2024. május 4. szombat
Ma Mónika, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Balek vagy szélhámos – netán hazaáruló (Trumpizmusok)

Orosz szemfényvesztők az Ovális Irodában

Az amerikai elnök olyan hírszerzési titkot kotyogott (netán: adott) ki orosz kapcsolatainak, amelyet az USA is csak egyik legközelebbi titkosszolgálati szövetségesétől (találgatások szerint Izraeltől) kapott, és nem volt joga még többi katonai szövetségesének sem továbbítani, nemhogy az oroszoknak. Purger Tibor (Szabad Magyar Szó):

Donald Trump amerikai elnök május 9-én szégyenletes módon kirúgta James Comey FBI-igazgatót, másnap pedig kiszolgáltatta orosz vendégeinek az Ovális Irodát. Sőt, mint 15-én kiderült, akár még sokkal többet is. Bob Corker, Tennessee állam republikánus szenátora és a külügyi bizottság vezetője szerint a Trump-kormányzat halálspirálba szédült. Jól kapaszkodjanak!

Naponta robbannak a hírbombák és Trump-botrányok Washingtonban: szédül, aki követni próbálja az egész történelmi léptékű cirkuszt. A főhős teljhatalmú császárnak képzeli magát, miközben udvari bolondként viselkedik. A Szövetségi Nyomozó Iroda vezetőjét azért rúgta ki, mert az éppen erősítést kért a Trump-stáb orosz kapcsolatainak vizsgálatához és nem volt hajlandó hűségesküt tenni – az alkotmány helyett – a Fehér Ház koronázatlan királyának. Mit sem számít, hogy éppen az ő szelektív hírbombái járultak hozzá talán legjobban Trump tavalyi győzelméhez, mivel Hillary Clinton email-botrányát Comey még a választások előtti hetekben is újra felmelegítette, ám arról mélyen hallgatott, hogy Trump piszkos ügyeit is vizsgálja.

Amikor Comey közzétette a hűségeskü elutasítását, Trump még meg is fenyegette valami titkos hangszalagokkal – amelyek, ha léteznek, az elnök székébe kerülhetnek. Pontosan úgy, ahogy Richard Nixonnal is történt.

A következő felvonást vagy filmkockát – mert már csak tragikomédiának nevezhető, ami Washingtonban folyik – az oroszok vitték színre és világították meg. Amikor ugyanis Trump (Putyin telefonice kiadott „parancsára”) minden protokollt félretéve az Ovális Irodában fogadta Szergej Lavrov külügyminisztert és Szergej Kiszlyak nagykövetet, az amerikai sajtót – ugyancsak minden eddigi szokást felrúgva – nem engedték be. Alig pár órával később viszont a TASZSZ hírügynökség fotója járta be a világsajtót: az oroszok bevihették saját fotósukat, aki akár azzal is elszórakozhatott, hogy amíg a balek (vagy hazaáruló) vendéglátó ostobán vigyorog diadalittas vendégeire, addig bepoloskázza a „szabad világ” politikai origóját.

Ha most valaki azt hiszi, hogy ezek a kemény szavak ádáz Trump-ellenességből fakadnak, akkor téved. Ez a jegyzetíró ugyan tökéletesen méltatlannak tartja a Fehér Ház urát jelenlegi szerepére, ám a pszichopátia, csalás vagy akár a hazaárulás ki nem zárhatósága ma már közszájon és köztollon forog az Egyesült Államokban – kivéve az extrém szélsőjobboldali sajtót a Fox hírtévével az élén, amely még saját Trump-barát vezetőinek sorozatos szexuális molesztálási botrányai – és a nagy ájtatos keresztény fundamentalizmusa meg állítólagos patriotizmusa – ellenére is kitart választott polit-prófétája mellett.

A bizarr sorozat harmadik napján Sean Spicer szóvivő szó szerint a Fehér Ház bokrai közé vitte a szót, mert nem tudott mit mondani az újságíróknak a történtekről. Miután ezt a Washington Post úgy jelentette, hogy az amerikai történelem legtöbbet félrebeszélő portparole-ja „bokrokba” bújva töprengett a legújabb mesebeszéden, a Fehér Ház dühösen javított: nem a bokrokban, hanem a bokrok között folyt a tanácskozás. Így már ugye sokkal jobb…

Trump annyi döbbenetet szolgáltat a világnak, hogy a Lavrov–Kiszlyak-féle ovális diadal pár nap alatt le is csengett volna, ha május 15-én a Washington Post fel nem fedezi, mi zajlott az aranyfüggönyök mögött. Mint Trump közvetlen környezetéből kiszivárgott, az amerikai elnök olyan hírszerzési titkot kotyogott (netán: adott) ki orosz kapcsolatainak, amelyet az USA is csak egyik legközelebbi titkosszolgálati szövetségesétől (találgatások szerint Izraeltől) kapott, és nem volt joga még többi katonai szövetségesének sem továbbítani, nemhogy az oroszoknak.

Az elnöknek persze joga van bármit titokmentesíteni (akárcsak saját hatáskörben a külügyminiszternek is, amit Hillarytól ugyanez a mágnás a kampány során elvitatott), így nem fog – emiatt – csuklóján csattanni a bilincs. Ám a megbízhatatlanság bélyegje annál inkább sokszorosan rásül a képére. A Daesre vonatkozó titok orosz kezekbe való juttatása azért különösen veszélyes, mert Moszkván keresztül Teheránban, majd esetleg a Gáza-övezetben landolhat Izrael és az USA esküdt ellenségeinek kezében. Mindez akkor, amikor Trump első külföldi útjára készül – egyenesen a Szentföldre.

A Fehér Ház majdnem megint a bokrok közé menekült: H.R. McMaster nyugalmazott tábornok és nemzetbiztonsági tanácsadó (akit Michael Flynn menesztése után a józan ész képviselőjének tartottak) kilépett a Fehér Ház nyugati szárnyából, de a sajtós tömeget meglátva megfutamodott (szó szerint kijelentve, hogy „ez az utolsó hely a világon, ahol most lenni szeretne”), és csak órákkal később merészkedett elő, immár ügyesen fogalmazott cáfolattal, amely mindent tagadott, kivéve azt, amit addigra már a New York Times is megírt: hogy Trump egyik embere rádöbbent a hírszerzési anyag kiszolgáltatásának veszélyeire és azonnal felhívta a CIA meg a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatóját, mert minél gyorsabban kezelni kellett a hatalmas baklövést.

És hogy mi az árulás tartalma? Azzal kapcsolatos információk, hogy az „Iszlám Állam” pokol(gép)mérnökei laptopba rejthető robbanószerkezetet tudnak előállítani – aminek következtében hamarosan nem vihetjük fel a repülőkre az utazás közbeni munkához vagy szórakozáshoz oly nélkülözhetetlen eszközöket, hanem be kell majd azokat is adni az össze-vissza dobált poggyászok közé. Ezt persze jó, ha akár az oroszok is tudják – csakhogy itt nem az infótartalom a lényeg, hanem az, hogyan jutott hozzá Amerika a titokhoz.

De mindenekelőtt az, hogy hogyan szolgáltatta ki Donald Trump saját legtitkosabb műveleti adatait balekul (vagy bűnös módon) az ország legnagyobb politikai ellenfelének.

 

2017. május 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább