2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Lassú búcsú az uniótól

„Putyin számára az Eurázsiai Unió életképes működése nem egyszerűen az orosz birodalmi álmok beteljesülése lett volna, hanem a politikai túlélés garanciája is. Egy olyan államszerkezet és elit megszilárdulása, amely állampárti garanciákat ad rendszerének, s valós alternatívaként tűnhet fel a nyugati liberális demokráciákkal szemben.”Ara-Kovács Attila (Diplomáciai jegyzet):

Miközben Vlagyimir Putyin – Orbán Viktor asszisztenciája mellett – Budapesten bemutatta a világnak, hogy egy erőteljes birodalom erőteljes vezetője, csöndben összeomlani látszik az a konstrukció, melyet a Kreml a Szovjetunió egykori befolyási övezetének romjain újjáépíteni próbált.

Csak emlékeztetnék rá: az Eurázsiai Uniót Putyin azt követően jelölte meg stratégiai célként, miután kútba esett minden arra irányuló törekvése, hogy az Európai Unióval valamilyen közös gazdasági térséget alakítson ki. Moszkva ugyanis olyan politikai engedményeket követelt cserébe, melyeket Európa nem teljesíthetett. Az oroszok időközben felgyorsították a szibériai források kibővített ipari kiaknázását, és a Csendes-óceáni partvidék is új jelentőségre tett szert, mind gazdaságilag, mind kereskedelmileg, de lényegében katonapolitikailag is.

A Moszkva által megálmodott Eurázsiai Unió alapító okiratát 2014. május 29-én írta alá három ország képviselője Asztanában; Oroszország mellett Kazahsztán és Belorusz (Fehéroroszország). Gazdaságilag ezek az államok oly mértékben függtek a korábbi szovjet kapcsolatok örökségétől, hogy a társulás akkortájt a gazdasági túlélésük legfőbb feltételének tetszett. Ez egyben azt is jelentette, hogy józan számítások szerint az egész konstrukciót Moszkvának kellett finanszíroznia, legalábbis addig, amíg a térségben az önfenntartó piacgazdasági viszonyok meg nem honosodnak. Ez viszont – figyelmeztettek már akkor szakértők – nem jelent kevesebbet, mint annak a rendszernek a részbeni rekonstrukcióját, melyre a Szovjetunió is épült valaha.

Az unió nem sokkal később kiegészült Örményországgal és Kirgizisztánnal. Ez utóbbit szintén a gazdasági kényszer sodorta közelebb Moszkvához, Örményországot viszont az a tény, hogy ellenségek veszik körül: Azerbajdzsán és az azeriek patrónusa, Törökország.

Bár az Eurázsiai Uniót összekovácsoló politikai szándék egyértelmű volt, a gazdasági kapcsolatok vonatkozásában ez egyáltalán nem volt elmondható. Moszkva érdeke az lett volna, hogy az Európai Unió integrációjához hasonló felzárkóztatási programokat hirdessenek meg és finanszírozzanak a többi – nyilvánvalóan alulfejlett – ország számára, erre azonban sem a pénz nem volt meg, sem a megfelelő integrációs kultúra. Az uniós tagságért cserébe például Örményország elsősorban katonai segítségben részesült Bakuval, illetve Ankarával szemben, ami az örmény gazdasági rendszerváltást nem, hogy segítette volna, de mindmáig kifejezetten hátráltatja. Nagyjából ugyanez igaz a többi tagországra is, nem feltétlenül katonai, hanem más – elsősorban gazdasági vagy politikai – szinten.

Mert ahhoz kétség sem férhet, hogy Putyin mit is szeretett volna elérni. Az unió életképes működése számára nem egyszerűen az orosz birodalmi álmok beteljesülése lett volna, hanem a politikai túlélés garanciája is. Egy olyan államszerkezet és elit megszilárdulása, amely állampárti garanciákat ad rendszerének, s valós alternatívaként tűnhet fel a nyugati liberális demokráciákkal szemben.

Csakhogy ehhez gazdasági erőre lett volna szükség, amit a szerkezeti reformok teljes oroszországi csődje, a monokulturális anyagi források és – ezzel szoros összefüggésben – a szénhidrogén-árak nagymérvű ingadozása mára teljességgel illuzórikussá tett. Ráadásul nem az időközben fő ideológiai ellenségnek kikiáltott Nyugat az, mely akadályokat gördített a megvalósulás elé, sokkal inkább a közép-ázsiai államokhoz térben is oly közeli Kína.

A kazah kormányköröket egyre jobban idegesítette az ország jelentős orosz kisebbsége (a lakosság közel egynegyede orosz), mely szeretné, ha az ország úgy és annyira integrálódnék az orosz kulturális-gazdasági és politikai érdekszövetségbe, mint 1991 előtt. Így aztán Asztana számára a Kreml uniós tervei egyre inkább elveszítették vonzerejüket, s gyakorta inkább nemzetbiztonsági kockázatként tűnnek fel.

Most pedig Belorusz igyekszik szép csöndben strukturálisan is leválni a Moszkva felügyelte közös térségről. Januárban Minszk megkönnyítette mintegy nyolcvan állam polgárának a beutazását az országba – nem is titkoltan gazdasági és politikai nyitást végrehajtva –, ami arra kényszerítette az orosz hatóságokat, hogy visszaállítsák a határőrizetet a két ország között. Ugyan a beloruszok továbbra is vízum- és poggyászellenőrzés nélkül léphetnek orosz területre (és viszont, az oroszok Belorusziába), de mindenki mást alaposan igazoltatnak és átkutatnak. Február 7-én a belbiztonsági szolgálat (FSZB) elnökének, Alekszander Bortnyikovnak a parancsára ismét megnyíltak az ellenőrzési pontok Oroszország nyugati, Szmolenszk, Brjanszk és Pszkov megyéiben. A lépést Minszk azonnal nehezményezte; a kiadott nyilatkozat szerint ezzel „Moszkva megszegte a két ország közötti határvédelmi megállapodást”.

A Regnum portál viszont már úgy értesült megbízható kormányforrásokból, hogy Belorusz egyenesen kiválni készül „az Eurázsiai Gazdasági Szövetségből, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből és az államszövetségből” is. A hírforrás azt is tudni véli, hogy a belorusz döntést a Kreml megértéssel fogja fogadni, és nem tervez emiatt semmiféle retorziót. Moszkva ugyanakkor legfelsőbb szintű egyeztetést szeretne, de a javasolt február 9-i Putyin-Lukasenka találkozó ötletére Minszk egyelőre nem reagált.

 Ezek a hírek egyértelműen jelzik, hogy az oroszok felmérték: az Eurázsiai Unió költségeit a jövőben képtelenek lesznek állni. Ez egybevág minden olyan adattal, mely gazdaság teljesítőképességével kapcsolatban az utóbbi időben nyilvánosságra került. Ám ha az uniós cél ilyen látványosan szétporlad, Putyinnak fel kell mutatnia helyette valami mást a hazai publikum felé. Különben legitimitása a birodalom helyreállításában reménykedő tömegek szemében hamarabb semmisül meg, mint amennyi időbe került megteremteni az ezzel kapcsolatos nacionalista illúziót.

2017. február 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen

Ezt a kérdést teszi fel a Politico  amerikai portál európai kiadásában.  „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >

Tovább

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább