Ma Brigitta, Placida, Etel, Gitta névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Szerbiában 10 éve csorbítják a politikai jogokat és a polgári szabadságjogokat!
A Freedom House szakértője azt is mondta, hogy „most Szerbiában fennáll a valós félelem attól, hogy valamiféle megtorlás következik, ha a kormánnyal szemben erőteljes szembenállás történik”.
Az amerikai szervezet jelentése az elején megállapítja: „Szerbia parlamentáris demokrácia, vetélkedő többpárti választásokkal, de az utóbbi években a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) állandóan megsérti a politikai jogokat és a polgári szabadságjogokat, nyomást gyakorolva a független médiára, a politikai ellenzékre és a civil társadalmi szervezetekre”. Bozóki Antal:
A kilencvenes évek háborúja még tart, azok pedig, akik folytatják, úgy tűnik, ebből bizony kényelmesen és nagyon jól megélnek. [Rat iz devedesetih još uvek traje, a oni koji ga vode, izgleda, od toga i te kako ugodno i dobro žive.]
Grigorije püspök
Demokrácia mindaddig nem lesz, amíg egy ember akarata és szeszélye Szerbia alkotmánya felett lesz. [Neće biti demokratije dokle god volja i hir jednog čoveka bude iznad Ustava Srbije.]
Janković, Vladeta
Február 22-28.
Ritka a fegyveres incidens nélkül nap
A Kiskaliberű és Könnyű-fegyverek Délkelet-Európai Ellenőrzési Központjának (SEESAC) 2023 utolsó negyedévi jelentése szerint, Szerbiában az év októberétől decemberéig 113 fegyveres incidens volt. Ha figyelembe vesszük, hogy az előző negyedévben 104, az év első három hónapjában pedig 97 ilyen incidens volt, akkor enyhe növekedés látható. Éspedig abban az évben, amelyben két tömeggyilkosság is történt, amelynek áldozatai többségükben gyerekek és fiatalok – írja a Danas.
A fegyveres incidensek jelentős száma (32) akkor történt, amikor a rendőrség valakitől elvette az illegális fegyvert. A polgároktól a tavalyi év utolsó negyedében a legtöbb esetben pisztolyt (9), robbanóeszközt (4) és puskát (2) vettek el.
Különös aggodalmat mégis az kelt, hogy októbertől decemberig 35 fegyveres incidens történt (11 fegyveres rablás és hét eset a szervezett a bűnözéssel összefüggésben), ami jelentős növekedés az előző év többi negyedévéhez viszonyítva, amikor ez a szám egyikben sem haladta meg a 25-öt.
– Ha valamilyen vigaszt jelenthet, a fegyveres incidensek tekintetében Szerbia mégsem a legrosszabb a régióban. A legutóbbi jelentés szerint, ebben a kategóriában Koszovó konkurencián kívüli, ahol a tavalyi év utolsó negyedévben 268 fegyveres incidens volt, majd Észak Macedónia következik 145-el – közölte február 25-én a belgrádi napilap.
Az N1 február 28-ai cikke szerint „az elmúlt két hétben szinte nem volt olyan nap, amikor Szerbiában nem történt olyan incidens, amelyben valamilyen hideg-fegyvert, vagy éppen lőfegyvert használtak volna”.
– Szerbia Montenegróval együtt harmadik a világon a 100 főre jutó fegyverek számát illetően. Száz polgárra ugyanis 39 fegyver jut – derült ki a svájci Small Arms Survey 2018-as kutatásából. Abszolút számokban ez – a kutatás szerint – 2.700.000 fegyvert jelent, ebből 1,5 millió nem bejelentett.
A ranglistán az Egyesült Államok szerepel az első helyen, ahol 100 lakosra 120 fegyver jut, a második Jemen 53 fegyverrel, ami érthető is, a polgárháború miatt.
A svájci kutatást Szerbiában számos kritika kísérte. Sok a találgatás is, mivel a hivatalos szervek ilyen adatokat eddig nem közöltek. A 2023. májusi tragédiák után arról számoltak be, hogy „a polgárok és jogi személyek tulajdonában valamivel több, mint 766.665 fegyver volt”.
A szerb kormány intézkedései nyomán a fegyverek száma „171.785-el csökkent”. A május 8-ától június 30-ig tartó akcióban „108.883 fegyvert és robbanószerkezetet, valamint 4.243.139 lőszert is átadtak. Ez mellet 410.806 fegyverviselési engedélyt is felülvizsgáltak” – írja a Danas. Ezek a számok azt mutatják, hogy eddig ez volt a Belügyminisztérium legsikeresebb lefegyverzési akciója”. A lap arra következtet, hogy a polgárok ebben az akcióban azonban „a fegyvereknek csak a 10 százalékát szolgáltatták be”.
A Belügyminisztérium tavalyi nagy akciója alatt a polgárok „sok fegyvert beszolgáltattak” ugyan, de „az illegális fegyverkezés továbbra is jelen van az országban és nagy kérdés, hogyan lehet azt felszámolni”. Hogy valójában mennyi fegyver maradt a polgároknál, azt azonban senki megbízhatóan nem tudja.
Február 29.
Tíz éve csorbítják a politikai jogokat és a polgári szabadságjogokat
A Freedom House, a demokrácia, a politikai és emberi szabadságjogok helyzetének kutatásával foglalkozó New York-i non-profit civil szervezet 2023-as évre vonatkozó jelentése szerint az emberi jogok területén Szerbiában a legnagyobb a hanyatlás Európában, közölte Alexandra Karppi, a szervezet balkáni szakértője.
– Nemcsak a Nyugat-Balkánon és nem csak globálisan, hanem Európában is Szerbia volt a vezető sajnos a polgári jogok és szabadságjogok csökkenése tekintetében – nyilatkozta az Amerika Hangjának (VoA).
Szerbiában már 10 éve folyamatosan csökkennek a szabadságjogok, így a Freedom House legújabb listáján „a félig szabad”-nak minősített Szerbia 57 ponttal (a 100 lehetségesből) a 114. helyre került (a világ közel 200 országa közül).
Szerbia ezúttal három ponttal esett vissza, így összességében azon országok első felébe került, ahol a demokrácia folyamatosan hanyatlott az elmúlt évtizedben, jegyzi meg a Beta hírügynökség. A politikai jogok értékelésekor 18-at kapott (a 40 lehetségesből), a szabadságjogok értékelésekor pedig 39-et (a 60-ból). Az internet szabadsága tekintetében 71 pontot szerzett (a 100-ból).
Alexandra Karppi azt mondta, hogy a választások is a ranglistán való hanyatlás „részét képezik.
– Visszaesését láttunk az ellopott választások miatt is és annak a lehetőségét, hogy befolyásolták az eredményeket a kulcsfontosságú választási versenyben, mint például Belgrádban. Vegyék tekintetbe, az ilyen manipulációk ára, hogy veszélyeztetik a polgárok képességét, hogy kifejezhessék a problémáikat, és hogy részt vegyenek a demokratikus folyamatokban. A hanyatlásnak ez volt az egyik oka, de Szerbiai összesen három pontot vesztett, ami nagyon jelentős – mondta Karppi.
A szakértő szavai szerint a hanyatlási tényezők közé tartozik „az átláthatóság csökkenése az utóbbi néhány évben”.
– A nyilvánosságnak nincs többé lehetősége a beszerzésekkel, az infrastrukturális projektekkel és más gazdaságfejlesztési politikákkal kapcsolatos információkhoz való hozzáféréshez – mondta Karpi, és hozzátette, hogy Szerbia hanyatlásának harmadik tényezője a politikai viták csökkenése, ami az ellenzéki politikusok és a rezsim más bírálói brutális lekicsinylésének következménye, valamint az ellenzéki személyek követésének leleplezése.
A Freedom House szakértője azt is mondta, hogy „most Szerbiában fennáll a valós félelem attól, hogy valamiféle megtorlás következik, ha a kormánnyal szemben erőteljes szembenállás történik”.
Az amerikai szervezet jelentése az elején megállapítja: „Szerbia parlamentáris demokrácia, vetélkedő többpárti választásokkal, de az utóbbi években a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) állandóan megsérti a politikai jogokat és a polgári szabadságjogokat, nyomást gyakorolva a független médiára, a politikai ellenzékre és a civil társadalmi szervezetekre”.
Következő cikk: Macron erős jelzése a világ összes asszonya számára
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >
A legújabb álarc a tudomány álarca
Gombamódra szaporodnak az egyetemi életen belül használatos doktori címmel dicsekvő politikusok. Habermas vagy Derrida még a >
A tanulóifjúság politikai indoktrinálása az Európa Kollégiumban
Juhász Bálint is a Pásztor István közösségre káros politikáját képviseli. A Kollégiumban mondott beszédében azt hangoztatta >
VMSZ-es diktatúra ez a javából!
II. Pásztor tevékenységéből látszik, hogy a magyar közösséggel kapcsolatos minden területet, minden témát egyedül akar intézni. >
„Erős tartományi csapat”?
Amikor a jogállam még működött, a közigazgatásban való munkavégzés szakmának, hivatásnak számított. Most már még az >
MEGRENDEZETT SZÍNJÁTÉK
A felújított szabadkai vasútállomás november 24-i megnyitóján – amelyen Aleksandar Vučić elmondása szerint Orbán Viktor magyar >
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, >
Sorkatonaság, figyelemelterelés, elvándorlás…
"Ha nem akarod, hogy éhen haljon a családod, akkor elindulsz külföldre, ha nem akarsz bevonulni egy >
Megrendelt VMSZ történelem
Idővel meg kell azonban majd a történészeknek, politológusoknak írni egy másik könyvet is, amelyik tárgyilagosan mutatja >
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a >
NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]
Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >
A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)
A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt >