2024. május 7. kedd
Ma Gizella, Gusztáv névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

A visegrádi Kerítéspárt nem merte kimondani a szót, hogy kerítés

„A németekkel leginkább jó viszonyban lévő cseh kormány puhította fel annyira a záródokumentumot, hogy abba végül nem került bele Görögország körbekerítése.” Magyari Péter (444.hu):

Prágában a visegrádi csoport miniszterelnökei felszólították Európát, hogy védje jobban a határait a menekültektől.

Várható volt, hogy kerítés építését javasolnak a macedón-görög és a bolgár-görög határra. Az is felmerült, hogy esetleg bejelentik, hogy el is kezdik az építkezést.

A német kormány nagyon élesen tiltakozott már előre ez ellen.

Végül a kerítésről nem mondtak semmit, csak jelezték, hogy szükség lehet egy új tervre, ha az eddig felmerült megoldások nem működnek.

Akkor most a közép-európaiak megoldják a menekültválságot

– ebben a hangulatban találkozott hétfő este a magyar, a szlovák, a lengyel és a cseh miniszterelnök Prágában. A visegrádi 4-eknek, avagy V4-nek nevezett csoport tiltakozott a leghangosabban az Európai Bizottság és Németország terve ellen, hogy az Európába érkező menekülteket kötelező kvóta alapján osszák szét. Hétfő este mutatták be, hogy ehelyett mit akarnak.

Európa két megoldása

Az EU országai annyiban egyetértenek, hogy 2016-ban még több menekült érkezése várható, mint az előző évben. Ám a helyzet kezeléséről alkotott elképzeléseikkel két táborra szakadtak.

A németek vezette, inkább a nyugati országokat tömörítő oldal azt mondja, hogy szervezetten be kell hozni akár több százezer menekültet, akik pedig nem háború elől menekülnek, azokat vissza kell fogadtatni Törökországgal.

A másik, elsősorban a visegrádiakat tömörítő tábor a befogadásról hallani sem akar, és azt tervezgették, hogy ha nincs más megoldás, akkor körbe kell zárni Görögországot kerítéssel.

A nyugatiak szerint a kerítés csak káoszhoz vezetne, és az euróválság idején nehezen megmentett Görögországot leszakítaná az unióról. A keletiek viszont katonai – rendészeti megoldást akarnak.

Míg a németek vezette tábor leginkább a brüsszeli osztrák követségen tanácskozik, addig a keletiek vezetői hétfőn Prágában rendeztek sokkal látványosabb találkozót. Meghívták a görög, a bolgár és a macedón miniszterelnököket is, a görög kormány vezetője azonban nem fogadta el a meghívást.

Berlinből puhított határozat

A macedón és a bolgár miniszterelnökök elmentek, ám közülük Bojko Boriszov bolgár kormányfő előzetesen visszautasította a V4-ek tervét, és közölte, hogy ellenzi a bolgár-görög és a macedón-görög határ lezárását. Prágában a találkozó után már kevésbé volt határozott ebben az ügyben, és azt mondta, hogy Bulgária kész lezárni az EU külső határait, de aki valóban menedékre szorul, azt be fogják engedni.

Erre Angela Merkel német kancellár nyomatékosan fel is szólította Boriszovot a prágai találkozó előtt. Berlin a többi résztvevőnél is határozottan tiltakozott. Robert Fico szlovák miniszterelnök például azt mondta, hogy a németek erősen nyomasztották, hogy szálljon ki a kerítést támogatók csoportjából, de erélyesen visszaszólt, hogy neki Berlinből ne diktáljanak.

A csúcs előtt a prágai német követ is éles szavakkal bírálta a már előre a V4-eket, egyenesen idegengyűlölet szításával vádolva őket. Merkel pedig egy kedden megjelenő interjújában a Stuttgarter Zeitungnak ezt nyilatkozta: „Egyszerű lenne egy olyan országban, mint Macedónia, ami nem is tagja az EU-nak, egy védőkerítést építeni. Nem gondolva arra, hogy ez milyen vészhelyzetbe sodorná Görögországot. És ez nemcsak, hogy nem európai magatartás, de nem is oldaná meg a problémáinkat.”

Az Európai Bizottság részéről Johannes Hahn bővítési biztos (osztrák) is figyelmeztette előre a V4-eket, hogy a kerítéspárt egyoldalú lépései veszélyeztetik az európai egységet, a német kormány részéről pedig a szociáldemokrata vezetők, Sigmar Gabriel alkancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter szóltak be nyíltan a csúcs előtt.

Csehországban jobban figyeltek a német tiltakozásra mint Pozsonyban, Varsóban és Budapesten, legalábbis a politico.eu értesülései szerint a visegrádiak közül a németekkel leginkább jó viszonyban lévő cseh kormány puhította fel annyira a záródokumentumot, hogy abba végül nem került bele Görögország körbekerítése.

Végül csak egy erős konkrétumokat nélkülöző határozat született arról, hogy a visegrádiak szerint kell egy tartalékterv, ha nem sikerül feltartóztatni a menekülteket, és e terv lényege a határok megerősítése kell hogy legyen.

Jelezték, hogy nagyon támogatják az EU határőrvédelmi szervezetének, a Frontexnek a megerősítését, hogy nem szabad hagyni a 2015-ös hullám megismétlődését.

A törökökből indul ki mindenki

A keletiek és a nyugatiak megoldási javaslata is abból indul ki, hogy alapvetően Törökországban kellene tartani minél több menekültet.

Az EU tavaly novemberben felajánlott Törökországnak 3 milliárd eurót, és cserébe elvárnák, hogy a törökök lassítsák le a Görögország felé tartó menekülteket. Csakhogy a megállapodás egyelőre nem működik. A török elnök nyilvánvalóvá tette, hogy ennél sokkal többet akar. Legalább kétszer ennyi pénzt, és azt is, hogy több százezer embert vigyenek el tőlük. A török elnök azzal zsarol, hogy ha Európa nem teljesíti követeléseit, akkor buszra ülteti a menekülttáborok lakóit (akik közül csak a szírek több mint 2 millióan vannak), és ráküldi őket Európára.

A német koalíció javaslata

A német kormány hajlik a megállapodásra. Ausztria, Németország, Hollandia, Svédország, Finnország, Portugália, Görögország, Luxemburg egy olyan terven dolgoznak, ami alapján legalább 150 – 200 ezer menekültet légi úton még az idén átvinnének magukhoz Törökországból. A részvétel nem kvóta, hanem önkéntes felajánlások alapján történne, és remélik, hogy több tagállam is csatlakozik majd hozzájuk.

A terv további része, hogy Görögország működtessen hotspotnak nevezett menekülttáborokat, ahol szűrni lehet a menekülteket, és a gazdasági bevándorlónak minősített embereket fordítsák vissza. Törökországtól pedig azt, hogy az elszállított emberekért és az eurómilliárdokért cserébe fogadja a visszatoloncoltakat, és őrizze jobban a tengeri határát.

A görögök bejelentették, hogy márciusra négy hotspot már működni fog, és igyekeznek minden tengeren érkezőt legalább három napra ezekben elhelyezni, és ezalatt mindegyiküket átvilágítani. A görög kormány abba a német javaslatba is belement, hogy a NATO katonái járőrözzenek az Égei-tengeren, embercsempészekre vadászva.

A visegrádi koalíció javaslata

A keletiek nem akarnak részt venni a menekültek átvételében, és a már Európában lévők elosztásában sem. Viszont határvédelemre szívesen áldoznának. Orbán Viktor a prágai találkozó után „második védelmi vonal” építéséről beszélt, ha a törökökkel nem működne az alku, vagyis kimondta, ami a határozatba végül nem került bele egyértelműen: szerinte körbe kell keríteni Görögországot, ha másképpen nem megy. Ez az, amiről a németek és a brüsszeli bizottság hallani sem akar. Robert Fico szlovák miniszterelnök is egy „B-terv” fontosságáról beszélt a csúcs után, és jelezte, hogy akár heteken belül szívesen küldene rendőröket a macedón-görög határra.

A legbizarrabb Ausztria kettős játéka. Míg az osztrákok benne vannak a németek vezette koalíciós tárgyalásokban, addig az osztrák külügyminiszter arról is beszélt a múlt héten, hogy eljöhet az a helyzet, hogy le kell zárni a macedón - görög határt.

Brüsszelben folytatják

A két tábor a hivatalos program szerint csak a márciusi EU-csúcson esik közvetlenül egymásnak, elvben az akkori találkozót szentelik a menekültválság megvitatásának. Azonban lesz csúcs ezen a héten is, és bár a csütörtök – pénteki megbeszélés témája elvben a brit igények megvitatása lesz, jó eséllyel szóba kerül a menekültügy is.   

2016. február 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább