Ma Gál, Margit, Hedvig névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
A PÁRTPOLITIKAI LABDA VISSZAPATTANT AZ ÚJVIDÉKI EGYETEMEN
A bevállalós haladópárti rektor esete az egyetemistákkal
Az egész Újvidéki Egyetem és az univerzitási autonómia szellemiségének meggyalázása zajlik Madić rektor mandátuma és vezetése alatt. A haladó párti módszerek ellen sajnos csakis ugyanolyan eszközökkel lehet küzdeni. Ennek állítottak példátlan vizuális emléket a rektorátus falán napokig lógó hatalmas transzparensek, és ha cikkek erről érdemben nem is születtek, félő, hogy a sokatmondó fotók bekerülnek a rektorátusról szóló történeti összefoglalókba. Vajon mekkora szégyen kell, hogy összedőljenek a rektorátus diadalmasnak álmodott oszlopai? Bozóki Antal:
A rezsimhű sajtó sajnos nem tájékoztatja a közvéleményt az Újvidéki Tudományegyetem Rektorátusán zajló legújabb eseményekről. Van mit elhallgatni, eltussolni, igyekezetüket azonban a tüntető egyetemi hallgatók a rektorátus falára kötözött, botrányos kinézetű és tartalmú feliratokkal hiúsították meg.
A rektort a saját munkahelyén fogadták azok a transzparensek, óriásfeliratok, rajzok, amelyek hazudozással, pártpolitizálással vádolják a – 14 kart, 5.000 egyetemi dolgozót és mintegy 50.000 egyetemi hallgatót felölelő Újvidéki Egyetem – első emberét, képviselőjét. A tüntetők a blokád ideje alatt a rektort és munkatársait nem is engedték be a rektorátus épületébe, így távmunkára kényszerültek.
A mostani események a bölcsészkar márciusi megszállásának a következményei. Az előzményekhez tartozik, hogy a nyilatkozatok szerint „a bölcsészkaron 2022 óta vannak problémák a hallgatók szerveződésével, amikor is az Egyetemista Parlament képviselőinek megválasztásakor számos szabálytalanságra derült fény, amelyeket az illetékes ellenőrzés is megállapított”.
Az idén március 28-án éleződött ki újból a helyzet a bölcsészkaron, amikor fiatalok (beazonosíthatatlan huligánok és más egyének által támogatott) egy csoportja „nem sokkal tizenkét óra előtt gyülekezni kezdett a kar épülete előtt az Egyetemista parlament (Ivana Macak elnök és Aleksandar Gajić bizottsági tag) meghívására, hogy az intézmény mondjon fel tanárának, Dinko Gruhonjićnak az állítólagos gyűlöletbeszéd miatt”.
A csődület zászlókkal, hangosítókkal, Koszovóról szóló dalokkal vonult fel és miután a rendőrség nem tett ellenük semmit, nagy lánccal zárták le és megszállták a bölcsészkart. Az épületből a hallgatók, tanárok és ott dolgozók mellékajtókon menekültek ki. A tüntetést a hálózsákokban eltöltött négy nap után, március 31-én „ideiglenesen felfüggesztették”.
A fordulat nyilván annak hatására történt, hogy az intézményt (minden bejelentés nélkül) „két újvidéki kar dékánjának kíséretében felkereste Dejan Madić rektor. Ezt követően az esti órákban a magukat egyetemistáknak nevezők elhagyták az épületet”.
Június folyamán aztán a viszonyok tovább feszültek, mivel időszerűvé vált a Bölcsészettudományi Kar (BTK) Egyetemista Parlamentje tagjainak megválasztása. Időközben azonban létrejött a bölcsészek Egyetemisták az önkényuralom ellen (STAV) nevű csoportosulása, amely két alkalommal is megakadályozta a választások lebonyolítását, mivel szerintük elfogadhatatlan a választási feltételrendszer és ennek megváltoztatását követelték.
A rektor az Egyetemista Parlament segítségére sietett és felkínálta a rektorátus épületét a BTK hallgatói önkormányzatának a megválasztására. Ezt megakadályozandó a STAV kénytelen volt június 12-e délutánjától zárlat alá helyezni az Újvidéki Tudományegyetem székhelyét, a rektorátust. A STAV tagjai azt mondták, hogy a törvények és a szabályzatok értelmében a parlamentet a Bölcsészettudományi Kar épületében kell megválasztani.
A rektorátus zárlatára az után került sor, hogy a STAV nem tudott megegyezni Dejan Madić rektorral a bölcsészkari választásokkal kapcsolatban. A csoportosulás tagjai követelték a hatályos szabályzat módosítását, mivel az restriktív és favorizálja az Egyetemi Hallgatók Szövetségének listáját, ami miatt „egy lista nem választás” mottóval tiltakozásokat is szerveztek. „Az illetékesek továbbra se válaszolnak az egyetemisták követeléseire, hogy változtassák meg a hallgatói parlament választási szabályzatát, hogy az Egyetemi Hallgatók Szövetségének ne legyen monopóliuma, mint ahogy eddig volt”.
A 021.rs úgy tudja, „a módosítás célja, hogy más hallgatók is indulhassanak a választásokon”. A rektortól a STAV tagjai azt követelték, hogy „biztosítson tisztességes feltételeket a Bölcsészettudományi Kar Hallgatói Parlamentje tagjainak megválasztásához”.
– A rektorral folytatott korábbi beszélgetés után a hallgatók elvi megállapodást kötöttek arról, hogy miként teljesítik majd az igényeiket..., de előrelépés mégsem történt – közölte az SZMSZ.
A Dejan Madić rektort piros orral ábrázoló karikatúra (lásd a fotót) és a többi banner a sikertelen tárgyalások után jelent meg a rektorátus falán.
A fiatalok az újságíróknak elmondták, hogy az épület biztonsági szolgálata parancsot kapott Madić rektortól, hogy távolítsa el a blamáló feliratokat, de a hallgatók ezt nem engedélyezték, emiatt a biztonságiak kihívták a rendőrséget. A rendőrség csupán igazoltatta a hallgatókat.
Az igazoltatás után a rendőrök távoztak – közölte az Autonomija portál július 8-án. A rektori hivatalra később újabb plakátok is felkerültek.
– Megtartottak egy rendkívüli dékáni kollégiumot az Újvidéki Egyetemen, melyet Dejan Madić rektor vezetett, és az egyetlen napirendi pont mi voltunk, azaz a rektorátus munkájának zárlat alá helyezését vitatták meg. Kíváncsiak vagyunk, miért nem hívták össze ugyanezt a kollégiumot akkor, amikor négy napon át zárlat alatt volt éppen a Bölcsészettudományi Kar épülete – közölték az STAV tagjai. Hozzátették, hogy az ülésen szóba került, hogy a rendőrség fogja őket eltávolítani, vagy egy „új biztonsági szolgálat, azaz az SZHP verőlegényei”, és hogy bűnvádi feljelentéseket nyújtanak majd be ellenük.
A bölcsészkarhoz kötődő eseményeknek VMSZ-es vonatkozása is van. Miroslav Ilić, a Szabad Polgárok Mozgalma (PSG) tartományi Bizottságának elnöke, tartományi képviselő „a hatalom botrányos döntése” kapcsán kiadott közleményében arról értesítette a nyilvánosságot, hogy Ivana Macakot, az újvidéki Bölcsészettudomány Kar Hallgatói Parlamentje elnökét és Aleksandar Gajićot, a választási bizottság tagját, „akik ellen fegyelmi eljárás folyik a hallgatók elleni erőszak miatt, alkalmazták a Tartományi Képviselőházban”. Gajićot „Juhász Bálint (házelnök – B.A.) tanácsosaként alkalmazták”.– Ez mutatja a legjobban, hogy a SNS hogyan jutalmazza meg a verőlegényeit […] Juhász Bálint bizonyára jó tanácsokat kap majd Gajić úrtól azzal kapcsolatban, hogy hogyan számoljon le az ellenzékkel – értékelte Miroslav Ilić.
Kétségtelen, hogy a hatalom által támogatott visszahúzó erők és a demokratikus választásokért küzdő hallgatók között egyenlőtlen küzdelem folyik.
– A politikát ismételten be fogják vezetni a nagykapun az egyetemre (visszaélve az egyetemista parlament szervezeti formájával), habár ez a törvény szerint kimondottan tilos – mutatott rá Ivanka Popović, a Belgrádi Tudományegyetem előző rektora. Ez pedig elkerülhetetlenül az egyetemi önkormányzat további „összeomlásához és marginalizálásához vezet, csökkentve a társadalom demokratizálódási lehetőségeit az autokrata hatalom javára. Az akadémiai közösség kötelessége, hogy ezt ne engedje megtörténni, de a következményekért is felelősséget visel, amennyiben továbbra is néma marad”.
Az egész Újvidéki Egyetem és az univerzitási autonómia szellemiségének meggyalázása zajlik Madić rektor mandátuma és vezetése alatt. A haladó párti módszerek ellen sajnos csakis ugyanolyan eszközökkel lehet küzdeni. Ennek állítottak példátlan vizuális emléket a rektorátus falán napokig lógó hatalmas transzparensek, és ha cikkek erről érdemben nem is születtek, félő, hogy a sokatmondó fotók bekerülnek a rektorátusról szóló történeti összefoglalókba. Vajon mekkora szégyen kell, hogy összedőljenek a rektorátus diadalmasnak álmodott oszlopai?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vicsek szembesülése a valósággal
Vicsek Annamáriát rendre kell utasítani, mert a vajdasági magyar lakosságnak csak egy töredéke adta el a >
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >
A legújabb álarc a tudomány álarca
Gombamódra szaporodnak az egyetemi életen belül használatos doktori címmel dicsekvő politikusok. Habermas vagy Derrida még a >
A tanulóifjúság politikai indoktrinálása az Európa Kollégiumban
Juhász Bálint is a Pásztor István közösségre káros politikáját képviseli. A Kollégiumban mondott beszédében azt hangoztatta >
VMSZ-es diktatúra ez a javából!
II. Pásztor tevékenységéből látszik, hogy a magyar közösséggel kapcsolatos minden területet, minden témát egyedül akar intézni. >
„Erős tartományi csapat”?
Amikor a jogállam még működött, a közigazgatásban való munkavégzés szakmának, hivatásnak számított. Most már még az >
MEGRENDEZETT SZÍNJÁTÉK
A felújított szabadkai vasútállomás november 24-i megnyitóján – amelyen Aleksandar Vučić elmondása szerint Orbán Viktor magyar >
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, >
Sorkatonaság, figyelemelterelés, elvándorlás…
"Ha nem akarod, hogy éhen haljon a családod, akkor elindulsz külföldre, ha nem akarsz bevonulni egy >
Megrendelt VMSZ történelem
Idővel meg kell azonban majd a történészeknek, politológusoknak írni egy másik könyvet is, amelyik tárgyilagosan mutatja >
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a >
NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]
Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >