Ma Petra, örs névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„Nem konfrontálódunk, együttműködünk”
„A szó elrepül, az írás megmarad”!
Különösen groteszkül hatnak és nevetségesen hangzanak Pásztor szavai, miszerint pártja „továbbra is meg akarja őrizni önállóságát, nem szeretne kiszolgálója lenni sem az anyaországi, sem a szerbiai hatalmi központnak”. Ez esetleg csak önámításnak jó! Pásztor irányításával a VMSZ magyar-szerb vegyes párttá alakult, s ezzel elvesztette a magyar érdekvédelmi kapacitását, a SNS-vel való szövetségre lépéssel pedig az önállóságát. Mikor foglalt állást a Vučićtyal való „egyeztetés” nélkül a magyar közösség ügyében? Mikor szavaztak a VMSZ képviselői a szerb képviselőházban a haladó párti javaslatok ellen? Pásztor és a VMSZ minden tekintetben a Fidesz és a SNS politikájának a „kiszolgálója”, vazallusa/szolgája lett! Lehet ezt, persze, tagadni, de a tények önmagukért beszélnek. Bozóki Antal:
A nyájnak nem jó, ha a pásztora birka.
Johann Wolfgang von Goethe
Kevés embernek, még kevesebb pártvezérnek, állami tisztségviselőnek adatik meg, hogy rendszeresen szerepeljen, állandó műsora legyen a médiában. Ezek közé tartozik Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország c. műsorában szerepel gyakran (eddig 83 alkalommal), valamint Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a Tartományi Képviselőház elnöke, aki keddenként a Szabadkai Magyar Rádió (SZMR) Napindító című műsorának „vendége”.
A délvidéki/vajdasági (és bizonyára a magyarországi) ellenzéki vezetők a hatalmi pártok által ellenőrzött közszolgálati médiában esetleg csak elvétve, a választási műsorokban, vagy rendkívüli események kapcsán nyilatkozhatnak, mondhatják el véleményüket (jó ha egy percben).
Június 21-én, pártja alapításának 28. évfordulójáról szólva, a Véemesz házi-rádiójának is nevezett SZMR műsorában Pásztor hangoztatta, hogy „folyamatosan megtudott újulni, képes volt erősödni, s végig a magyar közösség érdekeit képviselve, nem tért le útjáról a VMSZ”.
„Mint mondta, a párt a szükséges csatákat is megvívta, gyengíteni próbálták, de a szervezet ma is a közösség erős képviseletét jelenti, s ennek fényében készül politizálni a jövőben is: továbbra is a parlamenti többségnek, a kormánynak a része kíván lenni”, olvasható a Magyar Szó nevű ugyancsak véemeszes pártlapban közölt írásban.
– Nem kívánunk miniszteri tisztséget magunknak, viszont azokban a minisztériumokban, amelyekben most is jelen vagyunk – ez összesen hét tárcát jelent –, szeretnénk megtartani az államtitkári pozíciókat. Ezek azok a minisztériumok, amelyekről meggyőződésünk, hogy az érdekérvényesítés szempontjából, a vajdasági magyar emberek érdekérvényesítése szempontjából különösen fontosak – fogalmazott Pásztor.
„Arról is beszélt, hogy prioritásainkat továbbra is itt kell megfogalmaznunk, s ehhez kérhetjük az anyaország támogatását, de a szerb állam hozzájárulását is, hiszen itt számítunk adófizetőknek. Mint mondta, a párt továbbra is meg akarja őrizni önállóságát, nem szeretne kiszolgálója lenni sem az anyaországi, sem a szerbiai hatalmi központnak”, közli az említett napilap.
Pásztornak fontos lehet a médiában, így a rádióban való szereplés is, amivel Aleksandar Vučić szerb elnököt is utánozza, mert alkalma van elmondani mindazt, amit a magyar közösséggel közölni szándékozik. Más szóval, mond, amit csak akar, amit jónak tart. A szereplés/a forma fontosabb lett a mondanivalónál/a tartalomnál. Nem kell tartania az esetleges „kellemetlen” kérdésektől sem, mivel az alákérdezős újságírók ilyeneket meg sem mernek kockáztatni.
A pártelnöknek a Napindítóban elhangzott „magvas” gondolatait, üzeneteit aztán ismerteti a Pannon RTV, a Magyar Szó és (általában) a VRTV magyar szerkesztősége...
