2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Donald Trump nem áll a törvény fölött

Donald Trump nem áll a törvény fölött

Ha a főügyész úgy ítéli meg, hogy megáll a vád, akkor perbe kell fogni a politikust. Kérdéses azonban, hogy mennyire volna bölcs ez a példátlan lépés. Már Gerald Ford is arra hivatkozva adott amnesztiát elődjének, Richard Nixonnak a Watergate-ügyben, hogy a vádemelés rettenetes szenvedélyeket korbácsolna fel és még jobban megosztaná a társadalmat. Ez ma is áll és Trump csak még jobban növelné saját táborát, illetve még jobban rájátszhatna az általa hirdetett összeesküvés elméletre. Még polgári elégedetlenség is kirobbanhat... Ennél azonban sokkal nagyobb kockázat, ha nem történik semmi, noha cselekedni kell. Január 6. ugyanis ellenállhatatlan módon arra csábíthat bizonyos jövőbeli elnököket, hogy szükség esetén minden eszközzel megkíséreljék megőrizni a hatalmat, illetve hogy hivatalukat felhasználva szedjék meg magukat és megbüntessék ellenségeiket, tudván tudva, hogy a jog nem vonatkozik az elnöki tisztség aktuális, valamint korábbi gazdáira. Szelestey Lajos összefoglalója:

New York Times

 

A vezércikk kiemeli, hogy Donald Trump nem áll a törvény fölött, ugyanakkor alapvető kérdéseket vet fel az amerikai demokrácia kapcsán, hogy a volt elnök ellen bűnügyi vizsgálat készül. De hát példátlan támadást intézett a jogállam ellen és ennek utána kell járni. A kongresszusi különbizottság által begyűjtött bizonyítékok nem sok kétséget hagynak afelől, hogy megpróbálta felrúgni az alkotmányt, megváltoztatni az amerikai választók akaratát.

Miután vereséget szenvedett az urnáknál, megpróbált hatóságokat, illetékeseket befolyásolni, hogy hatalmon maradjon. Majd amikor ez hasztalannak bizonyult, a törvényhozás ellen mozgósította a felfegyverzett csőcseléket. Ha a főügyész úgy ítéli meg, hogy megáll a vád, akkor perbe kell fogni a politikust. Kérdéses azonban, hogy mennyire volna bölcs ez a példátlan lépés. Már Gerald Ford is arra hivatkozva adott amnesztiát elődjének, Richard Nixonnak a Watergate-ügyben, hogy a vádemelés rettenetes szenvedélyeket korbácsolna fel és még jobban megosztaná a társadalmat.

Ez ma is áll és Trump csak még jobban növelné saját táborát, illetve még jobban rájátszhatna az általa hirdetett összeesküvés elméletre. Még polgári elégedetlenség is kirobbanhat. Ha tárgyalás lesz, az csak aláássa a jogállamba vetett bizalmat. Azon felül kockázatos, hogy ha Trump vagy az ő fajtája szerzi meg a Fehér Házat, akkor a precedenst felhasználva megbünteti a politikai vetélytársakat. Nagyon nagy a veszélye továbbá az újabb erőszaknak.

Ennél azonban sokkal nagyobb kockázat, ha nem történik semmi, noha cselekedni kell. Január 6. ugyanis ellenállhatatlan módon arra csábíthat bizonyos jövőbeli elnököket, hogy szükség esetén minden eszközzel megkíséreljék megőrizni a hatalmat, illetve hogy hivatalukat felhasználva szedjék meg magukat és megbüntessék ellenségeiket, tudván tudva, hogy a jog nem vonatkozik az elnöki tisztség aktuális, valamint korábbi gazdáira.

Trump a polgárháború óta egyedülálló módon támadta a rendszer lényegét. Jogkörével visszaélve igyekezett felrúgni a jogállamot. Ha nem nyilvánítjuk ki, hogy bűnös, akkor azt mondjuk ezzel, hogy a törvény felett áll. Miközben a meghallgatásokon az derült ki, hogy amit művelt, az egyenesen vezetett a törvényhozás ostromához. Szégyent hozott a világ legrégebbi demokráciájára, és destabilizálta azt.  Még az sem mossa le ezt a foltot, ha bíróság elé kell állnia. Nem oldja meg azokat a szerkezeti gondokat sem, amelyek kiváltották a demokrácia hatalmas válságát. De az első lépést jelenti afelé.

 

Wall Street Journal

 

Ezért volt ez a nagy felhajtás? – kérdi a konzervatív újság, miután az igazságügyi tárca nyilvánosságra hozta azt az eskü alatt tett nyilatkozatot, amelyet az FBI képviselője tett, amikor bírói engedélyt kért Donald Trump mar-a-lagói birtokának átkutatásához. A 38 oldalnyi, erősen kitakart dokumentum arról árulkodik, hogy az egész vita tárgya az volt: tart-e magánál jogtalanul bizalmas iratokat a volt elnök. Ám miért csinálták ezt úgy a hatóságok, mintha a csőcselék egyik vezéréről lett volna szó. 

Mint már oly sokszor, a politikus a jelek szerint saját maga legrosszabb ellensége, úgy tűnik, ő és emberei igencsak gondatlanul jártak el az akták ügyében. Továbbá nem mondták el az igazat, mármint hogy titkos minősítésű dokumentumok is vannak a dobozokban, illetve hogy mit adtak már vissza a levéltárnak és mit nem.

De miért kellett ekkora feneket keríteni a dolognak, amikor nyilvánvaló volt, hogy az eljárás politikai vihart kavar. Ugyanezt elérhették volna egy kerületi bíróságon is, és ha Trump annak a végzésnek sem tesz eleget, akkor rá hárul a felelősség. Így viszont az a kép, hogy felfújták az ügyet.

Nehéz azt várni, hogy vádemelés lesz a vége. Az újság hangsúlyozza, hogy nem kívánja védeni Trumpot, mert az a legtöbb bajt saját magának köszönheti. Az ellenfelei azonban csak rontanak a dolgon, ha maguk is politikai normákon lépnek át. Egyben segítenek a korábbi elnöknek, mert mártírt csinálnak belőle. Ha perbe fognak egy volt elnököt, hogy kicsinálják, akkor jobb, ha többet hoznak fel ellene, mint azt, hogy visszaélt az iratkezelés szabályaival.  

 

Washington Post

 

A liberális újság szerkesztőségi állásfoglalása a most közzétett bizonyíték alapján egyértelműnek veszi, hogy nem a hatóságok szeszélye folytán kutatták át a szövetségi rendőrség emberei Trump kastélyát. Sőt, az tűnik ki belőle, hogy az igazságügyi tárca gondosan és mindent alaposan megfontolva szánta rá magát a lépésre, ami egyáltalán nem mondható el a volt elnökről.

Kiderült, hogy a politikus stábja előzőleg, hét hónapon át csikicsukit játszott a Nemzeti Levéltárral, míg végre az visszakapott 15 doboznyi iratot. Azok átvizsgálása során azonban kiderült, hogy vannak köztük bizalmas jelzést viselő dokumentumok is. Trump ugyanakkor megakadályozta, hogy az FBI is belenézhessen az aktákba.

Minden azt támasztja alá, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda már minden más jogi eszközt kimerített, ezután szánta rá magát a házkutatás kezdeményezésére. Miközben olyan információkról volt szó, amelyeket pl. külföldi kémek megfigyelése útján szereztek.

Mindent egybevéve, ezek a tények segítenek eloszlatni az aggályokat, hogy az illetékes miniszter részéről jogi csínytevésről lett volna szó, jóllehet ez aligha fogja vissza Trump lakájainak áradó retorikáját. Sok mindent megtudtunk a házkutatási kérelemből, de azért sok minden továbbra is homályban maradt.

 

 

 

 

2022. augusztus 27.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen

Ezt a kérdést teszi fel a Politico  amerikai portál európai kiadásában.  „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >

Tovább

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább