Ma Mária, Adrienn névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Erre a politikára, ezekre szavazzunk?
Pásztor István „arra kérte a vajdasági magyarokat, hogy tegyék félre a nézetkülönbségeket és vegyenek rész a mozgósító kampányban, hogy többen szavazzanak” (a Fidesz-KDNP/VMSZ-re). Ez egyúttal a Deli Andorra szavazásra való felhívás is. Lehet-e azonban félretenni a „nézetkülönbségeket” és olyan politikára szavazni, amilyet Pásztor, Deli és Kovács is képvisel? Persze, hogy nem! Bozóki Antal:
Március 25.
Újabb nemzeti kisebbségi jogsérelmek
Sajtókonferenciát tartottak a Magyar Mozgalom (MM) zentai alapszervezetének képviselői, a községi képviselő-testület (kkt) legutóbbi ülése kapcsán.
Sándor József, a kkt-ülésén képviselői kérdést tett fel a zentai adóhivatal bezárásával, pontosabban hatásköreinek (jelentős) leszűkítésével kapcsolatban. Információi szerint ugyanis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a szerb kormány közötti megállapodás értelmében átszervezik a szerbiai adóhivatalt, melynek következtében megszűnnének a kisebb adóhivatalok, így többek között a zentai is.
Július 1-jétől kezdve a zentai adóhivatali dolgozók és funkciók jelentős része Nagykikindára kerülne át, Zentán pedig csak az ingatlanokkal és a járművekkel kapcsolatos ügyintézés maradna.
A képviselő szerint az IMF azt szeretné elérni ezzel az ügyintézéssel, hogy a polgárokat abba az irányba tereljék, online, azaz az interneten keresztül intézzék az adóügyeiket – tudtuk meg a sajtból.
– Ez egy elsősorban magyarok által lakott vidék, amelyben ráadásul sok a falu, azokban pedig az idős ember, akik sem a cirill betűket nem ismerik, a szerb nyelvtudásuk hiányos, a számítógépet pedig nem kezelik. Félő, hogy a lakosság jelentős része nincs egy ilyen ügyintézési módra felkészülve, de még a cégek, vállalatok nagy részét is komoly kihívás elé állítja egy ilyen változtatás. Ráadásul ahhoz, hogy ez a dolog így működjön, laptopra vagy okostelefonra, ezenkívül igazolvány-leolvasóra, szkennerre, nyomtatóra van szükség, tehát ez egészen komoly kiadásokra kényszerítené a lakosságot – érvelt a képviselő.
Sándor szerint vállalatokat, vállalkozókat és földműveseket egyaránt hátrányosan érintene egy ilyen átszervezés, mert ezentúl szinte minden, adóval kapcsolatos ügyintézés miatt Nagykikindára kellene utazniuk.
– Ráadásul a zentai adóhivatal pincéje tele van olyan dokumentumokkal, amelyek még kézzel készültek és nincsenek digitalizálva. Vagyis, az érintett polgár elutazik Nagykikindára a saját ügyes-bajos dolgát intézni, onnan visszaküldik Zentára a papírokért, amelyekkel ismét utazhat, egyszóval ez drámai módon megkeserítheti valamennyiünk mindennapi életét. Egy újabb dimenziója ennek a történetnek, hogy ezzel még a nyelvhasználati jogaink is csorbulnak, mindezért arra kérjük azokat a helyi politikusokat és önkormányzati vezetőket, akik jelenlegi pozíciójuknál fogva tehetnek valamit ez ellen, hogy vessék latba befolyásukat annak érdekében, hogy legalább a tömbmagyarság területén megmaradhasson az adóhivatal, illetve kompromisszumos megoldásként működjön tovább a nagykikindai adóhatóság kihelyezett részlegeként, de változatlan tartalommal – mondta a képviselő.
Sándor József végül azzal a példával támasztotta alá javaslatát, hogy annak idején Horvátország is hasonló jellegű megállapodást kötött az IMF-fel, de három évi próbálkozás után végül megszüntették a rendszert, mert nem volt működőképes.
Arról nem érkezett hír, de bizonyára a megszűnés lesz a sorsa Ada, Csóka, Magyarkanizsa és Törökkanizsa községi adóhivatalának is. Ezek a községek 1992 óta „az észak-bánáti közigazgatási körzethez” tartoznak, mivel az akkori szerb kormányrendeletet hozott, amellyel ezeket a községeket – kiragadva azokat a természetes, etnikai, gazdasági, valamint földrajzi környezetükből – a nagykikindai székhelyű körzethez csatolták. Nem utolsósorban a magyar közösség politikai, gazdasági, művelődési és egyéb megosztása végett is.
A rendelet nem csak hátrányosan érinti az érintett községek magyar és minden más nemzetiségű lakóját, de az egész terület fejlődését is akadályozza, nem teszi lehetővé számukra, hogy a különböző fejlesztési pénzekre és európai projektumokra pályázzanak.
A Szerb Haladó Párttal (CNC) koalícióra lépett Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) az utóbbi években mélységesen hallgat erről a problémáról, pedig ezzel kapcsolatban többször aláírásgyűjtésre is sor került.
Az adóhivatalok tervezett „bezárása” bizonyára tovább fokozza a nemzeti kisebbségi jogsérelmeket is.
Március 27. – április 5.
Erre a politikára, ezekre szavazzunk?
Az európai parlamenti választások miatt, egyszerre fontosak lettek a vajdasági magyarok Orbán Viktor, magyar miniszterelnök, Pásztor István, a haladó VMSZ/BMC és Deli Andor EP-képviselő számára is. Szükségük van a szavazatunkra. Mindegyiknek a maga érdekéből. Orbánnak, hogy minél több fideszes képviselő jusson be az Európai Parlamentbe, Pásztornak, hogy bizonyítsa (Orbán felé is), a magyar közösség támogatja a politikáját, Delinek, pedig, hogy megtarthassa a „nyolcezer ezer eurós havi fizetést” és az ezzel járó egyéb kedvezményeket.
– Az európai parlamenti választások eredménye kiemelt fontosságú Szerbia és az egész nyugat-balkáni térség számára. A régió érdeke, hogy olyan képviselők kerüljenek az Európai Parlamentbe és a többi uniós intézménybe, akik őszintén támogatják a nyugat-balkáni bővítést” – emelete ki Deli Andor vajdasági fideszes EP-képviselő az EU-Szerbia parlamenti vegyes bizottság március 27-ei délutáni ülésével kapcsolatban Strasbourgban. – Szerbia európai jövője nem lehet az EU tehetetlenségének és Pristina egyoldalú lepéseinek a túsza” – tette hozzá a fideszes politikus.
Deli európai mandátuma során – jó pártkatonához illően – képviselte a fideszes politikát, miszerint Szerbiát mielőbb és feltétel nélkül fel kell venni az Európai Unióba. Figyelmen kívül hagyva, hogy milyen helyrehozhatatlan kárt okoz az itteni magyar közösségnek azzal, ha Szerbia – a tagsági felvétel előtt – nem teljesíti a 23. uniós csatlakozási tárgyalási fejezetből eredő, a nemzeti kisebbségi jogokat is érintő követelményeket.
Egyéb tevékenységéről – néhány saját maga által kiadott közleményen és megrendezett interjún kívül – nemigen hallottunk, Legutóbb a hírekben akkor szerepelt, amikor „megszavazta, hogy Magyarország adóparadicsomnak számítson, majd megváltoztatta a véleményét”. Ez is arra utal, az ötéves európai parlamenti tartózkodás se volt elég arra, hogy feltalálja magát.
A legújabb példája ennek a téves/káros és megalázó politikának – amely Orbán Viktor támogatását is élvezi – a zentai adóhivatal kilátásba helyezett megszüntetése, ami ellen a VMSZ és a képviselői semmit nem tettek, meg nem szólaltak.
Az Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottsága (MB) április 5-én felszólította Szerbiát, hogy „segítse és erősítse az ország kisebbségeinek anyanyelvi oktatását, ugyanis aggodalomra ad okot a kisebbségi nyelvű osztályok létrehozásának viszonylag magas létszámhoz kötött küszöbértéke” (lásd az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola megszűntetésének kísérletét).
A MB arra is „felszólította Szerbiát, hogy erősítse az összes regionális vagy kisebbségi nyelv használatát az igazságszolgáltatásban és a közigazgatásban, valamint segítse elő a kisebbségek nyelve és kultúrája iránti toleranciát a szerb társadalomban”.
Kovács Elvira,[9] a VMSZ alelnöke, nem csak Szerbia küldöttségének a tagja az Európa Tanácsban, de az esélyegyenlőségi és a megkülönböztetés-mentességi bizottság elnöke is (az ezzel járó bizonyára úgyszintén nem kevés fizetéssel). A ET Miniszteri Bizottságának idézett felszólítása konkrét bizonyítéka annak is, hogy Kovács semmit nem tett a magyar közösség érdekében.
Pásztor István pártelnök – az ET Miniszteri Bizottságának felszólítása napján tartott – szabadkai sajtótájékoztatóján „arra kérte a vajdasági magyarokat, hogy tegyék félre a nézetkülönbségeket és vegyenek rész a(z EP választási – B.A.) mozgósító kampányban, hogy többen szavazzanak” (a Fidesz-KDNP/VMSZ-re). Ez egyúttal a Deli Andorra szavazásra való felhívás is.
Lehet-e azonban félretenni a „nézetkülönbségeket” és olyan politikára szavazni, amilyet Pásztor, Deli és Kovács is képvisel? Persze, hogy nem!
Következő cikk: Haragosan és visszafogottan
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >
„BELGRÁD NEM AKAR ELFOGADNI BENNÜNKET”
Az „elégedetlenségtől forrongó Szerbiában” az albánok tiltakozásával most a nemzeti kisebbségi közösségek kérdése is kiéleződött, napirendre >
FIDESZ JANICSÁRKÉPZŐ VAJDASÁGBAN IS?
Hogyhogy az MCC mint „tehetséggondozó intézmény” „partnere” nem a Magyar Nemzeti Tanács, vagy valamelyik szakmailag érintett >
Tisza Pártra várunk!
A probléma a közösséggel az, hogy nincsen egyetlen olyan politikai párt vagy civil szervezet sem, amely >