Ma Hajnalka, Lídia, Auguszta névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Részarányos képviseletet!
Szerződésteljesítési kötelezettség
Szerbia most számon kéri Koszovótól, hogy a brüsszeli egyezmény aláírása óta, vagyis öt év alatt sem alakították meg a 10 szerb többségű község közösségét. A horvátoknak viszont 13 alatt nem biztosította a garantál képviselői helyeket…Pacta sunt servanda! [A nemzetközi jog elve: A szerződéseket be kell tartani/a vállalt kötelezettségeket teljesíteni kell!] És ez mindenkire, tehát Szerbiára is egyaránt vonatkozik! Bozóki Antal:
Tomislav Žigmanov, a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségének (DSHV) elnöke a párt március 18-i szabadkai évi közgyűlésén kijelentette, hogy a szervezet „továbbra is kitart a horvát nemzeti kisebbség számára a képviselői hely biztosítása mellett a szerb képviselőházban”.
Ana Brnabić szerb kormányfő kijelentésével kapcsolatban, aki a Horvát Televíziónak adott interjúban azt mondta, „nem gondolja, hogy a horvátoknak biztosított helyük kell, hogy legyen a szerb parlamentben”, Žigmanov azt üzente, „nem fog elállni a biztosított mandátum megszerzésének követelésétől, az a modell szerint, amilyen a szerb kisebbség számára létezik Horvátországban”.
Azt mondta, „csodálkozik” Brnabić ezen álláspontján, mivel a szerb kisebbség a képviseletnek ezt az eszközét használja Montenegróban, Macedóniában, Romániában, Horvátországban és Koszovón.
– A horvátok számára biztosított mandátum Szerbiában nem a hatalom képviselőinek véleménytől függ, hanem ez Szerbia kötelezettsége, amely a Horvátországgal aláírt egyezmény 9. szakaszából ered – hangoztatta Žigmanov.
A VHDSZ elnöke által említett kétoldalú egyezmény megkötésére 2004. november 15-én Belgrádban került sor, a szerb fél általi becikkelyezésére pedig 2005. május 20-án.
Az egyezmény 9. cikkének teljes szövege a következő:
„A Szerződő Felek lehetővé teszik a nemzeti kisebbségek szabad szerveződését és társulását.
A Szerződő Felek lehetővé teszik a nemzeti kisebbségek részvételét a jogaikról és helyzetükről szóló döntéshozatalban, helyi, tartományi és köztársasági szinten, valamint Szerbia és Montenegró államközössége szintjén, illetve Horvátországban a helyi, regionális és állami szinten, lehetővé téve politikai pártok alapítását és a képviseleti, valamint a végrehajtó testületekben való részvételt, oly módon, hogy törvényhozásukkal biztosítják:
– a nemzeti kisebbségek képviseletét helyi szinten a képviseleti, valamint a végrehajtó testületekben,
– a nemzeti kisebbségek képviseletét tartományi és köztársasági szinten, valamint Szerbia és Montenegró államközössége szintjén, illetve Horvátországban regionális és állami szinten.
A Szerződő Felek biztosítják az anyagi és egyéb feltételeket a nemzeti kisebbségi választáshoz és a megválasztott képviselők munkájához.
A Szerződő Felek a területi és/vagy közigazgatási egységek meghatározásakor tartózkodnak a nemzeti kisebbségek kedvezőtlenebb helyzetbe hozásától.
– A nemzeti kisebbségek politikai képviselete Horvátországban minden szinten a nemzeti kisebbségek jogairól szóló alkotmánytörvény által történik, a képviseleti és végrehajtó testületekben biztosított (a szerb, illetve bármely más nemzeti kisebbségnek a népességben való százalékban kifejezett részvételével összhangban) – olvasható az újvidéki Regionalizmusért Központnak (CR) az egyezmény megvalósításáról szóló elemzésében.
Ez a gyakorlat egyébként követi az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ajánlásait a nemzeti kisebbségek hatékony részvételéről a közéletben (Lund, 1999. szeptember 1.).
A horvát kisebbségnek – a szerb-horvát egyezmény idézett cikkével összhangban – Szerbiában is biztosítani kellett volna a részarányos képviseletet. Ezt az elvet, természetesen, a többi szerbiai nemzeti kisebbség esetében is alkalmazni kellene.
A szerb törvényhozás „nem ismeri a garantált helyeket a nemzeti kisebbségek politikai képviseltében a döntéshozatal három szintjének egyikében sem, mivel a ’természetes küszöb’ elképzelése mellett döntött”. A magas választási cenzus viszont lehetetlené teszi a legtöbb kisebbségi politikai pártnak, hogy parlamenti helyhez jusson. Bizonyos számú képviselői hely biztosítása a nemzeti kisebbségi választási külön lista alapján viszont „biztosítja a kisebbségek képviseletét, még abban az esetben is, ha a kisebbségi pártok nem szereznek elegendő számú szavazatot a parlamentbe jutáshoz”.
Az egyezmény után (2006-ban) meghozott szerb alkotmány 77. szakasza, ezzel kapcsolatban, ezt a rendelkezést tartalmazza:
„A nemzeti kisebbségek tagjainak a többi polgárral azonos feltételekkel joguk van a közügyek irányításában való részvételre és a közéleti tisztségek betöltésére.
Az állami szervekben, közszolgálatokban, az autonóm tartomány és a helyi önkormányzatok szerveiben történő foglalkoztatás alkalmával szem előtt kell tartani a lakosság nemzeti összetételét és a nemzeti kisebbségek tagjainak megfelelő képviseletét.”
Ebből a szakaszból hiányzik a nemzeti kisebbségek joga a részarányos képviseletre a hatalmi szervekben, és Szerbiában még a foglalkoztatásban való arányos részvételük sem számít gyakorlatnak. A nemzeti kisebbségek politikai képviseletnek biztosításhoz az ország minden szintjén, tehát, szükséges lesz az alkotmány megváltoztatása is.
Szerbia most számon kéri Koszovótól, hogy a brüsszeli egyezmény aláírása óta, vagyis öt év alatt sem alakították meg a 10 szerb többségű község közösségét. A horvátoknak viszont 13 alatt nem biztosította a garantál képviselői helyeket…
Pacta sunt servanda! [A nemzetközi jog elve: A szerződéseket be kell tartani/a vállalt kötelezettségeket teljesíteni kell!] És ez mindenkire, tehát Szerbiára is egyaránt vonatkozik!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Amikor már késő elutasítani a cinkosságot
El is utasíthatja, teszi hozzá „jóságos” arckifejezéssel, miután tudtára adta, hogy zsarolható. Ekkor már késő elutasítani >
A nemzeti kisebbségi nyelvek kiszorítása?
Az MNT-nek nincs mersze állást foglalni ebben a kérdésben sem? A Ljudevit Mičatek díjas, a Magyar >
Megalázott nemzeti ünnep
Visszatetsző az is, hogy a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Aranytoll életműdíjjal tüntette ki a Magyar Szó >
- Micsoda nap van ma?
A költőt és csapatát nem állította meg a nyomda portása (mai szóhasználatban: az őrző-védő kft. alkalmazottja), >
Szerbia – „részben szabad ország”
Az biztos, hogy a jelenlegi állami vezetés hozzáállása a délvidéki magyarsághoz jobb, mint Trianon óta bármikor >
Mi történik a magyarokkal?
Ott várom be Anikót, aki lehangoltan meséli, hogy alig voltak egy tucatnyian a misén. Előzőleg a >
A Zoran
Életem legkeményebb élő adása volt. Szerkesztettem és vezettem a Szabad Európa Rádió délután 14 órakor kezdődő >
„A jogok érvényesítésében vannak még gondok” (?)
Kovács beszédéből akaratlanul is kiviláglik a VMSZ politikájának a csődje – a nemzeti közösségi oktatás, a >
Ilyenek vagyunk!
Mindennapos olvasmányaim közé tartoznak Teofil Pančić, Dejan Ilić, Saša Ilić, Ljubomir Stojadinović és még számos bátor >
A Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) csődje
Olyan értékelések is vannak, miszerint „ijesztő a vajdasági (és nem csak vajdasági) magyar közvélemény uniformizálódása, a >
Leszegett fejjel bandukolunk a féligazság-autokráciába
Ahogy hallom, a mai gyerekeknek nincs ilyesféle gondjuk, mert a csukamájolajat ízesítik, édesítik. Hasonlóképpen vagyunk az >
„Nem lehet az, hogy egy politikai párt alakítsa a kultúrát”!
A számadatok, az események és az értékelések is arra utalnak, hogy spirális lejtőre került a vajdasági >