Ma Gábor, Karina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
Boszorkányperek Németországban
A németországi boszorkányperek jogtörténeti jellemzői A rengeteg ártatlan emberi életet követelő boszorkányperek tipikusan az újkori Európa, méghozzá >
Budapesti fotók a harmincas évekből
Frank Csontos gyűjtötte össze a megsárgult fényképeket. Érdemes összevetni, mi változott (vagy nem változott) az eltelt >
Boszorkányper Magyarországon
A szegedi boszorkányper 1728/29 „De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat” [1] – olvassuk Kálmán >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
Fejezetek a vajdasági zsidók történetéből (8.)
MINJÁN – (héber, a. m. szám) 13 évesnél idősebb férfiakból álló tízfős csoport – ennyi jelenlevőre >
Székely Éva esete a kétféle szemű nyilassal
Székely Éva, a legendás úszóbajnok 85 éves. Életrajza szerint: „Az apukám Erdélyből jött, az anyukám >
Kormányrendelet
Dr. Szórád gyűjtéséből származik a kormányrendelet, amelyiknek szöveghű leiratát itt tesszük közzé. A dörgedelmes dokumentum több mint fél >
Budapest, 1936
A svéd közszolgálati tévé archívumában egy több mint hetvenéves, a magyar székesfővárost bemutató turisztikai filmet őriznek. >
A porcelán unikornis
A porcelán unikornis az amerikai Keegan Wilcox rendezésében nyerte el a legjobb rövidfilm díjat. >
A magyarok hullottak, mint a legyek
Amint azt egy korábbi írásunkban már megígértük, az e-novine engedélyével teljes egészében közöljük Bojan Tončić >
Így kezdődött...
Kicsit megsárgult már... de olvasható még mindig. Nemrég lett nagykorú, tavaly töltötte be a tizennyolcadikat. >
Egy vajdasági magyar menekült naplójából
Stoppolok. Felvesz egy férfi. Beszélgetünk. Állandóan a zsebében hordja az útlevelét és némi készpénzt, hogy „ha úgy adódik”, bármikor gyorsan át tudja lépni a határt.
A benzinhiány
Ez már szinte szokványos történet, gondolom magámban. „És a padlásra is bekészítettem már tíz liter benzint" – mondja. Ez is érthető, elvégre benzinhiány van. „Ha úgy adódik, felgyújtom" – szólal meg rövid szünet után –, „az én házamba nem fog beköltözni senki idegen."
Milošević és én
Amíg mentünk ki a határra, és az ottani várakozás hosszú órái alatt is, szorongásaim ellenére, egyfajta megelégedettség töltött el. Azért mégiscsak okos ember vagyok én. Sőt! Független gondolkodású, önálló tettekre és elhatározásokra képes egyéniség! Lám, most is! Az volt a szerb elnök célja, hogy én is a katonája legyek egy olyan háborúban, mely szerintem csakis a hódító jelzőt érdemelheti ki, de én túljártam az eszén, és inkább elmenekülök, még annak az árán is, hogy esetleg katonaszökevénynek nyilvánítanak. Ez azért már bátorság! Hogy is mondta Fromm? Az az egyéniség, aki a kellő pillanatban ki tudja mondani a NEM szót És én nem kisebb embernek mondtam ezt, mint a szerb köztársaság elnökének, akinek bizony nagy hatalom összpontosul a kezében! (És egyéb magasröptű gondolatok.)
Abban a pillanatban, hogy átléptem a határt, már tisztán és világosan láttam, hogy pont fordítva történt, ő vert át engem. Kizavart a házamból, a városomból, az országomból, méghozzá perfid módon, egyetlen puskalövés vagy bármi más közvetlen fenyegetés nélkül. Egyszerűen rám ijesztett. És van egy olyan érzésem, neki teljesen mindegy, hogy én a frontra mentem-e, vagy éppen külföldre szöktem. Ő elégedett.
Erzsike néni és Kadijević
Erzsike néni, aki befogadott, rokonom. Tudni kell, hogy a rokoni kapcsolat ellenére személyesen csak most találkoztuk, hogy a körülmények rákényszerítettek. Tehát gyakorlatilag idegen emberek voltunk egymás számára. Már jöttöm előtt is öten éltek abban a szerény, csendes és rendezett családi házban, melyet pár nap óta otthonomnak nevezek. (Három hónappal ezelőtt barátommal – ő most Bécsben van – nyakunkba akasztottuk hátizsákunkat, és nekivágtunk Európának. Éjszakáinkat vonatban vagy egy-egy ifjúsági hotelban töltöttük. Ezek a szálláshelyek aztán – általában egy vagy két éjszakát aludtunk ezekben a hotelokban – rendre otthonainkká váltak. Ha belefáradtunk a városnézésbe, mentünk „haza”, azaz a hotelba. Így vált „otthonom”-má például a brüsszeli vagy az amszterdami ifjúsági hotel, ahol mindössze pár órát töltöttem. OTTHON, HAZA – az ember egy percig sem tud élni ezek a fogalmak nélkül.
Annak ellenére, hogy hatodikként érkeztem a néniékhez, megérkezésem első napjától kezdve külön szobában alhatok. És ez csak a bevezetője a figyelmességek, kedvességek és jótétek állandó sorozatának, melyektől újra és újra meghatódok. Erzsike néni mindennap megkérdezi, hány órára kérem az ebédet (a mennyiség és a minőség akár egy külön írás témája is lehetne). A kávét már nem is kérdezi, csak hozza. Újabban tejszínhabbal. Esténként a városban találkozom a barátaimmal. Szinte mindenki itt van most, és a gyakran késő éjszakába nyúlnak a beszélgetéseink (melyek során mindhiába próbáljuk megmagyarázni egymásnak a megmagyarázhatatlant). Amikor hazaérek (igen, haza!), a szobám asztalán vár a vacsora. Reggel, ha felkelek, és kilépek az ajtón, a küszöbön ott az aznapi újság. És persze, még nem említettem, használhatom a kerékpárjukat, elhalmoznak buszjegyekkel és cigarettával…
Honnan ennyi jóindulat, ennyi önzetlenség, segítőkészség, ennyi előlegezett bizalom ebben a törékeny kis asszonyban egy számára ismeretlen ember iránt? Honnan ennyi erő, jóság, honnan a szeretet, mely csak adni kíván, és nem vár vissza semmit? Nézem ezt a nénit, én, aki csak pár napja jöttem el egy olyan őrült világból, ahol a tegnap még egymáshoz kávézni járó szomszédok ma bombákat dobálnak egymás házára, és mérhetetlenül üresnek, szegénynek, kiégettnek és öregnek érzem magam. Őt nézve és mellette élve kezdek újra hinni abban a szinte szentimentálisan hangzó tételben, hogy a szeretet a legnagyobb erő a földön. Erzsike néni oázist teremt maga körül, melyben éjjel-nappal süt a nap, melynek neve: Jó.
És hogy mit keres itt Kadijević neve? Az ember akarva-akaratlan is igyekszik mindennek megkeresni az ellentétét. A fehér csak a fekete által kap értelmet. Csak a végletek ismeretében tudjuk beskálázni a világot. Erzsike néni ellentétét keresve villámcsapásként hasított belém ez a név. Azé az emberé, aki mindössze pár órával azután, hogy kézjegyével látta el a ki tudja, hányadik tűzszüneti egyezményt, megparancsolta vagy jóváhagyta (teljesen mindegy) Zágráb bombázását. Nem Zágrábon van a hangsúly, hanem a bombázáson. (Vajon hány Erzsike néni él Zágrábban?) Ha egy faluszéli öreg tanya bombázását rendeli el (vagy hagyja jóvá), ahol esetleg csak egy magányos aggastyán él, a bűne előttem akkor sem kisebb.
Kadijević jellemzését már nem vállalom. De nem is kell. Ennyi is elég ahhoz, hogy ki-ki levonhassa a tanulságot emberről és emberségről, életről és erkölcsről, jóról és rosszról, erőről és gyengeségről. Sajnos, tudom, kettejük közül melyiknek van több esélye arra, hogy emlékművet állítsanak neki.
Például X. Y.
X. Y. ugyanabból a városból való, mint én. A „boldog békeidők”-ben, még otthon, mikor nagy ritkán egymásba botlottunk, futólag és felszínesen egymásra néztünk, köszöntünk, és mentünk tovább, ki-ki a maga dolgára. Csak nagyon távolról ismerjük egymást. Nem óvatosságból vagy a titoktartás miatt nem nevezem meg emberemet, egyszerűen csak nem tudom a nevét.
Ma találkoztam vele az utcán, üdvözöltük egymást, mintha otthon lennénk, aztán továbbmentünk. Az a röpke pillanat azonban, amíg összenéztünk, az a villanás, amíg a szemeink találkoztak, merőben más volt tartalmában, minőségében, mélységében. Sok minden belefért abba a másodpercbe. Az első tized másodperc természetesen az örömmé volt. Ismerős! Ismerős arcra bukkantunk a számunkra idegen városban. Tehát vannak sorstársaink. Nem vagyunk egyedül! Legelső reakciónk tehát az érzések birodalmába tartozik. A második azonban még ennél is több, ennél is tartalmasabb. Ez már az ész, a kimért racionalitás, a józan világnézet közlésének és kicserélésének perctöredéke. X. Y. történetesen szerb nemzetiségű, ami jelen esetben fontos, mert azzal, hogy ő szerb, és most itt van, köszön nekem, rám néz, és a szemével épp közli velem felfogását a világról és véleményét a politikáról; azzal egyúttal azt is bizonyítja, hogy ez a háború sem nemzet és nemzeti hovatartozás kérdésessége miatt dúl (mint ahogyan a többi sem), hanem sokkal inkább az ész, pontosabban az esztelenség miatt. Második pillanatunk tehát az egyetértő fejbólintás pillanata. De az ember, bárhol van is, megmarad önmagának, azaz gyarló lénynek. Harmadszorra már egy kis kárörömet vélek felfedezni X. Y. szemében, nemkülönben a sajátoméban. Lám, lám, te is ide jutottál, mondjuk egymásnak. Hisz otthon biztosan voltak mindenféle különbségek köztünk, valamiért irigy voltam rá, vagy ő irigyelt engem, és egészen biztos, hogy mind-ketten irigyeljük azokat, akik otthon maradtak. De most itt vagyunk, elmosódtak a különbségek köztünk, egyek vagyunk: hazátlanok, levegőben lebegők, menekültek. És ebből már következik is egymásra pillantásunk újabb színfoltja: a bizonytalanság.
Képzeletben rengeteg kérdést teszünk fel egymásnak villámgyorsan: Te miért? Kaptál? Itt mit csinálsz? Albérletben? Rokonoknál? Mennél már vissza? Nem félsz?
Az utolsó érzés, amire még jut időnk, hogy megosszuk egymással a szomorúságot. Hisz nem természetes dolog ez. Mesterkélt. Kierőszakolt. Az, hogy mi, itt és most így találkozzunk.
De már vége is. Megyünk tovább, ki-ki a dolgára. Valahová…
Adalék a vajdasági magyar menekült lélektanához
Átjöttünk, mert féltünk. A behívótól, melyet még nem kaptunk meg. Most itt vagyunk, külföldön. Eleinte a cukrászdában találkozgattunk. Azt mondták, vigyázzunk, mert ott spiclik is meg szoktak fordulni. Otthoni belügyesek figyelik, ki szökött át. Egyikünk sem látott ott spiclit, de féltünk, s inkább egy kocsmában találkoztunk. Úgy láttuk, már ott is gyanús alakok fordulnak meg, tehát már oda sem járunk. Félünk. Ha pedig ma éjszaka egy kíváncsi leskelődő esetleg bekukkant majd a zsalugáter résein a szobámba, akkor holnap majd elköltözők innen. Hátha spicli volt. Azt hiszem, minket már az Északi-sarkról is el lehet üldözni. Pontosabban nem is kell üldözni bennünket elég, ha már ketten vagyunk.
Akkor egyikünk majd azt fogja mondani a másiknak, hogy épp tegnap látott errefelé kószálni egy spiclit. És tovább mennénk. Félünk.
Tíz napja vagyok itt. Elég volt. Haza kell mennem. Amit a többiekkel együtt csinálok, az játék. Megint csak játék. Hazug játék. Most épp emigránst játszunk. Menekültet. Ezt a tíz napot éppen leélhettem volna otthon is, és ha például ma jöttem volna át, semmivel sem lennék előbbre vagy hátrább. De nem csupán erről van szó. Eljönni ide úgy, hogy ezzel megoldatlan (megoldhatatlan) kérdések özönét zúdítom a befogadó országra, a befogadó városra és a befogadó rokonokra, és eljönni onnan (hazulról) úgy, hogy ezzel ismét csak megoldhatatlan kérdéseket hagyok magam mögött (sőt: teremtek), semmiképpen sem lehet megoldás. Még mindig úgy érzem, hogy nem a fizikai veszélyeztetettség miatt jöttem át, hanem azért, mert így próbáltam elmenekülni önmagam megoldatlan problémái elől, amelyeket nem is annyira a háború, mint én saját magam teremtettem. Kalandorság, menekülés (de nem az érzékelhető háború, hanem a lelkem láthatatlan háborúja elől), tehetetlenség, az elveszett paradicsom megtalálásának illúziója, gyökérteIenség, kiugrás a mindennapos kötelezettségek malomkerekei közül – mindez közrejátszott a „menekülésem”-ben. A magam nevében beszélek, de elnézve a barátaimat, úgy vélem, a felsorolt tünetek általánosíthatók. A háború csak alibi számunkra. Azért is nem tudunk (és itt már nyugodtan beszélhetek többes számban) máshol gyökeret verni, teremteni, tenni valami okosat és értelmeset, mert tudatosan vagy tudatlanul, de mindannyian érezzük ennek a „menekülés”-nek a megalapozatlanságát, a valódi érvek hiányát.
Még hogy elzavartak bennünket otthonról! Ugyan ki zavart? Repültek már bombák a fejünk felett? Kaptunk már legalább behívót? Nem, még azt sem. De ha így lenne, akkor is felmerül a kérdés: a szökés lenne a megoldás? Ki fog törődni megöregedő és magatehetetlen szüleinkkel? Ki fogja felnevelni a gyerekeinket? Igaz, tőlünk 200 kilométerre háború folyik, és már tőlünk is vittek el embereket a frontra, de ez már elegendő ok arra, hogy elhagyjuk a feleségeinket? A szeretőinket? A barátainkat? A városunkat, a kedvenc kocsmánkat? Nem épp most kellene otthon maradnunk, és épp nekünk, életerős fiatalembereknek, hogy védelmezzük mindazt, amiből lettünk?
Úgy érzem, és be kell vallanom, az, hogy most itt vagyok és nem otthon: gyávaság, gerinctelenség, nemtelenség, hazugság.
Epilógus
Újra csak rossz hírek. Holnap megyek haza, de már ma jelentkeztek a gyomorgörcseim. Félek. De jó lenne egyszerűen csak békében élni.
Kommentek
Péter,
Meg van az írásod, és erre valóban büszke lehetsz
mint ahogy én is az vagyok rád.Örülök,hogy anno a
suliban találkoztunk.
Sáfrány F.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A márciusi ifjak
Az etnikai és vallási különbségek szemükben semmit sem számítottak. Valamennyien polgárnak, éspedig egyszerre magyar és világpolgárnak >
Találkozás Mengelével Auschwitzban – egy hiteles szemtanú
A The Times páratlan kortörténeti dokumentumnak minősíti azt a naplót, amelynek legfontosabb részét Auschwitzban, titokban írt >
A második világháborút a zsidógyűlölet okozta
Yehuda Bauer, aki egyben a Yad Vashem tudományos tanácsadója, élesen bírálja, hogy Közép- és Kelet-Európában kiforgatják >
Puskás fizette a szurkolókat
– Nem értelek, Öcsi- jegyezte meg Papp. Te azért panaszkodsz, hogy alig hallasz magyar szót Spanyolországban. >
Ezen a napon
63 évvel ezelőtt, ezen a napon, így kezdődött az a történet, amelyet 60 évvel később "Valahogy >
A nyilvánosságban megélt élet – Rajk László (1949-2019)
Amikor Rajk Lászlóval 2002-ben az utolsó interjút készítettem édesanyjáról, Rajk Júliáról szóló életrajzi kötetemhez, búcsúzásnál megígértem >
Június 28. Versailles
Magyarországra nézve hátrányos (trianoni) békeszerződés előreprogramozott volt. De nemcsak erről hallgat a magyar történelemírás. Hiszen a >
Az „anyások” közutálat tárgyai lettek
1938. november 11-én 11 órakor az egész országban megszólaltak a harangok, megállt a forgalom, két percre >
„Ez nem az én forradalmam”? – Ady Endre és az őszirózsás forradalom
Alighogy Ady Endre 41 évesen elhunyt a városligeti Liget Szanatóriumban, megkezdődött – és majd az 1920-as >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
A magyar lány, aki az albánok Sisije akart lenni
„Aztán találkoztam a királlyal, és mint a mesékben, meglátni és megszeretni valójában csak egy pillanat műve >
Odbijen predlod ya rehabilitaciju Tibora Kiša: Nije nevina žrtva partizana
Vrbašanin Tibor Kiš, nekadašnji visoki činovnik šećerane u Vrbasu i "turanjski lovac", čiju je rehabilitaciju osporavala >