Ma Nikolett, Hunor, Miklós névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
Boszorkányperek Németországban
A németországi boszorkányperek jogtörténeti jellemzői A rengeteg ártatlan emberi életet követelő boszorkányperek tipikusan az újkori Európa, méghozzá >
Budapesti fotók a harmincas évekből
Frank Csontos gyűjtötte össze a megsárgult fényképeket. Érdemes összevetni, mi változott (vagy nem változott) az eltelt >
Boszorkányper Magyarországon
A szegedi boszorkányper 1728/29 „De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat” [1] – olvassuk Kálmán >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
Fejezetek a vajdasági zsidók történetéből (8.)
MINJÁN – (héber, a. m. szám) 13 évesnél idősebb férfiakból álló tízfős csoport – ennyi jelenlevőre >
Kormányrendelet
Dr. Szórád gyűjtéséből származik a kormányrendelet, amelyiknek szöveghű leiratát itt tesszük közzé. A dörgedelmes dokumentum több mint fél >
Székely Éva esete a kétféle szemű nyilassal
Székely Éva, a legendás úszóbajnok 85 éves. Életrajza szerint: „Az apukám Erdélyből jött, az anyukám >
Budapest, 1936
A svéd közszolgálati tévé archívumában egy több mint hetvenéves, a magyar székesfővárost bemutató turisztikai filmet őriznek. >
A porcelán unikornis
A porcelán unikornis az amerikai Keegan Wilcox rendezésében nyerte el a legjobb rövidfilm díjat. >
A magyarok hullottak, mint a legyek
Amint azt egy korábbi írásunkban már megígértük, az e-novine engedélyével teljes egészében közöljük Bojan Tončić >
Így kezdődött...
Kicsit megsárgult már... de olvasható még mindig. Nemrég lett nagykorú, tavaly töltötte be a tizennyolcadikat. >
Az újvidéki ötök
Az elbocsátások háttere*
(...) A szomszédos Jugoszláviában ezt tetézi a Tito-féle államszövetség gyötrelmes bomlása. A legnagyobb tagköztársaságban, Szerbiában az eddigi állampárt utódalakulata, Milošević Szerb Szocialista Pártja kapott abszolút többséget. Ez a párt a szerb nacionalizmus erőivel és a jugoszláv hadsereg bizonyos tábornokaival karöltve a titoizmust igyekszik fenntartani új köntösben, holott más köztársaságokban mélyreható változások kezdődtek el.
Belgrád ma nagy erőfeszítéseket tesz, hogy megzabolázza a nagyon is szabadszájúvá liberalizálódott sajtót, különösen a televíziós újságírókat, és közülük is, legalábbis kezdetnek, az Újvidéki Televízió vezető munkatársait, mégpedig első lépésként öt ismert magyar tévés kollégánkat.
Ma egy hete, pénteken, rövid úton eltávolították őket, és az elbocsátásról szóló határozat főleg azt említi meg, mint a kirúgás okát, hogy ők öten a Napló című rendkívül sikeres lap megalapítói, tulajdonosai és buzgó munkatársai, akik ily módon kétszeres személyi Jövedelemhez jutnak. E lapban egyébként az ötök kifigurázzák az Újvidéki Televízió egyik-másik adását, és ezért – idézem a határozatot – meg kell védeni az Újvidéki Rádió-Televízió tekintélyét.
A Vjesnik című zágrábi lap szerint működésbe lépett az a terv, amellyel eltávolítanak mindenkit, aki nem úgy gondolkodik, mint a mai vajdasági sajtóirányítók. A Panoráma forgatócsoportja ellátogatott Újvidékre, a Napló szerkesztőségébe.
Panoráma: Hogyan is történt ez a kirúgatás, hogyan kezdődött az öt kolléga kálváriája pontosan egy héttel ezelőtt?
Keszég Károly (volt tévé-szerkesztő): Megkérdeztek bennünket a jövő heti tervekkel kapcsolatban. Ezen a héten – most már ezen a héten vagyunk – lett volna a Jelen-lét című műsorunk, a művelődéspolitikai jellegű magazinműsor. Nagyon szépen elmondtuk, hogy mit tervezünk. Kedélyesen elbeszélgettünk – félóra múlva kirúgtak bennünket. Groteszk, abszurd dolog, drámaírók pennájára való.
Csíkos Zsuzsa (volt tévé-kommentátor): Sohasem hittem volna, nem mertem hinni, hogy ez a hatalom eddig merészkedik, hogy mindenféle törvényes indoklás és törvényre való hivatkozás nélkül egyszerre elbocsásson öt embert.
Panoráma: Lehet, hogy a tévés főnökök érvelésének van valami tárgyi alapja, nevezetesen talán tilos itt hetilapnál, folyóiratnál maszekolnia annak, aki a televízió munkatársa?
Balázs Attila (volt tévé-szerkesztő): Nálunk az egész országban általános gyakorlat, hogy az újságírók nem csak egy helyre dolgoznak, nem csak egy helyre írnak, hanem még számtalan egyéb helyre, amennyire győzik. Tehát nem egyedülálló példa sem a mi szerkesztőségünkben, sem az egész tévében, hogy még egyéb helyeken dolgoznak emberek és bizonyos tiszteletdíjra meg egyebekre tesznek szert.
Panoráma: A munkatörvénykönyvnek mi köze van ehhez az eljáráshoz?
Németh Árpád (a Napló egyik alapítója): Az eset után természetesen azonnal konzultáltunk ügyvédünkkel, aki egyébként egy finom úriember, és aki azt mondta, hogy ez tiszta fasizmus. Tudniillik ennek a határozatnak semmilyen jogalapja nincs. Ez egy teljesen illegális papír, úgyhogy mi egyfelől azonnal föllebeztünk, másrészt pedig ügyvédünk azonnal bűnvádi eljárást indított az aláírók, a határozat három aláírója: a vezérigazgató, a vezérigazgató-helyettes és a tévéigazgató ellen.
Panoráma: Mi volt az elbocsátás igazi oka?
Csíkos Zuzsa: Lényegében a másként gondolkodók egy csoportját látják itt, akik – szerintem – csak formálisan kaptak azért fölmondást az Újvidéki Televízióban, mert egyrészt a Napló munkatársai, másrészt alapító főszerkesztője meg igazgatója. Mi tulajdonképpen, hogy így mondjam, még tavaly októberében kezdtük a harcot, amikor Fekete Elvirát nevezték ki oda főszerkesztőnek, aki kemény cenzúrát vezetett be abban a szerkesztőségben. Ezzel mi tulajdonképpen nem tudtunk egyetérteni. A független újságíró szervezet révén megpróbáltunk tiltakozó levelekkel a tartományi parlamenthez fordulni, de ez, sajnos, semmilyen eredménnyel sem járt.
Bódis Gábor (volt tévé-főszerkesztő – ma: a Napló főszerkesztője): A Naplót azért alapítottuk, mert úgy mértük föl, hogy az Újvidéki Televízióban nem lehet tárgyilagos újságírást folytatni. Az Újvidéki Televízió egyetlenegy párt érdekeit szolgálja ki cenzúráival...
Panoráma: Melyik pártét?
Bódis Gábor: A Szerb Szocialista Párt érdekeit szolgálta ki a választások előtt és a választások után is, sőt a cenzúra még fokozódik.
Panoráma: Ezek szerint a Naplóban végzett munkájuk nem ok, hanem ürügy. De mi a valódi ok? Lehet, hogy a fegyverszállítások kérdésében, a Kalasnyikov-ügyben vagy a szerb-horvát ellentétek ügyében olyan politikai vonalat vittek, amely keresztezi az Újvidéki Televízió mai politikai vonalát?
Keszég Károly: Nekünk nincsenek Kalasnyikovjaink, nekünk eszünk van, és megpróbáljuk azt használni. No meg pennánk van, amivel megpróbáljuk azt leírni.
Németh Árpád: Erkölcsösnek csak azt tartjuk, hogyha függetlenek vagyunk. Tehát akkor lehetünk hivatásos újságírók, ha nem vagyunk egyetlen párt tagja sem.
Panoráma: És szemben állnak a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségével?
Németh Árpád: Ezt nem mondanám. Inkább azt mondom, hogy megpróbálunk tárgyilagosan írni mindenkinek a cselekedetéről, tettéről.
Fekete Elvira, aki ma a magyar tévéműsorokat irányítja, tavaly októberben már fogadta a Panorámát. Már akkor is sokat bírálták és természetes, hogy most, amikor nagyon forró lett körülötte a levegő, meg akartuk hallgatni őt, a tisztogatás asszonyát, hiszen azt hallottuk, hogy a televízióban újabb elbocsátások várhatók Belgrádban, Kosovóban és másutt, és mindenütt a Szerbiában kormányzó párt egyeduralma a cél. Föl is hívtuk Fekete Elvirát, ő nem oszlatta el aggodalmunkat, de nem is volt hajlandó nyilatkozni. Közölte: hosszú beszélgetésünkből csak annyit szabad megemlíteni, hogy Fekete Elvira megtagadta az interjút.
Ezután a tartományi kormány impozáns palotájába mentünk, hiszen telefaxon még Budapestről jó előre interjút kértünk a tartomány tájékoztatási titkárától, Milan Lučić úrtól. Ő nem ért rá. Helyettese, Vlaovics József, szintén nem nyilatkozott, hanem ehelyett átnyújtott nekünk egy gépiratot, amely a hivatalos álláspontot tartalmazta. Vlaovics úr civilben nem más, mint Fekete Elvira férje, tehát a kör bezárult.
De mi is az a hivatalos álláspont? Az, hogy nincs tömeges elbocsátás, ilyesmi nem is várható, és ami történt, annak oka a munkahelyi szisztematizáció, a munkaszervezés, a munkaerő-felmérés. Ezt nem veszi készpénznek a szerb parlament számos tagja.
Panoráma: Ön szerint törvényes volt ez az eljárás?
Petar Petrović (a szerb parlament tagjak Nem, nem hiszem, hogy törvényes lett volna, mivel a határozat amellyel a döntést hozták egyetlen részben sem utal törvényre, törvényes előírásra.
Panoráma: Tehát a döntés politikai célokat szolgál?
Petar Petrović: Az a magyarázat amelyet adtak vagyis a határozat amely elrendelte az újságírók elbocsátását, lényegében arra vall, hogy a dolognak politikai háttere van, mégpedig az, hogy itt lényegében másként gondolkodókról van szó. E pillanatban mi annyit tudtunk csinálni, hogy felhívást szövegeztünk meg. A szerb parlamenten belül a kulturális és tájékoztatási bizottságban azzal a követeléssel álltunk elő, hogy vizsgálóbizottságot kell alakítani, amely ezt az egész ügyet az öt újságíró elbocsátását kivizsgálja, tisztázza, és utána tájékoztatja a szerb parlamentet.
Csíkos Zuzsa: A végén még egy mondat erejére visszatérve ötünkre, azt hiszem, hogy a hatalom elvakult intézkedésének következménye esetünk. A Naplóban azt üzentük, hogy visszatérünk még. Én nagyon remélem, hogy sikerül.
* (A Sugár András által készített riportot a Magyar Televízió Panoráma című műsorában sugározták 1991. március 1-jén)
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A márciusi ifjak
Az etnikai és vallási különbségek szemükben semmit sem számítottak. Valamennyien polgárnak, éspedig egyszerre magyar és világpolgárnak >
Találkozás Mengelével Auschwitzban – egy hiteles szemtanú
A The Times páratlan kortörténeti dokumentumnak minősíti azt a naplót, amelynek legfontosabb részét Auschwitzban, titokban írt >
A második világháborút a zsidógyűlölet okozta
Yehuda Bauer, aki egyben a Yad Vashem tudományos tanácsadója, élesen bírálja, hogy Közép- és Kelet-Európában kiforgatják >
Puskás fizette a szurkolókat
– Nem értelek, Öcsi- jegyezte meg Papp. Te azért panaszkodsz, hogy alig hallasz magyar szót Spanyolországban. >
Ezen a napon
63 évvel ezelőtt, ezen a napon, így kezdődött az a történet, amelyet 60 évvel később "Valahogy >
A nyilvánosságban megélt élet – Rajk László (1949-2019)
Amikor Rajk Lászlóval 2002-ben az utolsó interjút készítettem édesanyjáról, Rajk Júliáról szóló életrajzi kötetemhez, búcsúzásnál megígértem >
Június 28. Versailles
Magyarországra nézve hátrányos (trianoni) békeszerződés előreprogramozott volt. De nemcsak erről hallgat a magyar történelemírás. Hiszen a >
Az „anyások” közutálat tárgyai lettek
1938. november 11-én 11 órakor az egész országban megszólaltak a harangok, megállt a forgalom, két percre >
„Ez nem az én forradalmam”? – Ady Endre és az őszirózsás forradalom
Alighogy Ady Endre 41 évesen elhunyt a városligeti Liget Szanatóriumban, megkezdődött – és majd az 1920-as >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
A magyar lány, aki az albánok Sisije akart lenni
„Aztán találkoztam a királlyal, és mint a mesékben, meglátni és megszeretni valójában csak egy pillanat műve >
Odbijen predlod ya rehabilitaciju Tibora Kiša: Nije nevina žrtva partizana
Vrbašanin Tibor Kiš, nekadašnji visoki činovnik šećerane u Vrbasu i "turanjski lovac", čiju je rehabilitaciju osporavala >