2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Korhecz Tamás válaszolt: Mások helyett is szégyellem magam...

Pressburger Csaba
Pressburger Csaba

„A példányszámcsökkenést a Magyar Szó jelenlegi főszerkesztője sem tudta megfékezni, ami mindenképpen indokolttá teheti felelősségének a megvizsgálását.” Pressburger Csaba blogja:

Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke 24 órán belül válaszolt a tegnapi nyílt levelemben feltett kérdésekre. Ígéretemhez híven közlöm a válaszait – mindennemű tartalmi változtatás nélkül, ahogy kérte.

PCs: Ön – szinte napra pontosan – három évvel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy „a források biztosítva vannak, az engedély megvan, a kivitelező megvan: jó esélye van tehát annak, hogy az idén el is készüljön a(z újvidéki Európa) kollégium”. Az egyetemista otthon, melynek további finanszírozását az MNT vállalta magára, a mai napig sem készült el. Miért, és mikor fog elkészülni?

KT: Mások helyett is szégyellem magam azért, hogy az Európa Kollégium nem készült el mind a mai napig. Tudni kell, hogy az Európa Kollégium felépítését a Tartományi Nagyberuházási Alap finanszírozza, míg a tulajdonos, a névleges beruházó, az újvidéki Európa Alap civil szervezet. Az MNT azt vállalta, mint a jövendő szakkollégium egyik alapítója, hogy magyarországi forrásokból finanszírozza a tervek egy részét, az építési felügyeletet, az épület teljes felszerelését és berendezését, s bizonyos utómunkálatokat. A rendelkezésemre álló adatok alapján úgy tudom, hogy a megengedhetetlen késlekedés fő oka az, hogy a Tartományi Nagyberuházási Alap által kiválasztott kivitelező, az Alpine óriáscég csődbe ment, és nem végezte el azokat a munkálatokat, amelyeket szerződésben vállalt, sőt, részben a kifizetett munkákat sem végezte el. Szerencsére a problémára idén megoldást talált a Nagyberuházási Alap, így folytatódhattak a munkálatok. Mára a munkálatok zöme befejeződött, a szobák egy része már be lett bútorozva, ha a mostani kivitelező ebben az ütemben folytatja a munkát, őszig átadhatjuk az épületet. Ennek ellenére semmilyen újabb határidőt nem említek, mert az MNT nem vállalhat felelősséget mások mulasztásaiért.

PCs: Ön egyik nyilatkozatában (8:47-nél kezdődik) azt mondta, hogy a Magyar Szó korábbi főszerkesztőjét mindenekelőtt a folyamatosan csökkenő példányszám miatt menesztette az MNT a mandátuma közepén. Mivel indokolja azt, hogy a napilap jelenlegi főszerkesztőjének menesztése mindeddig nem került napirendre, holott a Magyar Szó példányszáma az eltelt három évben is folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott?

KT: Az Ön felmentésének egyik oka 2011-ben valóban a nyomtatott példányszám csökkenése volt, de korántsem ez volt az egyetlen ok a felmentésére. Igaza van, a példányszámcsökkenést a Magyar Szó jelenlegi főszerkesztője sem tudta megfékezni, ami mindenképpen indokolttá teheti felelősségének a megvizsgálását. Mindazonáltal a mostani főszerkesztő felelősségének a kérdésével elsősorban a Magyar Szó Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testületének (ez gyakorlatilag az igazgatóbizottság – P. Cs. megj.) kell foglalkoznia (ahogy ez 2011-ben is volt), és csak miután ez a testület állást foglal a kérdésben, az ügy akkor kerülhet az MNT elé. Tudtommal idáig a TJGYT a kérdéssel nem foglalkozott, ezért az MNT sem.

PCs: Egy minap ismertetett elemzés, amely az idei választási kampány időszakát vizsgálta, a Magyar Szót a Vajdasági Magyar Szövetség pártközlönyének minősítette. Magam is észrevételeztem egy korábbi blogbejegyzésemben, hogy talán picit eltúlzott volt a VMSZ és elnökének jelenléte a napilap hasábjain. Mint a Magyar Szó olvasójának, a VMSZ magas rangú tisztségviselőjének, Önnek mi a véleménye erről?

KT: Azt Ön is alátámaszthatja, hogy sohasem avatkoztam be a Magyar Szó, vagy más, az MNT által alapított média szerkesztésébe, de ha megkértek rá – mint rendszeres médiafogyasztó és valamikori újságíró – szívesen megosztottam meglátásaimat a médiáról. Ebből az következik, hogy nem befolyásoltam a VMSZ, vagy a VMSZ elnökének a jelenlétét sem a Magyar Szó hasábjain, erről, ennek mértékéről a szerkesztőség és a főszerkesztő döntött. Ugyanakkor nem menekülök a kérdéstől: ha mint újságolvasót kérdez, akkor az a véleményem, hogy sok személy, esemény, rendezvény kapcsán a kevesebb talán több lett volna.

PCs: Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a párt május végén megtartott közgyűlésén keményen bírálta azokat a magyar civil szervezeteket, amelyek a VMSZ-szel együtt indították a legutóbbi nemzeti tanácsi választásokon sikerrel szereplő, Ön által vezetett Magyar Összefogás listát. Egyetért-e Ön általánosságban ezzel a bírálattal, és azzal a hasonlattal, miszerint az a jövőben nem fog működni, hogy „a farok csóválja a kutyát”?

KT: Ami viszont az MNT munkáját illeti, személy szerint elégedett vagyok a Magyar Összefogáson belüli együttműködéssel, és azzal is, amit a civil szféra fejlesztésében közösen megvalósítottunk. Négy éven keresztül igyekeztem erősíteni az MNT integritását és egységét, különösen az alapvető nemzeti ügyeinkben, azt hiszem, ezt nagyrészt sikerült megvalósítani, ami pedig a jövőt illeti, az már nem az én felelősségem, hanem az MNT jövendő elnökének a felelőssége. Egyébként a listaállítás, az egyeztetés 2010-ben sem az irányításommal történt, 2014-ben sem lesz ez másként. Sőt mi több, nincs okom, de jogom se arra, hogy a VMSZ ilyen jellegű politikai döntéseit bíráljam.

PCs: Miért nem képviseltette magát az MNT a hónap elején lezajlott Dombos Festen, amely korábban kiemelt jelentőségű rendezvénynek lett nyilvánítva? Mit üzent az MNT ezzel, és azzal, hogy a szintén kishegyesi helyszínen megrendezett, az MNT által patronált Vajdasági Szabadegyetemen – amely történetében először, számomra érthetetlen okból, nem esett egybe a Dombos Festtel – jelen volt az MNT tisztségviselője?

KT: A Dombos Fest továbbra is kiemelt jelentőségű rendezvényünk, tavaly személyesen jártam el annak érdekében, hogy nagyobb támogatáshoz jusson a rendezvény az MNT által. Ha meghívtak bennünket (én nem láttam a meghívót) és nem voltunk jelen, az mulasztás volt a részünkről, de minden szubjektív elfogultságom ellenére sem hiszem, hogy a jelenlétünk teszi naggyá a rendezvényt. Nem a Dombos Fest, hanem mi magunk lettünk szegényebbek azzal, hogy nem voltunk jelen.

PCs: Nemrég az Újvidéki Rádió Hangadó Szerda című műsorában „divatjelenségnek” minősítette a vajdasági magyar fiatalok kivándorlását, ugyanakkor az okok között nem említette a magyar állampolgárság egyszerűsített honosítással történő megszerzését. Továbbra is kitart-e 2003-ban megjelent szerzői cikkében megfogalmazott véleménye mellett, miszerint a kettős állampolgárság megadása a határon túli magyar közösségek kegyes nemzethalálát jelenti?

KT: Amit a kivándorlásról, vagy a kettős állampolgárságról írtam, mondtam az elmúlt tíz esztendőben, azt ma se tagadnám le, sőt, nagyrészt ma is azonosan gondolkodom ezekről. Ami a kettős állampolgárságot illeti, egyértelműen bekövetkezett az, hogy a magyar útlevél birtokában mind többen hagyják el a szülőföldünket, azaz a magyar útlevél megkönnyítette a szülőföld elhagyását. Persze fontos megjegyezni azt is, hogy az ország elhagyásának nem oka, hanem esetleg eszköze a magyar útlevél. Két dolgot azonban mégis szeretnék ehhez hozzátenni, az egyik, hogy a kivándorlás fő célpontja ma nem Magyarország, hanem Nyugat-Európa, a másik pedig az, hogy a könnyített honosítás nem csak az elvándorlást könnyítette meg és gyorsította fel, de egyúttal pozitív folyamatokat is generált: megnőtt a magyarsághoz tartozás és a magyar nyelv presztízse a Vajdaságban. Egy biztos: komoly, tudományosan megalapozott felmérésekre és elemzésekre lenne szükség ahhoz, hogy teljesebb képünk legyen arról, mit nyertünk és mit veszítetünk a könnyített honosítás intézményével.

2014. július 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább

Csantavéren galoppol a bűnözés!

Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >

Tovább

A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!

A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >

Tovább

Egyoldalú politikai oktatás

Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >

Tovább

Miféle nyitás?!

Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >

Tovább

A politikai felelősség elkerülésének kísérlete

II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >

Tovább

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >

Tovább