Ma József, Bánk névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Vicsek: „Nem sérültek a (nemzeti) kisebbségi jogok” (?)
Tizenkét magyar tannyelvű középiskolai szakkal lett tehát szegényebb a magyar nyelvű oktatásunk. Lehet-e ennek ismeretében azt mondani, hogy „nem sérültek a (nemzeti) kisebbségi jogok”? Ezt csak egy jól fizetett állami-/párthivatalnok mondhatja! Az oktatási államtitkár ugyanannak a pártnak (a VMSZ-nek) a tisztségviselője, amelyik az MNT döntő többségét is adja. Mégis a minisztérium álláspontját védelmezi! A közösségi érdekkel szemben. Bozóki Antal:
A szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban november 13-án megszűnt a magyar tannyelvű társadalmi-nyelvi második osztály.
Tavaly az oktatási minisztérium jóváhagyta, hogy a szabadkai gimnáziumban négy fővel megnyíljon ez a magyar társadalmi-nyelvi szak. „Ez az osztály a tanév végére öt főre bővült. Az iskola annak rendje és módja szerint augusztus 14-én elküldte a kérvényt a minisztériumnak, amit a Magyar Nemzeti Tanács, a jogi keretek között, kötelességének és lehetőségeinek megfelelően támogató levéllel látott el. […] A minisztérium szeptember 20-án hozta meg a döntést, miszerint ezt a szakot megszünteti, de nem értesítette erről az iskolát, egészen november 6-ig.”
A döntés tehát akkor született, miután már elkezdődött új tanév.
Az öt diák közül egy még a döntés előtt kiiratkozott az iskolából, egy a döntést követően úgy határozott, hogy a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumban, hárman pedig, hogy a természeti szakon folytatják tanulmányaikat.
A Svetozar Marković Gimnázium „társadalmi-nyelvi szakának megszűnésével nem „csak” a szakon tanuló gyermekeket rövidítették meg, akik nem akkora óraszámmal tanulják majd a nyelveket és a történelmet, mint amekkorával a választott szakon tanulták volna. Az osztály beszüntetése automatikusan óraszámcsökkenést is jelent, vagyis azok a tanárok, akik ebben az osztályban előadtak volna, jóval kevesebb munkával rendelkeznek majd az előttünk álló három évben. Hiszen ebből a szakból most nem lesz harmadik és bizony nem lesz érettségiző osztály sem.”
Vicsek Annamária, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) államtitkára most mégis azt nyilatkozta a sajtónak, hogy az osztály megszűnése „nem egy kisebbségellenes intézkedés, hiszen amikor kis létszámú osztályról van szó, a minisztérium részéről sokkal nagyobb a nyitottság”. – Magyar osztályba lettek átirányítva, nem sérültek a kisebbségi jogok sem – tette hozzá.
Azt viszont Vicsek már nem mondta, hogy két különböző szakirányú osztályról van szó. „Semmiféleképp nem vették figyelembe az érdekeinket és azt, hogy ez nekünk milyen nehéz lesz, teljesen megváltoztatni a tanulásunk irányát” – nyilatkozta Csekity Szemesi Bence, a megszűnt osztály tanulója.
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) ülésén is szó esett a témáról. Az MNT kiállt az osztály megtartása mellett, de az oktatási minisztérium nem változtatott a döntésén. Magyarán, semmibe vette a testület álláspontját!
– Az osztály bezárása az iskola presztízsét is rontja. A jövő szempontjából is káros, hisz a szülők, amikor a pályaválasztásról lesz szó, félve választják majd e gimnázium társadalomtudományi- nyelvi tagozatát hisz egyszer már megtörtént, hogy összevonták az osztályt a természettudományi-matematikai osztállyal – mondta Petkovics Márta, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja.
Hogyan is néz ki a minisztérium „nyitottsága” a kis létszámú (nemzeti kisebbségi) osztályok iránt a gyakorlatban? A minisztérium ezeknek az osztályoknak a megnyitásával évekre visszamenőleg – az utolsó pillanatokig – bizonytalanságban tartja a magyar diákokat és szülőket. Ez történt az idén is:
A korábban elutasított 13 magyar tannyelvű középiskolai szak közül az oktatási minisztérium a nyáron hármat mégis jóváhagyott, vagyis három olyan magyar tannyelvű középiskolai szak esetében döntött az utólagos jóváhagyás mellett, amely szakok megnyitását előzőleg nem támogatta. Ezek közé tartozott a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium társadalmi-nyelvi szaka, a szabadkai Vegyészeti-technológiai Iskolában a gyógyszeripari-technikus szak és a futaki Mezőgazdasági Iskola és Kollégium mezőgazdasági-technikus szaka. Nem változtatta meg viszont döntését három zentai, három szabadkai, és az egy-egy adai, magyarkanizsai, törökkanizsai és nagybecskereki szakkal kapcsolatban, így az iskolák kérvényét elutasította.
Az utólag jóváhagyott három magyar tannyelvű középiskolai szak közül először a futaki mezőgazdasági középiskolában„nem indult magyar tagozat”, mivel a megnyitás körül bizonytalanság miatt „csak két diák jelentkezett”. November 13-án pedig a Svetozar Marković Gimnázium társadalmi-nyelvi szaka is megszűnt. És a szerzett jogok intézménye?
Tizenkét magyar tannyelvű középiskolai szakkal lett tehát szegényebb a magyar nyelvű oktatásunk. Lehet-e ennek ismeretében azt mondani, hogy „nem sérültek a (nemzeti) kisebbségi jogok”? Ezt csak egy jól fizetett állami-/párthivatalnok mondhatja!
Az oktatási államtitkár ugyanannak a pártnak (a VMSZ-nek) a tisztségviselője, amelyik az MNT döntő többségét is adja. Mégis a minisztérium álláspontját védelmezi! A közösségi érdekkel szemben.
Következő cikk: Belgrád: a háborús bűnös Ratko Mladićot ábrázoló plakátok lepték el a szerb fővárost
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hősök emlékét ünneplik a gyávák
Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >
A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >
Mi veszélyezteti a vajdasági magyarok megmaradását?
A vajdasági magyar közösségnek joga van tudni, hogy mit is mondod Fremond Árpád, az MNT VMSZ >
A nagyhatalmak újra kezdik az érdekövezetek felosztását
A tömegek a válságos helyzetben olyan Vezért keresnek, akiben feltétlenül megbíznak. Az autokrata rendszerek tehát kimondottan >
Így fogadjuk el az autokratákat: kiskanállal
Még arra is bátorkodott utalni, hogy a parlament csak a demokratikus rendszer egyik eleme és nem >
A VMSZ SZÉGYENPÁRT
A junior pártelnök nem a magyar közösség, hanem csak a saját és pártja szűk elitjének az >
Barbárság vagy demokrácia?
„Donald Trump – írta Fukuyama - legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati >
A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják
Ebben a zűrzavaros helyzetben külön figyelmet érdemel David Atlagić kormánypárti képviselő felszólalása. Kitért az 2000 október >
Egy országot elveszejteni
A megszabadulás tőle régóta elsőrendű erkölcsi és nemzeti egzisztenciális kérdés volt, a friss fejlemények fényében pedig >
ÚJVIDÉK: „A DEMOKRÁCIA HALÁLA”
Az újvidéki polgármester (Miloš Vučević bukott kormányfő meghosszabbított keze) antidemokratikus módon való megválasztásával a SZHP és >
Remek, nagyon remek fiúk a fogyatkozó magyarok
Szerbiának többé nincs oka aggódni. A vajdasági magyarok lélekszáma 2011 és 2022 között 70 ezerrel csökkent, >
Az egyetemisták a jelenlegi „apolitikus” programmal elmentek a falig
Az egyetemisták mindeddig nem foglalkoztak a civilszervezetek elleni hajszával, továbbra is távol tartják magukat a „pártpolitikától” >