Ma Irén, írisz, Lúcia névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„Egy ilyen országban, amelynek, sajnos, nem látjuk a jövőképét”…
Gondolatok az MNT tizedik „rendes” ülése kapcsán (1.)
itt egy formálisnak is alig nevezhető kulturális autonómia létezik, ami egy (költséges) pénzelosztó és (döntő többségében) pártalapon káderkinevező, tájékoztatást felügyelő és befolyásoló, a haladó Vajdasági Magyar Szövetség által vezérelt testület által valósul meg, amit Magyar Nemzeti Tanácsnak neveznek. Bozóki Antal:
November 29-én Szabadkán megtartotta tizedik „rendes” ülését a Magyar Nemzeti Tanács (MNT). A tanácsnokok 100 perc, pontosabban 1:39:28 óra alatt 40 (negyven) napirendi pontot vitattak meg. Ez azt jelenti, hogy egy-egy pont megtárgyalására átlagban mintegy 2,5 perc jutott. Ha nem lennének az ellenzéki tanácsnokok, az egész tanácsülés tiszta formaság, csupán kézfelemelésből állna.
Hajnal Jenő (Magyar Összefogás – VMSZ/BMC), a testület elnöke a napirendről – „az ügyrend értelmében ” – vitát sem nyitott, így a tanácsnokok egyhangúan elfogadták. Milyen testület az, amelyiknek a napirendjéről nem lehet vitázni?
Az ülés legfontosabb napirendi pontja kétségtelenül a 2019. évi költségvetés módosítása és a Magyar Szó Lapkiadó Kft., valamint a Hét Nap Lapkiadó Kft. pénzügyi és munkaterveinek megvitatása volt.
A módosítási határozatból kitűnik, hogy az MNT idei költségvetése „mintegy hétszázmillió dinárral, pontosabban 1.756.663.383,00 dinárról 1.080.777.023,00 dinárra csökkent (2. és 4. szakasz).
Mengyán Pletikoszity Ildikó (Magyar Mozgalom) a felszólalásában rámutatott, „hogy ha összességében rátekintünk erre a költségvetésre, akkor igencsak elgondolkoztató. Igencsak elgondolkoztató az, hogy ennek az országnak a polgárai, adófizetőkként, igencsak elenyésző mértékben vesznek részt ebben a költségvetésben, a magyar állam adófizetőihez képest. Hosszú távon ez mindenféleképpen fenntarthatatlan történet.” Nem lehet ugyanis „állandóan segélyből élni”, „állandóan valakinek a segélyezéséből élni”. – Egész biztos, hogy arra kell törekedni, hogy a (közösség – B.A.) a saját lábára álljon, é hogy a saját erőforrásaiból próbáljon meg gazdálkodni és létezni – tette hozzá Mengyán.
A tanácsnok lényegi kérdéseket tett fel, hogy „mennyire hatékony ennek a költségvetésnek a felhasználása”, a legfontosabb cél, a közösség megmaradása szempontjából, „egy-egy program mennyire járul hozzá a fiatalok itthon maradásához? Figyelemmel arra, hogy „az elvándorlás továbbra is nagyon súlyos mértékű, továbbra is igen erőteljesen fogyatkozunk, továbbra sem akarjuk megnézni, hogy mennyien vagyunk” – mondta az MM tanácsnoka.
Hajnal Jenő a képviselő asszony felvetéseire válaszolva elmondta, hogy a „az összes szerbiai nemzeti tanács közül továbbra is az MNT részesül a legnagyobb költségvetési eszközökben. Persze az úgyszintén tény, hogy az MNT szerteágazó tevékenységhez és intézményrendszeréhez képest, ez az arány nagyobb is lehetne”. – Arról szintén nem szabad megfeledkezni, hogy az MNT által alapított, vagy társalapított intézményeket az állam is finanszírozza, így van ez a Forum Könyvkiadó Intézet vagy a Hét Nap és a Magyar Szó lapok esetében. Ha ezek az összegek bekerülnének az MNT költségvetésbe, akkor jobbak lennének az arányok – véli az MNT elnöke.
A Magyar Nemzeti Tanács a 2019-es évben – csökkentett költségvetéssel is – 1.080.777.023,00 dinár felhasználásáról dönt. Hajnal Jenő szavaiból kitűnt, hogy ebből „90 millió dinár” a szerbiai hozzájárulás és „majdnem egymilliárd” a magyarországi támogatás összege.
Mengyán kérdéseire Hajnal Jenő csak ködös, megfoghatatlan választ fogalmazott meg. Szavai szerint, az MNT által társalapított, a kiemelt jelentőségű intézményeket, és minden más egyebet, az állam is finanszírozza. Mengyán szerint „a muszáj elvén”.
– Mi, az anyaországi támogatásból – egyrészt, amiről Mengyán Pletikoszity Ildikó beszélt, hogy hogyan tudunk föltételeket teremteni, hogy egy ilyen országban, amelynek, sajnos, nem látjuk a jövőképét – az itt élő magyarságnak megpróbálunk jövőképet teremteni a fiataloknak – mondta az MNT elnöke.
Ha az MNT elnöke nem lát jövőképet, akkor hogyan lássanak, mint mondjanak a közösség tagjai?
A nemzeti tanácsok tevékenységének pénzelését a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény VII. fejezete rendezi (112-119. szakaszok).
A 112/3 szakasz szerint „a nemzeti tanács éves pénzügyi tervét programmodell szerint hozza meg, melyben a bevételek és kiadások össze vannak hangolva a nemzeti tanács felhatalmazásaival”.
A 113/1 szakasza kimondja, hogy „a törvénnyel összhangban megvalósított pénzeszközök a nemzeti tanács alaptevékenységének és állandó költségeinek finanszírozására használhatók fel”, majd a következő bekezdésben azt is meghatározza, hogy melyek ezek az alaptevékenységek.
A szakasz 3. bekezdése meghatározza a nemzeti tanácsok állandó költségeit is, azzal a megszorítással, hogy az erre fordított pénzeszközök „nem tehetnek ki többet a Szerb Köztársaság, autonóm tartomány, illetve helyi önkormányzat költségvetésében előirányzott pénzeszközök 50%-ánál”.
Az MNT-nek költségvetés módosításról (csökkentéséről) szóló határozata szerint, a köztársasági költségvetésből 59 438 983,00, a tartományi költségvetésből 24 594 818,00, az önkormányzatoktól 6 500.000,00 dinár „átutalást” kap, vagyis összesen 90 533 801,00 dinárt (3. szakasz).
Az MNT „az alkalmazottakkal kapcsolatos kiadásokra” 47 370 000,00 dinárt, az „áruk és szolgáltatások igénybevételére” pedig 59 781 329,00 dinárt (5. szakasz), vagyis összesen 107 151 329 dinárt költ.
Ez azt (is) jelenti, hogy az MNT működési költségei 16 617 528 dinárral meghaladják az összeget, amely a költségvetésekből és az önkormányzatoktól befolyik.
A határozatból azonban nem látszanak a részletek, így nem tudni, hogy az MNT hogyan is gazdálkodik ezzel a 107 millió dinárt is meghaladó összeggel. Bizonyára akadna itt felülvizsgálni való. (Például, hogy mit rejt az „egyéb utazási költségek” – 422290 rovat alatt a 400 000,00 dinár, stb. Egy élelmes újságíró megtudakolhatná azt is, hogy Hajnal Jenő január 1-jével nyugdíjba vonul-e és, hogy milyen alapon mekkora havi jövedelmet valósít meg.)
Az ülésen elhangzottakból arra lehet következtetni, hogy a magyarországi támogatások nélkül már szinte csaknem egészében beomlott/megszűnt volna a délvidéki/vajdasági magyar közösség intézményrendszerének hálózata! Az erről a hálózatról való gondoskodást Szerbia nagymértékben az anyaországra hagyta. Az ilyen kényelmes pozíció által hatalmas anyagi kötelezettségek alól mentesül.
Úgy látszik, nincsen teljesen letisztázva az sem, hogy mi a szerb állam kötelezettsége a magyar nemzeti közösség, és mi az MNT iránt? Mi az, aminek a pénzelése Szerbia kötelezettsége és mi az, amihez külföldi támogatás szükséges?
A költségvetési határozat alapján az is nyilvánvaló, hogy Szerbia csak az MNT működési költségeit pénzeli, de azt sem teljes egészében. A magyar intézményhálózat fenntartása, az oktatás, a tájékoztatás, a műemlékek megőrzése stb. viszont nagymértékben Magyarországra hárul.
Ebből viszont az következik, hogy itt egy formálisnak is alig nevezhető kulturális autonómia létezik, ami egy (költséges) pénzelosztó és (döntő többségében) pártalapon káderkinevező, tájékoztatást felügyelő és befolyásoló, a haladó Vajdasági Magyar Szövetség által vezérelt testület által valósul meg, amit Magyar Nemzeti Tanácsnak neveznek.
Félő, hogy az anyaország gazdasági helyzetének esetleges megváltoztatása, illetve a támogatások csökkenése, súlyos következményekkel járna az itteni magyar közösségre nézve.
Ennek ellenére, a magyar külügyminiszter is azt állítja, hogy „Szerbia nem csak az európai elvásásoknak megfelelő jogokat biztosít a magyar nemzeti közösségnek, hanem annál jóval többet is.”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A nemzeti kisebbségi nyelvek kiszorítása?
Az MNT-nek nincs mersze állást foglalni ebben a kérdésben sem? A Ljudevit Mičatek díjas, a Magyar >
Megalázott nemzeti ünnep
Visszatetsző az is, hogy a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Aranytoll életműdíjjal tüntette ki a Magyar Szó >
- Micsoda nap van ma?
A költőt és csapatát nem állította meg a nyomda portása (mai szóhasználatban: az őrző-védő kft. alkalmazottja), >
Szerbia – „részben szabad ország”
Az biztos, hogy a jelenlegi állami vezetés hozzáállása a délvidéki magyarsághoz jobb, mint Trianon óta bármikor >
Mi történik a magyarokkal?
Ott várom be Anikót, aki lehangoltan meséli, hogy alig voltak egy tucatnyian a misén. Előzőleg a >
A Zoran
Életem legkeményebb élő adása volt. Szerkesztettem és vezettem a Szabad Európa Rádió délután 14 órakor kezdődő >
„A jogok érvényesítésében vannak még gondok” (?)
Kovács beszédéből akaratlanul is kiviláglik a VMSZ politikájának a csődje – a nemzeti közösségi oktatás, a >
Ilyenek vagyunk!
Mindennapos olvasmányaim közé tartoznak Teofil Pančić, Dejan Ilić, Saša Ilić, Ljubomir Stojadinović és még számos bátor >
A Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) csődje
Olyan értékelések is vannak, miszerint „ijesztő a vajdasági (és nem csak vajdasági) magyar közvélemény uniformizálódása, a >
Leszegett fejjel bandukolunk a féligazság-autokráciába
Ahogy hallom, a mai gyerekeknek nincs ilyesféle gondjuk, mert a csukamájolajat ízesítik, édesítik. Hasonlóképpen vagyunk az >
„Nem lehet az, hogy egy politikai párt alakítsa a kultúrát”!
A számadatok, az események és az értékelések is arra utalnak, hogy spirális lejtőre került a vajdasági >
„Vannak igazi újságírók – minden nyomás ellenére”!
A szerepeket kiosztották. A médiák sötétséget árasztanak, a halom félelmet. Slobodan Simić A Gyurkovics Virág által vállalt feladat >