Ma Emánuel, Emánuéla, Larissza, Árpád névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Brnabić vagy választás
A napokban tehát eldől, hogy sikerül-e a haladóknak meggyőzniük az engedetlen partnereket, hogy megteremtsék az új miniszterelnök megválasztásához szükséges többséget. Ha nem járnak sikerrel, akkor jöhet egy újabb előrehozott parlamenti választás, amint azt Nebojša Stefanović kilátásba helyezte. J. Garai Béla (Vajdaság Ma):
Az első számú vezető ismét megmutatta, hogy ebben az országban minden úgy történik, ahogyan ő akarja: nem a saját pártjából, a Szerb Haladó Pártból választott magának utódot a kormányfői székbe, bár erre többen is számítottak soraikból, nem is a szocialista koalíciós partner e posztra ácsingózó vezetőjét, Ivica Dačićot bízta meg a feladattal, hanem egy pártonkívüli szakembert: Ana Brnabićot, az eddigi államigazgatási és helyi önkormányzati minisztert.
Megtörténhet azonban, hogy ezúttal kissé elszámította magát.
A döntéssel kétségkívül saját hatalmát igyekezett bebiztosítani, hiszen a miniszterelnöki pozíció alkotmányjogilag nagyobb befolyást biztosít viselőjének az ország irányításában, mint az államfői poszt, ezért nem mindegy, hogy ki tölti be. Aleksandar Vučić a maga és eszmetársa, Tomislav Nikolić példáján is megtapasztalhatta, hogy a hatalom milyen könnyen kicsúszhat az elnök kezéből, különösen akkor, ha elköveti azt a könnyelműséget, amit Nikolić, hogy lemond a pártelnöki tisztségről. Márpedig Vučić nem éri be kitüntetések osztogatásával és történelmi emlékművek avatásával, mint pártbeli elődje. Olyan kormányfőt választott tehát, aki reményei szerint hűen követi utasításait és nem szövetkezhet ellene egy párttal sem.
Nemcsak megkérdőjelezhetetlen hatalmát bizonyította ezzel, hanem azt is, hogy mennyire nem méltányolja pártbeli társainak véleményét. Hiába hangoztatták a SNS-elnökség tagjai, hogy a kormányfőnek a párt soraiból kell kikerülnie, tekintettel „történelmi” választási győzelmeikre, hiába koccintgatott Miloš Vučević újvidéki polgármester és pártalelnök barátaival a megkapni vélt magas funkcióra, kiderült, hogy elszámította magát, amint mondani szokták: előre ivott a medve bőrére. A főnök figyelembe se vette ajánlkozását. (...)
Palma és a volt főmufti bojkottja még nem veszélyeztetné a szükséges többség megteremtését a kormány számára a parlamentben, ám közben az is napvilágra került, hogy nem csak ők ellenzik Brnabic megválasztását, hanem több SNS képviselő is. Stefanović belügyminiszter a hétvégén beismerte, hogy „nagy problémák vannak a többség körül”. Olyannyira, hogy emiatt egy héttel elhalasztják a parlamenti voksolást. Addig folyik a győzködés és az alkudozás. Stefanović szerint Vučić semmiképpen sem fog elállni Brnabićra vonatkozó javaslatától.
Ez érthető is, hiszen egy ilyen visszakozás választási vereséggel érne fel számára, amit Vučić bármi áron el akar kerülni. Ezért a párt köreiből származó értesülések szerint ultimátumot intézett a kormánykoalíció tagjaihoz: vagy támogatják Brnabićot, vagy elbúcsúzhatnak a hatalomtól. Nemcsak a kormányból penderítik ki őket, hanem a közvállalatokban betöltött zsíros állásokból is. Vučić azt is megüzente a partnereknek, hogy nem fogadja el a tartózkodást vagy a távolmaradást a szavazás idején: világos támogatást követel tőlük.
A haladók fő partnerével, a szocialistákkal a jelek szerint nincs gond, Ivica Dačić külügyminiszter és kormányalelnök megnyugtatta Vučićot, hogy mind a 22 képviselőjük igennel fog szavazni. Emellett megpróbálja rábeszélni szövetségesét, Palmát, hogy változtassa meg álláspontját. Mindennek fejében a szocialisták arra számítanak, hogy négy miniszteri tárcát kapnak az új kormányban, kettővel többet az eddiginél.
A szoci politikus, úgy látszik, beletörődött abba, hogy nem rá esett az elnök választása, beéri azzal, hogy erősödik jelenlétük a kormányban. Annál is inkább, mert Vučić kijelentette: Dačićot képzeli el a politikai ügyek felelősének a kormányban, szemben Brnabićtyal, aki a gazdasági ügyeket intézi. Vagyis ahogy Vučić fogalmazott: Dačić lesz a „politikai kormányfő”, Brnabić pedig a gazdasági. Feltehetőleg Koszovó ügye is Dačićra tartozna.
Hogy a valóságban miként fog működni ez a különös hatalmi játékszabályt, amit Vučić eszelt ki, és hogy Ana Brnabić belemegy-e ebbe a kompromisszumba, azt a jövő fogja megmutatni – ha egyáltalán megszavazzák kinevezését. Bár az olyan helyzetekből ritkán szokott valami jó kisülni, amit a népi szólás úgy jellemez, hogy két dudás egy csárdában.
A napokban tehát eldől, hogy sikerül-e a haladóknak meggyőzniük az engedetlen partnereket, hogy megteremtsék az új miniszterelnök megválasztásához szükséges többséget. Ha nem járnak sikerrel, akkor jöhet egy újabb előrehozott parlamenti választás, amint azt Nebojša Stefanović kilátásba helyezte. „Mi sohasem menekültünk az ilyen megoldás elől”, hangoztatta a haladók alelnöke.
Hogy mindez mennyire veti vissza a megkezdett gazdasági reformokat és az uniós csatlakozást, az nem lényeges. Fontos, hogy érvényesüljön az első számú vezető akarata.
Következő cikk: Megszűnő tagozatok, középiskolai szakok
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A nemzeti kisebbségi nyelvek kiszorítása?
Az MNT-nek nincs mersze állást foglalni ebben a kérdésben sem? A Ljudevit Mičatek díjas, a Magyar >
Megalázott nemzeti ünnep
Visszatetsző az is, hogy a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Aranytoll életműdíjjal tüntette ki a Magyar Szó >
- Micsoda nap van ma?
A költőt és csapatát nem állította meg a nyomda portása (mai szóhasználatban: az őrző-védő kft. alkalmazottja), >
Szerbia – „részben szabad ország”
Az biztos, hogy a jelenlegi állami vezetés hozzáállása a délvidéki magyarsághoz jobb, mint Trianon óta bármikor >
Mi történik a magyarokkal?
Ott várom be Anikót, aki lehangoltan meséli, hogy alig voltak egy tucatnyian a misén. Előzőleg a >
A Zoran
Életem legkeményebb élő adása volt. Szerkesztettem és vezettem a Szabad Európa Rádió délután 14 órakor kezdődő >
„A jogok érvényesítésében vannak még gondok” (?)
Kovács beszédéből akaratlanul is kiviláglik a VMSZ politikájának a csődje – a nemzeti közösségi oktatás, a >
Ilyenek vagyunk!
Mindennapos olvasmányaim közé tartoznak Teofil Pančić, Dejan Ilić, Saša Ilić, Ljubomir Stojadinović és még számos bátor >
A Nemzeti Együttműködés Rendszerének (NER) csődje
Olyan értékelések is vannak, miszerint „ijesztő a vajdasági (és nem csak vajdasági) magyar közvélemény uniformizálódása, a >
Leszegett fejjel bandukolunk a féligazság-autokráciába
Ahogy hallom, a mai gyerekeknek nincs ilyesféle gondjuk, mert a csukamájolajat ízesítik, édesítik. Hasonlóképpen vagyunk az >
„Nem lehet az, hogy egy politikai párt alakítsa a kultúrát”!
A számadatok, az események és az értékelések is arra utalnak, hogy spirális lejtőre került a vajdasági >
„Vannak igazi újságírók – minden nyomás ellenére”!
A szerepeket kiosztották. A médiák sötétséget árasztanak, a halom félelmet. Slobodan Simić A Gyurkovics Virág által vállalt feladat >