Ma Timót, Ferenc névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Szerbiában a helyzet fokozódik!
Maglai: „A hatalom túltolta a lopást és a csalást”!
Hevülnek az ellentétek. Ez persze a nem demokratikus választások következménye is. Ennek senki értelmes nem örül, de úgy néz ki Biebernek talán igaza van, amikor azt mondja, „előbb a helyzetnek rosszabbodnia kell, mielőtt javulna”. Vagy előbb „belobban”? Bozóki Antal:
A Tisztességes és Demokratikus Választások nevű belgrádi szervezet (Beogradska organizacija za fer izbore i demokratiju – OFID) július 4-ei értékelése szerint Szerbiában „a teljes választási folyamat integritása kompromittálva van”. A szervezet szerint „a választói bizottságok tagjai mintegy 100 ezer, vagyis a választói testület 3,5 százalékának szavazócéduláját kivitték a szavazóhelyekről”. Ez azt jelenti, hogy ennyi ember nem regulárisan szavazott.
A választásokat egy sor rendellenesség követte, a részvételi arány pedig a legalacsonyabb volt a többpártrendszer három évtizeddel ezelőtti bevezetése óta – a választói névjegyzékbe felvettek 47,23 százaléka vett részt – mondta Vladimir Petrović, az OFID megfigyelő missziójának vezetője.
A „rendellenességekkel” kapcsolatosan Petrović „a párhuzamos választó listákat”, a választó helyek előtti politikai aktivizmust és a szavazócédulák fényképezését említette, valamint, azt, hogy az érvénytelen szavazócédulák száma közel négy százalékot tesz ki, ami 120 ezer szavazót jelent, s „ez a legnagyobb ilyen szám az utóbbi néhány választási ciklusban”.
– Mindez kompromittálta a megalakuló szerb képviselőház összetételét – tette hozzá Petrović.
Az elemzők szerint a nemzeti frekvenciával rendelkező televíziókon és a N1-en, amelyek műsorait az elektronikus média regulációs testülete (REM) felügyelte, Aleksandar Vučić (AV) a TV képernyőn egy hét alatt 38 órát és 54 percet volt jelen, kétszer annyi ideig, mint a többi, a kampány nem kategorizált részvevője, a választáson második helyezett Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és az Egységes Szerbia (JS) koalíció pedig a megfigyelt időszak 7,24 százalékában. Ez azt is jelenti, hogy míg Vučić a Szerbia RTV-én (RTS) egy órát volt jelen, addig a bojkottálóknak erre 24 másodperc jutott.
A választásokat minősíti az is, hogy miután június 24-én a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) a Dosta je bilo [Elég Volt Mozgalom] 2700 szavazóhelyen (a 8253 közül) észlelt szabálytalanságokra vonatkozó kifogásait elutasította, a Közigazgatási Bíróság megállapította, hogy azok jogilag helytálóak és megsemmisítette a RIK határozatait.
Florian Bieber, a Grazi Tudományegyetem Délkelet-európai Tanulmányi Központjának igazgatója szerint „a választások bizonyítják, hogy Szerbia nem demokratikus ország”. Biber szavai szerint, világos, hogy a jelenleg uralkodó politikai projektumnak nincs jövője, valamint, hogy „a gazdasági, politikai és szociális helyzet rosszabbodni fog”. – Lehetséges, hogy a válasz a kérdésre, hogy mikor lesz jobb az, hogy előbb a helyzetnek rosszabbodnia kell, mielőtt javulna – tette hozzá Biber.
Mindehhez – a helyzet jelenlegi állása alapján – csak annyi lehet hozzátenni, hogy a 250 tagú szerb képviselőházban nem lesznek ellenzéki képviselők. A nem végleges adatok szerint, a Szerb Haladó Párt (SNS) párt (189 képviselője) mellet ugyanis 32 képviselői mandátumhoz jutott még a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és az Egységes Szerbia (JS) koalíció, valamint Aleksandar Šapić (SPAS) listája (12), valamint a nemzeti kisebbségek pártjai, a Vajdasági Magyar Szövetség (9), az Albán Koalíció (Albanska koalicija 3), Muamaer Zukorilić (3) és a Sandzsaki Demokratikus Akció (2).
Maglai Jenő a Szabadka Polgári Mozgalom listavezetője a július 3-ai sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy „az egész országban, a tartományban és a helyi önkormányzatokban is eltűnt az ellenzék. A kampány és a választás során pedig soha nem tapasztalt visszaélések voltak. Maglai szerint a hatalmi pártok ipari mértékben követtek el szavazatvásárlást, pénzzel, csomagokkal, zsarolással, vagy nyomásgyakorlással”.
A politikus szerint aggasztó, hogy Szabadkán a kampányban kijátszották a nemzeti, vagyis a nacionalista kártyát. Hamis illúzióval csapták be az embereket, amikor azt mondták, hogy Szabadkának magyar polgármestere lesz és erre sokan ráharaptak. Emiatt szerb részről is elindult a nyomásgyakorlás, SMS-ben üzeneteket küldtek, hogy az emberek azért buzdítsák szavazásra, hogy ne legyen magyar polgármestere a városnak – közli a Szabad Magyar Szó a sajtókonferenciáról készült írásban.
– A 2020-as választásra mindenki úgy fog emlékezni, hogy az milyen brutálisan lett meglopva és elcsalva. Azt gondolom, hogy a hatalom túltolta a lopást és a csalást, ezzel abba a helyzetbe került, hogy maga maradt a politikai színtéren. Az országban ugyanolyan helyzet állt elő, mint a kilencvenes években a miloševići idők kezdetén, amikor a Szerbiai Szocialista Pártnak teljes egyeduralma volt az ország felett. Ezt az egyeduralmat állította most vissza a Szerb Haladó Párt. Ellenzék nem létezik, és ennek velejárója az lesz, hogy a szerb társadalomban jelen lévő feszültségek teljes mértékben kikerülnek az utcára, és ez a kérdés ott fog megoldódni – mondta Maglai, aki szerint csak az a kérdés, hogy ez mikor fog belobbanni.
Annak a felmérését is el kellene végezni, hogy mi/milyen is volt ebben a Vajdasági Magyar Sz9vetségnek-nek a szerepe? (Lásd például a vranjei, a palicsi stb. botrányt.)
Elképesztő és szomorú, hogy a párt irányítása alatt lévő Magyar Szó a VMSZ „történelmi választási sikerét” hirdetve, csupán Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége elnökének június 29-ei sajtókonferenciáján elhangzott megjegyzéseiről közölt egy rövid(ke) hírt. Azt is az ötödik oldalon.
Az ellenzék elégedetlen, egyre türelmetlenebb és új, rendkívüli választásokat követel. Boško Obradović, a Dveri mozgalom vezetője július 3-án „a válság áthidalására” vonatkozó javaslatot küldött a hatalom és az ellenzék minden politikai opciójának, hogy „üljenek tárgyalóasztalhoz, amíg nem lesz késő”.
A jelek mind jobban arra utalnak, tekintettel a járvány újbóli erősödésére is, hogy a helyzet egyre inkább kicsúszik a túlságosan aktív/„minden lében kanál” – illetve, ahogy a szerb szóhasználatban elterjedt, „lekar, pekar, apotekar” [orvos, pékes, gyógyszerész] – Aleksandar Vučić Szerb Haladó Párti elnök irányítása alól.
Egyre többen reagálnak AV nem köztársasági elnökhöz méltó viselkedésére is. A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS) július 3-án elítélte a szerb elnök alkalmatlan fellépését a Szerbiai RTV Kérdőjel c. július 2-ai műsorában való vendégeskedésekor és nyilvánosan felszólította, hogy az újságírótól és Szerbia polgáraitól kérjen bocsánatot.
Sonja Brkić, Szerbia Legfelsőbb Bírósága és a Köztársasági Választási Bizottság volt elnöke az esettel kapcsolatban a Direktno.rs portálon keresztül fordult Vučićhoz:
– AV nem akar válaszolni, átveszi a műsor vezetését, eltúlzott és ízléstelen mértékben, megfélemlítő módon nyilvánítja ki az érzéseit. Nyilvánosan kérdezem: Mi történne, ha az elnök kissé jobban, vagy nagyon felidegesítené magát? Ilyen pszichikai rendellenességű személyt nem jó ilyen magas funkción tudni. Kezdetnek sok módon b o j k o t t á l n i kell. Bojkott, ellenzék – írja Sonja Brkić.
Bacsó Péter A Tanú c. filméből ismert mondás, miszerint „én csak azt mondom, Pelikán elvtárs, a nemzetközi helyzet egyre fokozódik, most így módosul: Szerbiában a helyzet fokozódik! Hevülnek az ellentétek. Ez persze a nem demokratikus választások következménye is.
Ennek senki értelmes nem örül, de úgy néz ki Biebernek talán igaza van, amikor azt mondja, „előbb a helyzetnek rosszabbodnia kell, mielőtt javulna”. Vagy előbb „belobban”?
Következő cikk: A HDZ győzött, a lengyelek meg még mindig a körmüket rágják
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi vár Amerikára?
Az elnöki beavatáson feltűnően nagy számban jelent meg a milliárdos elit. Timothy Snyder azt is kimutatta, >
Végstádiumban a Vučić-Dačić-Pásztor-hatalom!
A Magyar Szó nem (vagy csak az online felületen) tájékoztat a tüntetésekről és azok társadalomváltoztatási és >
“Összeesküvés Amerika ellen”
Szerencsére, (akkor) Amerika nem vállalta az izolacionista politikát. Trump sok kijelentésében felismerhető a lindberghi szótár. Képes >
Bizalmi válságban
A külső ellenség felidézésével Vučić nyilván a tüntetések beszüntetését helyezi kilátásba, csak az a kérdés, hogy >
A globális dráma
"Tegyük Amerikát újra naggyá!", harsogja Trump és a demokratikus tömeg lelkesen üdvözli. Ugyanezt vallja Putyin és >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Következzen az erőszakos (nem okvetlenül véres) rendszerváltás?
Csakhogy az utóbbi a jogállami eszmék megtagadását képviseli. Óriási paradoxon, hiszen évtizedeken át a jogállamiságért szálltunk >
Az egyetemisták nagy erkölcsi győzelme
Engem különösen felháborított, hogy mindeközben vagy párszáz méterre levő Köztársaság téren Belgrád városa ünnepi újévvárást rendezett, >
Már nem az én városaim
De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >
„A rezsimnek vége van”!
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >
Az inga kileng a szélsőjobb fele
Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >
A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (3.)
A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >