2024. december 12. csütörtök
Ma Gabriella, Johanna, Franciska névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Brnabić vagy választás

J. Garai Béla
J. Garai Béla

A napokban tehát eldől, hogy sikerül-e a haladóknak meggyőzniük az engedetlen partnereket, hogy megteremtsék az új miniszterelnök megválasztásához szükséges többséget. Ha nem járnak sikerrel, akkor jöhet egy újabb előrehozott parlamenti választás, amint azt Nebojša Stefanović kilátásba helyezte. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):

Az első számú vezető ismét megmutatta, hogy ebben az országban minden úgy történik, ahogyan ő akarja: nem a saját pártjából, a Szerb Haladó Pártból választott magának utódot a kormányfői székbe, bár erre többen is számítottak soraikból, nem is a szocialista koalíciós partner e posztra ácsingózó vezetőjét, Ivica Dačićot bízta meg a feladattal, hanem egy pártonkívüli szakembert: Ana Brnabićot, az eddigi államigazgatási és helyi önkormányzati minisztert.

Megtörténhet azonban, hogy ezúttal kissé elszámította magát.

A döntéssel kétségkívül saját hatalmát igyekezett bebiztosítani, hiszen a miniszterelnöki pozíció alkotmányjogilag nagyobb befolyást biztosít viselőjének az ország irányításában, mint az államfői poszt, ezért nem mindegy, hogy ki tölti be. Aleksandar Vučić a maga és eszmetársa, Tomislav Nikolić példáján is megtapasztalhatta, hogy a hatalom milyen könnyen kicsúszhat az elnök kezéből, különösen akkor, ha elköveti azt a könnyelműséget, amit Nikolić, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Márpedig Vučić nem éri be kitüntetések osztogatásával és történelmi emlékművek avatásával, mint pártbeli elődje. Olyan kormányfőt választott tehát, aki reményei szerint hűen követi utasításait és nem szövetkezhet ellene egy párttal sem.

Nemcsak megkérdőjelezhetetlen hatalmát bizonyította ezzel, hanem azt is, hogy mennyire nem méltányolja pártbeli társainak véleményét. Hiába hangoztatták a SNS-elnökség tagjai, hogy a kormányfőnek a párt soraiból kell kikerülnie, tekintettel „történelmi” választási győzelmeikre, hiába koccintgatott Miloš Vučević újvidéki polgármester és pártalelnök barátaival a megkapni vélt magas funkcióra, kiderült, hogy elszámította magát, amint mondani szokták: előre ivott a medve bőrére. A főnök figyelembe se vette ajánlkozását. (...)

Palma és a volt főmufti bojkottja még nem veszélyeztetné a szükséges többség megteremtését a kormány számára a parlamentben, ám közben az is napvilágra került, hogy nem csak ők ellenzik Brnabic megválasztását, hanem több SNS képviselő is. Stefanović belügyminiszter a hétvégén beismerte, hogy „nagy problémák vannak a többség körül”. Olyannyira, hogy emiatt egy héttel elhalasztják a parlamenti voksolást. Addig folyik a győzködés és az alkudozás. Stefanović szerint Vučić semmiképpen sem fog elállni Brnabićra vonatkozó javaslatától.

Ez érthető is, hiszen egy ilyen visszakozás választási vereséggel érne fel számára, amit Vučić bármi áron el akar kerülni. Ezért a párt köreiből származó értesülések szerint ultimátumot intézett a kormánykoalíció tagjaihoz: vagy támogatják Brnabićot, vagy elbúcsúzhatnak a hatalomtól. Nemcsak a kormányból penderítik ki őket, hanem a közvállalatokban betöltött zsíros állásokból is. Vučić azt is megüzente a partnereknek, hogy nem fogadja el a tartózkodást vagy a távolmaradást a szavazás idején: világos támogatást követel tőlük.

A haladók fő partnerével, a szocialistákkal a jelek szerint nincs gond, Ivica Dačić külügyminiszter és kormányalelnök megnyugtatta Vučićot, hogy mind a 22 képviselőjük igennel fog szavazni. Emellett megpróbálja rábeszélni szövetségesét, Palmát, hogy változtassa meg álláspontját. Mindennek fejében a szocialisták arra számítanak, hogy négy miniszteri tárcát kapnak az új kormányban, kettővel többet az eddiginél.

A szoci politikus, úgy látszik, beletörődött abba, hogy nem rá esett az elnök választása, beéri azzal, hogy erősödik jelenlétük a kormányban. Annál is inkább, mert Vučić kijelentette: Dačićot képzeli el a politikai ügyek felelősének a kormányban, szemben Brnabićtyal, aki a gazdasági ügyeket intézi. Vagyis ahogy Vučić fogalmazott: Dačić lesz a „politikai kormányfő”, Brnabić pedig a gazdasági. Feltehetőleg Koszovó ügye is Dačićra tartozna.

Hogy a valóságban miként fog működni ez a különös hatalmi játékszabályt, amit Vučić eszelt ki, és hogy Ana Brnabić belemegy-e ebbe a kompromisszumba, azt a jövő fogja megmutatni – ha egyáltalán megszavazzák kinevezését. Bár az olyan helyzetekből ritkán szokott valami jó kisülni, amit a népi szólás úgy jellemez, hogy két dudás egy csárdában.

A napokban tehát eldől, hogy sikerül-e a haladóknak meggyőzniük az engedetlen partnereket, hogy megteremtsék az új miniszterelnök megválasztásához szükséges többséget. Ha nem járnak sikerrel, akkor jöhet egy újabb előrehozott parlamenti választás, amint azt Nebojša Stefanović kilátásba helyezte. „Mi sohasem menekültünk az ilyen megoldás elől”, hangoztatta a haladók alelnöke.

Hogy mindez mennyire veti vissza a megkezdett gazdasági reformokat és az uniós csatlakozást, az nem lényeges. Fontos, hogy érvényesüljön az első számú vezető akarata.

 

2017. június 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?

A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >

Tovább

Erkölcs(telenség)

Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >

Tovább

Događa li se čudo u Mađarskoj?

Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >

Tovább

Hatalomváltás előtti forrongások

Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >

Tovább

Vučić szava felülírja a törvényt?!

Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >

Tovább

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább