Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
A Vatikán 166. sz. közleménye
Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >
A hűséges Hachiko története
Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >
Hogyan szaporodnak a rendőrök?
Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >
Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt
Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >
Okosabb vagy, mint egy ötödikes?
– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >
A fasiszták zászlaja alatt
A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >
Motivált zsírégetés
Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >
Úrvezetők Kínában
A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >
Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról
Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >
Mosdók a világ minden tájáról
A leleményesség határtalan. >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >
Távol Nigériától
Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >
Napi ajánló
Mikor jön Trump vissza?
Donald Trump akár már holnapután felbukkanhat a twitteren, miután Elon Musk átvette a közösségi portált. A milliárdos ugyanis igen szabados, libertárius nézeteket vall a szólásszabadságról és nála bőven belefér, hogy zöld utat adjon a volt elnöknek, ám ily módon veszélyben van az amerikai demokrácia. Éppen akkor vásárolta meg az USA legfőbb politikai vitafórumát, amikor minden érintettnek fokozott felelősségtudatot kellene tanúsítania, csakhogy ez semmi jót nem ígér. Csupán emlékeztetőül: Trump a platform segítségével építette ki mozgalmát, amely azután meghódította a Republikánus Pártot. A puccskísérlet során a twitteren keresztül utasította követőit. Ezek után zárták az oldalról – a demokrácia védelmében. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Az újság kiadója úgy látja, hogy a német államfő a jó irányt jelölte ki a nemzet és a világ helyzetéről tartott beszédében. Merthogy Frank-Walter Steinmeier arra intette a német polgárokat, hogy nehéz idők jönnek, de az ország képes lesz jól vizsgázni, ha az emberek kellő ellenálló képességgel vannak felvértezve.
Azaz mint egykor Churchill, gyakorlatilag ő is azt mondta, hogy nem ígérhet mást, csak vért, verítéket és könnyet. Ami gyakorlatilag ellenszelet, szakítópróbát és lemondást jelent, egy olyan korszakban, amikor Putyin miatt korszakváltás következik be. Véget ért az újraegyesítés óta tartó aranykorszak.
Ám nem lett volna méltó tisztségéhez, ha nem plántál reményt a közvéleménybe. De majd meglátjuk, hogy a németek mennyire lesznek hajlandóak a lemondásra, amikor az övet jó pár lyukkal beljebb kell állítani. Idáig ha baj volt, mindig jött Merkel meg az állam és segített. Ezt példát követte idáig a hármas koalíció is, ám nem tud minden gondot kivédeni és nyakló nélkül eladósodni.
Ezért sok függ attól, van-e elegendő polgár, aki hajlandó az áldozatra. Ha igen, akkor az országnak nem kell tartania sem Putyintól, sem Hszitől. Akkor a demokrácia veszi az akadályt, amelyet egy diktátor állított. Moszkva ura egy nappal korábban egészen más világnézetet tett ki közszemlére, mint Steinmeier. Az orosz vezető beszéde kísérteties volt. Úgyhogy a német államfő is csak annyit tudott mondani: Oroszország elbúcsúzhat régi álmaitól.
Washington Post
Amerika jelenleg a kisebbség zsarnoksága – figyelmeztet Fareed Zakaria, a tekintélyes újságíró. Háttérként vázolja, hogy a Képviselőház várhatóan átkerül republikánus ellenőrzés alá a jövő hónapban esedékes időközi választások eredményeként, akkor pedig leáll a kormányzás, viszont beindul egy sor vizsgálat, az igazságügyi tárcától kezdve egészen Biden fiáig. Csaknem bizonyos, hogy feloszlatják a január 6. ügyében nyomozó bizottságot, és még az sem elképzelhetetlen, hogy alkotmányos jogsértési eljárás kezdődik az elnökkel szemben.
A fő ok az, hogy az amerikai politikában az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb jogkörhöz jutott a szélsőség. Az előválasztásokon egy harcos és hangos kisebb, a jogosultak kb. 20 %-a dönt a sokszor igencsak szélsőséges jelöltekről – nem ritkán a többségi nézet ellenében. Ehhez jön hozzá a szavazó körzetek átrajzolása és az, hogy ezek az emberek általában biztosnak tekinthető kerületekben állnak rajthoz. És ők többnyire olyanok, akik elfogadják Trump vádjait, mármint hogy a demokraták elcsalták a legutóbbi választást.
Pedig közvélemény kutatások bizonyítják, hogy nézetüket a lakosság többsége nem osztja. Ám az ellenzék egyre csak fokozza a retorikát. És a közösségi média tovább fokozza a feszültséget, mert felerősíti a Republikánus Párt legharagosabb hangjait, jóllehet itt még kisebb rétegről van szó, mint azok esetében, akik határoznak az előválasztások kimeneteléről.
Nem véletlen, hogy Németországot és Franciaországot stabil centrista erők irányítják – a populizmus időszakában. A többségi elven alapuló demokráciát választották. Az USÁ-ban és bizonyos fokig a briteknél is viszont a demokrácia immár a kisebbség döntő befolyásával egyenlő, pedig ez a csoport nem reprezentatív, dühös és mind radikálisabb.
https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/10/27/america-primaries-driving-polarization-radicalization/?itid=hp_opinions_p001_f006
Süddeutsche Zeitung
Donald Trump akár már holnapután felbukkanhat a twitteren, miután Elon Musk átvette a közösségi portált. A milliárdos ugyanis igen szabados, libertárius nézeteket vall a szólásszabadságról és nála bőven belefér, hogy zöld utat adjon a volt elnöknek, ám ily módon veszélyben van az amerikai demokrácia.
Éppen akkor vásárolta meg az USA legfőbb politikai vitafórumát, amikor minden érintettnek fokozott felelősségtudatot kellene tanúsítania, csakhogy ez semmi jót nem ígér. Csupán emlékeztetőül: Trump a platform segítségével építette ki mozgalmát, amely azután meghódította a Republikánus Pártot. A puccskísérlet során a twitteren keresztül utasította követőit. Ezek után zárták az oldalról – a demokrácia védelmében.
Musk azonban haladéktalanul eltörli a tilalmat. Már tegnap ismét nyilvánossághoz jutottak olyanok, akikre idáig tilalom volt érvényben, mert pl. tagadják a járvány létét vagy gyűlölik a meleget. Azt azonban nem tudni, hogy a korábbi elnök előtt mikor nyílik meg ismét a pálya: már az időközi választások előtt, vagy csak azután, hogy bejelenti újabb indulását a Fehér Ház visszaszerzésére. De a biztos, hogy tombolni, sértegetni és hazudni fog.
A twitter új gazdája idáig nem sok tiszteletet árult el a demokrácia iránt. Kétséges, hogy hajlandó-e ilyen hosszas és összetett folyamattal foglalkozni. De mindenképpen növeli a hőmérsékletet a politikai rendszerben, mert azt várja, hogy az előnyös lesz a cége számára.
Bloomberg
Brutális választás előtt állnak a brazilok a választás holnapi, 2. fordulója előtt. Mert vagy megtartják hivatalában Jair Bolsonarót, vagy visszahozzák a korábbi elnököt, Luis Inacio Lula da Silvát, noha egyikük sem képes megoldani a legnagyobb latin-amerikai demokráciát fenyegető bajokat. Csak abban bízhatnak az emberek, hogy a dolgok nem fordulnak még rosszabbra – hangsúlyozza a vezércikk.
Ha a hatalmon lévő államfő veszít és kétségbe vonja az eredményt, az megbéníthatja a gazdaságot, tovább ronthat a társadalom megosztottságán és eleve megrendíti az új kormány helyzetét.
Hogy Bolsonaro ekkora támogatottságot élvez, az megdöbbentő, hiszen elszúrta a járvány kezelését, a betegségbe 700 ezren haltak bele. Ennél rosszabb mérlege csak az Egyesült Államoknak van. De a többi területen is kudarcot kudarcra halmozott. Ideértve, hogy meggyengítette a demokráciát.
Ha újrázni tud, az még inkább felbátorítaná, hogy szakítsa két táborra a társadalmat, folytassa a kulturális háborút és támadja a jogállami intézményeket. Pont akkor, amikor ki kellene húzni a gazdaságot a csávából, ám nem bizonyította, hogy képes rá.
Mégis nyerhet, mert Lula nem jó alternatíva. Nem tudta megnyerni a középosztályokat, kizárólag a szegényeket. Márpedig bárki is nyer, gyorsan véget kell vetnie a kampányszólamoknak és szövetségeseket kell találnia a saját bázisán túl. Hogy sikerül-e, azon Brazília jövője és az egész térség stabilitása múlik.
Következő cikk: Hét ember
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A Monroe-elv és ami ebből következett
A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >
Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre
A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >
Még Trump sem állhat a törvény felett
Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >
Európa új frontvonalai
Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >
A szaudi-iráni megállapodásról
Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >
Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia
Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >
Léggömb, vagy csak egy lufi?
Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >
Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre
A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >
Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével
Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >
Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?
Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >
Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be
Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >
Babiš nyomul az elnökségért
A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >