvérek között is azt jelenti, hogy a VMSZ és a várost vele >

Tovább

OKTATÁSI ÜRÖMÖK

A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >

Tovább

Magyar mozgalom – A vég kezdete

Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >

Tovább

Egyre lejjebb a lejtőn

A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >

Tovább

A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA

A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >

Tovább

Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?

Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >

Tovább

A halálnál is rosszabb: a szolgaság

Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >

Tovább

Állítsuk meg Pásztor Bálintot!

Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >

Tovább

„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”

A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >

Tovább

Alaptalan önreklámozás

Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >

Tovább

„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás

Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >

Tovább

Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?

Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >

Tovább