2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

A Kreml ideges

„Egyszerűen nem fogadja el, hogy az orosz hadsereg szíriai beavatkozása vezetett a tragédiához, inkább a Nyugatra támad.” 444.hu:

Egyre durvább a médiaháború az orosz utasszállító lezuhanása körül.

Londonból és Washingtonból szinte naponta jönnek elemzések, amik szerint terrortámadás végzett a Sínai-félszigeten lezuhant géppel, de Putyinékat meg egyre jobban idegesíti ez.

A Kreml nem hajlandó nyilvánosan elfogadni, hogy áldozattal járhat az orosz hadsereg beavatkozása a szíriai polgárháborúba.

Október 31-én reggel az egyiptomi légiirányítás elvesztette a kapcsolatot az orosz Kogaljmavia (másik nevén Metrojet) légitársaság Sarm es-Sejkből Szentpétervárra tartó járatával. Nem sokkal később kiderült, hogy a gép a Sínai-félsziget északi részén a földbe csapódott. Az egyiptomi és az orosz kormány is vizsgálóbizottságot állított fel, és szakértőket küldött a helyszínre, hogy kivizsgálják a tragédia okait.

November 1-jén a főleg Szíriában és Irakban tevékenykedő ISIS helyi sejtje magára vállalta, hogy merényletet hajtott végre az utasszállító ellen, több mint 220 ember, többségében orosz turisták halálát okozva ezzel. Az egyiptomi és az orosz hatóságok jelezték, hogy a vizsgálat több hétig is eltarthat, és csak ennek végén lehet majd biztosan meghatározni a baleset okát.

Azonban néhány nappal a gép lezuhanása után David Cameron brit miniszterelnök kijelentette, hogy

az Egyesült Királyság szakértői szerint bomba okozta a repülő vesztét, ez robbant fel a levegőben, és a gép már a magasban darabjaira hullott.

Az esetleges terrorveszély miatt több európai légitársaság már az orosz gép lezuhanásának napján úgy döntött, hogy elkerüli a vidéket.

Barack Obama amerikai elnök másnap közölte, hogy az amerikai szakértők is hasonló eredményre jutottak, november 11-én pedig a CNN már arról közölt videóriportot, hogy az amerikai hatósági szakértők 99,9 százalékig biztosak abban, hogy időzített bomba robbant a Metrojet-járaton.

Az amerikaiakkal és a britekkel Moszkva nem osztott meg semmilyen tárgyi bizonyítékot, az nyugati szakértők műhold- és radarképek alapján dolgoztak, és felhasználtak terroristagyanús személyek titkosszolgálati megfigyelése és lehallgatása során készített anyagokat meg a gép roncsairól készült felvételeket is. A nyugati szakértők szerint a bombát a Sarm es-Sejk-i reptéren telepíthette egy olyan dolgozó, aki kapcsolatban áll a merényletért felelős terrorszervezettel.

Közben viszont a Kremlből egyre erősebben megfogalmazott közlemények érkeztek arról, hogy a vizsgálat ilyen korai fázisában még korai bármilyen következtetést is levonni a baleset okára vonatkozóan, sőt, az oroszok mintha afelé szerették volna tolni a közvéleményt, hogy

a tragédia oka műszaki meghibásodás lehetett.

Moszkvából csak egy olyan üzenet érkezett, ami ellentétes ezzel az iránnyal, a Metrojet légitársaság egyik vezetője a baleset után rögtön kizártnak nevezte, hogy valami elromolhatott a gépen.

Propaganda mindenek felett

Mostanra az ügyből durva kommunikációs háború kerekedett. Az orosz állami média már olyan összeesküvés-elméletekkel jön, hogy

a gépet a brit titkosszolgálat robbantotta fel, és hogy a CIA lefizette az Iszlám Állam terroristáit,

közben az amerikai és a brit kormány ragaszkodik a bombás verzióhoz, és szinte minden nap kiadnak valamilyen ezzel kapcsolatos dokumentumot vagy nyilatkozatot annak ellenére, hogy Putyinékat ez láthatóan baromira idegesíti.

A szembenállás forrása az orosz hadsereg beavatkozása a szíriai polgárháborúba.

Az elmúlt 40 napban, mióta Oroszország légicsapásokkal és katonákkal támogatja legfontosabb közel-keleti szövetségesét, Bassár al-Aszad elnököt a polgárháborúban, az orosz állami média úgy állítja be a hadműveletet, hogy az semmilyen lényegi áldozattal nem jár Oroszországnak, mégis nemzeti büszkeségre ad okot. (…)

Ha az orosz utasszállító lezuhanásához tényleg terroristamerénylet vezetett - méghozzá egy olyan csoport merénylete, amelyik a szíriai szerepe miatt akart bosszút állni Oroszországon - akkor rögtön romba dől az a kép, hogy a katonai beavatkozás nem követel fontos áldozatokat az oroszoktól. A putyinista állami média pedig nagyon vigyáz erre a látszatra, hiszen ha a 220 ártatlan halála összekapcsolódna a szíriai beavatkozással, az orosz társadalom nagyobb eséllyel kérdőjelezné meg a szíriai hadművelet szükségességét. Ezt pedig a Kreml nem engedheti meg.

A kézivezérelt orosz média ezért inkább visszatámadt, és azt csinálta, ami az utóbbi pár évben is a feladata volt: a Nyugatra kente a történteket.

MI6, a CIA és az ISIS együtt az orosz turisták ellen

Az összeesküvés-elméletek gyártását az orosz állami finanszírozású Sputnik News kezdte november 6-án, ebben a hosszú cikkben. Szerintük nagyon furcsa, hogy a nyugati szakértők ilyen hamar rájöttek, hogy bomba robbant a gépen, és furcsa az is, hogy erről a brit és az amerikai kormány legmagasabb rangú tagjai, azaz a miniszterelnök és az elnök beszéltek nagy nyilvánosság előtt.

A BBC megírta, hogy a brit titkosszolgálat (MI6) más 10 hónapja figyelmeztette az egyiptomi kormányt, hogy szigorítsanak a biztonsági ellenőrzéseket a Sarm es-Sejk-i reptéren, mert terroristagyanús személyek ólálkodnak a térségben. A Sputnik erre azzal jön, hogy ha a brit titkosszolgálatnak valóban voltak értesülései arról, hogy terrormerénylet készülhet Egyiptomban, akkor azt diszkréten meg kellett volna osztaniuk az oroszokkal, nem pedig az orosz utasszállító lezuhanása után világgá kürtölni, hogy biztosan terrortámadás okozta a repülő vesztét.

Sőt, a Sputnik odáig megy, hogy (nem tudni, milyen források alapján) Sarm es-Sejket az MI6 egyik legfontosabb közel-keleti bázisának állítja be, és

arra utalgat, hogy a merényletet akár az MI6 ügynökei is szervezhették.

Az Atlantic gyűjtése kiemeli azt is, hogy a Sputnik cikkével egy napon egy konteókkal foglalkozó weboldalon megjelent egy cikk arról, hogy az oroszok elfogtak két CIA-ügynököt, akik a gyanú szerint kitervelték a Metrojet-járat elleni merényletet. Ennek a forrásnak persze kár nagy jelentőséget tulajdonítani, az ilyen oldalak csak arra jók, hogy a világ többi konteóoldala felkapja az adott elméleteket, igazán nagy tömegeket ezek a posztok ritkán érnek el. Ráadásul az sem bizonyított, hogy az orosz államnak bármilyen köze lenne ehhez a híreszteléshez.

Ez azonban nem mondható el Dmitrij Kiszeljovról, aki nemcsak az egyik legnagyobb orosz hírügynökség vezetője, de egy esti politikai tévéműsor házigazdája is. A tévéműsor november 8-i adásában arról beszélt (persze csak feltételes módban), hogy

a CIA támogathatta a terroristákat legalább annyiban, hogy nem akadályozta meg a tervüket. (…)

Az orosz gép lezuhanásával kapcsolatos médiaháborúban az már kiderült, hogy az oroszok is egyre kevésbé kételkednek abban, hogy a Metrojet-járaton bomba robbant, viszont azt a narratívát, hogy az orosz hadsereg szíriai beavatkozása vezetett a tragédiához, a Kreml egyszerűen nem fogadja el, inkább a Nyugatra támad.

Ez rövid távon valóban hozhat politikai hasznot Putyin elnöknek, hosszú távon azonban még mélyebbre ássa az árkot Oroszország és a Nyugat között.

2015. november 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen

Ezt a kérdést teszi fel a Politico  amerikai portál európai kiadásában.  „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >

Tovább

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább