Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Elveszti Népszabadság-jellegét
Magyarország legjelentősebb ellenzéki napilapjának befojtása kapcsán
Melyik hatalomnak nincs szüksége visszajelzésre, melyik nem tűri az ellenzéki kritikát? Nagyon egyszerű a válasz: amelyik lop. Stephen Bozhen (Autonómia):
Lelőtték a legjelentősebb magyarországi ellenzéki lapot, a Népszabadságot. Mindez olyan hirtelen történt, hogy még a dolgozói is csak a sajtóból értesültek róla. A lapkiadást leállították, a szervereket lekapcsolták (csak a kezdőlapjuk működik, de ott is csak egy sajtóközlemény olvasható), a munkatársakat kirúgták vagy kényszerpihenőre küldték. A tulajdonos Mediaworks Zrt. a lap csökkenő példányszámával indokolja a lépést (talán emlékszünk, nálunk ugyanezzel az indokkal váltották le a Magyar Szó előző főszerkesztőjét, és ültették a helyére Varjú Mártát, aki aztán kritikátlan pártközlönyt csinált a közpénzen fenntartott napilapból). A diplomatikus szövegben akad néhány kétértelmű mondat, ami támpontot nyújthat az értelmezéshez, mint például:
„(…) A Népszabadság esetében ez idáig sajnos nem sikerült megteremteni a pénzügyi eredményességet. Ennek, a jövőbeli sikeres üzleti modell meghatározása útján történő elérése a menedzsment kiemelt feladatát kell, hogy képezze.
A jelenlegi üzleti modell működtetésével a Népszabadság a teljes cégcsoport eredményeit negatívan befolyásolja, és ez várhatóan hosszú távon így maradna, amennyiben működése nem kerül teljesen új alapokra.”
A nem közpénzből működtetett médiumok számára a reklámok jelentik a legfőbb bevételi forrást. Egy olyan közegben, ahol a hatalom erőszakosan, a törvényhozás szintjén hozza helyzetbe a saját gazdasági holdudvarát, és egész pályás letámadást folytat a független sajtó, ill. a független civil szervezetek ellen, nem egy jövedelmező vállalkozás kritikus hangú lapot kiadni, hisz abban kevesen mernek hirdetni. A közlemény szerint 9 éve veszteséges a Népszabadság. De a lelövésének időpontja a véletlen szülötte lehet-e? A kvótareferendum eredménytelensége többek között azt mutatja, hogy a brutális, évek óta tartó, központilag irányított agymosás ellenére az ország kétharmada nem állt a Fidesz mellé.
Fideszes szempontból nézve tehát még mindig túl sok az ellenzéki hang a médiatérben, még mindig túl sokan foglalkoznak Orbán sleppjének óriási lopásaival.
Márpedig egy évtizedekben gondolkodó, demokráciának hazudott, illiberális diktatúra kiépítését ez a tény aligha segíti. Tenni kell hát valamit. A kétharmados törvényhozói hatalom tökéletes eszköz arra, hogy bárkit befojtsunk a piacon, hiszen mindenkire lehet személyre szabott törvényt írni.
„A jövőbeli sikeres üzleti modell” Magyarországon csak a Fidesznek való behódolás lehet, hiszen „a jelenlegi üzleti modell működtetésével a Népszabadság a teljes cégcsoport eredményeit negatívan befolyásolja”. Magyarul máris olyan eszközöket vethettek be a háttérben, amelyek a Mediaworks Zrt. ellehetetlenítését szolgálják. Szerencsére a menedzsment időben kapcsolt!
Nézzük egy kicsit nagyobb távolságból, kicsit globálisabban a mindenkori hatalom és a kritikus hangok viszonyát.
„A hatalomnak szüksége van az ellenzéki visszajelzésre, hogy minél szélesebb konszenzus mellett irányíthasson, minél inkább elfogadható legyen a munkája a többség számára, még azok számára is, akik nem a hatalmi pártokat támogatják” – így hangzik az idealista megközelítés. E szerint a mindenkori hatalom és ellenzék kéz a kézben, egymást támogatva és erősítve, az isten adta nép érdekeit, jólétét mindenek fölé helyezve próbálja a lehető legjobbat kihozni az aktuális kormányzati ciklusból, és a köztük levő viták leginkább elvi síkon, a prioritások meghatározása körül zajlanak. Egyszóval a racionalitás talaján mozogva a hatalom és az ellenzék számára is egyértelmű, hogy mi a logikus lépés, mit kell tenni, mi lenne az igazságos, és maximum azon kapnak hajba, hogy mivel kezdjék a problémák megoldását.
A működő, nyugati demokráciákban a két oldal egymás számlájára megfogalmazott kritikája épp ezért belül marad bizonyos retorikai kereteken, nem szolgálja az örök harag létrejöttét, a társadalom kettészakítását. Ha a hatalomnak igaza van egy kérdésben, akkor úgyis hiteltelen az ellenzék kritikája, ha pedig téved, akkor az ellenzéki visszajelzés – amely a közmédián keresztül is eljut a szavazókhoz – segítheti a korrekciót.
Melyik hatalomnak nincs szüksége visszajelzésre, melyik nem tűri az ellenzéki kritikát? Nagyon egyszerű a válasz: amelyik lop.
A közvagyon szétlopása – még akkor is, ha de jure legálisan zajlik (pont a személyre szabott törvényeknek köszönhetően) – a hatalmi pártok támogatóiban is visszatetszést kelt, aminek következménye az adott párttól való elfordulás, hosszabb távon pedig a hatalomból való kiszorulás. (És hát Orbániában nem egy-egy zacskó mogyorót tesznek zsebre stikában a haverok, hanem száz milliárdokat.) Ennek tudatában kinek hiányzik, hogy az olyan ügyletekről cikkezzen az ellenzéki sajtó, amelyekben az állami vagyon (értsd: mindannyiunké) „elveszti a közpénzjellegét”?
Természetesen van az a szellemi szint a választópolgárok bizonyos körében, ahol ez nem csak, hogy elnézhető, hanem egyenesen büszkeségre ad okot. „Amazok is loptak” – hangzik az erkölcsi felelősség alól felmentő szólam, amelyik nem csak azért elkeserítő, mert normálisnak tartja, hogy erkölcstelenségre erkölcstelenség a helyes válasz, hanem azért is, mert sugárzik belőle a naiv ostobaság: annak a felismerésnek a hiánya, hogy amiként „amazok” is tőlünk loptak, ugyanúgy tőlünk lopnak a „mieink” is.
Nagyon könnyű belátni, hogy a mindenkori hatalomra nézve a mocsok napvilágra kerülése jelenti a legnagyobb veszélyt. Ha nem lenne ez a mocsok, akkor nem kellene tartani az azt kiteregető sajtótól sem!
És ha a lopási gyakorlaton nem óhajt változtatni az erkölcsileg teljesen lezüllött hatalom (márpedig nem óhajt!), akkor – erkölcsi lezüllöttségével összhangban, illetve annak természetes logikája mentén – megpróbálja befojtani a kritikus, központi manipuláció ellen beoltott, polgártársaikat az össznépi pszichózisból felébreszteni próbáló hangokat.
Ennek vagyunk most is a tanúi. Ha valóban 9 éve, 2007 óta veszteséges a Népszabadság, akkor az pont most kezdte el zavarni a tulajdonos Mediaworksöt? És hogy erre az volt a „megoldás”, hogy egyik napról a másikra lekapcsolták a lámpát a szerkesztőségben?
Mesebeszéd, gyerekek. Megzsarolták őket valamivel (pl. az egész cégbirodalom befojtásával), hogy most már kuss legyen.
Magyarország, 2016. Rest in peace, Népszabadság.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?
A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >
A küszöb előtt várakoznak
Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >
A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >
A nemzeti identitásról…
Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >
EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!
Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >
Az Akadémia győzött!
Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >
A kormányhű celebek országa
A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >
„Mikor korlátozható a szabadság?”
A VMTT közösségi oldalán az utolsó bejegyzés négy évvel ezelőtti, a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken >
„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?
A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >
Erkölcs(telenség)
Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >
Erkölcs(telenség)
A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >