2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Egyszerre szociáldemokrata, feminista és nacionalista és minden áron benntartaná országát az Európai Unióban

Sturgeon éveken belül tényleg összehozhatja azt, amire az SNP korábban nem volt képes és kivezethetik a skótokat az Egyesült Királyságból, beleírva magát ezzel végleg a skót történelemkönyvekbe. Horváth Bence (444.hu):

Az elmúlt napok egyik érdekes fejleménye, hogy a skót első miniszter (kvázi miniszterelnök), Nicola Sturgeon a világsajtó kiemelt szereplője lett. Azután, hogy világossá tette, mivel a skótok többsége az EU-ban maradásra szavazott, mindent meg fog tenni, hogy Skócia az Európai Unió tagja maradhasson.

De Skócia első női vezetőjének politikai pályája ezen a momentumon túl is rengeteg érdekes elemet tartalmaz: korábban nem volt még olyan skót politikus, akit Nagy-Britannia szerte ennyien kedveltek volna. Annak ellenére sem, hogy a meggyőződéses szociáldemokrata, feminista Sturgeon legfőbb politikai célja, hogy elérje Skócia elszakadását az Egyesült Királyságból.

A Brexit hozza a lehetőséget

Skócia 2014-ben már majdnem elszakadt az Egyesült Királyságtól. Abban az évben hosszas előkészítés után tartottak egy népszavazást a kérdésről, de akkor a skótok 55,3 százaléka végül úgy döntött, hogy inkább maradnának. Ez akkor nem volt különösebben meglepő: a választások előtt a brit kormány rengeteg többletjogot ígért a skótoknak, ha maradnak és a gazdasági érvek is mind az unión belül maradásról szóltak.

Az elszakadás legfőbb politikai támogatója a skót kormánypárt, a Skót Nemzeti Párt (SNP) volt. A népszavazás egyértelmű vereség volt a számukra, pedig a párt 2011-ben a szavazatok 45.4%-ának megszerzésével tudott kormányt alakítani Skóciában.

A népszavazás eredményének kihirdetése után Sturgeon közeli barátja és mentora, Alex Salmond be is jelentette lemondását. A párt továbbra is népszerű volt a skótok körében, de az is látszott, hogy fő üzenetükre, az elszakadásra még nincs kész a skót társadalom.

Az SNP-t 1934-ben alapították, de sokáig nem volt meghatározó erő, a regionális választásokon általában csak a szavazatok negyedét-ötödét vitték el. Salmond és helyettesének, Sturgeonnak a vezetése alatt viszont érezhetően szárnyalni kezdtek. Nem is volt kérdés, hogy Salmond távozása után Sturgeon fogja vezetni a pártot és így első miniszterként a különleges státuszú országot is.

A brexites népszavazással pedig történelmi lehetőség kapujába kerülhet most Sturgeon. A 2014-es népszavazási vereség után nem volt valószínű, hogy a szűk közeljövőben újabb referendumot írnának ki a függetlenségükről. De a britek döntése most mindent felforgatott, hiszen azzal, hogy ők távoznának az EU-ból, odalettek azok a gazdasági érvek is, melyek mentén két éve a skótok az Egyesült Királyságban maradásra szavazhattak.

Sturgeon a Brexit másnapján már arról beszélt, hogy alapjaiban változtak meg mostanra a körülmények és napirendre vették egy új népszavazás lehetőségét. Az első felmérések szerint a skótoknak most mintegy hatvan százaléka támogatná már az elszakadást az angoloktól.

(...)

Angliában is felfigyeltek rá

Az SNP kongresszusain 2015-ben konferálták fel úgy Sturgeont, hogy az egyetlen pártvezér, akit szeretnek Nagy-Britanniában. És ez nem volt túlzás, közvélemény-kutatások szerint ő volt ekkor az egyetlen olyan pártot vezető politikus, akinek a megítélése inkább pozitív volt. Országosan, nem csak Skóciában.

Az SNP és Sturgeon pedig gyakran rá is játszottak erre. Üzeneteikkel célozták a Munkáspártban csalódott balos szavazókat is, ami érthető is volt, ekkor már a harmadik legnagyobb párt lettek az országban, több mint százezer tagjuk volt.

Amikor pedig a brit választások előtt tévévitában csapott össze a nagy brit pártok vezetőivel, elözönlötték a Google-t a kérdések, hogy angolként lehet-e szavazni az SNP-re. Ennek fő oka az lehetett, hogy Sturgeon jóval hitelesebben lépett fel Cameron és a toryk politikájával szemben, mint brit ellenfelei.

A Daily Mail a tévévita után címlapon hozta, hogy ő a legveszélyesebb nő Nagy-Britanniában.

Az EU miatt mehetnek

A 2016 májusában a skót választásokon az SNP 46,5 százalékos eredményt ért el, de kevesebb mandátumuk lett, két szék hiányzott az abszolút többséghez. Sturgeon maradt az ország első minisztere, őt érte hivatalában a sokk, hogy a britek az EU-ból kilépésre szavaztak.

Sturgeon a Brexit-kampányban végig az EU mellett állt ki, és a végeredmény kihirdetése után azonnal közölte, hogy demokratikusan elfogadhatatlan, hogy a skótokat annak ellenére rakják ki az Európai Unióból, hogy az ország lakosságának többsége a maradásra szavazott.

Egyelőre első körben az EU intézményeivel veszik fel a kapcsolatot, hogy kitalálják, mit lehetne tenni. Azt ugyanakkor Sturgeon világossá tette, hogy emiatt nem akar fizikai határt bevezetni Anglia és Skócia között. Viszont továbbra is úgy látja, hogy a britek döntése feljogosította a skótokat arra, hogy újra szavazzanak tagságukról az Egyesült Királyságban.

Sturgeon egy interjúban beszélt arról is, hogy a skót parlament akár meg is akadályozhatja a Brexitet, ha nem adják hozzájárulásukat a döntéshez, de azóta Alex Salmond egy tévéinterjúban már enyhítette ezt, és elmondta, szerinte inkább csak gesztus értékű tiltakozásról lehetne így szó.

Bár mostanában elég gyorsan változnak a körülmények, jelenlegi állás szerint Sturgeon éveken belül tényleg összehozhatja azt, amire az SNP korábban nem volt képes és kivezethetik a skótokat az Egyesült Királyságból, beleírva magát ezzel végleg a skót történelemkönyvekbe.

2016. június 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább