Ma János, Teodor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
A Vatikán 166. sz. közleménye
Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >
A hűséges Hachiko története
Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >
Hogyan szaporodnak a rendőrök?
Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >
Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt
Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >
Okosabb vagy, mint egy ötödikes?
– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >
A fasiszták zászlaja alatt
A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >
Motivált zsírégetés
Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >
Úrvezetők Kínában
A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >
Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról
Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >
Mosdók a világ minden tájáról
A leleményesség határtalan. >
Balla László esete Tito marsallal
Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >
Távol Nigériától
Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >
Napi ajánló
5 ok, amiért Marseille-ben elszabadult a pokol az Eb-n
Terjedt egy bizarr, később kamunak bizonyuló történet arról, hogy az angolok Marija Sarapovát gyalázták, ezért kellett revansot venni. 444.hu:
A hétvégi erőszak képei sokkolták az Eb nézőit. A legtöbben, főleg azok, akik csak a nagy tornákat nézik, elszoktak már attól, hogy ilyen jelenetek kísérik a focit. Úgy tűnhetett, a nemzetközi labdarúgás ártalmatlan családi, középosztálybeli szórakozássá vált - erre megérkeztek a véres fejű szurkolók képei Marseille-ből.
Mi most az angol-orosz-francia erőszakkal foglalkozunk, de voltak más balhék is a hétvégén - összecsaptak a lengyel ultrák az északírekkel, a németek pedig az ukránokkal. Az UEFA igyekezett gyorsan lépni, közölték Angliával és Oroszországgal, még egy szurkolói rendbontás, és a csapatuk repül az Eb-ről.
Az egyébként nem igaz, hogy az erőszak eltűnt volna a csúcsfoci környékéről. Csak néhány példa: egy hónapja a Manchester United buszát megtámadták a West Ham-szurkolók, de volt balhé a Liverpool-Sevilla Európa Liga-döntőn is. Az előző Eb-n az oroszok a lengyelekkel csaptak össze Varsóban.
Mégis, a mostani incidensek jobban szem előtt voltak, és durvábbak is, így az Eb első hétvégéje főleg az erőszak miatt marad emlékezetes. Öt oka van, hogy így alakult.
1. Az angolok részeg hőzöngése
(…) A helyszíni tudósítások alapján a tömeg összetétele éppen ezt mutatta. Persze fontos, hogy a Marseille-be érkező angoloknak csak egy töredékéről, a 30 ezer emberből nagyjából 300-ról van szó, a többség békésen sörözött és meccset nézett. De azért így is voltak éppen elegen 20-25 éves, a sörtől nagyon felbátorodó, komolyabb focitornára először érkező férfiak, akiknek érezhetően nem volt ellenükre a balhé. Sokan már az első naptól kezdve rosszalkodtak, ami főleg a franciák gyalázásában merült ki. A szurkolói daloknak persze van egy sajátos világa, amibe sok minden belefér, de például azt kiabálni, hogy “hol van az ISIS” egy olyan országban, ahol az ISIS nemrég megölt 130 embert, kifejezetten visszataszító. És dobáltak poharakat, üvegeket, székeket is a Marseille-i kikötőben.
(...)
2. A helyi bandák bosszút forraltak
Azt előre tudni lehetett, hogy Marseille veszélyes helyszín az angol szurkolóknak. Itt ugyanis él még az 1998-as vébé emléke, amikor szintén balhé volt az angolokkal a Tunézia elleni meccs után:
A helyi bandák köreiben sokan forraltak bosszút. Péntek este a beszámolók szerint helyiek voltak, akik dobálni kezdték a kikötőben egy kocsma előtt a francia-román meccset néző, akkor épp nyugodt angolokat, majd amikor megérkeztek a rohamrendőrök, eltűntek a sikátorokban.
(...)
3. Az oroszok előre megmondták, hogy nincs kegyelem
Moszkvai ultrák már az év elején fogadkoztak, hogy le fognak csapni az angolokra, és megmutatják nekik, kik az igazán kemények. Egy Vlagyimir nevű férfi az AFP-nek azt mondta, sokan azért jöttek, hogy megmutassák, az angolok kislányok. Ő maga kifejezetten ezért repült Marseille-be, 48 óra elteltével megy is haza. (Más beszámolók szerint az ismertebb orosz huligánok Svájcba repültek, onnan bérelt autóval érkeztek.)
Az angolok egyszerűen túl részegek és naivak voltak ahhoz, hogy észrevegyék, mekkora bajba kerültek, írta a Channel 4 tudósítója.
Az erőszak a stadionban folytatódott, amikor a meccs végén az oroszok kilőttek egy rakétát, majd átrohantak a szomszéd szektorba, és ütötték-rúgták az angolokat, függetlenül attól, hogy nők, gyerekek és még egy kerekes székes szurkoló is volt ott. Az angoloknak menekülniük kellett.
A hivatalos reakció legalábbis különös volt. Az orosz sportminiszter, aki ott volt a stadionban, és egy felvétel szerint a balhé közben is integetett az oroszok felé, először arról beszélt, valójában nem történt semmi említésre méltó, és ami igen, az is csak a szervezők hibája. Csak később ismerte el, hogy voltak, akik nagyon rosszul viselkedtek, és csak az UEFA fenyegetése után szólították fel a szurkolóikat, hogy hagyják abba az erőszakot. Az orosz lapok jellemzően az angolokat hibáztatták, és terjedt egy bizarr, később kamunak bizonyuló történet arról, hogy az angolok Marija Sarapovát gyalázták, ezért kellett revansot venni.
(...)
4. A rendőrök élezték a feszültséget
Az angolokkal való első összecsapások után több huligánügyekben jártas szakértő is felhívta a figyelmet arra, hogy a francia rendőrség fellépése sokat ront a helyzeten. Jellemzően azt a megoldást választották, hogy vagy nem csinálnak semmit, vagy egyből tolják a könnygázt. Pedig egy hőzöngő csoporttal szemben sokkal eredményesebb, ha kommunikálnak velük, és ha kell, célzottan néhány hangadót kiemelnek.
A könnygáz ennek tökéletes ellentéte, mert mindenkit egyformán érint, akár sörösüvegeket dobálva gyalázkodott, akár békésen álldogált, ráaásul mindenki csak idegesebb lesz tőle (még James Vardy felesége is kapott belőle). Az angol szurkolók pedig egyáltalán nem ilyen fellépéshez voltak szokva az otthoni rendőröktől. És míg az utcán túlreagálták, és élezték a helyzeteket, a stadionban, amikor pont, hogy szükség lett volna rendőri biztosításra, egyáltalán nem voltak jelen.
5. A szervezés súlyos hibái
A meccs vége felé aztán a közvetítésen keresztül is hallatszott egy nagy robbanás - az oroszok rakétapisztolya volt, amivel egy fényrakétát lőttek az angolok felé.
Hogyan jutott be ilyen eszköz a rendkívüli biztonsági intézkedések mellett, nem tudjuk. A lefújás után aztán elszabadult a pokol, az oroszok átrohantak az angol szektorba, amit könnyen meg is tehettek, mert csak a személyzet néhány tagja állt az útjukban. (“Nem vagyunk felkészítve arra, mit csináljunk huligánok ellen”, mondta egyikük.) Valószínűleg csak a szerencsén múlt, hogy a jelenet nem torkollott tragédiába - ahogy a menekülő emberek egymáshoz préselődnek, az könnyen lehet életveszélyes. Az viszont értetetlen, hogyan keveredhettek így össze a szurkolók.
Következő cikk: Orlando után a fundamentalista uszításról
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Európa Oroszország támadásai alatt áll, és kérdés, miért nem tesz ezek ellen
Ezt a kérdést teszi fel a Politico amerikai portál európai kiadásában. „Egy ideje az orosz titkosszolgálatok agresszív akcióit >
A Monroe-elv és ami ebből következett
A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >
Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre
A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >
Még Trump sem állhat a törvény felett
Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >
Európa új frontvonalai
Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >
A szaudi-iráni megállapodásról
Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >
Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia
Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >
Léggömb, vagy csak egy lufi?
Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >
Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre
A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >
Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével
Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >
Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?
Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >
Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be
Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >