Ma Konrád, Zelmira, Anzelm névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
A Vatikán 166. sz. közleménye
Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >
A hűséges Hachiko története
Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >
Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt
Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >
Hogyan szaporodnak a rendőrök?
Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >
Okosabb vagy, mint egy ötödikes?
– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >
A fasiszták zászlaja alatt
A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >
Motivált zsírégetés
Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >
Úrvezetők Kínában
A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >
Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról
Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >
Mosdók a világ minden tájáról
A leleményesség határtalan. >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >
Távol Nigériától
Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László (1918-2009)
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia első magyar-ajkú nagykövete elhunyt a napokban. Eseményekben gazdag életéből gyakran, ízesen tudott mesélni s emlékezve rá, közreadunk egyet anekdotáiból – sajnos Laci bácsi eredeti „fűszerei” nélkül.
Perzsia 1971-ben ünnepelte a Perzsa-császárság 2500 éves fennállását. Ennek kapcsán nagy ünnepségeket rendeztek és létrehoztak Perszepolisban, a valamikori, de ma már nem létező perzsa székvárosban, egy sátorvárost, ahova meghívták 102 országból az államfőket – császárokat, királyokat, államelnököket. Ezek közé tartozott persze Jugoszlávia elnöke, Tito marsall is.
Ebben az időben Perzsiában (a mostani Iránban) a jugoszláv nagykövet Balla László, Laci bácsink volt. Hogy logisztikai problémái lesznek – mert függetlenül a házigazdák kérelmétől, hogy a delegációk nagy számára való tekintettel csak kisebb taglétszámúakra tartanak igényt, a jugoszláv delegáció igencsak népes volt – arra számított. De hogy lingvisztikai természetűek nehézségei is adódhatnak, arra már nem.
Jugoszlávia abban az időben még erős lábakon állt, de elnökünk már lábproblémákkal küszködött. Ebből kifolyólag igencsak nagy probléma lett volna, ha csak 102-ikként – addig várakozva – tudott volna Pahlavi sah elé járulni a díszsátorban. Ugyanis Jugoszlávia a francia ábécé szerint Yougoslavie, s mivel ez az utolsó betű, hát elnökünk fontos szerepe ellenére, amit a III. világban betöltött, valamint lábfájdalma ellenére, hosszú várakozás után, csak utolsóként tudott volna a központi sátorba bemenni. Ezért Laci bácsinak a perzsa külügyminisztériumi protokollban egy másik nyelv ábécéje után kellett néznie: először a perzsával kibérletezett, majd más világnyelvekkel, de sikertelenül. Mindegyiknél sokat kellett volna várakozni.
Ekkor jött elő Laci bácsi egy közbeeső megoldással: legyen a sah elé járulás sorrendjének alapja, ki mióta van hatalmon. Igaz itt sem Tito volt az első, hanem Haile Selassie, Etiópia uralkodója, de legalább harmadik. Ez már siker, gondolta Laci bácsi, s abbahagyta a további nyelvi, vagy más kísérleteket. Boldogan várta az ünnepi estét, amikor Tito tényleg harmadikként ment be, de: a vendéglátók úgy gondolták, hogy az első, azaz Selassie, az utolsóként besorolt államfő feleségével menjen be, a második az utolsó előtti feleségével, s így tovább. A mi elnökünk ily módon egy, egyenlítő alatti ország uralkodójának kb. 140 kilós feleségével „libegett” be Pahlavi és a nagyon csinos Farah Diba elé. De nem csak a kilók jelentettek problémát, hanem az is, hogy a hölgy egyetlen érintő feletti nyelvet sem beszélt, alkoholt nem fogyasztott, s a kommunikáció nullára süllyedt az éjszaka folyamán. Ez nem nagyon volt elnökünk ínyére, főleg amikor látta, hogy Losonczi Pál, Magyarország elnöke, a monacói hercegnővel, Grace Kellyvel a karján „suhant” be.
Az elutazás napján Laci bácsi kissé megszeppenve járult a „főnök” elé a nem várt, Tito szempontjából félresikerült bemeneteli protokoll miatt, s megkérdezte (nagy bátorság volt), hogy elégedett-e a szervezésével. Mire elnökünk csak ennyit jegyzett meg: „Lacika, kinek a merénylete volt, aki rám tukmálta ezt a nagydarab hájpacnit, elrontva egész ünnepi estémet?”
-
* Balla László mérnök 1918-ban született Nagybecskereken (Zrenjanin), ahol a híres Messinger Gimnáziumba járt. Egyetemi tanulmányait Belgrádban kezdte, és Budapesten fejezte be, ahol 1943-ban építészmérnöki diplomát szerzett.
Szabadkára 1947-ben került, ahol először tanárkodott, majd a műszaki középiskola igazgatója lett. Párhuzamosan ezzel aktív társadalmi-politikai munkát végzett (képviselőházi küldött, járási alelnök, hogy csak a fontosabbakat említsük).
Nem csak kitűnő nyelvérzékének köszönhetően lett (a magyaron és szerben kívül francia és angol felsőfokú nyelvtudással rendelkezett, sőt nyugdíjas korában szépirodalmat fordított) Jugoszlávia első magyar nemzetiségű nagykövete (1969-1973 között Perzsiában – a mai Iránban –, és később Ghánában).
Ismert sportoló is: úszóbajnok (1940-ben 1500 méteren Európa ötödik legjobbja), aki élete végéig a sport szerelmese, és aktív művelője volt.
Szerette szülővárosát, de igazából szabadkainak tekintette magát. Sokat tett ezért a városért s ennek elismeréseként 2004-ben Szabadka díszpolgára lett.
Nagyszámú kitüntetése közül kiemelkedik a Magyar Köztársaság Érdemrend Tiszti-keresztje, amelyet 2007-ben a magyar identitás és anyanyelv megőrzése érdekében tett tevékenységének elismeréseként adományoztak neki.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ózdon az állapotok rosszabbak, mint Bergamóban tavaly tavasszal?
Egész Közép- és Kelet-Európa tovább szigorít, csak Magyarország nem, noha igen súlyosan érinti a koronaválság. A >
Valami bűzlik Ausztriában
Már látszik, hogy nem csupán a szélsőjobbos FPÖ, hanem a nagyobbik kormánypárt is erősen hajlik a >
Kinek kell európai diplomácia
Navalnij ügye is jól mutatta, hogy szavakban nincs hiány, az ellenzéki vezető bebörtönzését egyöntetűen elítélték a >
„Miért veszített Donald Trump”
Ezzel a címmel közölte a CNN vezető elemzője, David Axelrod elemzését, amelyet igen sok amerikai orgánum >
Európa jövője dőlhet el a lengyel elnökválasztáson
Ha Trzaskowski kerekedik felül, akkor ő testesítheti meg a fékek és ellensúlyok rendszerét, amelyet Kaczynski javában >
Vučić már nem tartja fontosnak az EU-tagságot
Vučić viszonya az EU-hoz gyakran ellenmondásos, időnként teljesen ellenséges. Az unió az eltelt két évtizedben 3,6 >
Putyin mint kockázat
A közvélemény kutatások azt igazolják, hogy fokozódik az elégedetlenség, és egyre többen készek tiltakozni. Egy elemző >
Trump és a kisördög
A rasszista populizmus olyan ősi, mint maga az emberi civilizáció. Evolúciós kihívást jelent, hogy túl tudjuk-e >
Pánikreakció
A világtól való félelmükben fegyverükbe kapaszkodó demonstrálók megpróbálnak jogvédő demokratának látszani, de ez elég nehezen megy >
Válságos idők Oroszországban
Az ország nehéz helyzet előtt áll. A következő két-három hétben fog eldőlni, hogy a járvány milyen >
Amerikai szoci
Amerika még mindig nagyon jó munka- és életlehetőségeket kínál, ám mostanra jórészt kimerítette a csupán az >
A német elbizonytalanodás
Ami már csak azért is kockázatos, mert Trump destabilizálja a nemzetközi rendet. Azon kívül a populista >