Olyan írást azonban még nem volt alkalmam olvasni, vagy műsort, látni, amelyben valaki elemezte volna Pásztor mondatainak, állításainak és meglátásainak a valóságtartalmát.
A dupla/double elnök az idézett műsorban, például, az állítja, hogy az utóbbi 28 évben (ebből több mint 15 éve Pásztor a VMSZ elnöke) pártja „végig a magyar közösség érdekeit képviselte”.
Mivel lett jobb a magyar közösség helyzete ez alatt az idő alatt? Van-e Pásztornak erről az állításáról valamiféle bizonyítéka? Egyáltalán milyen érdek az, amit Pásztor és pártja az utóbbi 15 évben képviselt? Minek alapján állítja, hogy az, amit a Véemesz vezetői és képviselői a különböző szinteken képviseltek az a magyar közösség érdeke (volt)? Egyáltalán ki az, aki meghatározta/meghatározza, mi a magyar közösség érdeke?
Annyit biztosan el lehet mondani, hogy az utóbbi 15 évben tudományos módszerrel a magyar közösség helyzetéről nem készült semmilyen tárgyilagos felmérés. Mindaz amit, Pásztor mond az a személyes véleménye, meglátása, ami többnyire köszönő viszonyban sincsen a valósággal. Csak a napi politikai érdekeket, a pártpropagandát és a valós, az egyre rosszabbodó gazdasági és politikai helyzetről való figyelemelterelést szolgálja. Ebben pedig a pártja által irányított és a Magyar Nemzeti Tanács által „alapított”sajtó csak segíti.
A kettős/Janus-arcú elnök nemzeti kisebbségi politikáját a „konfrontáció helyett együttműködés” parola határozza meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Pásztor Aleksandar Vučić szerb elnökkel személyesen egyezkedik a magyar közösséget érintő kérdésekről. Leegyszerűsítve: A VMSZ elnöke határozza meg/dönti el, hogy mi a magyar közösség érdeke. Anélkül, hogy erről bármilyen intézményes, társadalmi vagy szakmai párbeszéd lett/folyt volna. A közösség meg közben elfogy!
Azt mondja például, hogy „nem kívánunk miniszteri tisztséget magunknak, viszont azokban a minisztériumokban, amelyekben most is jelen vagyunk – ez összesen hét tárcát jelent –, szeretnénk megtartani az államtitkári pozíciókat”.
Pásztor (királyi) többes számban beszél ugyan, de nem mondja, kinek a nevében. Teheti ezt csakis a saját és a szűk környezete nevében, amit Pásztor Kft-nek is neveznek. A magyar közösség véleményét, de bizonyára még a párt tagságának a véleményét sem kérdezte a Szerb Haladó Párttal (SNS) való együttműködésről. Milyen eredményt hozott ez a közösség számára? Talán azt, hogy megtarthatta a Tartományi Képviselőház elnöki tisztségét és még néhány pártkatona számára zsíros fizetést biztosított?
A VMSZ – a kilencből öt köztársasági képviselőre fogyott képviselői csoport alapján – számíthat-e „hét államtitkári pozícióra”? Igen, de csak ha ebbe Vučić beleegyezik. Ezt a gyakorlatban „én támogatlak téged, te pedig engem”, de „más hátán való egyezkedési politikának” is lehet nevezni. Ez egyúttal a Vučić által képviselt retrográd (visszafelé haladó) politika maradéktalan támogatását feltételezi, ami – tudjuk – eddig a magyar közösség számára (finoman fogalmazva) általában nem volt előnyös. Pontosabban: Csak a Kft-hez és a holdudvarhoz tartozóknak biztosított előnyöket! Ennek a politikának lettünk/vagyunk a túszai.
Nem is az a lényegi kérdés, hogy mennyi államtitkára van a VMSZ-nek, hanem hogy mit tettek a közösség érdekében, hogyan érvényesítették „a vajdasági magyar emberek érdekeit”? Miben nyilvánul(t) ezt meg? A közösségben annyira „ismertek” az államtitkárok, hogy kérdés, egyáltalán mennyien tudnák elsorolni még a nevüket is.
Csonka Áron, a VMDK újonnan megválasztott elnökének facebook bejegyzése:
⭕ A felelősség elkerülhetetlen ❗⭕
◾P.I. két ok miatt nem akar minisztert adni az új szerb kormányba. Nem azért mert nincsen megfelelő káder, hanem:
1️⃣ Nehogy valaki is magasabb tisztséget töltsön be mint ő és ezáltal népszerűségre tegyen szert, megerősödjön mint vezető. Ez veszélyes a családi bizniszre.
2️⃣ Színt kellene vallani a kormány (rossz) döntéseiért. Nem lehet játszani a „mi ott vagyunk ahol a döntéseket hozzák” és a baj esetén a „mink kicsik vagyunk, a koalíciós partner úgyis megszavazza” csiki-csuki játékot.
❗ Van egy hírem: az emberek átlátnak a szitán! Nem lehet kibújni a felelősség alól ❗
Különösen groteszkül hatnak és nevetségesen hangzanak Pásztor szavai, miszerint pártja „továbbra is meg akarja őrizni önállóságát, nem szeretne kiszolgálója lenni sem az anyaországi, sem a szerbiai hatalmi központnak”. Ez esetleg csak önámításnak jó!
Pásztor irányításával a VMSZ magyar-szerb vegyes párttá alakult, s ezzel elvesztette a magyar érdekvédelmi kapacitását, a SNS-vel való szövetségre lépéssel pedig az önállóságát. Mikor foglalt állást a Vučićtyal való „egyeztetés” nélkül a magyar közösség ügyében? Mikor szavaztak a VMSZ képviselői a szerb képviselőházban a haladó párti javaslatok ellen? Pásztor és a VMSZ minden tekintetben a Fidesz és a SNS politikájának a „kiszolgálója”, vazallusa/szolgája lett! Lehet ezt, persze, tagadni, de a tények önmagukért beszélnek.
A szavak az éterben elszállnak, a hallgatók/nézők vagy odafigyelnek, megjegyzik azokat, vagy nem. A nyomtatott sajtóban azonban megmaradnak: Verba volant, skripta manent/a szó elrepül, az írás megmarad! – tartja a latin mondás.
A politikusoknak kevesebbet kellene szerepelni a médiában és többet cselekedni. Nem a propaganda teszi a politikust, hanem az eredmény!
Következő cikk: Az összes pénzcsapot el kellene zárni Magyarország felé
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi lett volna Petőfivel...
Ez jutott ezembe a magányos tóparti padon, amikor elővettem Vajda János verseit. Egészen megdöbbentő Svájcban olvasni >
(Utolsó) esély a váltásra?
A magyar közösség számára és a választások demokratikussága szempontjából rendkívül fontos lenne a tárgyilagos tájékoztatás biztosítása. >
Az erőszak fúgái a senkiföldjén
Végel László áprilisi Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia-i székfoglalóján ismét Sinkó Ervint idézte fel, a jugoszláv, >
Értelmiségi „lakoma” Óbecsén
Az esemény hiányossága az is, hogy mindennemű összegzés, közlemény vagy állásfoglalás nélkül ért véget. Úgy tűnik, >
Az elfüggönyözött valóság
Nagyon sajnálom, hogy a VMSZ képviselői a szerbiai parlamentben nem szólaltak fel erélyesebben a jelenlegi szerbiai >
A „pásztori döbbenet” kritikátlan terjesztése
A vajdasági nemzeti kisebbségek számára „Presevo-völgy is intő jel lehet azzal kapcsolatban, hogy – törvénnyel vagy >
„A titkárnak fogalma sincs”, de az elnöknek se! (2.)
Szakállasnak és Nyilasnak az államapparátusban és a Vajdasági Magyar Jogász Egyletben (VMJE) betöltött tisztségével kapcsolatban az >
„Ne követeljétek a jogaitokat, elég, hogy nem gyilkolunk benneteket”
Kamberi nyilatkozatairól – a helyi sajtó mellett – beszámolt a Beta hírügynökség, az N1 televízió, a >
Veszélyben az oktatás és a művelődés (is)!
Az oktatásért felelős MNT (VMSZ-es) tisztségviselőinek tevékenysége az oktatás területén többnyire a magyarországi adófizetők pénzéből befolyt >
„A titkárnak fogalma sincs”!
„A titkárnak fogalma sincs”, hogy mit írt alá, az államtitkár azt üzeni a tanároknak, hogy „ne >
A magyarok pisszenni sem mernek
Ha az orosz csapatok maradtak volna Magyarországon is, akkor nyilván nem Orbán Viktor lenne az ország >
A magyar közösség lemarad az oktatásban!
A magyarok a középiskolai végzettség tekintetében azonban 3,7 százalékkal, a felsőfokú végzettség szempontjából pedig már 10,7 >