Ma Ágota, Ingrid, Etelka, Léda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„Érvényesülnek vagy csorbulnak a kisebbségi jogok?”[1]
Kovács Elvira jelentést készít
Annak, hogy egy magyar jelentéstevőt választott az EP bizottsága, még örülni is lehetne. Kovács helyzetét – a beszámoló szerbiai vonatkozásában – beárnyékolja azonban (az is), hogy pártja (a VMSZ/BMC) hatalmi koalícióban van a Szerb Haladó Párttal (CNC), illetve részese a jelenlegi fekete-vörös hatalomnak. Bozóki Antal:
Kovács Elvirát, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) alelnökét választották meg az Európa nyelvi, etnikai, kulturális és nemzeti sokszínűségének megóvásáért felelős jelentéstevőnek az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (ET PKGY) őszi ülésszakán. (Kovács a párt köztársasági képviselőjeként lett tagja Szerbia küldöttségnek az ET PKGY-ben.)
A jelentéstevő feladata – Kovács elmondása szerint –, hogy „az erről szóló indítvány alapján megvizsgálja, a Kisebbségi Keretegyezményt (a nemzeti kisebbségek védelméről – B. A.) ratifikáló országok megfelelően alkalmazzák-e a Keretegyezményben foglaltakat, tehát a kisebbségekhez tartozók hogyan érzik magukat, érzik-e változott valami”.
Az 1998. február 1-jén hatályba lépett Keretegyezményhez Szerbia 2001. május 1-jén csatlakozott, azzal, hogy az ország számára az év szeptember 1-jén lépett hatályba (54 megjegyzéssel).
A tagállamok a Keretegyezményben vállalt kötelezettségeinek „végrehajtását” az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága (ET MB) „kíséri figyelemmel” (24. Cikk). A részes államok vállalták, hogy „teljes körű tájékoztatást nyújtanak azokról a törvényhozói és egyéb intézkedésekről, amelyeket a Keretegyezményben felsorolt elvek hatályosulásáért tettek” (25. Cikk).
A legutóbbi jelentések csak azokkal a tagállamokkal foglalkoztak, amelyek még nem ratifikálták a Kisebbségi keretegyezményt, miután tavaly januárban Kovácsot választották meg az esélyegyenlőségi és megkülönböztetési bizottság elnökének, indítványozta, hogy készüljön egy olyan jelentés, amely azokra az országokra koncentrál, amelyek ratifikálták a 95-ös keretegyezményt, és ezáltal derüljön ki, hogyan alkalmazzák az egyezményt, illetve ratifikálása milyen eredményeket hozott a kisebbségek számára – olvasható a jelentéstevő megválasztásáról szóló írásban
Kovács elmondása szerint úgy került a jelentéstevő szerepébe, hogy Miren Gorrotxategi baszk jelentéstevő, akit erre a feladatra az esélyegyenlőségi bizottság megválasztott, a spanyolországi választások óta „nem tagja ennek a bizottságnak, ezért új jelentéstevőt kellett választani”.
– A titkárság és a bizottsági tagok többsége úgy gondolta, miután az elnök asszony többségében nemzeti kisebbségi témákkal foglalkozik, ő készítse el a jelentést. Így lettem jelentéstevő – magyarázta Kovács a megválasztásának körülményeit. Vagyis: aki javasolta a jelentéstételt, az készítse is el.
Kétségtelenül fontos jelentésről van szó, amely elkészítésének a határideje (2020) „június végén lejár”. A beszámolónak tartalmaznia kellene azt is, hogy Szerbia milyen intézkedéseket tett a Keretegyezmény gyakorlati alkalmazásáért, illetve, hogy annak rendelkezései hogyan érvényesülnek, vagy nem érvényesülnek a mindennapi gyakorlatban.
Nem találtam olyan információra, hogy Kovács 12 éves (véemeszes) politikai pályafutása alatt bármikor is alapos kisebbségjogi, vagy összehasonlító-jogi jelentést készített volna a délvidéki/vajdasági nemzeti kisebbségek, vagy éppen a magyarok helyzetéről. Arról sem, hogy Vajdaságban hogyan „érvényesülnek vagy csorbulnak a kisebbségi jogok?” Még a pártja számára sem.
Az ET PKGY számára egy sokrétű, alapos, korrekt és előremutató jelentés elkészítése nagyon összetett szakmai és politikai feladat, de nem utolsó sorban felelősség is. Bizonyos értelemben alkotó hozzáállást is követel – a nemzetközi jog szempontjából is – a nemzeti kisebbségi jogok további alakításához/alakuláshoz Európában. Ezért nem véletlen, hogy Kovács már jelezte, „azt szeretné, ha december elején a bizottsági ülésen a jó szakemberek szakértelméből merítenénk, és ez alapján készülne a jelentés”.
Annak, hogy egy magyar jelentéstevőt választott az EP bizottsága, még örülni is lehetne. Kovács helyzetét – a beszámoló szerbiai vonatkozásában – beárnyékolja azonban (az is), hogy pártja (a VMSZ/BMC) hatalmi koalícióban van a Szerb Haladó Párttal (CNC), illetve részese a jelenlegi fekete-vörös hatalomnak.
Október 11-én érkezett a hír, miszerint „Szerbia visszaesett a CIVICUS nemzetközi szervezet azon listáján, amelyen a polgári szabadságjogok érvényesülését vizsgálják. Mint arra a belgrádi Građanske inicijative [Polgári kezdeményezések] civil szervezet közleményében rámutatott, csorbultak az alapvető szabadságjogok, így Magyarország és Ukrajna mellett Szerbia is a legveszélyeztetettebb országok élmezőnyébe került.” Milyen lehet akkor – ezen belül – a nemzeti kisebbségi jogok értékelése?
Nagy kérdés, hogy ilyen terhekkel lehet-e/képes lesz-e Kovács tárgyilagos és/vagy pártatlan jelentést készíteni Szerbia vonatkozásában a nemzeti kisebbségek és a vajdasági magyarság helyzetéről?
Az sem kizárható és nem keltene meglepetést, ha a tavaszra esedékes szerbiai parlamenti választásokon Kovács (mivel már „2007 közepétől képviselő a Szerbiai Képviselőházban”) nem jutna mandátumhoz, így megszűnne tagsága a szerb küldöttségben, a jelentést pedig valaki más készítené el…
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Deli Andor nem támogatta, hogy bíróság vizsgálja ki az orosz háborús bűnöket
A Péterrévéről elszakadt fiatal képviselő, Deli Andor azóta több alkalommal is bizonyította, hogy nem a vajdasági >
A Csillag
Manapság túl sok a tévedhetetlen, aki büszkén hirdeti, hogy a nyílegyenes nemzeti úton birtokolja az igazságot. >
Nincsenek új megbotránkoztatók
Ritkul körülöttünk a levegő, emlékeztet Anikó. Arra gondolok, hogy az elmúlt egy-két évben sok közeli barátom >
„Úgy lesz jó, ahogy lesz”?
Pásztor rádiónyilatkozata két csődöt jelentett be egyszerre: az egyik a szerbiai nemzeti kisebbségi politika csődje, hiszen >
Mindig Nyugatra menj...
Nem vagyok Nyugat-imádó, de bevallom: jelenleg sajnos nincs más út, bármennyire is álmodozok arról, hogy legyen. >
Senkit nem szabad kényszeríteni más nemzeti és vallási ünnepének ünneplésére, se a vallási szertartásokon való részvételre!
Senki nem vonja kétségbe, nem kérdőjelezi meg, hogy a vallásukat gyakorló pravoszláv szerbek megünnepeljék Szent Száva >
„Tordán elégedettek”?
Cikkírónk általában nem veszi magának a fáradtságot, hogy körülnézzen a faluban és elbeszélgessen az emberekkel arról, >
A népszámlálási eredményekre várva
Nincs válasz a legfontosabb kérdésre: van-e ellenzéki program? Van-e baloldali vagy liberális alternatíva? Vagy pedig arról >
Összeborulás vagy elszámoltatás?
Amennyiben a vajdasági magyar közösség helyzetének megvitatására irányuló párbeszédre, vagy változásra a VMSZ vezetésében és politikájában >
„A kézfogás csodája”
Az MNT „alapította” Magyar Szó napilap is a pásztorvilág építésének az egyik tartópillére. Erdődi Edvinát a >
Ez lenne Lovas tandíja?
A „példamutató beruházással” kapcsolatban felvetődik az is, hogy Pásztor Istvánnak miért éppen a Szabadkai Városi Könyvtár >
Ezt az alkalmat (is) bűn lenne elszalasztani!
Vajdaság Autonóm Tartomány 2023–2030-ig terjedő fejlesztési terve tervezetének a „közszemlére” bocsátása jó alkalom, hogy az MNT >