Ma Brigitta, Placida, Etel, Gitta névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Tisztességes EP választásról a Délvidéken még véletlenül sem beszélhetünk!
A Vajdasági Magyarok Demokratikusa Közösségének és a Magyar Mozgalomnak – amennyiben a továbbiakban is ellenzékből kívánnak politizálni – új uta(ka)t és partner(eke)t kell keresni az Európai Parlamentben, akik hajlandók nem csak felvállalni, hanem képviselni is az itteni magyar közösség érdekeit. Bozóki Antal:
– A vajdasági magyarok szívből örülhetnek, a mi listánk győzött – így értékelte a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP) győzelmét Pásztor István a Pannon RTV-nek Budapesten.
Pontosabban mit is takar a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) örökös elnökének mondata?
A Fidesz megnyerte ugyan az európai parlamenti választásokat, a 24 képviselő hely közül 13-at szerzett, de a kétharmadot, amit célul tűzött ki, mégsem sikerült elérni.
Deli Andor, a Fidesz-KDNP/VMSZ jelöltje, a várakozásoknak megfelelően, de nem a saját érdeme alapján (a 11. helyen) ismét képviselői mandátumhoz jutott. Marad neki, tehát, a horribilis eurós képviselői fizetés, és Pásztort István is fellélegezhet, Ábel nevű fia továbbra is Deli asszisztense lehet.
Arról viszont már lehetne vitatkozni, hogy a vajdasági magyarok mennyire örülnek ennek a győzelemnek. A tényeket ugyanis mégsem lehet figyelmen kívül hagyni.
Vajdaságban – a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai alapján – 59 400-an regisztráltak a választási névjegyzékbe szerbiai címmel, és 40 253-an szavaztak.
A 2018-a Magyar Nemzeti Tanácsi választásokon 129 471 fő volt a jogosult a részvételre. Az összes leadott szavazat száma 47 309 volt.
Még ha elfogadjuk Pásztor nyilatkozatát, miszerint „mintegy ötvenezren szavaztak, a 70 ezer (valójában kettős állampolgárságú – B.A.), szavazati joggal rendelkező vajdasági magyar közül,” akkor is a délvidéki magyar szavazópolgároknak mindössze 38,63 százaléka vett rész az EP választásokon.
A négy EP képviselő mandátumhoz jutott Demokratikus Koalíció (DK) szerint „teljesen átláthatatlan, hogy a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok levélszavazatait hogyan vették figyelembe az EP-választáson. […] Nem tudni, hogy akik választóként regisztrálva lettek, élnek-e egyáltalán, illetve regisztrálásukat ők maguk kérték-e. Ugyanígy ellenőrizhetetlen, hogy a regisztráltak maguk adták-e le szavazatukat, vagy helyettük mások. Ezen túl teljesen zavaros bizonyos határon túli magyar szervezetek szerepe a folyamatban”.
A tények közé tartozik az is, hogy Deli Andornak a választásokon ellenfele nem volt. Egyetlen másik magyarországi párt sem állított képviselő-jelöltet a Délvidékről! Milyen választás az, ahol nincs legalább még egy jelölt?
A magyarországi pártvezetők közül – ismereteim szerint – egyedül Sneider Tamás, a Jobbik elnöke, az Országgyűlés alelnöke egyetlen egy utcafórumot tartott (Zentán).
A Magyar Mozgalom (MM) a választások kapcsán közleményben mondta ki, hogy „nem tud támogatni olyan listát, amelyen rajta van egy olyan párt (VMSZ – B.A.) tagja is, amely megszavazta, hogy november 25., Délvidék elcsatolásának napja Vajdaság ünnepe legyen”.
A Vajdasági Magyarok Demokratikusa Közösség (VMDK) egymondatos, szinte semlegesnek is mondható közleménnyel jelentkezett, miszerint „bízik abban, hogy a szavazati joggal rendelkező magyarok minden ráhatás nélkül képesek önállóan eldönteni, hogy rész vesznek-e az európai parlamenti választásokon ás képesek – a választás tisztaságát veszélyeztető, kiskorúsító segítség mellőzésével” – saját meggyőződésükre támaszkodva, azokra szavazni, akik az igazi magyar nemzeti érdekeket képviselik”.
Ilyen gyér és csaknem érdektelen ellenzéki választási fellépés mellett – még ha nem is számítjuk a „pásztorfiúknak” is nevezett VMSZ aktivisták „segítségét” a választóknak kitölteni „az azonosításhoz szükséges iratokat” – nem kell csodálkozni a Fidesz-KDNP/VMSZ sikerén.
A délvidéki magyar sajtó – a DélHír portál és a Szabad Magyar Szó és a VRTV magyar szerkesztősége tisztes kivételével – ezúttal is igazolta, hogy teljesen a VMSZ irányítása alatt áll. – A legnagyobb hányada beállt teljes mellszélességgel a kampány mögé: minden rendezvényről tudósított, minden alkalmat kihasznált a pártkoalíció népszerűsítésére – csak épp a „kampányrendezvény” vagy a „választási műsor” megjelölést felejtették le a lapok széléről és a hírműsorok blokkjainak az elejéről” – írja Sinkovics Norbert az Autonómián.
Ilyen egyenetlen feltételek között tisztességes EP választásról a Délvidéken még véletlenül sem beszélhetünk!
Az egyébként sem politikai alkatú Deli Andor eddig sem a vajdasági magyarokat képviselte az Európai Parlamentben. A továbbiakban is azt fogja tenni, amit a pártvezetői mondanak neki. Képviselői feladatairól semmilyen párbeszéd nem folyt, és az iránta való elvárások is csak homályos és általános nyilatkozatokban lettek megfogalmazva, sehol elfogadva. Pedig, az EP választás jó alkalom lett volna a magyar közösség követeléseinek (pl. a magyar autonómia) konkrét meghatározására.
A Vajdasági Magyarok Demokratikusa Közösségének és a Magyar Mozgalomnak – amennyiben a továbbiakban is ellenzékből kívánnak politizálni – új uta(ka)t és partner(eke)t kell keresni az Európai Parlamentben, akik hajlandók nem csak felvállalni, hanem képviselni is az itteni magyar közösség érdekeit.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy nap, amely megrengette…
Ha nem is a világot, de talán a magyar miniszterelnököt, kilenc és félmillió állampolgár sorsának korlátlan >
A legújabb álarc a tudomány álarca
Gombamódra szaporodnak az egyetemi életen belül használatos doktori címmel dicsekvő politikusok. Habermas vagy Derrida még a >
A tanulóifjúság politikai indoktrinálása az Európa Kollégiumban
Juhász Bálint is a Pásztor István közösségre káros politikáját képviseli. A Kollégiumban mondott beszédében azt hangoztatta >
VMSZ-es diktatúra ez a javából!
II. Pásztor tevékenységéből látszik, hogy a magyar közösséggel kapcsolatos minden területet, minden témát egyedül akar intézni. >
„Erős tartományi csapat”?
Amikor a jogállam még működött, a közigazgatásban való munkavégzés szakmának, hivatásnak számított. Most már még az >
MEGRENDEZETT SZÍNJÁTÉK
A felújított szabadkai vasútállomás november 24-i megnyitóján – amelyen Aleksandar Vučić elmondása szerint Orbán Viktor magyar >
VMSZ-es diktatúra túszai lettünk!
A VMSZ-es MNT fő célja a jelenlegi egyszólamú, minden szakmai követelményt és pluralizmust mellőző tájékoztatás megőrzése, >
Sorkatonaság, figyelemelterelés, elvándorlás…
"Ha nem akarod, hogy éhen haljon a családod, akkor elindulsz külföldre, ha nem akarsz bevonulni egy >
Megrendelt VMSZ történelem
Idővel meg kell azonban majd a történészeknek, politológusoknak írni egy másik könyvet is, amelyik tárgyilagosan mutatja >
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a >
NEM „JÓL DÖNTÖTTÉL, JENŐ!”[1]
Hajnal Jenőnek most is fontosabb a szolgalelkűség, az önkritikátlan somfordálás. Viszont még a formális pályázati feltételeknek >
A káros pásztori politika revíziójának elmulasztása (4.)
A VMSZ-SZHP új koalíciós szerződése is kifejezi a VMSZ nemzeti kisebbségi politikájának minden nyomorát, amely miatt >